Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.01.2011, 16:35:57
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Macsim, lasa vrajelile, ca stim noi mai bine, pastorii bisericilor voastre va incaseaza circa 10% din venituri, si voi dati acesti bani acelor corupti, sunteti ori naivi ori hipnotizati.
  #122  
Vechi 12.01.2011, 16:41:22
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
uraciunea pustiirii inca nu este !
iar eu iti spun tie ca "uraciunea pustiirii" a facut sa rasara multa neghina printre grau, iar la seceris va fi taiata si aruncata in foc...
  #123  
Vechi 12.01.2011, 16:42:37
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
iar eu iti spun tie ca "uraciunea pustiirii" a facut sa rasara multa neghina printre grau, iar la seceris va fi taiata si aruncata in foc...
Asa este, uriciunea pustiirii a facut sa rasara multa neghina, insa nu sta in locul sfint. Cind se va intimpla asta, va fi sfirsitul lumii, conform evangheliei dupa Matei.

Last edited by nutucutu; 12.01.2011 at 17:06:22.
  #124  
Vechi 12.01.2011, 17:12:00
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asa este, uriciunea pustiirii a facut sa rasara multa neghina, insa nu sta in locul sfint. Cind se va intimpla asta, va fi sfirsitul lumii, conform evangheliei dupa Matei.
prietene acolo unde ne este inima acolo este si sufletul, iar daca a rasarit atata neghina...

"Dar pe când oamenii dormeau, a venit vrăjmașul lui, a semănat neghină printre grâu și s-a dus.
Venind slugile stăpânului casei, i-au zis: Doamne, n-ai semănat tu, oare, sămânță bună în țarina ta? De unde dar are neghină?
Iar el le-a răspuns: Un om vrăjmaș a făcut aceasta. "
  #125  
Vechi 12.01.2011, 17:52:30
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Macsim, lasa vrajelile, ca stim noi mai bine, pastorii bisericilor voastre va incaseaza circa 10% din venituri, si voi dati acesti bani acelor corupti, sunteti ori naivi ori hipnotizati.
Sunteti informata gresit Miss Medusa. Adica inclin sa cred ca sunteti naiva, nu hipnotizata.

Cele 10 procente nu sunt date pastorilor ci Bisericii. Aka, lui Dumnezeu, ca sa fie mai clar.
Din acesti bani se platesc utilitatile cladirii bisericii, se fac renovari, investitii, se tiparesc carti pentru a-i evangheliza pe crestinii necrestini, se face misiune in tarile necrestine, se ajuta saracii si muuulte, multe altele. Comitetul Bisericii (consiliul parohial, cum ar veni) da pastorului, sub forma de salariu, o mica parte din suma care se strange.
  #126  
Vechi 12.01.2011, 17:59:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Sunteti informata gresit Miss Medusa. Adica inclin sa cred ca sunteti naiva, nu hipnotizata.

Cele 10 procente nu sunt date pastorilor ci Bisericii. Aka, lui Dumnezeu, ca sa fie mai clar.
Din acesti bani se platesc utilitatile cladirii bisericii, se fac renovari, investitii, se tiparesc carti pentru a-i evangheliza pe crestinii necrestini, se face misiune in tarile necrestine, se ajuta saracii si muuulte, multe altele. Comitetul Bisericii (consiliul parohial, cum ar veni) da pastorului, sub forma de salariu, o mica parte din suma care se strange.
si ajung cei doar 10% ? :) mata esti pastor? ia fa aici o declaratie de avere..
  #127  
Vechi 12.01.2011, 18:06:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Macsim, lasa vrajelile, ca stim noi mai bine, pastorii bisericilor voastre va incaseaza circa 10% din venituri, si voi dati acesti bani acelor corupti, sunteti ori naivi ori hipnotizati.
prosti chiar.. numai un prost isi da 10% din venituri lunar unui pastor...astia is manipulati la greu.. face nea pastoru din ei ce vrea.. daca le zice sa se arunce in groapa cu cacat dand un argument religios astia se arunca.. asta e profilul psihologic al sectarismului..
  #128  
Vechi 12.01.2011, 18:14:30
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Danut, de ce te superi tu asa tare cand este spus adevarul?
Nu stii ca atunci cand te enervezi vorbesti prostii?
Te sfatuiesc sa nu mai scrii cand esti tulburat.
Numara pana la 100 si apoi posteaza.

Sigur nu vei mai folosi cuvinte vulgare.
Pace!
  #129  
Vechi 12.01.2011, 18:59:46
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Prefer sa luam mai intai intrebarile mele, sau sa comentam putin despre ei si apoi sa ajungem si la iudele din Biserica noastra. OK?

Am uitat sa te intreb, esti simpatizantul fratelui pastor Dr. Iosif Ton (cand vb despre acest om imi place sa-i puna intreaga titulatura, de ce?
frate- reprezinta legatura dintre doua sau mai multe persoane de acelasi sange, in cazul NP, de credinta => ori Ton nu mai este frate decat cu dracu, ca bag seama ca-i face voia
pastor- pastorul (ca si preotul) , propovaduiesc poporul spre credinta in Dumnezeu, ii aduna la unitate, => ori Ton nu face decat sa risipeasca, sa demoleze ce a zidit...rusinica!
Dr.- a fi cineva doctor in teologie, presupune a avea vaste cunostinte in domeniu=> ori la ton, nu e cazul, dupa 40 de ani in care ai convins atatia oameni despre credinta ta, ai zidit atatea suflete, acum vii si le ruinezi?
Intreb, oare nu lucra diavolul prin Ton, care cauta sa dezbine?
Stii, se poate sa ai dreptate ... dar, nu ma intereseaza ... Nici ce fac preotii ortodocsi (am luat linkurile la deruta, nici nu am mers mai departe de titlul lor), nici ce fac tele-evanghelistii, nici Ton de fapt ... nici unul ... Stii de ce? Pentru ca eu nu urmez oameni. Eu Il urmez pe Isus. Este singurul care este demn de urmat. Nici un om - oricat de rasurator nume ar avea - nu este modelul meu. Doar Isus.

Desigur, este dificil sa intelegi ceea ce spun ...
  #130  
Vechi 12.01.2011, 19:06:02
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Da, recunoastem valabilitatea intregii Biblii si o si respectam, iata cum: duhul care strabate toata Biblia este duhul iubirii, si toate legile si perceptele trebuie sa le vedem prin acest duh. Deci, daca Isus a venit si ne-a aratat simplu, cum trebuie sa traim, asa facem. Vechiul Testament e plin de legi si reguli, printre care amintesc taierea imprejur, comportamentul in templu, jertfele pentru pacat, femeia necurata, ce fac bolnavii si asa mai departe. Dar voi ati ales sa respectati doar 2 sau trei, in functie de secta/confesiune: zeciuiala, carnea de porc si sabatul (acesta nu e respectat de toti, unele secte tin duminica).
Noi respectam intreaga Biblie: in cazul carnii de porc s-au dat nenumarate versete care arata ca e permis consumul ei (deci respectam Biblia), in cazul zeciuelii, sfintul apostol Pavel ne invata sa dam cit putem, dar sa dam din toata inima (sfintii nostri ne indeamna sa pastram ceea ce avem nevoie pentru familie si in rest sa dam toata diferenta, insa nu neaparat bisericii, putem da celor care au nevoie, iar in cazul sabatulu sint argumente biblice destule pentru tinerea Duminicii ca zi de odihna.

Deci voi respectati doar 3 puncte din Vechiul Testament iar din Noul Testament nu am vazut sa respectati nimic, noi respectam toata Biblia. Si stii de ce se intimpla acest lucru? Pentru ca nu avem pretentia, ca Lucifer, ca am putea detine noi singuri Adevarul, sau ca Dumnezeu ni s-ar revela noua, in totalitate. Pur si simplu ascultam de Sfinta Biserica, ea e singura care nu greseste; acest lucru ni l-a spus chiar Dumnezeu: puterile iadului nu o vor birui.

De ce valul din templu s-a sfasiat singur, de sus pana jos, in momentul in care Domnul Isus si-a dat duhul?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38