Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 24.06.2024, 15:04:34
forever... forever... is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dacă găsești astfel de aberații interesante înseamnă că nu ai niciun fel de discernământ și niciun interes în religia pe care o afirmi pe profil.
Da, fiecare are dreptul la o opinie. Nu mă regăsesc în concluzia de mai sus.
Reply With Quote
Vechi 24.06.2024, 15:19:58
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Da, fiecare are dreptul la o opinie. Nu mă regăsesc în concluzia de mai sus.
Astrologia este condamnată de Ortodoxie (exemplu), iar scriitorul acelei cărți nu era ortodox, ci un mistic heterodox. Faptul că acele scrieri nu sunt ortodoxe nu este o opinie personală, ci un fapt obiectiv susținut de întreagă tradiție și dogmă ortodoxă.

Faptul că tu crezi că „nu suntem pregătiți” sau Biserica nu a avut „timp de cercetat” aberațiile unui eretic demonstrează o lipsă totală de interes față de ce înseamnă Ortodoxie. O bună parte din tradiție s-a ocupat precis cu demontarea ereziilor, și nu e nevoie să bage în seamă orice rătăcit care se trezește prooroc peste noapte, când toate aceste lucruri au fost deja discutate până la epuizare.

Poate tu nu ai dedicat timp să citești nimic despre tradiția ortodoxă și în schimb dedici timp să citești idioțenii pe un forum plin de aberații.
Vechi 25.06.2024, 06:46:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul

In multimea LUCRURILOR IRATIONALE, sursa inepuizabila si inexplicabila rational a Duhului Sfant ( ca tot s-a amintit mult despre El zilele astea), nu exista masuratori, nu se porte aplica sistemul metric, imperial.
Nu, pentru că e veșnică și infinită(deci inepuizabilă) sursa, dar întru totul explicabilă pentru o rațiune curată. Acuratețea explicațiilor depinde de puritatea rațiunii; altfel spus, nimic nu-i irațional.

Citat:
NIMIC din Lucrarile Duhului Sfint care s-au manifesta prin Fiul Omului in minuni nu poate fi cuantificat, masurat cu ruleta cintarit, CRONOMETRAT, testat pentru densitate, duritate, casabilitate.
Minunile Duhului Sfânt prin Fiul, sunt minuni pentru cine nu crede, iar cine crede nu are nevoie de minuni și nici de termeni ”științifici”.
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Vechi 25.06.2024, 12:39:27
cozia cozia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.01.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, pentru că e veșnică și infinită(deci inepuizabilă) sursa, dar întru totul explicabilă pentru o rațiune curată. Acuratețea explicațiilor depinde de puritatea rațiunii; altfel spus, nimic nu-i irațional.

Minunile Duhului Sfânt prin Fiul, sunt minuni pentru cine nu crede, iar cine crede nu are nevoie de minuni și nici de termeni ”științifici”.
Din pacate nici eu nu ma regasesc in concluziile tale.
Am o problema cu termenii: ratiune curata si "puritatea ratiunii" la fel cum am o problema si cu cei ce tot folosesc cuvantul "spiritual"

Cind o substanta, APA, se transform in VIN, sau un tesut necrozat intr-unul sanatos si viu, iar un peste si o paine se transforma in 10 000 bucati( pe acolo) am dificultati in a defini acest fenomen ca fiind perfect rational( trebuie doar sa crezi, zici tu), insa desi o afirmi, nu poti sa o reproduci prin multimi de obiecte rationale.

Evident ca exista o componenta de credinta dar asta-i o discutie separata.

Thread Tools
Moduri de afișare