Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2008, 14:35:13
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Post Cu ce fel de cantari trebuie sa-i aducem lauda lui Dumnezeu?

In ultimii ani,in randurile protestantilor,au inceput sa se dezvolte f mult asa-zisele genuri muzicale ca:rock-ul crestin,hip-hop-ul crestin,etc...;genuri care dupa parerea mea nu au absolut nici un miez duhovnicesc si sunt lipsite de trairea adevarata crestina.In afara de faptul ca aceste melodii(asa-zise crestine) au versurile schimbate,cei care le interpreteaza fac aceleasi gesturi si se imbraca la fel ca si cei care nu canta rock sau hip-hop crestin !!!
Eu nu cred ca,crestinii din primele secole (de care protestantii incearca sa-si lege originile lor)i-au adus lauda lui D-zeu cu un asemenea gen de muzica sau cu unul asemanator !!!
Astept si alte pareri !!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2008, 16:19:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si dac-ar fi s-aducem lauda asa cum ar trebui Domnului, n-am putea ca suntem facuti din tina si n-am auzit noi inca in ce fel slavesc ierarhiile ceresti pe Dumnezeu. Dar pentru ca suntem pamantesti, il slavim pe Dumnezeu asa cum putem, numai s-o facem, ca noi il suparam ca nu o facem si asa cum putem, ci lenevim Duminica-n pat intr-o indiferenta si delasare desavarsita...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2008, 22:25:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

muzica psaltica ,..este cea odihnitoare si cea cintta la harpa ,instrument la care se ricdica in sus sunetele ,spre cer.Poate ca de aceea DAVID a cintat la harpa si nu la alt instrument.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2008, 10:43:50
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
In ultimii ani,in randurile protestantilor,au inceput sa se dezvolte f mult asa-zisele genuri muzicale ca:rock-ul crestin,hip-hop-ul crestin,etc...;genuri care dupa parerea mea nu au absolut nici un miez duhovnicesc si sunt lipsite de trairea adevarata crestina.
Despre care protestanti vorbiti? Ca nu-i putem baga pe toti in aceeasi oala.
Este adevarat ca se canta, in unele biserici protestante, genuri de muzica fara pic de sacralitate. Unele din aceste genuri le numim "manele crestine".

Dar, repet: nu toti au fost luati de acest val "creator".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2008, 14:00:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Despre care protestanti vorbiti? Ca nu-i putem baga pe toti in aceeasi oala.
Este adevarat ca se canta, in unele biserici protestante, genuri de muzica fara pic de sacralitate. Unele din aceste genuri le numim "manele crestine".

Dar, repet: nu toti au fost luati de acest val "creator".
poi depinde, la penticostali sunt mai fregvente astfel de cantari, sti cum e, in adunarile de la tara se canta cantarile mai vechi ale cultelor neo-protestante pt ca majoritatea sunt comune un cantec il intalnesti si la baptisti si la adventisti si la penticostali, in adunarile din orase unde sunt mai multi tineri acolo deja s-a deviat de la muzica sacramentala la tot felu de genuri, multi tineri care inainte au umblat pe diferite carari , venind intr-un cult neo-protestant nu le-a fost greu sa se adapteze pt ca melodiile care bubuie prin discoteci le-au regasit si aici numai versurile erau schimbate, vorbeau despre Dumnezeu, asta inseamna lipsa de organizare in neo-protestantism, introduce cineva ceva si nu-l poti contrazice "ce , Domnului ii purm canta cum simtim" opreste Biblia astfel de cantari?" si atunci apar tot felu de genuri care nu fac din adunari decat niste sali de spectacole si efecte de sunet si lumina,
Eu nu sunt 100% pt muzica bizantina, desi o prefer in proportie covarsitoare, nu-ti poti imagina o liturghie, o utrenie, o vecernie fara cantarile consacrate, dar sunt de acord si cu pricesnele care se canta aici la mine in ardeal, pt ca in ciuda multor comentarii, acestea nu-s superficiale, ci chiar zidesc, in ardeal nu mi-asi putea imagina bisericile fara pricesne
Totusi cand ii cantam lui Diumnezeu trebuie sa pastram un anumit respect pt ca este Dumnezeu si sa nu fim atat de atenti la nevoile noastre la simtirile noastre ci la ceea ce vrea Dumnezeu sa fim , ca multi zic "daca canti din inima poti canta oricum" dar nu-i chiar asa deoarce urmand acestui indemn s-a deviat enorm de la o cantare decenta inclusa in limitele a ceea ce inseamna credinta si spiritualitate la niste simple manifestari emotionale in care nu mai este Hristos in centru ci propriile noastre simtiri si nevoia noastra de satisfacere emotionala prin cantarile care-ti creaza un impuls ce te face sa crezi k esti aproape de Dumnezeu
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2008, 14:28:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

La ortodocsi cantarea are un rol foarte important ne e asa alandala , in primu rand la ortodocsi cantarea-i rugaciune, slujbele Bisericii sunt cantate nu recitate deoarece in slujba, in intalnirea cu Dumnezeu ne rupem de lume si ne unim cu Hristos cand canti esti la un alt nivel de spiritualitate , biserica este un mic rai si la fel cum in rai ingerii pururea canta in fata lui Dumnezeu asa si noi in acest mic rai cantam pt Dumnezeu si nu de dragul cantarii ci pt prefigurarea inaltei spiritualitati
La neo-protestanti, cantarea este asa mai mult de umplutura ca sa completeze serviciul divin, la inceputul protestantismului a existat si o disputa pe chestia asta daca e bine sau nu sa canti la biserica si multi erau total impotriva oricarei cantari in adunare
Acum cantarea a devenit mai ales pt tineri un mod de a se manifesta in adunare si un prilej de creari a unei atmosferi foarte degajate prin interpretarea cantarilor acompaniati de orga , chitara, mandolina, tobe..asta deja este o deviere totala de la ceea ce ar trebui sa insemna o adunare crestina, bineinteles sa nu generalizam nu in toate cultele este chiar asa eu cunosc mai bine penticostalii pt ca la ei am umblat mai mult timp, dar si la baptisti e tot asa,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.12.2008, 14:46:06
sorin_m sorin_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2008
Locație: Targoviste
Mesaje: 3
Smile

Cantati Domnului dintr-o inima curata, sincera, cu bucurie si El va primi ! Dumnezeu nu tine la forme, pe Dumnezeu il intereseaza in primul rand ce este in interior!
Ex lui David...el canta lauda Domnului cu veselie, cu bucurie, o sa vedeti asta in toti psalmii de lauda!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2009, 18:57:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorin_m Vezi mesajul
Cantati Domnului dintr-o inima curata, sincera, cu bucurie si El va primi ! Dumnezeu nu tine la forme, pe Dumnezeu il intereseaza in primul rand ce este in interior!
Ex lui David...el canta lauda Domnului cu veselie, cu bucurie, o sa vedeti asta in toti psalmii de lauda!

Da dar cand se canta in unele adunari la fel ca pe scenele concertelor rock sau hip-hop acolo nu mai e spirit crestin si inima curata ci doar spectacol
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2009, 21:57:22
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-un moment al vietii mele mergeam si eu la niste sectanti (cred ca fac parte din curentul New Age, isi spun Thw Family). Tot ce ii cantau lui Dumnezeu ii cantau pe ritm rock. Nu simti nimc cand asculti astfel de melodii. Dar cand asculti un grup psaltic simti cum te inalti, cum te apropie de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2009, 22:18:17
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

cu SIGURANTA NU! cantand la chitara: o isuse vino in inima mea!
si un coleg baptist zicea ce muzica asculta: rock dur si cu versuri: goliat si david erau...bam bam chitara,david a scos,prastia si la invins si nuj exact cum dar de astea..asta clar nu i lauda lui Hristos sau lui Dumnezeu in general..asta i o blasfemie
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pilda lucratorilor viei- ce trebuie sa dam lui Dumnezeu ? mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 1 02.09.2012 22:19:49
Sa ii aducem slava Lui Dumnezeu. Sa citim Psaltirea Lucian008 Rugaciuni 30 29.12.2011 18:59:14
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Lauda pe Domnul ! iustin10 Rugaciuni 9 19.10.2010 15:02:14
rugaciunea de lauda bncusu Rugaciuni 2 10.10.2008 19:31:27