Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.09.2008, 12:56:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Romanii au darul binecuvantat de a trai in mijlocul Ortodoxie, de a beneficia de o bogatie spirituala nesfarsita! Si in ciuda acestei mari binecuvantari, tara noastra e intr-un declin moral tot mai accentuat. Cine spune asta? Statisticile socante ale avorturilor facute in Romania, nivelul inalt de coruptie, starea jalnica in care traim nu doar material, ci tot mai mult si spiritual.

Romania incotro? Care este drumul de intoarcere? Cu ce incepe Romania pocainta?

Ce va deranjeaza si va manheste in tara asta si ce credeti ca s-ar putea face?
Iata pocainta Rominiei in minunata poezie alui Radu Gyr "Ne vom intoarce"

Ne vom intoarce intr-o zi,
Ne vom intoarce neaparat.
Vor fi apusuri aurii.
Cum au mai fost cind am plecat.

Ne vom intoarce neaparat,
Cum apele se-ntorc in nori,
Sau cum se-ntoarce tremurat,
Pierdutul cintec pe viori.

Ne vom intoarce intr-o zi,
Si cei de azi,cu pasii grei,
nu ne-o vedea,nu ne-or simti
Cum vom patrunde-ncet in ei.

Ne vom intoarce ca un fum,
Usor,tinandu-ne de mini,
Toti cei de ieri in cei de-acum
Cum trec fintinile-n fintini.

Cei vechi,ne-onm strecura,tiptil,
in toate dragostele noi
Si-n cintecul pe care si-l
vor spune altii dupa noi.

In zimbetul ce va miji
Si-n orce geamat viitor,
Tot noi vom sta,
Tot noi vom fi,
Ca o saminta-n taina lor.

Noi cei pierduti, reintorsi din zari,
Cu vechiul nostru duh fecund,
Ne-napoiem si-n disperari,
Si-n rani ce-n piepturi se ascund.

Si-n lacrimi ori in mingieri,
Tot noi vom curge intr-o zi,
In tot ce mine,ca si ieri,
VA SINGERA SAU VA IUBI!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.09.2008, 14:21:25
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
O nota pozitiva ar fi faptul ca Romania este pe locul I la crearea locurilor de munca din zona Europei de Est cu o crestere de cca 22%...de am ramas masca...ceea ce reprezinta(continua comentatorul) o tara foarte atragatoare pentru EMIGRATIA din ASIA... :)
Locul 1 la crearea locurilor de munca.Atunci imi explicati si mie de ce multimea de tineri proaspat absolventi si proaspat licentiati( intre care si eu) nu isi gaseste un loc de munca?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.09.2008, 20:31:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) pentru ca probabil locurile astea sunt la munca de jos!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.09.2008, 20:33:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Postarile de pana acum au oarece tenta de deznadejde, dezamagire, neincredere.
Modul asta de a gandi nu e deloc in spirit ortodox. Deci, sa fim atenti lucrarea cui o facem!

Adevaratul crestin ortodox e optimist, increzator, ...si nu cerceteaza curtenia din curtea altuia mai inainte de a-si fi facut propria curte curata...!!!
de ce? Pt, ca daca la tine e curat si pe ceilalti ii vezi curati.... Gandind curat, emanatiile curate ii cuprind si pe cei necurati, molipsindu-se si ei sa gandeacsca curat si sa-si faca curat, ca sa fie curati....!
:) frate, EVIDENT, sa nu cadem in deznadejde, dar e bine sa fim REALISTI!

Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.09.2008, 21:11:29
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Romanii au darul binecuvantat de a trai in mijlocul Ortodoxie, de a beneficia de o bogatie spirituala nesfarsita! Si in ciuda acestei mari binecuvantari, tara noastra e intr-un declin moral tot mai accentuat. Cine spune asta? Statisticile socante ale avorturilor facute in Romania, nivelul inalt de coruptie, starea jalnica in care traim nu doar material, ci tot mai mult si spiritual.

Romania incotro? Care este drumul de intoarcere? Cu ce incepe Romania pocainta?

Ce va deranjeaza si va manheste in tara asta si ce credeti ca s-ar putea face?
Uite ce spune parintele Ioanichie despre Romania noastra.
http://www.youtube.com/watch?v=V7EJjItOd2c&feature=related
Sa nu uitam ca Romania suntem noi! Daca am incepe fiecare sa schimbam ceva in ograda noastra poate, poate s-ar misca ceva. Frumos a spus cozia, primul pas este sa invatam ce inseamna pocainta, apoi sa o propavaduim. Suntem un popor lenes fratilor! Asta e adevarul din pacate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.09.2008, 21:55:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Alynnna, nu suntem lenesi deloc, ba din potriva, muncim din greu pe nimic. Imi pare rau sa te contrazic , mai ales ca sunt la o firma privata, unde trudesc din greu, multe femei, cate 10-12 ore pe zi, in mizerie si pe un salariu de nimic si asta se intampla in multe alte locuri. Profit maxim si saracie lucie pentru cei ce trudesc din greu. Revenind, comparativ cu epoca de trista amintire, epoca de "aur", Ortodoxia s-a relansat, a renascut din propia cenusa. S-au construit foarte multe Biserici, gasim mai peste tot carti pentru suflet ce inainte nici nu le puteam imagina, pelerinajele au devenit o obisnuinta, avem presa si posturi Tv si de radio Ortodoxe, copii sunt familiarizati de mici, cu ale credintei, Sfintele mari Sarbatori sunt zile libere si sunt praznuite din ce in ce cu adevarata dragoste si credinta, etc,etc. Fiti optimisti fratilor, mergem spre bine in multe privinte, dar pasii sunt marunti si pana la schimbarea clasei politice, nu va trece mult timp. Dinozaurii vor disparea, iar cei tineri , crescuti dupa 90 le vor lua locul si atunci, multe se vor schimba. Oare nu spune nimic, faptul ca, Biserica ocupa loc fruntas in increderea populatiei? Eu zic ca da! Nadejde si credinta intru Hristos ! Amin
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.09.2008, 22:35:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Locul 1 la crearea locurilor de munca.Atunci imi explicati si mie de ce multimea de tineri proaspat absolventi si proaspat licentiati( intre care si eu) nu isi gaseste un loc de munca?
asa este cum spune Mirela, locurile de munca prost platite dar profitabile pentru patronii. De aceea studiul repsectiv se axa pe atractia care o are Romania pentru cei din Bangladej, de ex. am scris acolo la sfirsit, care nu au nevoie de alte beneficii ci doar de un blid de orez si un acoperis de tabla si un foc de tabara unde sa se odihneasca pina a doua zi la 5 dimineata cind intra in schimbul de dimineata... evident conditii care nu se potrivesc licentiatilor romani de la marile universitati, care vor masina la scara si asigurare dentara de 100%

Dupa parerea mea astea sunt conditiile promovate de tinerii patroni care vor lua locul clasei politice, altfel cum ar putea sa traiasca in luxul exorbitant. Ne indreptam exact spre societatea Sud-americana, cea a extremelor.

Cristi, cine ma rog ii va reglementa pe pustii care vor veni, sau ei vor veni cu o etica de munca si morala inalta...asa de la sine?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.09.2008, 22:35:43
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Locul 1 la crearea locurilor de munca.Atunci imi explicati si mie de ce multimea de tineri proaspat absolventi si proaspat licentiati( intre care si eu) nu isi gaseste un loc de munca?
asa este cum spune Mirela, locurile de munca prost platite dar profitabile pentru patronii. De aceea studiul repsectiv se axa pe atractia care o are Romania pentru cei din Bangladej, de ex. am scris acolo la sfirsit, care nu au nevoie de alte beneficii ci doar de un blid de orez si un acoperis de tabla si un foc de tabara unde sa se odihneasca pina a doua zi la 5 dimineata cind intra in schimbul de dimineata... evident conditii care nu se potrivesc licentiatilor romani de la marile universitati, care vor masina la scara si asigurare dentara de 100%

Dupa parerea mea astea sunt conditiile promovate de tinerii patroni care vor lua locul clasei politice, altfel cum ar putea sa traiasca in luxul exorbitant. Ne indreptam exact spre societatea Sud-americana, cea a extremelor.

Cristi, cine ma rog ii va reglementa pe pustii care vor veni, sau ei vor veni cu o etica de munca si morala inalta...asa de la sine?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.09.2008, 22:35:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Locul 1 la crearea locurilor de munca.Atunci imi explicati si mie de ce multimea de tineri proaspat absolventi si proaspat licentiati( intre care si eu) nu isi gaseste un loc de munca?
asa este cum spune Mirela, locurile de munca prost platite dar profitabile pentru patronii. De aceea studiul repsectiv se axa pe atractia care o are Romania pentru cei din Bangladej, de ex. am scris acolo la sfirsit, care nu au nevoie de alte beneficii ci doar de un blid de orez si un acoperis de tabla si un foc de tabara unde sa se odihneasca pina a doua zi la 5 dimineata cind intra in schimbul de dimineata... evident conditii care nu se potrivesc licentiatilor romani de la marile universitati, care vor masina la scara si asigurare dentara de 100%

Dupa parerea mea astea sunt conditiile promovate de tinerii patroni care vor lua locul clasei politice, altfel cum ar putea sa traiasca in luxul exorbitant. Ne indreptam exact spre societatea Sud-americana, cea a extremelor.

Cristi, cine ma rog ii va reglementa pe pustii care vor veni, sau ei vor veni cu o etica de munca si morala inalta...asa de la sine?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.09.2008, 22:35:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Locul 1 la crearea locurilor de munca.Atunci imi explicati si mie de ce multimea de tineri proaspat absolventi si proaspat licentiati( intre care si eu) nu isi gaseste un loc de munca?
asa este cum spune Mirela, locurile de munca prost platite dar profitabile pentru patronii. De aceea studiul repsectiv se axa pe atractia care o are Romania pentru cei din Bangladej, de ex. am scris acolo la sfirsit, care nu au nevoie de alte beneficii ci doar de un blid de orez si un acoperis de tabla si un foc de tabara unde sa se odihneasca pina a doua zi la 5 dimineata cind intra in schimbul de dimineata... evident conditii care nu se potrivesc licentiatilor romani de la marile universitati, care vor masina la scara si asigurare dentara de 100%

Dupa parerea mea astea sunt conditiile promovate de tinerii patroni care vor lua locul clasei politice, altfel cum ar putea sa traiasca in luxul exorbitant. Ne indreptam exact spre societatea Sud-americana, cea a extremelor.

Cristi, cine ma rog ii va reglementa pe pustii care vor veni, sau ei vor veni cu o etica de munca si morala inalta...asa de la sine?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
De ziua Romaniei... silverstar Generalitati 2 01.12.2008 15:10:39
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22
DESTEPTAREA ROMANIEI??? MARIUS_DANIEL Biserica Ortodoxa si Massmedia 8 29.05.2007 19:41:36