Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 19.11.2010, 01:16:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cuv. Paisie Aghioratul: ...Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit. ?
Asa si Par Paisie stie acest lucru de unde??? ca toti acesti oameni nu au iubire in ei si nu sunt uniti cu Dumnezeu?

Parca numai Dumnezeu citeste in inima oamenilor. De cind unii oameni sunt asa de dotati cu supraputeri sa stie ce se va intimpla cu alti semeni de-ai lui si ce-i in inima lor.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 19.11.2010, 01:25:09
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De cind unii oameni sunt asa de dotati cu supraputeri sa stie ce se va intimpla cu alti semeni de-ai lui si ce-i in inima lor.
De când a înțărcat mutul iapa.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 19.11.2010, 02:43:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
De când a înțărcat mutul iapa.
Exact, aici am vrut sa ajung,
merci !
Acum pot sa ma culc linistit!
Reply With Quote
  #224  
Vechi 19.11.2010, 04:22:42
bluesite33 bluesite33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 20
Implicit

intrebare:

undeva in acest text, spuneti ca ne impartasim cu Trupul lui Hristos de pe Cruce, atunci cand ne cuminecam.
NE IMPARTASIM CU TRUPUL LUI NEINVIAT SAU CU TRUPUL LUI DE DUPA INVIERE?

PREOT MARIAN TUDOR
mariantudor@live.com
0047.96856925
Reply With Quote
  #225  
Vechi 19.11.2010, 07:38:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai uitat celeltalte pasaje din Sfanta Scriptura, pentru ca Sfanta Scriptura e un intreg, nu doar fragmente:
“Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi” (Ioan VI, 54). Caci “adevarat, adevaiat zic voua, daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi” (Ioan VI, 53).
per ca nu o sa presupui ca Iisus nu a vorbit bine, pentru ca spune doar adevarul.
Acele "celelalte pasaje" e de fapt unul singur format din două versete rostite într-un context diferit (în afara Cinei Domnului) și la o distanță de aproximativ un an. Valoarea simbolică este evidentă și aici, crezi că Hristos vroia să-i transforme pe ascultătorii Săi dornici de mântuire într-o haită de zombie hămesită de sânge uman?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu are cum sa fie ceva simbolic, pentru ca daca nu mananci miel sau nu bei vin nu inseamna ca nu te poti mantui (pentru ca spuneai de elementele simbolice de la masa de Paste). Ar insemna ca cine bea bere (si nu vin) sau nu bea deloc alcool nu se poate mantui.
Păi tocmai în aceasta rezidă puterea de reprezentare a simbolului; dacă modifici structura simbolului, el nu va mai sugera fidel realitatea către care atrage atenția. E binecunoscutul joc între tip și antitip. Cât privește valoare mântuitoare de care vorbești, o să-ți dau un exemplu exact din aceeași categorie pe care nu se poate să-l respingi:

"Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla" (Ioan 10,9)

Evident că ușa este un simbol, nu cred că ai aceeași pretenție absurdă că pentru a ne mântui trebuie să intrăm fizicește prin Hristos. Nu putem interpreta literalist fiece cuvânt al lui Hristos, altfel ajungem la aberații precum această seculară pretenție că cuminecătura e chiar carne și sânge!

Last edited by tricesimusquintus; 19.11.2010 at 07:42:48.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 19.11.2010, 08:13:33
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Acele "celelalte pasaje" e de fapt unul singur format din două versete rostite într-un context diferit (în afara Cinei Domnului) și la o distanță de aproximativ un an. Valoarea simbolică este evidentă și aici, crezi că Hristos vroia să-i transforme pe ascultătorii Săi dornici de mântuire într-o haită de zombie hămesită de sânge uman?
O să plătești foarte scump pentru astfel de hule împotriva celor sfinte. Pocăiește-te nepocăitule că ești în gravă eroare datorită ignoranței care te caracterizează.

Citat:
Nu putem interpreta literalist fiece cuvânt al lui Hristos, altfel ajungem la aberații precum această seculară pretenție că cuminecătura e chiar carne și sânge!
Domnule interpretarea Sfintei Euharistii au dat-o deja de-a lungul a 1977 de ani de existență ai Bisericii lui Hristos sfinții părinți ai Bisericii. Faptul că dumneata ești în erezie și rupt de la trupul lui Hristos nu te împiedică să faci astfel de interpretări hulitoare și blasfemice specifice pentru un suflet aflat în profundă stare de ignoranță dar cu o extrem de bună părere despre sine; fapt normal având în vedere de la ce hulitoare de cele sfinte vă trageți credința fătată de o femeie.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 19.11.2010, 08:19:35
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Acele "celelalte pasaje" e de fapt unul singur format din două versete rostite într-un context diferit (în afara Cinei Domnului) și la o distanță de aproximativ un an. Valoarea simbolică este evidentă și aici, crezi că Hristos vroia să-i transforme pe ascultătorii Săi dornici de mântuire într-o haită de zombie hămesită de sânge uman? [...]Nu putem interpreta literalist fiece cuvânt al lui Hristos, altfel ajungem la aberații precum această seculară pretenție că cuminecătura e chiar carne și sânge!
Domnule aș vrea să te întreb care este poziția dumitale sau poziția adventistă cu privire la Trupul lui Hristos, și aici nu mă refer la sfânta euharistie, ci efectiv la Trupul lui Iisus Hristos, nu de alta dar ceea ce reiese până acum din ce ai scris (iar verba volens, scripta manens) este că trupul și sângele lui Iisus Hristos este trup și sânge omenesc.

Last edited by doctor_faustus; 19.11.2010 at 08:25:23.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 19.11.2010, 08:39:38
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Din ce mi-ai scris înțeleg că nu scrie nicăieri [în Scriptură] "a devenit". Mulțumesc pentru confirmare.
Mai înțeleg de asemenea că această devenire, transformare are loc doar în mintea ortodoxului prin actul credinței. Mulțumit și cu acest răspuns și e momentul să declar că vă respect convingerile. Eu în calitate de neoprotestant încerc să-mi definesc convingerile doar pe baza Scripturii. Așa să-mi ajute Dumnezeu!
Iti doresc sa nu devii ca fariseii care atita cercetau scripturile, atita despicau firul in patru, ca sa fie ei siguri ca stiu bine, cind de fapt, cele mai importante sint acestea 3: credinta, speranta si dragostea. Nu uita ca in felul in care mi-ai raspuns, de fapt il consideri pe Isus mincinos, pentru ca nu crezi ca acea Piine si acel Vin sint Trupul si Sinlele Lui (cind El a spus ca sint).

citez din memorie: "Daca as cunoaste toate tainele si toata stiinta, iar dragoste nu am, nu-mi foloseste la nimic"

Da-ne Doamne dragoste, pentru ca asa sintem singuri ca nu te vom supara niciodata.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 19.11.2010, 09:22:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu uita ca in felul in care mi-ai raspuns, de fapt il consideri pe Isus mincinos, pentru ca nu crezi ca acea Piine si acel Vin sint Trupul si Sinlele Lui (cind El a spus ca sint).
Nu uita că și eu cred la fel cuvintele lui Iisus, doar că le înțeleg în alt mod. Împărtășirea cu trupul și sângele Domnului (desigur nu la modul carnal și sângeros) cred că îmi dă viață. Pâinea și vinul sunt semnele exterioare și vizibile ale harului interior și invizibil. Harul divin nu subzistă în elementele materiale ale actului euharistic, ci în făgăduința care este legată de act și care devine activă prin primirea mijlocită de credința participantului la comuniune.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 19.11.2010, 09:24:05
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Această părere este erezie

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu uita că și eu cred la fel cuvintele lui Iisus, doar că le înțeleg în alt mod. Împărtășirea cu trupul și sângele Domnului (desigur nu la modul carnal și sângeros) cred că îmi dă viață. Pâinea și vinul sunt semnele exterioare și vizibile ale harului interior și invizibil. Harul divin nu subzistă în elementele materiale ale actului euharistic, ci în făgăduința care este legată de act și care devine activă prin primirea mijlocită de credința participantului la comuniune.
Domnule aș vrea să te întreb care este poziția dumitale sau poziția adventistă cu privire la Trupul lui Hristos, și aici nu mă refer la sfânta euharistie, ci efectiv la Trupul lui Iisus Hristos, nu de alta dar ceea ce reiese până acum din ce ai scris (iar verba volens, scripta manens) este că trupul și sângele lui Iisus Hristos este trup și sânge omenesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14