Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2008, 21:34:40
monicutza monicutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2006
Mesaje: 18
Implicit

In viata fiecaruia exista persoane care ne ating sufletul pentru totdeauna.Putem intalni aceste persoane in realitate sau in carti;exista pentru tine asemenea persoane la care sa te gandesti cu drag,sa ti se lumineze chipul cand o faci?poate ti s-a parut ciudat cand am mentionat de cunoasterea unor persoane din carti,dar am sa ma refer la persoane care desi nu nu mai sunt printre noi si nu le-am cunoscut personal m-au impresionat prin viata si cuvintele lor;de exemplu parintele Paisie Olaru,Sf.Serafim de Sarov;iar dintre marii duhovnici romani in viata pe care am avut bucuria sa-i cunosc:Parintele Arsenie Papacioc,Parintele Iustin Parvu.Cred ca viata si cuvintele pline de iubire ne pot atinge sufletul dincolo de spatiu si timp:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2008, 21:55:58
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Chiar acum ascultam pe un post de radio vocea parintelui Sofian, pe care l-am cunoscut. Senzatia de mângâiere e greu de descris.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2008, 18:28:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi face o deosebita placere sa-mi amintesc de Parintele meu duhovnicesc, preotul Gabriel Nicu. Mă bucur din tot sufletul ca a aparut cartea ,,Parintele Gabriel - un om indumnezeit prin Har". Se Poate procura de la Editura Pelerinul din Iasi.Pilda unei vieti sfinte, sfaturi si invataturi de la izvoarele Ortodoxiei, minuni impresionante - iată ce cuprinde aceasta carte. Pana la procurarea acesteia, se poate viziona site-ul www.parintelenicugabriel.ro. Orice incercare de a-l prezenta sumar pe acest minunat Parinte este neputincioasa. Ocrotita de Parintele meu, simt ca am renascut. A plecat discret dintre noi pentru ca de acolo, De Sus, sa ne ajute mai mult, asa cum ne-a promis.
Antonia P.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.02.2008, 00:21:30
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ma bucur ca ne-ai marturisit despre Parintele Gabriel...ce bine ar fi ca si altii sa i-a exemplul tau si ne-ar marturisi despre parintii minunati pe care ei i-au inalnit si sa nu mai tin lumina sub obroc...Aceste lumini ale ortodoxiei cu vietile lor pilduitoare trebuie dezvaluite si altora...:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2008, 13:00:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Imi face o deosebita placere sa-mi amintesc de Parintele meu duhovnicesc, preotul Gabriel Nicu. Mă bucur din tot sufletul ca a aparut cartea ,,Parintele Gabriel - un om indumnezeit prin Har". Se Poate procura de la Editura Pelerinul din Iasi.Pilda unei vieti sfinte, sfaturi si invataturi de la izvoarele Ortodoxiei, minuni impresionante - iată ce cuprinde aceasta carte. Pana la procurarea acesteia, se poate viziona site-ul www.parintelenicugabriel.ro. Orice incercare de a-l prezenta sumar pe acest minunat Parinte este neputincioasa. Ocrotita de Parintele meu, simt ca am renascut. A plecat discret dintre noi pentru ca de acolo, De Sus, sa ne ajute mai mult, asa cum ne-a promis.
Antonia P.
SA ne mai spui si noua cate ceva despre Parintele Gabriel :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2008, 16:28:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Gabriel Nicu era un mare purtator de Duh Sfant. Inainte de a ajunge la Sfintia Sa , nu stiam ca in zilele noastre dobandirea Duhului Sfant mai e posibila. Am văzut multe fotografii in care se vede clar cum o lumina divina il inconjura adesea. Apoi minunile. Pentru mine, cea mai mare minune este ca, avand cuvant cu putere multa, a reusit sa-mi modeleze sufletul si sa ma ajute si pe mine sa acord o importanta mai mare vietii duhovnicesti, m-a invatat sa postesc si sa ma rog. Pe un ton sagalnic, uneori demonstra crestinilor ca stie ce ganduri au, stie cu ce probleme se confrunta, ce fac in timpul saptamanii etc. Multi crestini din toata tara cu boli incurabile ori cu probleme materiale, familiale etc. si-au scris marturiile spre lauda Preasfantului Dumnezeu si in semn de recunostinta fata de Parintele Gabriel. Exista si minuni mai aparte pe care va las sa le descoperiti in sursele indicate. Milita pentru intoarcerea la Ortodoxia pura din primele veacuri crestine. Nu era de acord nici cu ecumenismul, nici cu pecetluirea oamenilor prin micocipuri. Ne indemna sa respingem cardurile si buletinele electronice, intrucat acestea opereaza cu numere, nu cu numele de botez. Insista asupra acestui lucru si datorita faptului ca pe fiecare produs aparusera codurile de bare care contin intr-o forma ascunsa 666, despre care se vorbeste in Apocalipsa, cap. 13 - 14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2008, 16:35:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Gabriel Nicu era un mare purtator de Duh Sfant. Inainte de a ajunge la Sfintia Sa , nu stiam ca in zilele noastre dobandirea Duhului Sfant mai e posibila. Am văzut multe fotografii in care se vede clar cum o lumina divina il inconjura adesea. Apoi minunile. Pentru mine, cea mai mare minune este ca, avand cuvant cu putere multa, a reusit sa-mi modeleze sufletul si sa ma ajute si pe mine sa acord o importanta mai mare vietii duhovnicesti, m-a invatat sa postesc si sa ma rog. Pe un ton sagalnic, uneori demonstra crestinilor ca stie ce ganduri au, stie cu ce probleme se confrunta, ce fac in timpul saptamanii etc. Multi crestini din toata tara cu boli incurabile ori cu probleme materiale, familiale etc. si-au scris marturiile spre lauda Preasfantului Dumnezeu si in semn de recunostinta fata de Parintele Gabriel. Exista si minuni mai aparte pe care va las sa le descoperiti in sursele indicate. Milita pentru intoarcerea la Ortodoxia pura din primele veacuri crestine. Nu era de acord nici cu ecumenismul, nici cu pecetluirea oamenilor prin microcipuri. Ne indemna sa respingem cardurile si buletinele electronice, intrucat acestea opereaza cu numere, nu cu numele de botez. Insista asupra acestui lucru si datorita faptului ca pe fiecare produs aparusera codurile de bare care contin intr-o forma ascunsa 666, despre care se vorbeste in Apocalipsa, cap. 13 - 14.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.03.2008, 23:21:33
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Multumesc..daca poti sa-mi spui si mie de unde se poate comanda cartea..eu sunt departe de Iasi ..mai usor ar fi daca as putea gasi-o undeva in Bucuresti
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2008, 08:16:07
valerian valerian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2007
Mesaje: 16
Implicit

Mesaj de la parintele Iustin Parvu despre acest parinte Gabriel si cartea aparuta:(preluat de pe situl Razboi intru cuvant)
“Nu de multă vreme ne-a parvenit la mănăstirea Petru-Vodă o carte despre viața Părintelui Gabriel, scoasă la Editura Credința strămoșească, carte apărută, chipurile, cu binecuvântarea P.S. Calinic Argeșeanul și ajutorul Părintelui Nicolae Tănase. Am aflat mai târziu că aceste binecuvântări nu au existat și domnul editor nu a făcut decât să se folosească de niște nume de renume spre a-și face reclamă bună. Vrem să atragem atenția tuturor cititorilor de carte duhovnicească, și nu numai, că această carte nu are nici o binecuvântare din partea mănăstirii noastre. Această carte este plină de învățături mincinoase, neortodoxe, fiind rodul unor înșelări drăcești. Chiar dacă editura Credința strămoșească a editat multe alte cărți de o importanță deosebită în viața bisericească, această carte poate deruta poporul cel credincios și recomand să fie scoasă de pe piață, de la vânzare, iar credincioșii sub nici o formă să nu citească astfel de rătăciri.

Este îngrijorătoare tendința acestei mulțimi ortodoxe care aleargă după minuni, vise și vedenii, preoți care ghicesc viitorul și deschid cartea. Aceasta denotă că o mare parte din popor este lipsit de credință și de răbdare, care apelează mai degrabă la vrăjitorii de acest fel, în loc să lucreze poruncile evanghelice și așa să aștepte mila lui Dumnezeu. Viața sfântă a unui om se recunoaște, în primul rând, după ceea ce a pătimit, după virtuțile sale evanghelice, nu după semne și minuni, pe care le poate săvârși tot vrăjitorul. Este adevărat că Biserica noastră are mulți sfinți făcători de minuni, dar atât Evanghelia, cât și toată tradiția patristică ne învață să nu căutăm lucruri paranormale, semne și minuni, căci puțin au discernământul de a distinge care sunt de la Dumnezeu și care sunt de la diavol. Calea cea strâmtă și cu chinuri, recomandată de Evanghelie, este singura cale de mântuire. Dar noi, pentru că dorim, o viață cât mai comodă, apelăm la astfel de falși făcători de minuni, care apropie credincioșii mai mult de diavol decât de Dumnezeu.

O carte de acest fel este și cartea părintelui Gabriel apărută la editura Credința strămoșească, o carte care ar trebui arsă, precum cărțile eretice. Nădăjduim ca editura Credința strămoșească să-și recunoască vina de a se folosi, fără acordul nostru, de numele mănăstirii Petru-Vodă și al altor persoane implicate, fără nici un temei - cum ar fi numele părintelui Nicolae Tănase, care de asemenea nu a avut nici o legătură cu această carte -, și să-și retragă cartea de la vânzare, iar pe viitor să fie mai atent în cercetarea materialelor primite“.

Protos. Justin Parvu

Nota Razboi intru Cuvant:

Nu auzisem pana azi de aceasta carte si despre acest parinte, dar cautand pe internet, am dat peste un site intreg dedicat acestui asa-zis preot “vazator cu duhul” si “facator de minuni”, Gabriel Nicu, mort in 2004, dar creand deja un fenomen in jurul numelui sau. Sa luam aminte, sa ascultam de avertismentul parintelui Iustin si sa transmitem si altora sa se fereasca de aceasta ratacire!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2008, 14:10:11
eusiatat eusiatat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2007
Mesaje: 14
Implicit

Si linkul aici:

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/04/16/mesaj-din-partea-parintelui-iustin-parvu-referitor-la-o-grava-impostura-si-la-o-mare-inselare/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 02:01:16
Ratacirile parintelui Arsenia boca,dezvaluite de mari duhovnici !!! guardian knight Calugarul 428 10.08.2012 13:35:14
Toader s-a dus ieri la Domnul mara2008 Slujba inmormantarii 5 23.10.2011 00:06:00
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27