Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2007, 18:01:21
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Inainte de revolutia industriala aveam o planeta curata. A urmat carbunele si norii de cenusa. Apoi petrolul. Electricitatea.

Nevoile omului duc la consum. Consumul duce la productie. Productia duce la poluare. Putem sa reducem aceasta poluare? Daca vom consuma mai putin, se va produce mai putin?

Cateodata ma minunez de mine insumi: am 5 tricouri albastru-ciel, aproape identice. Vreo 4 perechi de pantaloni albi. Cam mult. Dar albul se murdareste atat de repede. Este atat de mult praf, este normal sa am atatea perechi, nu?

De unde acel praf? Probabil de la o fabrica. Poate fi chiar o fabrica de textile.

Uneori simt ca sunt prins intr-un cerc vicios. Si totusi as prefera sa ma asez pe iarba fara sa ma ridic prafuit. Oriunde ma uit vad un semn de civilizatie. O cutie de conserva. O punga. O doza rosie de 0,33. O punga de chipsuri.

Apoi ma gandesc la tot felul de panouri: "Nu calcati zona verde". Si alaturi vad o poteca de curmezisul gazonului. Ma uit la salcia din parc. Pe trunchi: DANA + RADU = LOVE. O inscriptie scrijelita probabil cu o cheie. Ma asez pe banca. Dedesubt coji de seminte. Multe. Macar sunt biogredabile. Insa alaturi este si punga. Doi metri mai incolo un cos de gunoi stingher, parasit si gol. Imi scot punga de pufarin si rontai pana imi scap punga goala neintentionat. Ma doare teribil spatele asa ca nu ma aplec sa o ridic.

Intru intr-un magazin cumpara una alta pastrez bonul pana la iesire si apoi il mototolesc si fac o mica biluta neastamparata care la fel de neintentionat in sare din mana pe trotuar. Ce durere de genunchi am. Nu ma aplec.

Cu durerile astea chem un taxi sa ma duca 2 minute pana acasa. Sunt un domn. Ce conteaza cativa centilitri de benzina.

Ajung acasa. Deschid usa la cutia postala. O scrisoare. Margareta, o verisoara indepartata a murit de cancer pulmonar. "ce sa-i faci, a lucrat in mediu toxic".

Vecina de la 3 horcaie a emfizem pulmonar. Poligrafia, bat-o vina. Ionut de la 4 plange iar. Cica este iar bolnav. Alergic. Probabil de la prea mult aer curat.

Ma proabusesc in fotoliu si atipesc. Sunt trezit de o motocicleta.

Bat usor, meditativ, cu degetele de mana dreapta pe marginea fotoliului.

Ce ar trebui sa fac sa traiesc mai sanatos? Cum sa scap de galagia asta si de mirosurile astea? Unde as gasi niste rosii cu gust de rosii? Cat sunt de responsabil pentru Margareta, Ionut, vecina de la 3 si cele 1,3 milioane de decese anual din cauza cancerului pulmonar?

In fiecare zi la serviciu consumam in jur de 5-6 pahare de unica folosinta. M-am hotarat sa imi duc o cana de ceramica. Saptamanal aruncam in jur de 5 kg de hartie. Mi-am lipit pe cutiuta postala "fara publicitate".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2009, 05:30:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, si eu imi dusesem o cana de ceramica la serviciu mai deunazi, dar pana la urma am renuntat la ea, ca trebuia sa o tot spal, consumam apa si timp - ambele sunt pretioase! si apropo de alergia de la aerul curat, chiar circula un banc cu un tip care vine cu un elicopter, undeva la munte. si acolo il astepta o masina sa il duca la destinatie, iar el imediat ce coboara din elicopter ii vine rau, de la aerul curat, era prea tare ptr el ! solutia? repede sa inspire putine gaze de esapament de la masina, ce bine ca era acolo, ha ha !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2009, 08:09:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut Vezi mesajul
Inainte de revolutia industriala aveam o planeta curata. A urmat carbunele si norii de cenusa. Apoi petrolul. Electricitatea.

Nevoile omului duc la consum. Consumul duce la productie. Productia duce la poluare. Putem sa reducem aceasta poluare? Daca vom consuma mai putin, se va produce mai putin?

Cateodata ma minunez de mine insumi: am 5 tricouri albastru-ciel, aproape identice. Vreo 4 perechi de pantaloni albi. Cam mult. Dar albul se murdareste atat de repede. Este atat de mult praf, este normal sa am atatea perechi, nu?

De unde acel praf? Probabil de la o fabrica. Poate fi chiar o fabrica de textile.

Uneori simt ca sunt prins intr-un cerc vicios. Si totusi as prefera sa ma asez pe iarba fara sa ma ridic prafuit. Oriunde ma uit vad un semn de civilizatie. O cutie de conserva. O punga. O doza rosie de 0,33. O punga de chipsuri.

Apoi ma gandesc la tot felul de panouri: "Nu calcati zona verde". Si alaturi vad o poteca de curmezisul gazonului. Ma uit la salcia din parc. Pe trunchi: DANA + RADU = LOVE. O inscriptie scrijelita probabil cu o cheie. Ma asez pe banca. Dedesubt coji de seminte. Multe. Macar sunt biogredabile. Insa alaturi este si punga. Doi metri mai incolo un cos de gunoi stingher, parasit si gol. Imi scot punga de pufarin si rontai pana imi scap punga goala neintentionat. Ma doare teribil spatele asa ca nu ma aplec sa o ridic.

Intru intr-un magazin cumpara una alta pastrez bonul pana la iesire si apoi il mototolesc si fac o mica biluta neastamparata care la fel de neintentionat in sare din mana pe trotuar. Ce durere de genunchi am. Nu ma aplec.

Cu durerile astea chem un taxi sa ma duca 2 minute pana acasa. Sunt un domn. Ce conteaza cativa centilitri de benzina.

Ajung acasa. Deschid usa la cutia postala. O scrisoare. Margareta, o verisoara indepartata a murit de cancer pulmonar. "ce sa-i faci, a lucrat in mediu toxic".

Vecina de la 3 horcaie a emfizem pulmonar. Poligrafia, bat-o vina. Ionut de la 4 plange iar. Cica este iar bolnav. Alergic. Probabil de la prea mult aer curat.

Ma proabusesc in fotoliu si atipesc. Sunt trezit de o motocicleta.

Bat usor, meditativ, cu degetele de mana dreapta pe marginea fotoliului.

Ce ar trebui sa fac sa traiesc mai sanatos? Cum sa scap de galagia asta si de mirosurile astea? Unde as gasi niste rosii cu gust de rosii? Cat sunt de responsabil pentru Margareta, Ionut, vecina de la 3 si cele 1,3 milioane de decese anual din cauza cancerului pulmonar?

In fiecare zi la serviciu consumam in jur de 5-6 pahare de unica folosinta. M-am hotarat sa imi duc o cana de ceramica. Saptamanal aruncam in jur de 5 kg de hartie. Mi-am lipit pe cutiuta postala "fara publicitate".
Te inteleg perfect,iar motivul tau de ingrijorare este unul cat se poate de real,un motiv care ar trebui sa preocupe omenirea la modul cel mai serios.
Din pacate,in privinta traficului nu prea ai ce face ori a poluarii,decat,eventual sa te muti intr-un alt oras, daca ai posibilitatea,o zona de munte linistita (Personal,Dumnezeu mi-a dat o astfel de posibilitate si am parasit haosul si mizeria Bucurestiului pentru un astfel de loc.Aici ma simt, in sfarsit, acasa...).
Pentru cei care nu pot face acest lucru,indicat ar fi ca propria lor casa sa se transforme intr-o oaza de liniste si armonie:incercati sa izolati cat se poate de bine fonic locuinta in care stati,inconjurati-va de plante,de lucrusoare care estetic sa va bucure privirea si sa fie in armonie cu propria fiinta,o muzica placuta in surdina si absolut tot ceea ce simtiti ca v-ar relaxa si aduce in armonie cu dumneavoastra.
Incercati sa va concentrati pe lucrurile pozitive ale vietii,incercand sa nu va mai incarcati cu aceasta negativitate care se afla in jurul nostru.Frumosul,binele,iubirea exista!Deci,umpleti-va sufletul si mintea cu ele!
Un alt punct important:miscarea!Incercati sa faceti un minim de exercitii fizice zilnic,in functie de timpul si puterile dvs si o sa vedeti cat de mult se va imbunatati tonusul dvs general.
Acum,discutand despre alimentatie: este adevarat ca in ziua de astazi aproape mai toate alimentele aflate in comert sunt pline de tot felul de conservanti si chimicale care mai de care mai daunatoare.
Exista,totusi,in piete si tarani care aduc produse naturale si ar fi bine sa descoperiti astfel de oameni si sa cumparati doar de la ei.
O alta greseala frecventa a romanului este aceea ca alimentatia sa este bazata pe carnuri,in general si,nu orice fel de carnuri: porc,mezeluri,grasimi extrem de nocive pentru ficat etc.
Se stie ca proteina animala este unul din factorii principali care favorizeaza dezvoltarea celulelor canceroase in organism,dar,nu o sa intru intr-o polemica pe aceasta tema.
Pentru cei care nu pot renunta la carne,indicat ar fi sa se indrepte macar spre peste,evitand restul,care sunt otrava curata pentru organism.
Deasemenea,foarte important pentru sanatatea dvs: consumati minim 2 litri de apa pe zi!
Si,inca un amanunt: as spune ca nevoile altora ne duc planeta la un asa consum,nu neaparat ale noastre.Iar noi,consumam asa,pentru ca asa ne-au spus altii ca este bine,asa trebuie trait,desi,efectele devastatoare ale acestui stil de viata se vad la tot pasul.
Oricine poate alege un stil benefic de viata,totul este sa ne trezim din ceea ce vor altii sa ne bage pe gat si sa optam pentru ceea ce ne prieste.
Iar daca doriti sa contribuiti la o schimbare pentru planeta noastra,invatati-i si pe ceilalti ca au acest drept: dreptul de a alege!

Last edited by heaven; 09.08.2009 at 08:17:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
Sfanta Impartasanie din lingurite de unica folosinta... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 2 25.02.2012 08:10:28
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
TVA de 25%, cota unica de 20% eodor nastasa Generalitati 14 10.05.2010 21:12:27