Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2007, 12:59:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Una dintre cele mai frumoase episoade evanghelice este intalnirea lui Iisus cu femeia samarineanca. Este unul dintre momentele edificatoare pentru noi, intrucat Hristos arata prin propriul Sau exemplu cum se marturiseste adevarul. Mi se pare cea mai frumoasa pilda referitoare la modul in care trebuie sa ne comportam vizavi de cei de alta credinta.

Am scris o meditatie pe marginea acestei pericope evanghelice si mi-ar placea s-o dezbatem impreuna.

http://iosifcristian.neosite.ro/files/pp_275411.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2007, 11:07:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Remarcati vreo insulta la adresa samarinencii? Gasim in aceasta convorbire vreo desconsiderare a femeii? Vi se pare ca in aceasta atitudine a lui Hristos se regasesc fundamentele comportamentului agresiv si atitutidinilor antiecumenice?
La aceasta intalnire cu femeia samarineanca se adauga si cea cu femeia canaaneianca, cu sutasul roman, cu samarineanul vindecat de lepra.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2007, 17:28:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

despre intalnirea la fantana lui Iacov dintre femeia samarineanca si Iisus mi se pare semnificativ ceea ce spune Iisus si anume ca "mantuirea vine din iudei" dar in acelasi timp si atitudinea deschisa "pentru toate neamurile" pe care o are El si al carui exemplu ar trebui sa il urmam si noi.

as vrea sa mai spun ca mi-a ramas in cap, pe langa multe altele citite, ceea ce spunea par. Savatie Bastovoi in cartea "Dragostea care ne sminteste" - referitor la discutia dintre femeia cananeeanca (nu samarineanca!) si Iisus, si anume ca acea convorbire a fost ca o declaratie de dragoste intre doi indragostiti, care vorbesc "cifrat" ca sa nu fie intelesi direct de ceilalti. pasajul semnificativ este cand femeia ii spune "Da, Doamne, dar si cainii se hranesc din faramiturile care cad de la masa stapanilor." sper ca am citat corect. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2007, 01:39:12
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

"Remarcati vreo insulta la adresa samarinencii? Gasim in aceasta convorbire vreo desconsiderare a femeii? Vi se pare ca in aceasta atitudine a lui Hristos se regasesc fundamentele comportamentului agresiv si atitutidinilor antiecumenice", (iosif)?
1. remarcati la femeia samariteanca vreo atitudine atotstiutoare, de fronda sau judecata vis a vis de cuvintele Mintuitorului?
2. atitudine "antiecumenica"?!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2007, 10:06:32
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Femeia samarineanca are deschiderea spre adevar, de aceea Il primeste pe Hristos si apoi il marturiseste tuturor. Deschiderea ei spre Hristos a fost posibila si datorita atitudinii lui Hristos fata de ea, datorita rabdarii Sale, datorita dragostei si blandetii cu care i-a vorbit, datorita faptului ca in atitudinea Lui nu exista urma de dispret, de ura, de alte lucruri de acest gen, asa cum exista in inimile tuturor celor care au impresia ca isi apara Ortodoxia.

Apararea Ortodoxiei nu se va face niciodata cu armele vrajmasului, asa cum rezulta din atitudinile si comportamentul multor antiecumenisti.

Daca ai fi cunoscut tu darul lui Dumnezeu...aici e cheia! Daca am cunoaste harul lui Dumnezeu, atunci am sti sa ne purtam in duh si in adevar. Dar pentru ca nu stim, preferam ce sa folosim ce avem mai la indemana: ura, dispretul, rautatea, triumfalismul, etc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2007, 20:39:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Daca ai fi cunoscut tu darul lui Dumnezeu...aici e cheia! Daca am cunoaste harul lui Dumnezeu, atunci am sti sa ne purtam in duh si in adevar. Dar pentru ca nu stim, preferam ce sa folosim ce avem mai la indemana: ura, dispretul, rautatea, triumfalismul, etc.
Iosif draga, noi suntem oameni simpli si nu prea ne dam seama de harul lui Dumnezeu, dar totusi nu sunt de parere ca folosim ce avem mai rau la indemana. Vreau sa spun, sa nu generalizam. Oricum, padure fara uscaturi nu exista!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2007, 22:02:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate, Mirela. Mai ales ca noi suntem si padurea si uscaturile. Si in biblie scrie ca nu exista om bun pana la unu. Adica nici unul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2007, 06:02:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sigur, sigur... vedeti insa sa nu cadeti in deznadejde, daca chiar credeti in atata rautate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2007, 08:30:29
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, Mirela asa e. Am spus ca acele lucruri sunt mai la indemana pentru ca sunt mai usor de facut decat lucrurile bune. E nevoie de o lupta sa fim buni in permanenta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2007, 19:04:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Remarcati vreo insulta la adresa samarinencii? Gasim in aceasta convorbire vreo desconsiderare a femeii? Vi se pare ca in aceasta atitudine a lui Hristos se regasesc fundamentele comportamentului agresiv si atitutidinilor antiecumenice?
La aceasta intalnire cu femeia samarineanca se adauga si cea cu femeia canaaneianca, cu sutasul roman, cu samarineanul vindecat de lepra.
Exemplele aratate mai sus sant evidente dupa parerea mea .

La intrebarea "remarcati vreo insulta" eu asi raspunde , nu . Dar femeia samarineanca aude prima data de Hristos si crede in El , il primeste , deci nu ramane la ratacirea ei dinainte .

De desconsiderare nici nu poate fi vorba . Iisus se prezinta spune cine este ii vorbeste de "apa vie " si ea o primeste cu multa dragoste . Deci nici o impotrivire .
Si ceilalti l-au primit pe Hristos deci inca odata , El se ofera tuturor care vor sa-l primeasca .

Despre antiecumenism s-a discutat mult .Cand va exista o declaratie din partea Bisericii atunci vom sti mai mult ,dar banuiesc ca nu va fi niciodata indiferent cum
ar arata situatia .

maria
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02