Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2011, 15:00:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question Intrebare urgenta!

Am o mare rugaminte la voi: mergeti careva sau stiti pe cineva care vrea sa mearga saptamana aceasta spre Prislop?Si care ar fi dispus/a sa ma ia pe mine si o prietena intr-acolo?Noi vrem sa mergem neaparat,insa va dati seama ca ne este destul de greu cu ocazia.Am prefera pe cineva cu masina si cheltuielile cu benzina s-ar imparti,evident.
Va multumesc mult,mult si va rog,dati-mi urgent de veste daca stiti ceva!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2011, 07:37:14
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit pelerinaj ad-hoc

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Noi vrem sa mergem neaparat,insa va dati seama ca ne este destul de greu cu ocazia.
Eu va urez mult succes sa mergeti cu ocazia. Nu va fie teama, sunteti doua si... cu Dumnezeu inainte !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2011, 10:14:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu va urez mult succes sa mergeti cu ocazia. Nu va fie teama, sunteti doua si... cu Dumnezeu inainte !
Nu este vorba doar de teama,eu sunt mai obisnuita decat prietena mea sa ma deplasez si cu ocazie,insa este vorba ca nu este un drum direct si tot trebuie sa schimbam ocazii.
Deasemenea,avand grija asta a transportului nu o sa putem sa stam in voie cand vom simti,pentru ca sunt totusi peste 200 de km si nu e indicat chiar sa ne prinda noaptea pe drumuri stand la ocazie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2011, 12:10:44
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Se poate merge cu tren sau autobuz pana in Hateg...

buna,
Se poate merge cu tren sau autobuz pana in Hateg (sau Subcetate), depinde din ce localitate plecati, si de acolo se poate comanda un taxi care te duce direct al Manastirea Prislop, drumul de la Hateg la Manastire te costa cam 20 RON.

Drum bun!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2011, 09:43:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ma iertati ca nu am mai revenit cu un raspuns,cum era frumos,insa n-am mai ajuns sa intru pe net in ultimele saptamani.

In weekendul respectiv am ajuns impreuna cu o familie (sot,sotie) si inca o prietena, la Manastirile Polovragi,la Frasinei,unde am petrecut doua zile pentru ca a fost si hramul de Sfanta Marie,apoi am vizitat si manastirea Curtea de Arges.
A fost o calatorie deosebita,incarcata si cu privelisti superbe si cu multa frumusete sufleteasca.La dus am mers pe transalpin,cel mai inalt drum din tara si am ajuns pe varful Parang,iar la intors am venit prin Arges.
Noptile le-am dormit la manastire si la Frasinei calugarii dadeau chiar si o masa.
La Polovragi am dormit doar noi in camera,insa la Frasinei am schimbat doua camere,iar in una din ele am stat cu foarte multe persoane,fiind cam 10 paturi acolo cred si se statea cate doua persoane in pat si asta pentru ca era foarte multa lume venita.Oameni veniti din toate colturile tarii,oameni care isi aveau duhovnicul acolo,oameni necajiti,bolnavi,disperati,oameni cu chinuri sufletesti felurite.
A fost chiar o experienta din care am avut multe de invatat...mai ales lectia smereniei,dar si a iubirii de aproape.
Chiar ma gandeam ca in general noi spunem ca suntem crestini,dar realmente nu ne apropiem frateste de semenii nostri,mereu pastram o distanta,iar cand aceasta se diminueaza,ne simtim agasati,amenintati,simtim nevoia sa ne retragem.
Mi-am adus aminte de timpurile in care predica Iisus si statea printre tot soiul de oameni,din toate categoriile sociale,cu felurite suferinte trupesti si sufletesti,cobora printre saraci,infometati,bolnavi,betivi,curvari,iubitori de arginti si ii iubea pe fiecare ca pe fratele sau,le aducea vindecarea trupului si sufletului.
Parintii care slujesc acolo sunt deasemenea deosebiti,plini de ravna,credinta,blandete.Cei care se ocupau de bucatarie si cazari nu mai stiau cum sa faca sa fie bine pentru toata lumea,sa nu lase pe nimeni nemancat sau vreun pelerin fara acoperis.
Maicutzele de la Polovragi au fost si ele tare dragutze,iar una din ele,saraca,se tot scuza ca nu e baia facuta prea grozav,ne-a intrebat daca suntem infometati si daca vrem sa mancam.
Seara cand am ajuns acolo am simtit ca pasesc intr-o alta lume,multa pace,liniste,se auzea doar fosnetul copacilor miscati de vant si glasul unei maicutze care canta pentru slujba de seara,de ai fi zis ca e glasul unui inger.
Sunt multe de povestit,insa nu vreau sa plictisesc pe nimeni,insa am zis totusi sa impartasesc si cu voi cateva impresii din aceasta calatorie.
Rugamintea pentru Prislop si alte circuite pe la manastirile din tara ramane valabila,dupa data de 3 septembrie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2011, 22:42:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uite o oferta pe site: http://www.crestinortodox.ro/anuntur...e-boca-763.htm.

Calatorie placuta si bucurii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2011, 10:48:43
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Heaven....

....in eventualitatea ca nu gasiti pe cineva cu masina sa faca acest drum,luati in calcul si plecarea cu trenul...din Brasov pleaca un rapid in jur de 8.30 si ajungeti in Simeria in jur de 13.30 si pentru ca tren spre Subcetate nu aveti decat in jurul orei 16 ,in apropierea garii este autogara.Pana la Hateg sigur gasiti ceva chiar si o ocazie(simeria-hateg 26 km+hateg-prislop13km).Daca iesiti in Simeria la sosea ,bine ar fi sa aveti o hartie pe care sa scrieti mare,,Prislop ,,sau Hateg,foarte multi in aceasta perioada fac drumul la manastire .Daca bugetul vostru este mai restrans atunci de la Brasov pl un acc la 4.00-sos 7.44 Teius/Teius pl 8.10-Simeria sos10.10/simeria pl dupa cateva minute si coborati la Subcetate sos 11.din Subcetate gasiti ocazie pt manastire.Orele de plecare si sosire ale trenurilor sunt aproximative,de anul trecut desi nu prea cred ca au fost schimbari majore.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Urgenta ! MariusFG Intrebari utilizatori 0 12.01.2013 11:37:36
Intrebare urgenta! nede_mar Generalitati 5 11.07.2010 22:39:40
Nevoie urgenta de informatie Va_iubesc Pelerinaje la locuri Sfinte 2 23.01.2007 21:34:36
Intrebare URGENTA Luminelle Nunta 2 10.12.2006 12:38:25