Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2007, 15:43:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Bulevardul Stefan cel Mare si Sfant va fi invadat de lumanari. Memorialul international al lumanarilor aprinse, aflat la cea de a 24-a editie, va fi comemorat in intreaga lume, inclusiv la Iasi pe data de 20 mai. Aceasta este data declarata Ziua Internationala a Lumanarilor Aprinse, cand in intreaga lume vor fi manifestari de comemorare a vietilor pierdute din cauza SIDA."

Imi este greu sa intele scopul acestui memorial.
Inteleg sa comemoram zilele sfintilor, caci multi dintre ei si-au dat viata Domnului. Inteleg sa comemoram ostasii cazuti in lupte, caci si-ai aparat patria.
Inteleg sa comemoram poti si scriitori, caci ei au contribuit la cultura poporului.

Dar nu inteleg acest memorial al luminilor. Eu stiu ca pentru morti se fac slujbe si coliva.

Iertati-ma, dar nu inteleg acest memorial si poate ma ajutati sa-l inteleg.
Il vad mai degraba ca pe o noua sarbatoare ecumenica.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2007, 17:14:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
"Bulevardul Stefan cel Mare si Sfant va fi invadat de lumanari. Memorialul international al lumanarilor aprinse, aflat la cea de a 24-a editie, va fi comemorat in intreaga lume, inclusiv la Iasi pe data de 20 mai. Aceasta este data declarata Ziua Internationala a Lumanarilor Aprinse, cand in intreaga lume vor fi manifestari de comemorare a vietilor pierdute din cauza SIDA."

Imi este greu sa intele scopul acestui memorial.
Inteleg sa comemoram zilele sfintilor, caci multi dintre ei si-au dat viata Domnului. Inteleg sa comemoram ostasii cazuti in lupte, caci si-ai aparat patria.
Inteleg sa comemoram poti si scriitori, caci ei au contribuit la cultura poporului.

Dar nu inteleg acest memorial al luminilor. Eu stiu ca pentru morti se fac slujbe si coliva.

Iertati-ma, dar nu inteleg acest memorial si poate ma ajutati sa-l inteleg.
Il vad mai degraba ca pe o noua sarbatoare ecumenica.
Fireshte, doar ca nu prea are nimic cu Domnitorul Stefan cel Mare, decat ca acel bulevard s-a ales, putea fi Iorga sau Titulescu sau Aviatori, Ghencea sau Marasheshti. Defapt cred ca e vorba de lupta anti SIDA shi eventual comemorarea victimelor... Un fel de internatzionalizare ca in cazul altor maladii incurabile.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2007, 19:57:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Recunosc ca mi-a trecut si mie prin cap acest gand cu " lupta contra sida", dar m-am intrebat daca exista memoriale ale luminii ridicate dupa o molima de ciuma, holera sau pentru cancer care rand pe rand au decimat Europa, ca sa nu mai pomenesc de bolile de inima sau accidentele rutiere.


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna cand visezi lumanari aprinse ? ustrodica Generalitati 28 21.03.2012 13:39:53
Rugaciunea lumanarilor aprins ancah Rugaciuni 27 16.06.2011 18:35:55
Aprinderea lumanarilor in biserici alikmi Sfanta Liturghie 10 15.02.2011 18:02:25
intorsul lumanarilor! adrianmihaih Vrajitoria 15 29.10.2010 16:03:22
despre aprinsul lumanarilor Annamarria Rugaciuni 8 05.01.2007 20:10:48