Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2011, 15:04:16
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit Cartile sfinte!

Pe cand eram copil, acum vre-o 20 de ani mergeam in fiecare duminica la biserica din sat, acum nu mai merg chiar in fiecare duminica. Si vreau sa va spun ca aproape in fiecare duminica veneam acasa cu cate o carte sfanta cumparata pe care o citeam. Dupa ce am plecat de acasa, din judet, fiind nevoit din cauza serviciului sa ma mut in mai multe locuri din tara, cartile mele sfinte au ramas la parintii mei.
Cu timpul aceste carti s-au degradat, au fost depozitate de un frate mai mic intro-o valiza veche si intr-o magazie si uitate acolo.
Saptamana trecuta cand am fost la parintii mei mi-am amintit de cartile mele sfinte si le-am cautat. Mi-a venit sa plang cand am vazut cum aratau. Unele din ele nici nu mai puteau fi citite iar altele precum: Carte Nuntii erau roase de soareci pe jumatate.
Le-am urcat in masina si le-am luat pe toate cu mine. Intrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac cu cele care sunt degradate si nu mai pot fi citite? M-am gandit sa le arunc in foc, dar pentru ca in ele este cuvantul lui Dumnezeu si al sfintilor parinti nu este oare pacat? Ce sa fac cu ele?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2011, 16:20:37
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai devreme sau mai tarziu, fiecare dintre noi traieste astfel de dileme. Mereu apar calendare bisericesti care isi pierd valabilitatea, servetelele cu care ne stergem de uleiul de la candela dupa ce o curatam, fitile folosite, carti dezmembrate, gasite prin cine stie ce camara a bunicilor, icoane in care cu greu mai deosebesti cu adevarat ce este zugravit acolo si multe astfel de lucruri. Eu am o galeata din tabla si din cand in cand ard in ea aceste lucruri care devin inutile dar au in acelasi timp si un caracter sacru, si spun in timp ce ard o rugaciune scurta, pentru iertarea pacatelor. Nu stiu daca fac bine, dar parintele-duhovnic asa mi-a sugerat. Cred ca nu acesta este pacatul de care trebuie sa ne ferim in mod deosebit. Omul are tendinta sa se preocupe de lucruri marunte precum "spalatul mainilor" sau spalatul candelei sau alte asemenea, in timp ce sufletul se lafaie in pacate grele. Poate se cuvine mai inainte de orice sa ne cercetam inima si constiinta si astfel vom afla cand, unde si daca gresim. "Suntem supusi pieirii, noi si ale noastre!" Deci, daca toate au un inceput, e firesc sa aiba si un sfarsit, iar Dumnezeu nu se manie pentru asta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2011, 18:16:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Pe cand eram copil, acum vre-o 20 de ani mergeam in fiecare duminica la biserica din sat, acum nu mai merg chiar in fiecare duminica. Si vreau sa va spun ca aproape in fiecare duminica veneam acasa cu cate o carte sfanta cumparata pe care o citeam. Dupa ce am plecat de acasa, din judet, fiind nevoit din cauza serviciului sa ma mut in mai multe locuri din tara, cartile mele sfinte au ramas la parintii mei.
Cu timpul aceste carti s-au degradat, au fost depozitate de un frate mai mic intro-o valiza veche si intr-o magazie si uitate acolo.
Saptamana trecuta cand am fost la parintii mei mi-am amintit de cartile mele sfinte si le-am cautat. Mi-a venit sa plang cand am vazut cum aratau. Unele din ele nici nu mai puteau fi citite iar altele precum: Carte Nuntii erau roase de soareci pe jumatate.
Le-am urcat in masina si le-am luat pe toate cu mine. Intrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac cu cele care sunt degradate si nu mai pot fi citite? M-am gandit sa le arunc in foc, dar pentru ca in ele este cuvantul lui Dumnezeu si al sfintilor parinti nu este oare pacat? Ce sa fac cu ele?
randuiala prevede, in cazul lucrurilor sfinte fie sunt aruncate pe o apa curgatoare(ex: prescurile intarite, mucegaite),fie sunt puse la flori(resturi de busuioc din aghiazma, tamaie arsa ) fie sunt ingropate in loc curat, fie sunt arse.
In nici un chip aruncate, ca sa nu ajunga de batjocura, folosite in chipuri necuvincioase, sau calcate in picioare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2011, 18:37:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In cazul in care "sfinte" este cu sens figurat, adică ceea ce e conținutul aclor cărți reflectă o învățătură sfântă, dilema nu are rost: nu ele însele sunt sfinte și pot fi tratate ca orice carte degradată: dusă la gunoi, eventual în pubele pe care scrie "hârtie".

Dacă, însă, este vorba de cărți sfințite, adică asupra cărora s-a produs actul dumnezeieștii ierurgii a sfințirii, atunci ele trebuie tratate ca orice obiect consacrat și care a ajuns distrus, stricat ori degradat: se îngroapă în pământ bun sau se ard.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile oracol cu ingeri, un pacat? AlinaEM Generalitati 38 14.03.2011 09:39:51
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 30.10.2010 00:55:46
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 19:59:20