Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2011, 13:06:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Budism - decodificarea realitatii

Asa cum este prezentata de catre Nagarjuna - schema cea mai generala prin care se ajunge la eliberare:

Mai intai intelegerea adevarului nominal, din care poate fi patruns adevarul ultim.

Doar cand adevarul ultim este inteles, poate fi realizat adevarul conventional si perceputa realitatea asa cum este de fapt, nedistorsionata de filtrul paradigmelor.


adevar nominal - adevar ultim - adevar conventional ... si realizata unitatea naturala.

sau poetic exprimat:

"In imbratisarea Mamei,
L-am realizat pe Tatal".




mai jos explicatiile:


Those who are outside the path of Master Nagarjuna
Have no means of peace.

They depart from the truths of convention and thatness,
And, because they depart from them, cannot attain liberation.

Nominal truths are the method,
And ultimate truth arises from the method.

Those who do not know how these two are distinguished
Will enter mistaken paths due to wrong conceptions.




If we have a sincere desire to attain liberation from suffering we should follow only the system of Nagarjuna.

If we do not, we shall have no means of attaining the permanent peace of liberation.

Why is this?

To attain liberation we must realize the two truths - conventional truth and ultimate truth - and these are established only in Nagarjuna's system.

Those who follow systems other than Nagarjuna's cannot establish the two truths, and so they cannot attain liberation.

To realize ultimate truth we must first realize nominal truths.

Thus it is said that nominal truths are the method and ultimate truth arises from the method.

Those who do not know how to distinguish nominal truths from ultimate truth will develop wrong conceptions that will lead them into mistaken paths.

Nominal truths are the objects we know simply by using their names without the need for analysis, such as our self, our body, and other things that we use in our everyday life.

For example, we can readily understand a man reading a book.

We do not need to engage in analysis to understand a man, a book, or the act of reading; the terms themselves are sufficient.

Nominal truths are the bases for understand¬ing ultimate truth.

If nominal truths were non-existent or inherently existent, there would be no basis for ultimate truth.

Since we cannot realize ultimate truth without correctly realizing nominal truths, Buddha explained that nominal truths are the method for realizing ultimate truth.


Saying that nominal truths are the method for realizing ultimate truth is not the same as saying that conventional truths are the method for realizing ultimate truth.

We can fully realize conventional truths only after we have realized ultimate truth; therefore conventional truths cannot be the method for realizing ultimate truth.

In Song of the Practice of the View of Emptiness Changkya Rolpai Dorje says:

In the lap of the mother
I found the father.


In this context 'mother' means ultimate truth, emptiness, and 'father' means conventional truth.

Changkya Rolpai Dorje is saying that he realized conventional truth from his understanding of ultimate truth.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2011, 13:57:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Florin,nu stiu de unde zici fratia ta ca asta e budism,ca pare tare ciudat,eu am mai auzit unii budisti vorbind,da nu ziceau asa chestii.
Poate o fi si traducerea cea pe engleza mai ciudata,stiu eu?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.08.2011, 01:03:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este propaganda budhista facuta pe gustul occidentalului.

Ca de obicei, florin.oltean75 nu mentioneaza sursa ca sa nu vada si altii in ce ape se scalda mai exact desi la profil a pus "ortodox" pentru a duce lumea in eroarea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2011, 22:55:07
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este propaganda budhista facuta pe gustul occidentalului.

Ca de obicei, florin.oltean75 nu mentioneaza sursa ca sa nu vada si altii in ce ape se scalda mai exact desi la profil a pus "ortodox" pentru a duce lumea in eroarea.

Buna Alin,

Nu este propaganda budista, ci este o expunere de idei.

Cuvantul "budism" te face sa te poticnesti.

Conteaza ca prezentarea este in stil occidental sau vetust?

Inlatura preconceptiile si incearca sa intelegi sensul cuvintelor. (be reasonable)

Daca nu-ti foloseste, da delete.

-------------------------------

Aici ai sursa: "OCEAN OF NECTAR" - Kelsang Gyatso.

Poti sa citesti cateva pagini pe amazon.com la preview.

Eu am cumparat cartea pentru ca nu am reusit sa o descarc in varianta electronica.

Toate cele bune.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2011, 22:59:07
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Florin,nu stiu de unde zici fratia ta ca asta e budism,ca pare tare ciudat,eu am mai auzit unii budisti vorbind,da nu ziceau asa chestii.
Poate o fi si traducerea cea pe engleza mai ciudata,stiu eu?

Domnul meu,

Budismul este de multe feluri...ca si crestinismul.

Multe scoli... multe interpretari.

Sistemul prezentat se numeste "CALEA DE MIJLOC" sau Madhyamika, prezentat de Nagarjuna.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2011, 02:25:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In vreme ce crestinul isi umple mintea de rugaciune, budistul isi goleste mintea. Acest lucru mi se pare f semnificativ.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2011, 08:51:56
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Golirea mintii este atinsa si de cei sporiti care spun ca la un moment dat mintea inceteaza sa se mai roaga lasind loc in tacere duhului sfint sa se roage pentru ei fiind prezenta si simtita si mai puternic nazuinta catre desavirsire.
Linistirea mintii este la fel de cautata si in crestinism -pacea mintii.

Insa prezentarea legata de conceptele buddhiste este mai greu de inteles -chiar daca nu ar exista prejudecati -fiindca trebuie definiti termenii mai intii.

Iar intelegerea lor nu trebuie sa fie una strict mentala ci facuta printro simtire interioara.
Propaganta sau mai bine spus antipropaganda care vine din directia crestina incearca sa puna cit mai multe granite si sa le intareasca punind intentionat i opozitie teme cum sint "totul este suferinta" (budhism), "totul este iluzie" (hinduism), si "totul este iubire" (crestinism).
Insa este un fals antagosnism fiindca se rupe din context, daca exista sinceritate -corectitudine in loc de "totul este iubire" era pus "totul este desertaciune".

Esenta "adevarului ultim" este continut si in ortodoxie insa nu la nivelul dogmei ci doar in scrierile unor clerici.
"Adevarul ultim" spune ca toata creatia nu este destinata omului ci are un scop strict estetic daruit lui Dumnezeu si celor care fiind alaturi de El sint deasemenea capabili sa perceapa frumusetea ansamblului creatiei in toata desfasurarea ei spatiala si temporala.
Desfasurarea evenimentelor in cadrul creatiei este comparat cu un joc de teatru desfasurat in baza existentei unui scenariu, regizor si actori.
Actorii nu isi dau seama ca se afla intrun mare scenariu decit cu mici exceptii. Acest joc este numit jocul cosmic (Lyla).
Marele regizor sau marele arhitect este insusi Dumnezeu- puterea Sa.

Acest concept arata ca nu omul este buricul pamintului, al universului si al existentei si ca el doar face parte din ea, dincolo de soarta lui exista ceva mai inalt de care nu poate trece decit daca atinge desavirsirea. Si poate nici atunci in totalitate dar macar in piesa joaca un rol pozitiv si fericit fiind capabil totodata sa vada si sa admire jocul cosmic in totalitatea lui.
Buricul universului este Dumnezeu.
Astfel incit orgoliul omului -care il face sa aibe pretentii si sa se spuna pe el in centru -este detronat in favoarea lui Dumnezeu.

Insa ca sa ajungi sa percepi in acest fel relitatea ai nevoie de o anume sinceritate, umilinta si perceptie anterioara care sa se ridice pina la o anumita limita necesara.
Odata intelese lucrurile in acest fel se deschide usor usor o noua perspectiva asupra amanuntelor vietii, mai echilibrata si mai detasata.

Last edited by Mihai36; 31.08.2011 at 09:00:14.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.08.2011, 21:01:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Golirea mintii este atinsa si de cei sporiti care spun ca la un moment dat mintea inceteaza sa se mai roaga lasind loc in tacere duhului sfint sa se roage pentru ei fiind prezenta si simtita si mai puternic nazuinta catre desavirsire.
Linistirea mintii este la fel de cautata si in crestinism -pacea mintii.
La cei sporiti inceteaza rugaciunea doar in prezenta lui Dumnezeu; apoi se reia rugaciunea neintrerupta.

Duhul Sfant este a treia Persoana din Sf. Treime, este Dumnezeu si se scrie cu majuscule.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2011, 01:43:40
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Duhul Sfant este a treia Persoana
din Sf. Treime,
este Dumnezeu
si se scrie cu majuscule.
Persoana se scrie cu litera mica la inceput.
Propozitiile in care se afla cuvantul Dumnezeu
scris cu majuscula,
sa inceapa cu o litara mica.
Sfant sa fie urmat de virgula
cel mult ,cand e asezat langa treime.

Deci unu e a trea cifra din cele trei?
Nu osandesti?
Nu,.unu este in fiecare cifra dincele trei.
Duhul este in contextul dat treimea, si in Trup, si in Sfintenie si Dumnezeu.
.

Last edited by Man Teo; 01.09.2011 at 02:03:07. Motiv: Mustrare, nu lege
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2011, 06:52:20
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La cei sporiti inceteaza rugaciunea doar in prezenta lui Dumnezeu; apoi se reia rugaciunea neintrerupta.

Duhul Sfant este a treia Persoana din Sf. Treime, este Dumnezeu si se scrie cu majuscule.
In realitate prezenta lui Dumnezeu nu inceteaza niciodata mai ales ca duhul sfint (scris si cu litera mica fiindca aici nu desemneaza Duhul Sfint in totalitatea Sa cereasca ci doar acea particica alocata sfintului si care se gaseste in interiorul lui cu el pe vecie) deci duhul sfint interior face parte din prezenta divina permanenta.
Prin prezenta lui Dumnezeu care opeste rugaciunea si gindurile in realitate se intelege asadar o binecuvintare - o interventie care il forteaza pe sfint sa intre intr-o stare de pace mentala prin intreruperea gindurilor permitindu-i totodata sa observe cu ajutorul atentiei introspective starea binecuvintata de pace -nederanjata de valurile cuvintelor rugaciunii.
PS. Duhul Sfint interior este parte din Duhul Sfint ca ipostas divin asa cum spiritul nostru din inima este parte din Tatal- la fel si spiritul poate fi scris cu litera mica sau cu litera mare.
Spiritul este confundat in terminologie cu sufletul insa chiar daca ele au legatura nu sint chiar identice -in timp ce spufletul poate fi bun sau rau (dupa predominanta calitatilor sau a defectelor) spiritul nu poate fi decit bun insa el nu se poate manifesta decit in msura curatirii de cizelarii calitatilor noastre care formeaa hainele spirituale care imbraca spiritul.
Spiritul este adevarata noastra identificare.

Si atunci daca Dumnezeu iti arata cum rebuie sa faci de ce nu ai incerca sa opresti mintea tu insuti exersind stapinirea de sine legat de pacea mintii?

Rugaciunea nu cere neaparat cuvinte ci este suficienta dorinta, nazuinta. "Ei nu s-au rugat si Eu i-am ascultat."
Insa odata cu nazuinta trebuie sa fie prezent si abandonul (incluis cel al gindurilor) in fata Voii lui Dumnezeu.

Last edited by Mihai36; 01.09.2011 at 07:03:00.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism tantric - Vajrayana florin.oltean75 Alte Religii 50 28.03.2015 11:50:49
Budism - Mantre florin.oltean75 Alte Religii 40 14.03.2014 12:12:35
Budism - Lamrim florin.oltean75 Alte Religii 4 06.12.2011 12:40:18
Despre uimire si matricea realitatii florin.oltean75 Generalitati 9 27.09.2011 12:53:18
Teorii ale conspiratiei..sau realitatii ? Maleahi Generalitati 4 01.06.2009 18:34:36