Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.11.2010, 13:14:20
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XIX)

266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XIX)

“Poporul” pucios se face pildă de ascultare și pentru alți naivi care ar voi eventual să se alăture acelora care au darul temerii de duhul pucios cel se declară a fi un “Dumnezeu” neputincios, căruia el I se face sprijin și putere pe pământ și semn înaintemergător pentru venirea Lui:

“Fac din tine pildă de iubire, pildă de ascultare prin darul temerii de Dumnezeu, iar tu să fii puterea Mea pe pământ, poporul Meu, și să se hrănească din tine popoarele cu viață, cu viața Mea din tine, căci te-am pus pildă a Mea înaintea neamului omenesc și am făcut din tine semn înaintemergător pentru venirea Mea, că Eu, ca un bun Păstor știind semeția omului, am găsit cu cale să-l judec prin tine pe om, [...]” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 27-02-2000)

Cei care păzesc calea venirii duhului vorbitor sunt liderii pucioși, dăruiți de tatăl lor, duhul, cu dregătoria de “fii străjeri”:

“Vine ploaia, fiilor străjeri în calea venirii Mele.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Și “venirea Domnului Pucioasei cu sfinții Lui” a venit, și Judecata Lui peste cei vii și peste cei morți a început, dar învierea morților este încă așteptată ca să vină. Însemnă că morții se vor judeca în contumacie (Biblia stabilește o cu totul altă cronologie a faptelor: întâi are loc învierea morților, și abia după aceea are loc Judcata cea Mare):

“Eu sunt Judecătorul peste vii și peste morți, iar sfinții sunt cu Mine întru venirea Mea și așteaptă învierea morților și viața veacului ce va să fie, și fiecare va sta la rândul cetei sale și va aduna rod din cele ce a semănat pe pământ. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Sunt criticați apoi preoții care citează versetul referitor la a doua venire a Domnului (verset care spune că “…de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl” – Matei 24,36; Marcu 13, 32). Astfel, în loc să răstălmăcească acest verset, spunându-le oamenilor că “…de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, ci numai Fiul și Tatăl”, preoții îl reproduc mot-a-mot din Biblie. În acest mod, oamenii care ascultă predicarea Bibliei îndepărtează cu a lor putere, chipurile (cu concursul preoților scrupuloși), ziua venirii Domnului, și de aceea ea întârzie să vină:

“Pe pământ se dă citire în ziua aceasta din cartea Evangheliei Mele cea despre a doua Mea venire, dar omul care aude această Evanghelie nu se apropie de ziua venirii Mele, ci, din contra, o depărtează de el chiar prin îndemnul preoților, căci preotul peste tot zice că nu știu nici Eu, Fiul, de ziua venirii Mele. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Acest raționament al liderilor pucioși este profund defectuos. Chiar dacă presupunem că așa ar fi trebuit să fi procedat preoții, răstălmăcind public textul Scripturii, tot nu există nici o legătură între voința singulară a Tatălui (care stabilește și știe ziua venirii Fiului) și voința îndrăzneață și interesată a oamenilor (de a întârzia cât mai mult această venire). Nu e suficient să vrei ceva, trebuie să mai și poți. Or, Tatăl ceresc este Atotputernic, iar omul, chiar dacă se ajută de “minunile” tehnicii, este în multe situații atotneputincios. Invers, dacă presupunem că atât Tatăl, cât și Fiul cunosc ziua venirii Fiului pe pământ, asta nu-i împiedică pe oameni cu nimic să dorească în chip interesat întârzierea acestei veniri, dacă așa vor ei.

Liderii pucioși își justifică poziția lor în felul următor: Cuvintele Bibliei sunt – chipurile – intenționat amăgitoare, mincinoase pentru om, în așa fel ca omul să fie dus zăhărelul și să accepte că trebuie să stea întărit pentru veghe în toată clipa, așteptând înfrigurat cea de-a doua venire a Domnului. Preoții n-ar avea dreptul să reproducă textul biblic întocmai, citând cuvintele Mântuitorului, ci să le interpreteze prin răstălmăcirea cuvenită care le răstoarnă sensul:

“O, fiilor străjeri, de ce, tată, zic preoții așa? Aceasta am zis Eu. De ce zic și ei așa? De ce nu zic ei ca Mine, căci Eu am mers până la capăt cu zisul prin Evanghelia Mea despre ziua venirii Mele. Dar voi, fiilor unși pentru vremea venirii Mele, voi, tată, cum ziceți despre cuvintele Mele de atunci? – Dacă Tu ai zis: "De ziua și ceasul acela nu știe nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl", ai zis așa ca să întărești omul pentru veghe în toată clipa, Doamne, de vreme ce pe neașteptate vii. Iar omul care Te așteaptă trebuie să fie îmbrăcat și încălțat, ca și cum Tu vii în orice clipă, că Tu ai zis: "Fiți gata, că în ceasul în care nu gândiți Fiul Omului vine".” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)
  #142  
Vechi 16.11.2010, 13:16:27
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XX)

266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XX)

Dar dacă am admite că textul Biblic este corect, n-ar fi mai bine, n-ar fi mai sănătos? Cu ce s-ar schimba lucrurile în ce privește venirea Domnului? Cu nimic. Omul este dator să-L aștepte liniștit pe Domnul ca să vină, indiferent dacă ceasul venirii Lui este cunoscut de una, de două, sau de toate trei Persoanele Sfintei Treimi. Oricum tainele Dumnezeirii îi sunt inaccesibile, așa că este inutil să despice firul în patru, ca să deducă el cu mintea lui dacă Tatăl știe mai multe decât Fiul (Matei 24,36) sau dacă Fiul primește toate de la Tatăl (Matei 11, 27); dacă Tatăl este mai mare decât Fiul (Ioan 14, 28) sau dacă sunt egali, Tatăl fiind una cu Fiul (Ioan 10, 30). Iar dacă nu înțelege aceste taine (care se completează, nu se contrazic), să deducă precipitat că Biblia are inconsecvențe sau minte pe alocuri, și să se grăbească să o “corecteze” prin raționamente “savante”.


Liderii pucioși se raportează însă la o altă venire, cea despre care ei spun că a avut deja loc: “venirea Domnului de la Pucioasa”. În acest context, este firesc să li se pară de-a dreptul incceptabil ca preoții să ignore această “venire” cu seninătate, în loc să o propovăduiască în biserici ca pe o epocală împlinire a proorociilor Scripturii, întărindu-i pe oameni să creadă și să se alăture ereziei de la Pucioasa. Venirea Domnului trebuie asociată neapărat cu teama terifiantă, deși Biblia spune că se vor teme numai cei necredincioși, în timp ce credincioșii o vor primi cu bucurie. Pucioșii pretind că Hristos trebuie așteptat neapărat cu teamă, iar cei care Îl așteaptă cu bucurie sunt învățați așa de către Antihrist:

“– O, de ce nu zic și preoții din lume, de ce nu zic și ei tot așa, ca să întărească pe oameni pentru venirea Mea? Eu iată, vin și iar vin, și ei dorm dimpreună cu cei de sub ei, iar venirea Mea iat-o, căci am descoperit-o sfinților și părinților prin îngeri, ca să pun omul la veghe. Antichrist însă zice că vrea să Mă aducă el cu pace, ca să aduc trai omenesc pe pământ, și așa l-a învățat pe om să Mă aștepte și să nu se teamă omul de venirea Mea. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Pucioșii nu propovăduiesc un Hristos al milei și al iertării, ci un Hristos al temerii și al terorii, asemănător cu modelul vechi-testamentar al unui Dumnezeu părtinitor, gelos, mânios și răzbunător. “Hristosul” pucios își alege adepții nu dintre cei care-L iubesc, ci dintre cei care se tem de El. Venirea Lui este acum și aici, la Pucioasa, și despre ea se spune “iat-o!” dar nimeni nu o vede cu ochii:

“El a uitat că Eu sunt cu cei ce se tem de Mine și că întru ei îmi gătesc calea și plăcerea, iar el va rămâne rușinat cu toate minunile lui mincinoase, minuni care ar vrea ele să aducă oamenilor viață lumească și libertate ca la oameni, nu ca la Dumnezeu. Iar venirea Mea iat-o, și nimeni nu știe să se uite la Mine și să Mă vadă.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Dar de ce nu văd oamenii venirea “Domnului” de la Pucioasa? Ochii lor sunt închiși sau bolnavi, și trebuie unși cu alifie pentru ochi, iar alifia este “Cuvântul” pucios. Cei care însă citesc și își însușesc “Cuvântul”, în “Cuvânt” și prin “Cuvânt” văd (dar nu și aievea) și aud venirea “Domnului” și “Judecata Lui prin cuvânt”:

“Cuvântul Meu este alifie de ochi, dar cel ce nu se pocăiește lăsându-se de păcate ca să-Mi deschidă și să stea îmbrăcat și încălțat întru venirea Mea, acela nu deschide ochii ca să vadă și să audă venirea Mea și să înțeleagă cuvântul Meu și calea lui spre oameni, cale cu lumină, cale cu înviere din moartea păcatelor, calea venirii Mele cu judecata prin cuvânt și cu învierea prin cuvânt, căci prin cuvânt am lucrat dintru început. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Pucioșii pretind că “Domnul” lor a venit de 55 de ani pe pământ ca să facă lucruri minunate – dar aceste lucruri și împlinirile lor sunt numai pe hârtie, în cărțile lor pucioșești, căci nu se văd aievea pe nicăieri. Nici învierea morților, nici transformarea pământului în cer, nici judecata preoților pentru roadele lor nu se văd pe undeva, ca să mărturisescă prin împlinirea lor despre această “venire” de 55 de ani:

“… omul n-a stat cu temere de Dumnezeu pe pământ nici după căderea lui din rai, și așa s-a înmulțit neamul omenesc pe pământ, iar Eu, Domnul, îl rabd așa de șapte mii de ani. Dar acum am venit iar cuvânt deasupra pământului; am venit pentru învierea morților; am venit ca să fac din pământ cer, și din mort, viu, și voi cere rodul celor ce s-au așezat în numele Meu lucrători peste oameni, și fiecare va culege ce a semănat; ce a pus în pământ, aceea va culege; vii sau morți va culege. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Cei 55 de ani de “venire a Domnului” la Pucioasa sunt considerați adesea de către pucioși a fi o singură zi: “Ziua Domnului”, “ziua înfricoșatei judecăți”. De ea nu va scăpa nimeni așa de ușor, de pe o zi pe alta, așa că cei care dau să fugă de ea mai bine s-ar apropia ca s-o întâmpine. În acest caz ar avea ca răsplată “coroana venirii Domnului” și vor fi băgați la masa de nuntă de la Pucioasa, unde este o permanentă atmosferă de “sărbătoare a venirii Domnului” pentru cei băgați la sărbătoare:

Ziua venirii Mele cea de a doua este numită de sfinții Mei ziua înfricoșatei judecăți. Zadarnic dă omul să fugă de ea. Mai bine să se apropie de ea omul, că nimeni nu scapă de ea, nici morții, nici viii. Dacă ți-e teamă, omule, de ea, scoală-te și te pregătește pentru ea, ca să nu pieri prin ea, ci să fii apoi fiul învierii, fiul veacului ce va să fie. Scoală-te și te scutură de pământ și de tot ce e pe el, și te spală apoi, că iată, apa curge în ploaie din cer pe pământ ca să te curețe din creștet până în tălpi pentru venirea Mea, iar apoi Eu te îmbrac și te încalț și îți pun coroana venirii Mele și te bag la masa Mea de nuntă, te bag la sărbătoarea venirii Mele, la praznicul împărăției cerurilor pe pământ, omule. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

  #143  
Vechi 16.11.2010, 13:39:49
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Corect. Dar cine face chemarea? Ea este făcută de om din dreptul lui Dumnezeu. Asemenea chemări frumoase și corecte din punct de vedere semantic (dar nu întotdeauna și din punct de vedere gramatical) vei găsi și din alte surse, tot omenești. Toate sectele vorbesc înălțător, pacifist, iubitor, hristic chiar, mai mult sau mai puțin corect și logic pe fond, deci mai e un singur pas până a ajunge la concluzia "toate sectele sunt bune, pentru că-L vestesc pe Domnul și poruncile Lui".

Un pas mic, ușor de făcut, dar cu consecințe uriașe.

După aceea ți se ivesc două opțiuni, una mai grea și alta mai ușoară.

Ce mai grea este să alegi care dintre biserici sau "sectele cele bune" este simultan și cea adevărată, pentru că toate mărturisesc despre sine că sunt "singura cea adevărată".

Cea mai ușoară este să alergi necontenit de la una la alta, ca fluturele care trece din floare în floare, căutând mereu ceea ce nu vei găsi niciodată.
Numai că omul ăla ce vorbește din dreptul lui Dumnezeu e chiar FIUL LUI DUMNEZEU!.. prin Duhul! și nu e minciuna pe care o scoateți voi ca jidovii care au zis că ucenicii au furat trupul din mormînt... sau unii au zis că nici nu a existat Iisus Hristos ci e o legendă sau că era cineva ce avea trup aparent, iluzoriu, și că unele minți își închipuiau și delirau că cică totul se petrecea numai în mințile lor... delir colectiv... și sectant fireștie...

Și ce vă mai place vouă să scoateți zvonuri și să răspândiți minciunile apoi ca pe niște știri, niște bârfe „adevărate” și contrioversate...

V-am zis : ați fost programate și autoprogramate și funcționați cu cărbune încins scoțând aburi ca trenurile intercity, adică alea simandicoase cu abur ce se coase cu ață albă de mătase din aia groasă cât parâma, din aia ce nu vrea să intre prin gaură la ac ci ea vrea să intre numai prin gaura de la butoi și acolo să se pună pe supt tot vinul exact ca o sugativă... că vrea să se ascundă fiindcă e timidă... mitomania asta.

Păi nu descri tu exact optica ta acuzând pe alții cu ea? Nu toți ortodocșii trufași și sectanți e buni doar că e ortodocși? Nu toți sectanții și oamenii e răi și e eretici doar că e sectanți? Nu tu ai acest microb sectant în tine și ești cea mai sectantă dintre toți căci judeci și osândești pe toți viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc deși nu există glob pămîntesc și cu toate astea pe tine nu vrei să te vezi cu niciunchip cît ești chiar dumneata de eretică și sectantă? Nu e despre tine în toate poveștile tale? Nu te vezi pe tine în ele? Ele sunt chipul tău!

Chiar vrei să mă faci să te cred că cică vrei să ne păzești de alunecarea în erezie și sectologie?.. păi tu ești eretica și sectanta numărul unu mondial și nu vrei cu niciunchip să te oprești și să nu mai osândești pe Domnul... dar să știii că nu pe Domnul Îl osândești ci pe tine însuți că El n-are nevoie să Îl apere cineva dar tu o să ai nevoie... Dar cine crezi că o să vie să apere pe cea care a osândit la nesfârșit pe Dumnezeu?.. și crezi că te vei ști apăra singură? Iar pe dracool să nu te bazezi căci va fi primul care se va bucura când ți se va aplica pedeapsa cea mai mare și mai sadică... primul care te va părăsi la greu, greul tău nu al lui...

Eu te-am apărat mereu dar dacă nu ai dorit să fi scăpată de răul în care te adâncești... ai să-ți primești ceea ce ți-ai căutat cu atât de mare pătimașă poftă de a defăima pe alții...

Deci Grabriella, las-o dragă, că femeia asta te trage în fundul iadului... ei... las-o să se ducă singură... că poate dacă va simți fierbințeala focului și putoareaoarea de acolo se va cutremura în cugetul ei și întorcându-se din minciuni și nedreptăți se va mântui, căci păcătosul ce se întoarce din păcate se va mântui tot așa cum dreptul care se întoarce la fărădelege se va pierde...

Așa că stimabilăabilă mm-roata-bicicleta ia mai vizionează și ascultă placa stricată de szmeeeus, poate apare și în mintea ta un licăr cât de mic:

Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Hai să-ți spun și eu ceva despre venire:

Până la venirea Domnului care vine mereu pentru cei cuminți ar trebui să-ți vie și ție mintea la cap ca să nu-ți mai faci de cap cu atâta ușurătate venindu-ți tot felul de idei căpiate... și mascate de la surorile surogate... surorile sulimenizate ale dragostei curate... firește, că așa nu se mai poate.

Și apoi placa: ''Nu te mai agita dejaba, că oricum nu te mai cred!'' și cu cât li se spunea, ele mai tare nu credea și se întrecea ca să se muncească, era ca un fel de programare ce se autoprograma ca să rămână ele așa cum au fost programate până la sfârșit... -ul lor, al programelor programate... spre slava și puterea dragostei... curate. Și așa e de greu ca să ajungi la ea când ea nu mai crede fiindcă nu mai vrea... să cânte... așa... iar noi până atunci ce să facem?.. om tot aștepta dansând și cântând cam așa... ceva... că cineștie ce anume o ar pute-o schimba, din bună în rea, pardon viceversa.

Last edited by vsovivi; 16.11.2010 at 13:51:31.
  #144  
Vechi 16.11.2010, 14:06:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Și încă o chestiune, cine te pune pe tine să sari din floare în floare? Stai liniștit la casa ta și fă din ea o mănăstire. Păi nu v-am zis că acolo Domnul se pregătește întru venirea Sa a trei oară? V-am zis că a venit a doua oară și mereu în Duhul, dar voi pentru idolii voștrii vă luptați cu Dumnezeu căci pentru iubirea pătimașe de idoli vă luptați cu atâta pătimășie cu sfinții și proorocii Lui... defapt tocmai contra la proorocii Lui Dumnezeu, contra lui Iisus Hristos Domnul, căci acolo El este proorocul și Învățătorul și nu omul... nu omul!

Uite vă repet că poate pricepeți mai greu, căci repetiția e maica învățăturii, (faptele bune și roadele sfinte și veșnice, dragostea curată) :

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!


Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Domnul e bun și drept și credincios și nu minte cu niciunchip!
Și acolo El este proorocul și Învățătorul trimis de Tatăl și nu omul... nu omul!

Iar dreptatea Lui Divină vine din dragostea Lui curată și mila curată, din Tatăl, și nu din ce crede omul că ar veni și ar fi dreptatea: ambiția pentru întietatea în deșertăciunile vremelnice ale lăcomiei și mîndriei și mitomaniei răutății pismei și iubirii de sine pentru a beneficia de blestemul ce vine din hulirea Lui Dumnezeu...

Last edited by vsovivi; 16.11.2010 at 14:35:14.
  #145  
Vechi 17.11.2010, 17:58:52
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Și... am uitat, de placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Și dacă tot la murul plin de murmure și fără de roade tragi... mereu la măsea ca să te înăbuși singură printre spini și mărăcini, atunci te întreabă tu singur, pe tine, așa... căci nu e de-ajuns doar atât ca să crezi și să decizi ci... vino... să vezi și să auzi ce-ți mai trebuie......... credință.

Last edited by vsovivi; 17.11.2010 at 18:02:45.
  #146  
Vechi 18.11.2010, 21:33:42
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XXI)

266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XXI)

Dar dacă am admite că textul Biblic este corect, n-ar fi mai bine, n-ar fi mai sănătos? Cu ce s-ar schimba lucrurile în ce privește venirea Domnului? Cu nimic. Omul este dator să-L aștepte liniștit pe Domnul ca să vină, indiferent dacă ceasul venirii Lui este cunoscut de una, de două, sau de toate trei Persoanele Sfintei Treimi. Oricum tainele Dumnezeirii îi sunt inaccesibile, așa că este inutil să despice firul în patru, ca să deducă el cu mintea lui dacă Tatăl știe mai multe decât Fiul (Matei 24,36) sau dacă Fiul știe și primește toate de la Tatăl (Matei 11, 27); dacă Tatăl este mai mare decât Fiul (Ioan 14, 28) sau dacă sunt egali, Tatăl fiind una cu Fiul (Ioan 10, 30). Iar dacă nu înțelege aceste taine (care se completează, nu se contrazic), să deducă precipitat că Biblia are inconsecvențe sau minte pe alocuri, și să se grăbească să o “corecteze” prin raționamente “savante”.


Liderii pucioși se raportează însă la o altă venire, cea despre care ei spun că a avut deja loc: “venirea Domnului de la Pucioasa”. În acest context, este firesc să li se pară de-a dreptul incceptabil ca preoții să ignore această “venire” cu seninătate, în loc să o propovăduiască în biserici ca pe o epocală împlinire a proorociilor Scripturii, întărindu-i pe oameni să creadă și să se alăture ereziei de la Pucioasa. Venirea Domnului trebuie asociată neapărat cu teama terifiantă, deși Biblia spune că se vor teme numai cei necredincioși, în timp ce credincioșii o vor primi cu bucurie. Pucioșii pretind că Hristos trebuie așteptat neapărat cu teamă, iar cei care Îl așteaptă cu bucurie sunt învățați așa de către Antihrist:

“– O, de ce nu zic și preoții din lume, de ce nu zic și ei tot așa, ca să întărească pe oameni pentru venirea Mea? Eu iată, vin și iar vin, și ei dorm dimpreună cu cei de sub ei, iar venirea Mea iat-o, căci am descoperit-o sfinților și părinților prin îngeri, ca să pun omul la veghe. Antichrist însă zice că vrea să Mă aducă el cu pace, ca să aduc trai omenesc pe pământ, și așa l-a învățat pe om să Mă aștepte și să nu se teamă omul de venirea Mea. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Pucioșii nu propovăduiesc un Hristos al milei și al iertării, ci un "Hristos" al temerii și al terorii, asemănător cu modelul vechi-testamentar al unui Dumnezeu părtinitor, gelos, mânios și răzbunător. “Hristosul” pucios își alege adepții nu dintre cei care-L iubesc, ci dintre cei care se tem de El. Venirea Lui este acum și aici, la Pucioasa, și despre ea se spune “iat-o!” dar nimeni nu o vede cu ochii.

“El a uitat că Eu sunt cu cei ce se tem de Mine și că întru ei îmi gătesc calea și plăcerea, iar el va rămâne rușinat cu toate minunile lui mincinoase, minuni care ar vrea ele să aducă oamenilor viață lumească și libertate ca la oameni, nu ca la Dumnezeu. Iar venirea Mea iat-o, și nimeni nu știe să se uite la Mine și să Mă vadă.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Dar de ce nu văd oamenii venirea “Domnului” de la Pucioasa? Ochii lor sunt închiși sau bolnavi, și trebuie unși cu alifie pentru ochi, iar alifia este “Cuvântul” pucios. Cei care însă citesc și își însușesc “Cuvântul”, în “Cuvânt” și prin “Cuvânt” văd (dar nu și aievea) și aud venirea “Domnului” și “Judecata Lui prin cuvânt”:

“Cuvântul Meu este alifie de ochi, dar cel ce nu se pocăiește lăsându-se de păcate ca să-Mi deschidă și să stea îmbrăcat și încălțat întru venirea Mea, acela nu deschide ochii ca să vadă și să audă venirea Mea și să înțeleagă cuvântul Meu și calea lui spre oameni, cale cu lumină, cale cu înviere din moartea păcatelor, calea venirii Mele cu judecata prin cuvânt și cu învierea prin cuvânt, căci prin cuvânt am lucrat dintru început. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Pucioșii pretind că “Domnul” lor a venit de 55 de ani pe pământ ca să facă lucruri minunate – dar aceste lucruri și împlinirile lor sunt numai pe hârtie, în cărțile lor pucioșești, căci nu se văd aievea pe nicăieri. Nici învierea morților, nici transformarea pământului în cer, nici judecata preoților pentru roadele lor nu se văd pe undeva, ca să mărturisescă prin împlinirea lor despre această “venire” de 55 de ani:

“… omul n-a stat cu temere de Dumnezeu pe pământ nici după căderea lui din rai, și așa s-a înmulțit neamul omenesc pe pământ, iar Eu, Domnul, îl rabd așa de șapte mii de ani. Dar acum am venit iar cuvânt deasupra pământului; am venit pentru învierea morților; am venit ca să fac din pământ cer, și din mort, viu, și voi cere rodul celor ce s-au așezat în numele Meu lucrători peste oameni, și fiecare va culege ce a semănat; ce a pus în pământ, aceea va culege; vii sau morți va culege. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Cei 55 de ani de “venire a Domnului” la Pucioasa sunt considerați adesea de către pucioși a fi o singură zi: “Ziua Domnului”, “ziua înfricoșatei judecăți”. De ea nu va scăpa nimeni așa de ușor, de pe o zi pe alta, așa că cei care dau să fugă de ea mai bine s-ar apropia ca s-o întâmpine. În acest caz ar avea ca răsplată “coroana venirii Domnului” și vor fi băgați la masa de nuntă de la Pucioasa, unde este o permanentă atmosferă de “sărbătoare a venirii Domnului” pentru cei băgați la sărbătoare:

Ziua venirii Mele cea de a doua este numită de sfinții Mei ziua înfricoșatei judecăți. Zadarnic dă omul să fugă de ea. Mai bine să se apropie de ea omul, că nimeni nu scapă de ea, nici morții, nici viii. Dacă ți-e teamă, omule, de ea, scoală-te și te pregătește pentru ea, ca să nu pieri prin ea, ci să fii apoi fiul învierii, fiul veacului ce va să fie. Scoală-te și te scutură de pământ și de tot ce e pe el, și te spală apoi, că iată, apa curge în ploaie din cer pe pământ ca să te curețe din creștet până în tălpi pentru venirea Mea, iar apoi Eu te îmbrac și te încalț și îți pun coroana venirii Mele și te bag la masa Mea de nuntă, te bag la sărbătoarea venirii Mele, la praznicul împărăției cerurilor pe pământ, omule. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)
  #147  
Vechi 19.11.2010, 05:07:03
bluesite33 bluesite33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 20
Implicit

esti tare suparata! roaga-te pentru ei.... poate nu isi dau seama ca sunt pe aratura!!!

preot marian
norway
  #148  
Vechi 19.11.2010, 08:09:46
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XXII)

266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XXII)

În martie 2000 s-a proclamat solemn de către “Domnul” de la Pucioasa învierea morților. Trâmbița lui pucioșească a sunat îndelung, iar morții care au auzit-o trebuiau să se trezească și să se scoale din morminte peste puțin, puțin timp, pregătindu-se de cea de-a treia venire a Celui care a venit acum a doua oară ca să-i trezească din morți pe morți. De atunci însă au trecut nu puțin timp, ci mai bine de 10 ani încheiați și nici un mort nu s-a sculat, și nici măcar nu s-a întors vreunul de pe o parte pe alta (poate n-o fi auzit trâmbița, trebuia să fi sunat mai tare; sau poate morții vor să mai moțăie un pic). Ziua înfricoșatei Judecăți este însă aproape, iar sufletele abia așteaptă învierea trupurilor lor ca să meargă la Judecata care va veni:


“Eu sun din trâmbiță învierea morților. Să se trezească morții și viii! Amin, amin, amin. Eu voiesc să se trezească tot omul care s-a așezat mai mare peste oameni și să sune trezirea peste tot, și să se scoale omul de pe tot pământul și să se grăbească întru pregătirea lui cea pentru venirea Mea. Puțin, puțin, și se trezesc cei din morminte, că așa este scris în Scripturi. Așteaptă sufletele învierea trupurilor lor, ca să iasă întru întâmpinarea zilei Mele, ziua înfricoșatei judecăți. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

“Domnul” de la Pucioasa a venit nevăzut încă din anul 1955 și s-a îmbrăcat cu veșmântul judecății (tot nevăzut, desigur) încă din anul 2000 (sau poate chiar mai devreme) și așa strigă la oameni până la cea de-a treia Sa venire, când va veni văzut. Venirea Lui cea de a doua nu este văzută și nici crezută de om, care chiar stă împotriva ei, dar Domnul va primi un ajutor substanțial de la morți, care văzându-L atât de neajutorat Îl vor ajuta să-Și dovedească venirea Lui odată cu învierea lor, care va avea loc în curând:

“Sunt îmbrăcat în veșmântul judecății, căci duhul omului stă cu putere împotriva venirii Mele. […] Strig până voi veni văzut, și tot omul Mă va vedea. Strig să Mă audă cei morți și cei vii, și morții Mă vor ajuta și vor mărturisi venirea Mea odată cu învierea lor. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Ziua venirii Domnului se vedea limpede încă de acum 10 ani, din anul 2000, când El o arăta tuturor cu cuvintele: ” iat-o, vine venind cu mânie!” Judecata începea și ea, iar oamenii erau trecuți la stânga sau la dreapta, căci venise pe pământ ziua dreptății (întrebarea care se pune este dacă judecata s-a terminat între timp, sau cei 10 ani n-au fost de ajuns, la atâta puhoi de lume, câtă a adunat istoria omenirii în miile de ani):

Ziua venirii Mele iat-o, vine venind cu mânie! Dacă nimeni nu-Mi pregătește calea să vin, vin Eu, dar cu mânie vin, căci omul nu Mă vrea, și Mă tot alungă de peste tot, ca să fie el, omul; […] Eu, Cel ce sunt Stăpânul, ridic mâna Mea și fac semn cu ea la dreapta sau la stânga Mea pentru tot omul, că e ziua dreptății pe pământ, ziua dreptății Domnului. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Liderii pucioși au primit sarcina de a anunța venirea zilei Domnului în lung și-n lat. Din nou ea este arătată deschis, cu cuvintele “Iată ziua Domnului!” și este descrisă ca o ploaie care adapă tot pământul, dar oamenii nici n-o văd, nici n-o simt, nici n-o cunosc pe ea, căci ea a trecut prin om și pe lângă om:

“O, fiilor străjeri, spuneți în lung și în lat că vine ziua Domnului. Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt coboară pe pământ ploaie de cuvânt, ziua Domnului. Cine este cel ce se ascunde sub cuvântul Meu care a spus acum două mii de ani: "De ziua aceea și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl"? Iată ziua Domnului! Dumnezeu plouă cu ea pe pământ, și omul trece prin ea, și ea trece prin om, și omul nu vede și nu aude și nu cunoaște ziua venirii Mele. Dar voi, cei aleși dintre oameni cu mâna Mea cea tare, dați veste peste pământ că vine ziua Domnului, și fiecare om să se pregătească pentru ea, că ea vine. ” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 05-03-2000)

Liderii pucioși sunt “primăvara” venirii “Domnului” lor. Dacă nu fac față vestirii ei ca s-o lărgească, sunt îndemnați să angajeze vestitori năimiți și să-i plătească pentru ducerea veștii Ierusalimului cel Nou, ca să vină apoi toate neamurile ca să i se închine:

“Vin mereu și fac din voi primăvară pentru venirea Mea cu învierea. Așa cum rândunica se întoarce în fiecare primăvară la cuibul său lăsat, așa și Eu după fiecare durere vin în cuib și îl încălzesc și pun rod în el și îmi încălzesc puii și îi hrănesc cu cele din văzduh, nu cu cele de pe pământ, și îi iau pe aripi și îi deprind cu zborul, ca să meargă cu ei cuvântul Meu de la margini la margini, și el merge, că vin zburători și îl iau, și din loc în loc îl duc, că așa este scris să fie mai înainte de venirea Mea cea cu slavă văzută. Și zic: vestiți vestea Ierusalimului nou și vă grăbiți cu vestirea de la margini la margini. Plătiți vestitori și lărgiți vestirea, că aceasta este lucrarea pe care o aveți de lucrat. Eu sunt Cel ce izvorăsc râul vieții, vestea Ierusalimului, iar voi trebuie să ridicați stăvilarele ca să curgă el peste pământ și să se împlinească până la margini vestea Ierusalimului Domnului, și să curgă apoi spre el neamurile învierii.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 12-03-2000)
  #149  
Vechi 19.11.2010, 08:16:19
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluesite33 Vezi mesajul
esti tare suparata! roaga-te pentru ei.... poate nu isi dau seama ca sunt pe aratura!!!

preot marian
norway
Ba asta pretind ei, că sunt plugarii "Domnului" lor, lucrători ai ogorului Lui, căruia Îi seamănă Cuvântul în brazda Internetului, iar păsările vin și culeg sămânța, trecătorii o calcă în picioare și spinii o înnăbușă și de aceea sămânța lor nu rodește, deși ei o samănă cu abnegație de 55 de ani încoace. Sunt ei pe arătură, dar pentru care "Domn"? Aici ne deosebim (eu și ei) în vederi.
Și nu sunt deloc supărată, doar constat și iar constat ceea ce se vede cu ochiul liber. Dă-le Doamne, mintea românului de pe urmă!
  #150  
Vechi 19.11.2010, 09:02:46
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XXIII)

266. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” - Pucioasa (XXIII)


Din nou se recunoaște neputincios “Domnul” Pucioasei, căci nu poate să-Și pună “poporul” pucios la adăpost, pentru că are piedici multe care-L împiedică în venirea Lui de azi cuvânt pe pământ. Pucioșii care cred în venirea Lui se pot însă singuri pune la adăpost, fără ajutorul Lui, dacă aleg calea cea dreaptă. Singurul ajutor oferit de către "Domnul" lor este punerea la dispoziție a noii învățături pucioșești, dar omul prin neprihănire și credință în această învățătură se adăpostește și se mântuiește singur:

“Voiesc să-Mi pun la adăpost poporul Meu de azi, ba și pe tot sufletul care trage cu izvorul cuvântului Meu care dă viață și iubire pentru Mine în om, dar am piedici multe, și acestea sunt piedicile fiecăruia din cei ce se alipesc cu Mine prin cuvântul Meu de azi, prin venirea Mea de azi cuvânt pe pământ. O, câte piedici, căci omul se trezește târziu pentru Mine și pentru viața cea vie. Dar iată calea cea dreaptă, calea cea cu dreptate, căci neprihănirea face casă cu credința și îl pun la adăpost pe cel ce crede în venirea Mea de azi, și Eu îl ajut pe calea cea cu dreptate, îl ajut prin învățătura Mea pentru cei curați și drepți.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 12-03-2000)

Venirea “Domnului” Pucios cuvânt pe pământ este auzită, dar nesocotită de om, căci puțini vin să se alipească de “Cuvântul” de la Pucioasa și să se adape de la eresurile lui cele noi care curg ca un izvor în "grădinile suspendate" de la “Noul Ierusalim”:

“Mergem, fiilor, cu cuvântul Meu la cei credincioși și îi culegem ca să le dăm din cer. Dăm și poporului, dăm și celor ce se alipesc cu cuvântul Meu de azi. Puțini sunt din loc în loc cei ce aud și vin să ia și să bea și să fie cu izvorul venirii Mele de azi, dar mulți sunt cei ce aud de venirea Mea la voi cuvânt și nu se arată aceștia cu fața și nu iau calea cea cu dreptate, și de aceea nu se apropie să meargă pe ea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-03-2000)

Liderii pucioși proclamă decadența creștinismului de pretutindeni și îl declară fățarnic și compromis. În consecință, ei propun “poporului” pucios o nouă cale, o cale alternativă, o cale care îl pune la adăpost de cădere: observarea strictă a preceptelor “Cuvântului” pucios care vine pe pământ la “Noul Ierusalim” prin liderii lui:

“Se bate în piept omul creștin de azi și zice că e drept, dar calea cea cu dreptate nu se bate omul pentru ea. De aceea voiesc să-Mi pun la adăpost poporul Meu de azi și să țin peste el cuvântul Meu și venirea Mea cu cuvântul peste pământ.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-03-2000)

Venirea “Domnului” de la Pucioasa nu se face oricum, ci numai și numai prin ei, prin liderii pucioși, care sunt singurii prețioși și de neînlocuit. Ei sunt ca o țeavă prin care curge “Cuvântul”, iar povara “Cuvântului” este grea de dus pentru ei, căci ei sunt prea mici pe pământ, la trup și mai ales la suflet. Au fost mulți simpatizanți ai sectei, dar s-au risipit și s-au împiedicat în poverile lor și în rudele lor. Dar ei (liderii pucioși -proorocii mincinoși) au rămas, și sunt acum singurul sprijin de nădejde pentru venirea Domnului care vine și iar vine, de aceea ei sunt unși cu toate darurile venirii Duhului și cu toate alifiile alegerii și mirurile pecetluirii, ca să le fie dulce apoi povara lor cea grea de dus:

“O, popor de sub cort, și, o, popor cules din spini ca să vii spre Mine! O, copii hrăniți cu mila Mea, stați bine pe picioare cu duhul, cu sufletul și cu trupul, căci povara celor din grădina cuvântului Meu prin care Eu vă acopăr și vă hrănesc pe voi cu el, e grea povara lor, e grea, și ei sunt prea mici pe pământ, căci cu cei mari n-a fost chip să Mă sprijin cu venirea Mea de azi. Iată, vin la voi, vin prin ei, prin cei mici, și povara lor e grea de tot. [...] O, mulți creștini au fost buni și credincioși, dar plini de piedici, plini de povara celor dinainte ale lor, și Eu trag din greu prin cei puțini pe care-Mi sprijin venirea Mea de azi. Vin și iar vin, că fără Mine nimeni nu poate ceva bun pentru Mine. Vin și iarăși vin, și Mă semăn pe Mine însumi cuvânt peste tot din grădina Mea cu fii unși cu darurile venirii Mele, cu fiii cei care-Mi duc povara Mea. Mereu vin și vă țin treji și vă dau îndemn mereu să fiți curați întru toate câte faceți și trăiți, căci povara lor e grea, dar să le fie dulce povara lor cea grea, să le fie curată ca cerul.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-03-2000)

Dintotdeauna primitorii “Cuvântului” pucios au fost un sprijin de neprețuit pentru Duhul vorbitor cel neputincios, ca să nu se ofilească bobocul și apoi floarea "lucrării" Lui de “Nou Ierusalim”:

“Pe vremuri, pe când lucrării Mele de azi îi dădea bobocul, Mă sprijineam cu cei ce primeau cuvântul venirii Mele.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-03-2000)

Liderii pucioși cei mici sunt numiți “cei unși”, dar ei nu sunt unși cu alifii sau uleiuri ieftine, ci cu însuși “mirul venirii Domnului”. Ei adună în jurul lor pe aceia care alcătuiesc “poporul” Domnului, alegându-i pe unicul criteriu al credinței nezdruncinată în ei și în credința pe care ei o propovăduiesc:

“O, fiilor unși cu mirul venirii Mele, e grea povara voastră, că voi sunteți mici, dar Eu sunt cu voi sub povară. [...]Voiesc să pun la adăpost poporul Meu de azi prin acest dar al credinței în venirea Mea cu îngerii puterii Mele și cu sfinții […] Această Scriptură este lucrarea cuvântului Meu de azi, care adună pe cei ce sunt ai Mei prin credința lor cea cu dreptate semănată între cer și pământ pentru venirea Mea, la credința omului, pentru împlinirea Scripturilor Mele prin credința omului drept.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-03-2000)

“Cuvântul” de la Pucioasa trebuie perceput și primit cu mare spaimă și cutremur de către toate neamurile de pe pământ, care trebuie să se pocăiască și să se întoarcă la adevărata credință (adică la pucioșism, desigur):

“Să ia aminte toate neamurile oamenilor de pe pământ și să se cutremure la glasul venirii Mele, care strigă de la marginile cerurilor până la celelalte margini, zicând după două mii de ani din nou: "Când va veni Fiul Omului, va mai găsi credință pe pământ?".” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 19-03-2000)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29