Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2010, 19:35:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mai rau este ca pe langa aceasta catedrala cica mai au si cateva filiale.Nu vreau sa ma gandesc din ce bani le-au construit....
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2010, 19:52:14
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Nu sunteti familiarizati cu limba romana si dex-ul ? De regionalisme ati auzit ? Cel putin la noi in regiune doar asa am auzit cuvantul. Poate e corect poate nu, dar probabil tot asa il voi folosi. N-oi fi eu prietenul cel mai bun cu limba romana mai ales ca n-am avut contact cu ea o perioada lunga, dar nu accept lectii de la cineva cu logica si posibil siIq-ul la pamant.
In ce regiune se vorbeste asa, ca am fost si in Moldova si prin sudul tarii si nu se vorbeste astfel?
Si DD va deveni presedinte, atunci sa vedeti!!!Apropo, a gasit-o pe Elodia?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.08.2010, 21:04:09
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Minteasca este regionalism in Ardeal, mai ales la tara si cred ca unde e ceva influenta maghiara .

Mai intreb odata, care e problema voastra a ortodocsilor cu biserica asta ? Credeti ca au fost puse batranele alea sa minteasca sau ce ?

Last edited by cocacoc; 31.08.2010 at 21:12:18.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2010, 07:46:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Minteasca este regionalism in Ardeal, mai ales la tara si cred ca unde e ceva influenta maghiara .

Mai intreb odata, care e problema voastra a ortodocsilor cu biserica asta ? Credeti ca au fost puse batranele alea sa minteasca sau ce ?
Cocacoc,atunci cand te afli pe un forum pe care intra persoane ce provin din mai multe zone ale tarii este firesc sa discutam in termeni aceptati de DEX si nu in regionalisme (eu am cautat in dictionar de regionalisme cuvantul asta de curiozitate si nu l-am gasit,insa poate poti sa imi arati tu unde anume figureaza).
Ce ar insemna ca toata lumea sa vorbeasca in regionalisme?Evident s-ar naste haosul,asta ca sa nu mai spun ca este o dovada de lipsa de respect pentru interlocutori ori de lipsa de cunostinte in privinta limbii materne.
Si nu mi se pare normal ca atunci cand cineva se mira de un cuvant de care nu a mai auzit sa sari in sus si sa jignesti,facand referiri la IQ-ul scazut al celor de aici etc...daca al tau este atat de ridicat cum de pui niste intrebari hilare referitor la subiectul topicului,cand este mai mult decat evident ca vorbim despre o sarlatanie a unor indivizi dubiosi?
Iarta-ma,dar prin atitudinea pe care o ai reusesti exact ceea ce te stradui cu disperare sa eviti: si anume sa cazi in ridicol...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 01.09.2010 at 07:48:10.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2010, 09:52:35
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Ridicol este cand pun o intrebare cat se poate de ontopic, la obiect, si cineva incepe sa-mi tina lectii de limba romana la un regionalism, regionalisme sau greseli de exprimare care poate le am la 1 cuvant la 100 de posturi . De asta am si parasit forumul pentru o perioada de timp fiindca lipsa de logica si inteligenta de care m-am lovit incepuse sa mi se transmita si uite ca acum cand am revenit de ceva perioada am reusit sa si jignesc pe cineva, nu m-am putut abtine. Dar nici nu-mi cer scuze.

Si ontopic, tu de ce esti asa ferm convins de sarlatanie ? Te pomeni ca numai minunile ortodoxe is bune, restu-s sarlatanii . Numai bisericile voastre sunt bune, daca se poate sa fie ca ciupercile dupa ploaie, alte biserici sunt automat umplkute cu sarlatani. (H)ilara nu a fost intrebarea mea, (h)ilar este comportamentul tau si a celorlalti ortodocsi. Si daca suntem la capitolul Dex poate vrei sa te uiti in dictionar la diferenta dintre hilar si ilar.

Last edited by cocacoc; 01.09.2010 at 09:57:39.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2010, 10:07:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am aceeasi parere

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Nici macar pentru 5 minute nu stau sa privesc la asa un post de televiziune.Asa este:Dan Diaconescu nu are nici un fel de srupule,in a invita la emisiunile lui niste persoane "bizare".Am observat asta in scurta trecere in revista a posturilor TV.Sa ma ierte Bunul Dumnezeu,dar eu cred ca si el are o "mica problema".Sper sa gresesc si ma rog sa-l lumineze Dumnezeu,sa gaseasca calea spre mantuire.DOAMNE AJUTA
Am exact aceeasi parere. Daca se nimereste sa butonez cu telecomanda pe acolo sau pe alte posturi asemanatoare (B, canal, etn, etc) mut din instinct.
Am vazut acolo mai multi propovaduitori ai diverselor culte. E problema lor, nu a mea. eu am credinta mea, ma simt bine in credinta mostenita de la parintii mei si nu ma uit in alte "curti".
Cand plec de la servici trec prin parcul central al orasului, unde mereu ma opresc divesre persoane, martori, care ma imbie cu cartile lor. Eu le arat mataniile si crucea si atunci pleaca. Nu intru in conversatii sau dispute dogmatice cu ei. Asa ne-a spus parintele Arsenie Boca sa procedam. sa-i ocolim.
Mai sunt si altii, care cred ca nu sunt romani, au venit de undeva de-afara, nu stiu de unde:umbla cate doi-trei, am vazut doar baieti tineri, toti imbracati in acelasi fel, decent (pe dinafara zic eu), cu camasi albe sau bleu, totdeauna cu cravata, pantalon inchis la culoare, acel model clasic de costum, iar iarna au paltoane de stofa gri inchis sau negre, si un ecuson in piept (pe aceste ecusoane am citit numele straine).
Am observat ca acesti tineri abordeaza, de cele mai multe ori, fete tinere, imbracate mai lejer, care , imi cer iertare, nu prea par a merge des la biserica.
Nu am stat sa ascult ce vorbesc dar m-am intrebat incotro vor sa abata tineretul nostru, de ce nu aleg pt convesratie persoane mai in varsta sau care sa para afi mai "bisericoase". Oare pt ca acestia nu vor putea fi convinsi sa-si renege credinta stramoseasca?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2010, 10:09:21
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
http://www.paginauniversala.com/cine_suntem.html

Nu stiu cine sunt acesti indivizi,insa aproape in fiecare dimineatza cand derulez programele la tv,dau pe OTV de ei.Astazi de curiozitate m-am oprit cateva minute sa vad care este treaba cu aceasta asa zis biserica:un individ cu accent,cica brazilian,insa avea mai curand mutra de rom de Ferentari vorbea despre tot felul de miracole si invita lumea sa vina la catedrala respectiva intre anumite ore (probabil au contract cu Dumnezeu,ca altfel nu imi explic) pentru a se vindeca de tot felul de boli grave,suferinte.
Apoi,erau invitate niste cucoane de varsa a treia care povesteau ele ce mare minune a facut Dumnezeu cu ele in acea catedrala,cum s-au vindecat si nu le mai doare nimic.
Evident ca apoi se face apel pentru "colaboratori",adica persoane care sa le ingrase lor buzunarele,oameni naivi,simpli,ajunsi la ultima limita a disperarii.
Cred ca n-am mai vazut demult ceva care sa imi provoace atata dezgust si ma intreb,oare nimeni nu poate face absolut nimic impotriva acestei escrocherii pe fata?
Oare Diaconescu chiar nu are nici o limita,si-a vandut sufletul pentru bani de incurajeaza asa ceva?
acesti sectanti adevaratele slugi ale satanei cu asta sau ocupat si se vor ocupa cu inselatul oamenilor cu mintitul si cu dezbinatul famililor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2010, 10:15:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ridicol este cand pun o intrebare cat se poate de ontopic, la obiect, si cineva incepe sa-mi tina lectii de limba romana la un regionalism, regionalisme sau greseli de exprimare care poate le am la 1 cuvant la 100 de posturi . De asta am si parasit forumul pentru o perioada de timp fiindca lipsa de logica si inteligenta de care m-am lovit incepuse sa mi se transmita si uite ca acum cand am revenit de ceva perioada am reusit sa si jignesc pe cineva, nu m-am putut abtine. Dar nici nu-mi cer scuze.

Si ontopic, tu de ce esti asa ferm convins de sarlatanie ? Te pomeni ca numai minunile ortodoxe is bune, restu-s sarlatanii . Numai bisericile voastre sunt bune, daca se poate sa fie ca ciupercile dupa ploaie, alte biserici sunt automat umplkute cu sarlatani. (H)ilara nu a fost intrebarea mea, (h)ilar este comportamentul tau si a celorlalti ortodocsi. Si daca suntem la capitolul Dex poate vrei sa te uiti in dictionar la diferenta dintre hilar si ilar.
Stiu,inteleg ca incerci sa iti aperi imaginea agatandu-te ca inecatul de colac,dar ti-am mai spus ca nu reusesti decat sa te afunzi si mai tare in ridicol...
Mai bine ia o gura de aer proaspat,calmeaza-te si intreaba-te de ce reactionezi asa din lucruri absolut marunte si nu reusesti sa porti o discutie civilizata cu niste oameni doar pentru ca nu impartasesc aceleasi opinii cu tine.
Oamenii stapani pe sine,care isi cunosc valoarea nu se comporta ca tine,stiu sa isi mentina cumpatul,nu devin agresivi,ironici,cand gresesc stiu sa isi ceara scuze pentru ca inteleg ca tocmai acceptarea lor cu calitati si defecte ii face mai puternici si nu vulnerabili si stiu sa discute cu calm si respect cu toata lumea.
A arata lipsa de respect fata de ceilalti si a nu-i accepta pentru opiniile diferite,releva doar ca nu te respecti si accepti pe tine insuti.
Putina introspectie nu ti-ar strica,daca vrei un sfat prietenesc...
Postarile mele nu le-ai urmarit pana acum,de aceea probabil nu stii faptul ca eu nu neg alte religii,biserici,curente spirituale,insa spiritualitatea este una,iar sarlatania este alta.
Referitor la dex,poate trebuia sa citesti ca "hilar" poate fi folosit ca si varianta pentru "ilar"...dar,multumesc de sfat oricum!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 01.09.2010 at 10:17:33.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.09.2010, 10:20:22
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
spiritualitatea este una,iar sarlatania este alta.
I-auzi. Si lasa-ma sa ghicesc, BOR este sinonim cu spiritualitate si antonim cu sarlatanie, si biserica asta e exact pe dos. (restul post-ului tau e irelevant pentru mine)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.09.2010, 10:21:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am exact aceeasi parere. Daca se nimereste sa butonez cu telecomanda pe acolo sau pe alte posturi asemanatoare (B, canal, etn, etc) mut din instinct.
Am vazut acolo mai multi propovaduitori ai diverselor culte. E problema lor, nu a mea. eu am credinta mea, ma simt bine in credinta mostenita de la parintii mei si nu ma uit in alte "curti".
Cand plec de la servici trec prin parcul central al orasului, unde mereu ma opresc divesre persoane, martori, care ma imbie cu cartile lor. Eu le arat mataniile si crucea si atunci pleaca. Nu intru in conversatii sau dispute dogmatice cu ei. Asa ne-a spus parintele Arsenie Boca sa procedam. sa-i ocolim.
Mai sunt si altii, care cred ca nu sunt romani, au venit de undeva de-afara, nu stiu de unde:umbla cate doi-trei, am vazut doar baieti tineri, toti imbracati in acelasi fel, decent (pe dinafara zic eu), cu camasi albe sau bleu, totdeauna cu cravata, pantalon inchis la culoare, acel model clasic de costum, iar iarna au paltoane de stofa gri inchis sau negre, si un ecuson in piept (pe aceste ecusoane am citit numele straine).
Am observat ca acesti tineri abordeaza, de cele mai multe ori, fete tinere, imbracate mai lejer, care , imi cer iertare, nu prea par a merge des la biserica.
Nu am stat sa ascult ce vorbesc dar m-am intrebat incotro vor sa abata tineretul nostru, de ce nu aleg pt convesratie persoane mai in varsta sau care sa para afi mai "bisericoase". Oare pt ca acestia nu vor putea fi convinsi sa-si renege credinta stramoseasca?
Da,noi ii ocolim,insa din pacate sunt atat de multi oameni simpli sau care au mintea intunecata de disperare si suferinta care pot cadea pe mana unor sarlatani de acest fel...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41
Despre CATEDRALA cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 187 17.07.2009 07:58:54
catedrala din bistrita quasar Generalitati 1 14.06.2008 09:42:56