Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2013, 22:59:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar il poti citi macar in parte prin ochii Sfintilor Parinti. Eu cred ca nu degeaba cineva s-a numit Gura de Aur, altcineva cel Mare etc.
Fara discutie, iuliu46, ca Sfintii Parinti ne pot lumina in privinta Sfintei Scripturi. Dar problema care se ridica aici e, ca Tiger Avalo9 nu suporta anumite lucruri pe care le citeste, ceea ce imi spune ca nu e pregatit sa citeasca VT. Cine a citit VT il intelege pe Tiger Avalo9, caci lumea Vechiului Testament e total diferita de cea din NT, care s-a schimbat datorita prezentei Domnului Iisus Hristos. In NT vedem o lume schimbata in bine, umanizata prin dragostea pe care o propovaduieste Domnul, ceea ce lipseste in VT. Ori in VT, Dumnezeu se arata - atat cat se arata - ca un Stapan drept, care pedepseste neintarziat pe cei, care gresesc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2013, 23:03:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!
Esti doar un copil cu multe lucruri de invatat inca. Limiteaza-te in a invata de la altii pana vei fi in masura sa dai sfaturi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2013, 23:18:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tigrisorule,Iosua,in Vechiul Testament,simtind ca sfarsitul ii este aproape,spune asa,,iata ca astazi ma duc pe calea pe care merge tot ce este pamantesc".Ce frumoase cuvinte in fata mortii,de acceptare senina a conditiei umane.Dar inainte sa moara i-a mai strans odata pe israeliti in jurul lui si i-a pus sa aleaga pe cine vor sluji: pe Dumnezeu ori pe idolii popoarelor cu care aveau sa se infrunte.I-a prevenit ca Dumnezeu cel Sfant nu va ierta inchinarea la idoli si cu toate acestea ei,prea increzatori in sine si in pozitia lor in fata lui Dumnezeu care ii aparase pana atunci,au spus ca-l aleg pe Dumnezeu si s-au luat pe ei insisi drept martori.Ce au facut apoi?Si-au incalcat juramantul si un inger al Domnului a venit si i-a mustrat si le-a spus ca la ce nu au vrut sa renunte,la inchinarea la idoli,aceea le va deveni cursa si necaz.Si ei au plans si au pus locului acela numele de Boachim,adica ,,Cei ce plang".Nu-i asa ca dupa aceste intimplari ai fi crezut ca si-au venit in fire?Ei bine dupa ce a murit Iosua exact asta au facut iar.Sa stii ca in multe aspecte Vechiul Testament este poveste noastra a tuturor,a caderilor si ipocriziei noastre,a duplicitarei increderi in Dumnezeu fara a vrea sa lepadam pacatul,a vietii impartite cu idolii in speranta ca sfintenia lui Dumnezeu se va plia pe ticalosia noastra.Ai grija de tine si Domnul cu tine in exodul tau din Egiptul pacatelor noastre spre Pamantul Fagaduintei alaturii de eroii Vechiului Testament despre a caror credinta in drumul lor spre cer poti citi scrisa de catre Duhul Sfant in Evrei 11.

Nu-i uita si nu-i lepada,fiind calatori si straini pe acest pamant si vazand de intr-o preinchipuire fagaduintele de care nu au avut parte in timpul vietii lor ei ti-au urat de bine de departe,urmand,daca Domnul te va considera vrednic,sa-i vezi intr-o zi fata in fata pe cei ce iti sunt frati peste secole.Asa sa-ti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2013, 23:19:51
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Esti doar un copil cu multe lucruri de invatat inca. Limiteaza-te in a invata de la altii pana vei fi in masura sa dai sfaturi.

Am vazut si pe alte topicuri ca ma cam ataci.Limiteaza-te si tu te rog in posta in stil crestin,analizeaza faptele si gandurile tale si apoi judeca pe altii desi nu e recomandat sa judeci.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2013, 23:21:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Probabil ca e asa,ca nu sunt pregatit sa citesc Vechiul Testament.Pe mine Noul Testament m-a impresionat,m-a facut sa imi schimb viziunea despre Dumnezeu si religie.Iar cand am incercat sa citesc Vechiul Testament m-am cam tulburat,sincer.Nu prea mi-a placut.Dar asa cum spuneti voi,probabil ca inca nu sunt pregatit.Recunosc ca am o varsta frageda dar nu sunt de neglijat cred eu.Doamne ajuta!Va multumesc pentru raspunsuri!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2013, 23:29:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pelerinule,imi placi.Imi plac raspunsurile tale,dumiritoare si la obiect.Foarte bune.Felicitari.Dumnezeu sa te binecuvinteze!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2013, 23:58:16
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-cum au zis si altii mai sus ar fi bine sa citesti scrierile sfintilor:comentarii la psalmi,facere...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.03.2013, 00:10:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pelerinule,imi placi.Imi plac raspunsurile tale,dumiritoare si la obiect.Foarte bune.Felicitari.Dumnezeu sa te binecuvinteze!
da, pai ghici cine mi-a dat pdful?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.03.2013, 06:57:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am vazut si pe alte topicuri ca ma cam ataci.Limiteaza-te si tu te rog in posta in stil crestin,analizeaza faptele si gandurile tale si apoi judeca pe altii desi nu e recomandat sa judeci.Doamne ajuta!
Lasă colțișorii și gheruțele la locul lor!
Și vezi că între a judeca pe cineva și a-i da sfaruri este o MAAARE diferență.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2013, 07:55:39
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am vazut si pe alte topicuri ca ma cam ataci.Limiteaza-te si tu te rog in posta in stil crestin,analizeaza faptele si gandurile tale si apoi judeca pe altii desi nu e recomandat sa judeci.Doamne ajuta!
Incearca sa te intrebi de ce te "atac". Nu este vorba de a judeca persoane, ci a atrage atentia la unele actiuni si pareri ale tale. Ai prea multe derapaje. Eu nu am vorbit despre cat de bun si de corect sunt eu, doar ti-am atras atentia (perfect justificat) ca recomanzi ceva ce nu tine de invataturile Bisericii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde