Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2007, 11:38:14
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu-mi place sa gatesc , consider pierdere de vreme .
Mai bine mananc preparate , conserve...

imi place singura acasa , am liniste..........

maria
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2007, 19:07:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Imi place sa gatesc dar nu prea stiu - sunt novice in asa ceva.
Mai bine mananc gatit decat toate prostiile la conserve, dar de multe ori sunt nevoit sa mananc si preparate la conserve, din motiv ca nu are cine sa-mi gateasca.
Si mie imi place ca traiesc doar cu fratele meu, am liniste si libertate, dar la ce folos toate acestea daca eu nu reusesc sa ma apropii de Dumnezeu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2007, 20:17:40
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dak tot ati inceput cu gatitul...imi place sa gatesc numai k nu prea stiu
dar cel mai mult si cel mai mult imi plac excursiile si lectura... ambele pe primul loc.
nu-mi plac rautatea, cearta, ignoranta, insensibilitatea, lenea (desi am parte de ea din plin :"> ) etc etc... tot ce distruge armonia vietii
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2007, 21:34:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu-mi plac lucrurile superficiale,im place esenta lor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2007, 21:58:40
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

imi place sa pictez dar nu mai am timp imi place soarele caldura vara florile nu in ultimul rand copiii mei care sunt lumina ochilor
imi plac plimbarile cu familia prin parcuri
nu imi plac paianjeni si viespile mi-e groaza de ele si toate ganganiile (urechelnite)
nu imi plac oamenii ingamfati fitosi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2007, 00:05:30
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu mananc conserve , sa nu se inteleaga gresit ,
dar departe de mine de a cauta sau respecta vreo reteta .

Imi place mult sa fiu singura (dar nu singuratatea ), chiar si-n prezenta unor persoane !

maria
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2007, 01:40:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ei uite,mie imi place sa gatesc si chiar ma pricep,fac absolut orice mancare,chiar si o reteta noua daca este nevoie.Imi place sa fac tot felul de mancaruri,nu doar traditionale,mai ales exotice si meniuri aparte.INSA trebuie neaparat sa fiu ajutata,altfel nu am rabdare decat la mancaruri simple(exclus cartofi prajiti si ochiuri,care se numesc extrem de simple).
Timp de cinci ani nu am mancat carne absolut deloc,si deci,nu sunt adepta retetelor traditionale de sarbatorile mari(carnati,caltabosi,etc),care nu ma atrag.Nu mananc absolut deloc grasime,sub nici o forma(ex;carnati,salam),slanina pura nici atat.Nu fiindca ar ingrasa,dar nu-mi place categoric,si oricum sunt destul de grasa.
Urasc cel mai mult pe lumea asta prostia(nu-nseamna ca eu nu "beneficiez"de ea),si in al doilea rand superficialitatea.Ma atrag oamenii aparent exigenti si reci,totdeauna am reusit sa scot caldura din acestia,tocmai fiindca nu am simtit sa fiu intimidata de sobrietatea acestora.
Daca ar fi sa schimb ceva in viata,as face tot posibilul sa nu ma mai consum f.mult pentru lucruri clar potrivnice,sau care nu merita(lucruri care din pacate in tinerete nu le percepem cu aceiasi maturitate ca la o anumita varsta mai avansata).
Consider ca linistea interioara si un oarecare echilibru este tratamentul perfect pentru fericire,astfel consider ca si cele mai simple lucruri inconjuratoare reprezinta parte din fericirea noastra...si functiile firesti la care organismul este supus reprezinta fericire,pentru ca functioneaza la cote normale,si multe,multe alte atat de importante maruntisuri contribuie la bucuria de-a trai,bine-nteles prin Binecuvantarea si Intelepciunea Lui Dumnezeu.
In viata adopt o conduita de mijloc,si ma bazez intr-o masura(pentru mine importanta)pe morala,nu pot concepe sa calc stramb pe langa casnicie,dar nu as putea sa spun niciodata,"niciodata".Consider ca cea mai mare cruzime pamanteana este aceia care chinuie si supune sub tratamente dureroase viata copiilor,cea mai mare cruzime este cand aceste fiinte nevinovate si total neajutorate sunt chinuite si subjugate cu nepasare de anumite persoane(parinti,institutii,etc).
Daca ar fi sa spunem fiecare ceea ce ne place pe pamant si in viata,ar insemna sa nu mai avem loc pe topic,nici macar unul...


Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2007, 10:23:21
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

No bine ,
il inlocuiesc pe "niciodata" cu "cateodata " , ca sa nu se sminteasca nimeni .

maria
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2007, 11:11:37
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nu imi place poluarea din bucuresti...prea multe masini...mult snobism......daca as putea as lasa, ca pe timpul odiosului o zi cu sot, una fara sot....intra cu scuterul...in herastrau...I hate.....prea multe masini....putina verdeata..:angry:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2007, 20:33:19
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Imi plac cartile, ceaiurile din carturesti,ciocolata calda, vinul fiert, iarna, muntele, Craciunul, noutatea, noaptea, profunzimea, copiii etc. Nu imi plac: ignoranta,superficialitatea, monotonia, bucurestiul, caldura, poluarea, efectul de turma(si aici ma refer la toti adolescentii trasi la indigo ce imita super-starurile americane), lipsa unei opinii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 14:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 16:21:39
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 21:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00