Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2008, 15:38:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni

Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni

Mi-au placut mult aceste cuvinte. M-au facut sa inteleg mai bine intalnirea mea cu sfintii in pelerinaj. Le postez cu bucurie si pentru voi:

"Dumnezeu-Omul este pelerin catre oameni, pentru a-i face pe oameni pelerini spre Dumnezeu. Iar pelerinajul acesta in viata Mantuitorului incepe de cand Se naste, pentru ca El nu S-a nascut in casa parintilor, ci printre straini, si n-a gasit loc nici in casa de oaspeti. Taina Craciunului este deja taina pelerinajului. Iar cand a gasit un loc, cat de mare era locul unde S-a nascut El? Cat era ieslea de mare? Cat un sicriu! De aceea, in iconografia ortodoxa, scutecele Pruncului Iisus de la Betleem seamana cu giulgiurile Lui de la mormant, pentru ca Pelerinul ceresc vine in lumea aceasta robita de pacat si de moarte, ca sa ne elibereze de pacat si de moarte, daruindu-ne, prin Inviere, viata vesnica...

De ce Dumnezeu foloseste pelerinajul in lumea aceasta, ca scoala a credintei? Pentru a combate idolatria. Ce este idolul? Orice realitate finita, marginita, de care ne legam, in mod definitiv si patimas, ca de ultima realitate. Un invatat crestin spunea ca „patimile egoiste sunt o cautare a infinitului in lucruri finite“. Cautarea este legitima, dar calea e gresita. Cand ne legam de locuri, lucruri sau persoane din lumea aceasta, ca si cand ele ar fi ultima realitate sau destinatie a vietii noastre, ele devin un zid intre noi si Dumnezeu. Dar cand le vedem pe toate in Dumnezeu, ca daruri ale Lui, ele devin ferestre sau cai catre Dumnezeu.

Daca traim ca pelerini, nu mai contam in primul rand pe noi insine, pe avere sau putere, ci traim din iubirea lui Dumnezeu. Cu cat intelegem mai mult ca suntem trecatori, cu atat cautam si iubim mai mult pe Cel netrecator, pe Dumnezeu Cel vesnic si nemarginit." PF Daniel
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2008, 16:07:58
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Un adevar de necontestat.Iti multumesc,Costel, pentru ca mi-ai oferi (ne-ai oferit, mai bine zis) aceste randuri minunate desprinse din cuvantul PF Daniel.Ce ne-am fi facut daca Dumnezeu nu ar fi trimis in lume pe Fiul Sau?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
moaste, pelerin, pelerinaj, sfinti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 21:28:10
Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu spre_rasarit Generalitati 1 09.01.2012 02:39:26
Ce Dumnezeu uneste, omul sa nu desparta Marius22 Intrebari utilizatori 7 04.03.2011 14:11:46
Omul..rob al lui Dumnezeu? voxdei55 Generalitati 26 11.02.2011 00:48:04