Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.12.2016, 01:42:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu au efecte magice asupra sanatatii, daca la asta te referi:)

In principiu nu sunt un risc pentru sanatate atat timp cat nu emit in spectrul UV :)
În principiu sînt niște antene uriașe care bat direct spre corpul tău, deci eu nu mi-aș pune așa ceva în casă nici dacă le-aș primi pe gratis.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 11.12.2016, 01:43:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În principiu sînt niște antene uriașe care bat direct spre corpul tău, deci eu nu mi-aș pune așa ceva în casă nici dacă le-aș primi pe gratis.
Poate nu intelegi principiul de functionare :)

Orice corp aflat la o temperatura peste zero absolut emite radiatii IR :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.12.2016, 01:52:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate nu intelegi principiul de functionare :)

Orice corp aflat la o temperatura peste zero absolut emite radiatii IR :)
Dragă, și becul e o antenă care emite radiații și căldură. Acuma depinde și de puterea emisă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 11.12.2016, 02:08:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dragă, și becul e o antenă care emite radiații și căldură. Acuma depinde și de puterea emisă.
Caldura ESTE radiatie, fizicianule :)

Puterea SI lungimea de unda.

1000W in spectrul IR - esti bine mersi (daca sursa nu e prea compacta si nu esti prea aproape) in spectrul UV sau RF sau radiatii X, cam nasol.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.12.2016, 02:19:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Caldura ESTE radiatie, fizicianule :)

Puterea SI lungimea de unda.

1000W in spectrul IR - esti bine mersi (daca sursa nu e prea compacta si nu esti prea aproape) in spectrul UV sau RF sau radiatii X, cam nasol.. :)
Radiații = radiații luminoase, aia am vrut să zic în viteză
căldură = tot o radiație, în infraroșu. Chestie de spectru.

Tot nu mi-aș pune așa ceva prin camere. Dar poate vii cu niște formule să mă convingi, de genul E = h niu = m c c ... :) Unde niu = c / lambda

Plus ceva studii de care-ți plac ție, cu statistici cu tot... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 11.12.2016, 02:23:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai calorifele/soba sunt "asa ceva" :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 11.12.2016, 18:58:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai depinde, ce sa inghete, peretii?:)

Fotovoltaicul ar fi prea costisitor, ar trebui sa fie enorm ca sa produca suficienta energie pentru incalzire cat de cat iarna.

Nu e musai panou radiant, in functie de dimensiunile spatiului un calorifer electric pe ulei ar fi suficient, dar trebuie avut grija la riscul de incendiu, tipic pentru orice instalatie electrica de putere.
Temperaturile scăzute, în timp, pot afecta tencuiala. :)

Ce altă soluție ar fi, care să prevină înghețul?

Așa este, de asta se caută o modalitate de încalzire cu un consum cât mai redus (pentru a evita un incendiu, dar și pentru că nu sunt resurse).
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.12.2016, 19:25:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar poate vii cu niște formule să mă convingi, de genul E = h niu = m c c ... :) Unde niu = c / lambda
Simplu!

E = h * f unde h este constanta lui Planck, f este frecventa, iar E este energia unui foton.

Deci poti sa vezi cum energia unui foton este direct proportionala cu frecventa lui.

Apoi, 1 J = 6.242 E18 eV.

Deci energia in electron volti a unui foton este egala cu e = f * 4.13599292 E-15.

Acum, daca luam cea mai mica energie de ionizare a unui atom (Cesiu), aceasta este de 3.8939 eV. Deci ca sa produci vreo schimbare (inafara de generare de caldura) cu o unda electromagnetica, frecventa ei trebuie sa fie cel putin 9.41466 E14, adica 941 THz.

Cum undele ultraviolete incep de la 770 THz in sus, poti sa tragi concluzia ca da, undele nocive sunt UV sau mai sus (Raze X, Gamma, etc), iar celelalte unde...incalzesc.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 11.12.2016, 20:10:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Așa este, de asta se caută o modalitate de încalzire cu un consum cât mai redus (pentru a evita un incendiu, dar și pentru că nu sunt resurse).
Cel mai redus consum este dat de energia geo. Din ce in ce mai mult folosita, mai ales in Germania, care da subventii de stat la investitie. Fiindca investitia intr-un astfel de sistem este considerabila, probabil mai mare decat valoarea casei de care e vorba in mod concret. Sistemul se bazeaza pe faptul ca temperatura urca mai spre centrul pamantului, unde e magma (din cate imi amintesc, cu un grad la fiecare 7 metri). Practic, vin unii cu o foreza, adica o sonda si o instaleaza in curte. Sapa pana la douazeci si ceva de metri. Pe urma, instaleaza o teava de la priza de apa, care coboara la o serpentina pe care o pun in fundul pamantului sapat. De acolo, apa urca iarasi, de asta data incalzita. Sistemul este inepuizabil si tot ce consuma este o pompa de apa. Un amic care tocmai a facut chestia asta a dat 27 000 de euro pentru sistemul la cheie. Dupa care face dus (aproape) gratis. Se amortizeaza cam in 15 ani, depinde cat de des aveai obiceiul sa te speli. L-am vazut, functioneaza, apa este cu adevarat calda, doar ca emana o duhoare sulfuroasa, de unde am tras concluzia ca trebuie sa fie cam nasol in iad, unde aceeasi duhoare e peste tot, fie ca faci dus, fie ca nu faci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #120  
Vechi 11.12.2016, 20:30:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sapa pana la douazeci si ceva de metri.
Nu crezi ca subestimezi un pic cat de aproape sunt apele termale de suprafata?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 22:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42