Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.02.2010, 16:22:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

[quote=sisu;208770
Vorbiti cu atita usurinta de sectanti !Multi dintre ei fac multe sacrificii iar altii trec prin situatii dificile sau penibile.Pt. ce? Ca sa faca ceea ce voi nu faceti, sa vorbeasca despre Dumnezeu si despre iubirea Sa pentru noi si drumul de urmat.
Eu sint in somaj de un an de zile si n-a venit nici-un martor sa-mi dea servici. S-au oferit citiva sa ma ajute dar n-au reusit.
Si de ce sa nu participam la acest forum?Ca sa va desfatati voi (unii !) in calomnii si minciuni?Ca sa nu spunem care este adevarul ?[/QUOTE]



Personal, cred ca accesul pe forum este pentru toata lumea. Daca cineva crede ca s-ar putea rataci, discutand cu cei din alte confesiuni, inseamna ca nu isi cunoaste religia, Biserica si pe Dumnezeu. Eu cred ca Dumnezeu iti permite sa te ratacesti atunci cand ii ceri minuni, semne, s.a. de care nu esti demn, dar totusi consideri ca ti se cuvin. Si uite asa intervine diavolul care iti pune in minte un gram de indoiala... Si de aici e treaba sectantilor sa-ti arate fiecare "adevarul" lor.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #172  
Vechi 05.02.2010, 16:29:16
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
N-a vorbit in ascuns ci in particular.
Stii despre ce vorbeam aici de ai raspuns?
Dupa parerea mea cred ca nu si cred ca asa ai si ideie si cu biblia.
De asta credeti ca Mihail era HRISTOS in cer si ca FECIOARA MARIA nu este cea care este aratata in apocalipsa.In aceste versete din apocalipsa 12 este aratata FECIOARA MARIA in toata slava SA dar pentru voi martorii e o alta femeie sau doar un simbolism spiritual.
  #173  
Vechi 05.02.2010, 18:06:33
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Aveti dreptate
  #174  
Vechi 05.02.2010, 19:19:18
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Banuiesc dar asta este problema lor!
Pai aici se vede cum ati ramas la litera,nu simtiti nimic cand ei vb asa despre El.
Oamenii se rugau si apostolilor,ca doar ii vindecau.Tot idolatrie era?"Cine nu va primeste pe Voi,pe Mine nu ma primeste".

Citat:
Ca sa faca ceea ce voi nu faceti, sa vorbeasca despre Dumnezeu si despre iubirea Sa pentru noi si drumul de urmat.
Nu vorbiti ce trebuie.Daca te-ai mai uita pe la tv,ai vedea cati preoti vorbesc despre credinta.Daca nu iti pun reviste in cp nu inseamna ca nu ii invata pe oameni.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #175  
Vechi 05.02.2010, 19:22:32
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

idolatrie este sa nu ai icoane cu Hristos,dar sa ai poze cu tine si familia si altii.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #176  
Vechi 05.02.2010, 21:25:01
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Personal, cred ca accesul pe forum este pentru toata lumea. Daca cineva crede ca s-ar putea rataci, discutand cu cei din alte confesiuni, inseamna ca nu isi cunoaste religia, Biserica si pe Dumnezeu. Eu cred ca Dumnezeu iti permite sa te ratacesti atunci cand ii ceri minuni, semne, s.a. de care nu esti demn, dar totusi consideri ca ti se cuvin. Si uite asa intervine diavolul care iti pune in minte un gram de indoiala... Si de aici e treaba sectantilor sa-ti arate fiecare "adevarul" lor.


De acor cu tine, DAAR..................atunci cand iti spune ca tu esti ratacit si interpretezi gresit iar ei au dreptate, nu cred ca mai exista loc de discutii;
daca cineva ar veni la mine acasa cineva strain si mi-ar spune ca nu mi-am ales barbatul potrivit si ca sunt pe un drum gresit, sincer l-as da afara in suturi;
nu stiu daca comparatia este tocmai potrivita dar ceva de genul acesta e si cu forumul acesta;in numele iubirii si al smereniei le permitem tuturor sectantilor, acasa la noi, sa ne calce in picioare Sfintele Taine, le permitem sa ne considere sfintii ca fiind cadavre, sfanta Cruce sa ne -o arunce ca este idol la care ne inchinam, nu mai vorbesc de icoane si multe altele;si tocmai ca imi cunosc Biserica nu am ce discuta cu sectantii, asa ne invata multi parinti induhovniciti ai ortodoxiei, si nu ca mi-ar fi mie frica ca ma ratacesc;
A, si ca sa nu uit,chiar daca sunt o prapadita in trairea adevarata a credintei ortodoxe, eu fac parte din categoria celor mai "habotnici", nu accept modernismul in credinta si nici nu cred intr-o unire in rugaciune a tuturor "fratilor crestini" de alte confesiuni




  #177  
Vechi 05.02.2010, 21:30:16
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scuze de felul in care m-am exprimat, am vrut sa spun :daca cineva strain ar veni la mine acasa........

  #178  
Vechi 05.02.2010, 21:38:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
De acor cu tine, DAAR..................atunci cand iti spune ca tu esti ratacit si interpretezi gresit iar ei au dreptate, nu cred ca mai exista loc de discutii;
daca cineva ar veni la mine acasa cineva strain si mi-ar spune ca nu mi-am ales barbatul potrivit si ca sunt pe un drum gresit, sincer l-as da afara in suturi;
nu stiu daca comparatia este tocmai potrivita dar ceva de genul acesta e si cu forumul acesta;in numele iubirii si al smereniei le permitem tuturor sectantilor, acasa la noi, sa ne calce in picioare Sfintele Taine, le permitem sa ne considere sfintii ca fiind cadavre, sfanta Cruce sa ne -o arunce ca este idol la care ne inchinam, nu mai vorbesc de icoane si multe altele;si tocmai ca imi cunosc Biserica nu am ce discuta cu sectantii, asa ne invata multi parinti induhovniciti ai ortodoxiei, si nu ca mi-ar fi mie frica ca ma ratacesc;
A, si ca sa nu uit,chiar daca sunt o prapadita in trairea adevarata a credintei ortodoxe, eu fac parte din categoria celor mai "habotnici", nu accept modernismul in credinta si nici nu cred intr-o unire in rugaciune a tuturor "fratilor crestini" de alte confesiuni



Sper ca n-ai inteles ca eu as vrea o unire in "rugaciuni" cu sectantii sau as cauta modernism... nici pe departe.
Am spus ca trebuie sa-i toleram pentru ca Dumnezeu ne cere sa aratam iubire fata de aproapele si, pe cat posibil sa incercam sa le aratam adevarul, in cazul in care sunt rataciti. Cu riscul de a ma repeta, iti spun ca exista 2 membrii ai acestui forum care tocmai datorita acestor discutii au reusit sa vada Adevarul si au trecut la ortodoxie: ceea ce mie mi se pare lucru mare... dumnezeiesc.
Si nu as vrea sa facem ca si sectantii, care, asa cum am mai spus, mirosind ca sunt ortodoxa, mi-au blocat accesul pe forumul lor, administratia considerand ca nu indeplinesc nu stiu ce conditii si ca am folosit vorbe "vulgare" (ceea ce e o minciuna, pentru ca nu imi sta in caracter, dar probabil le era frica sa nu aduc vreunul la Adevar...)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #179  
Vechi 05.02.2010, 22:06:27
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sper ca n-ai inteles ca eu as vrea o unire in "rugaciuni" cu sectantii sau as cauta modernism... nici pe departe.
Am spus ca trebuie sa-i toleram pentru ca Dumnezeu ne cere sa aratam iubire fata de aproapele si, pe cat posibil sa incercam sa le aratam adevarul, in cazul in care sunt rataciti. Cu riscul de a ma repeta, iti spun ca exista 2 membrii ai acestui forum care tocmai datorita acestor discutii au reusit sa vada Adevarul si au trecut la ortodoxie: ceea ce mie mi se pare lucru mare... dumnezeiesc.
Si nu as vrea sa facem ca si sectantii, care, asa cum am mai spus, mirosind ca sunt ortodoxa, mi-au blocat accesul pe forumul lor, administratia considerand ca nu indeplinesc nu stiu ce conditii si ca am folosit vorbe "vulgare" (ceea ce e o minciuna, pentru ca nu imi sta in caracter, dar probabil le era frica sa nu aduc vreunul la Adevar...)

Din cate am citit eu, doar unul la mie dintre rataciti se mai poate intoarce la ortodoxie, fiindca sunt cazuti din Har, s-au lepadat de botez, pacatul este foarte greu, intoarcerea lor nu este asa de usoara....trebuie multa pocainta, jertfa din partea cuiva pentru ei;
Ma doare rau, dar rau de tot cand citesc blasfemiile si aberatiile sectantilor pe acest forum;
si vezi? tu ai spus ca ti-a fost blocat accesul pe un forum al lor; de ce, au ceva de ascuns?nu, dar nu accepta sa primeasca alte surse de adevar
Sincer, si te rog nu te supara, da-mi voie sa cred ca cele 2 persoane nu au trecut la ortodoxie,DOAR in urma discutiilor de pe acest forum
Doamne, iarta-ma daca gresesc, si nu-mi considera asta un pacat!

  #180  
Vechi 05.02.2010, 22:26:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Din cate am citit eu, doar unul la mie dintre rataciti se mai poate intoarce la ortodoxie, fiindca sunt cazuti din Har, s-au lepadat de botez, pacatul este foarte greu, intoarcerea lor nu este asa de usoara....trebuie multa pocainta, jertfa din partea cuiva pentru ei;
Ma doare rau, dar rau de tot cand citesc blasfemiile si aberatiile sectantilor pe acest forum;
si vezi? tu ai spus ca ti-a fost blocat accesul pe un forum al lor; de ce, au ceva de ascuns?nu, dar nu accepta sa primeasca alte surse de adevar
Sincer, si te rog nu te supara, da-mi voie sa cred ca cele 2 persoane nu au trecut la ortodoxie,DOAR in urma discutiilor de pe acest forum
Doamne, iarta-ma daca gresesc, si nu-mi considera asta un pacat!



Daca ar fi considerat ca se trece asa usor la ortodoxie.... l-as lipi pe sotul meu de un scaun si l-as obliga sa citeasca tot ce scrie aici (pentru ca durerea si indignarea mea cea mai mare e ca sotul meu, dintr-un ortodocs "desavarsit" a devenit asta-vara un penticostal fanatic...) . Nu asta era ideea. Eu consider ca nu ar trebui sa fim ca ei, pentru ca noi nu avem nimic de ascuns. Din contra, ar trebui sa incercam sa ii facem sa vada putin din Adevar. Pentru ca de unul singur, nu poti face fata unei discutii cu un sectant; iti spun din proprie experienta. Dar aici nu suntem singuri si ne putem completa unul pe altul, nelasand loc "tacerii" in fata lor: pentru ca ei asta urmaresc, sa ne aduca la tacere.
Eu chiar cred ca cele 2 persoane "au gasit drumul spre casa" (ca sa o citez pe Anna71) datorita netacerii noastre...., dar bineinteles prin mila lui Dumnezeu.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43