Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2008, 08:47:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multi credinciosi.dupa ce dau la sfintul altar pomelnicul si prescura pentru vii si morti,solicita preotului particele pentru zilele de post (luni,mercuri si vineri).In cartile sfintilor Parinti se spune clar-nu se dau acasa particele. Deci intrebarea este: ce se face cu particelele care se scot la sfinta liturghie? Iertate sa-mi fie evenualele graseli in formularea ideii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2008, 16:50:39
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

acestea dupa Sf.Liturghie preotul le "potriveste" adica le papa:), ca doara dupa ce a impartasit,el se intoarce cu potirul inapoi in altar,pana in momentul impartasirii acolo fiind Sf.Sange si Sf.Trup, doar agnetul mai putin partea cu HS, iar dupa ce a impartasit el pune si restul de miride si particele in potir.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2008, 17:49:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fac si eu ca mos Ion Roata...adica n-am priceput-se dau acasa au ba!In articolul pe care l-am citit in deschiderea portalului scrie spre sfirsit asa:"Inainte de iesirea din biserica se imparte anafura.........si particelele pentru pomenire"Arhim. Placide Deseille.
Ma iertati cei care cititi dar tare putin interes pentru topice cu Sfinta si Dumnezeiasca Liturghie.Daca era ceva mai de senzatie....:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2008, 21:44:12
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

BA!nu se dau!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2008, 21:51:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Multi credinciosi.dupa ce dau la sfintul altar pomelnicul si prescura pentru vii si morti,solicita preotului particele pentru zilele de post (luni,mercuri si vineri).In cartile sfintilor Parinti se spune clar-nu se dau acasa particele. Deci intrebarea este: ce se face cu particelele care se scot la sfinta liturghie? Iertate sa-mi fie evenualele graseli in formularea ideii.
Eu zic sa-l intrebi pe parintele tau e mai sigur.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2008, 22:50:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ceri ti se da ,dar in multe carti am gasit scris ca este pacat.Nu mai vorbesc de ispitele pe care le au acei care postesc si iau particele...Dar se intimpla sa o primesti odata cu anafura fara ca tu sa o soliciti atunci ce faci cu ea? Lucrurile nu sunt simple de loc dar nu vrea numeni sa le discute.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.09.2008, 23:13:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa ne intelegem - particelele poarta denumirea de miride. Ce sunt miridele? Sunt bucati mici de prescura, pe care preotul cand proscomideste le scoate cu copia din prescura si pe care le asaza pe disc in jurul agnetului pentru pomenirea Maicii Domnului, a sfintilor, a episcopului local, a carmuitorului statului si a ctitorilor, firimiturile mici fiind pentru pomenirea celor vii si a celor mortilor.

De retinut - numai agnetul se preface in cadrul Sfintei Liturghii in Trupul Mantuitorului. Ele vor fi puse mai tarziu in potir. A nu se uita: noi credinciosii nu ne impartasim cu ele. Ele sunt "potrivite" de preot sau de diacon (acolo unde exista). Introducerea acestor miride in ritualul Proscomidiei s-a facut cu scopul de a reprezenta simbolic pe Sfantul Disc unitatea in Iisus Hristos a intregii Biserici.

In concluzie, miridele nu se dau credinciosilor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2008, 09:27:19
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Dorina,stiu la ce te referi.Exista obiceiul(gresit),ca unii preoti sa dea particele, de dimensiunea anafurei,credinciosilor spunandu-li-se ca sunt mai importante decat anafora.Unii preoti chiar le aseaza pe marginea sfantului disc sau pe sfanta masa.Este o practica gresita pentru ca incurajeaza superficialitatea si chiar superstitia in credinta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2008, 10:20:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc celor care m-au lamurit oarecum in aceasta problema dar ar mai fi o practica pe care as numi-o popular "purtarea prescurilor"in cele 4o de zile de la moarte cuiva,aceasta fiind legata tot de scoaterea particelelor.
Deci daca preotul iti da particele fara a solicita este bine sa refuzi.Am inteles bine?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.09.2008, 11:36:57
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Preotul daca iti da particele le consumi ca anafora,adica paine sfintita.Purtarea prescurilor pentru cei adormiti inseamna aducerea la biserica:faina pentru prescuri,ulei pentru candeli,vin pentru impartasanie si pomelnic cu numele raposatului,care va fi pomenit timp de 40 zile.
Reply With Quote
Răspunde