Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2006, 10:39:58
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

In ultima vreme au aparut diverse stiri la TV care, din cate am observat, ii infurie tare pe unii oameni si ii indeparteaza tot mai tare de Biserica. La ora actuala cei mai multi din cei care mai merg la biserica sunt batranii ,care se gandesc la sfarsitul lor probabil,si isi aduc aminte de Dumnezeu, in rest sunt foarte putin adulti si aproape mai deloc copii si tineri. Acest lucru se datoreaza si massmediei care pune paie pe foc de fiecarte data cand se ivesc fapte ale vreunui preot sau calugar, si le face oamenilor o parere proasta despre biserica si tot ce inseamna ea. Astfel, cred ca oamenii IL vor uita de tot pe Dumnezeu , si se va ajunge ,probabil, la alte persecutii a crestinilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2006, 11:34:47
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Acea emisiune se difuzeaza datorita faptului ca B1TV are legaturi stranse cu unele posturi de televiziune si preia de le acestea unele emisiuni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2006, 11:35:43
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Posturi de televiziune americane care sponsorizeaza postul romanesc!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2006, 12:13:45
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Vreau sa mai adaug ca renuntarea la televizor este o forma da infranare, de post, pentru ca multe ispite vin prin televiziune. Am descoperit acest lucru din proprie experienta. Chiar in prima zi din Postul Mare am ascuns telecomanda televizorului din camera mea si, neavand altceva de facut, am invatat la matematica. A doua zi s-a intamplat sa dam lucrare neanuntata la matematica si am luat nota maxima, de care, din pacate, nu au avut parte si ceilalti colegi. De cand am renuntat la televizor, am descoperit ca e timp si pentru rugaciunile diminetii si ale serii, si pentru rugaciunea Sf. Efrem Sirul, chiar si pentru cateva metanii. Ba mai mult, se poate citi si din Sfanta Scriptura, cate 2 capitole pe zi, dupa cum ne sfatuieste Parintele Teofil Paraian de la Sambata de Sus. In plus, atunci cand temele nu sunt prea voluminoase - eu sunt in clasa a XI-a - se poate citi si cateva pagini "Din ospatul credintei", al carui autor este parintele mai sus mentionat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2006, 11:41:01
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Adervrat zici frate ; televizorul este un prilej de pcat ....nu ma mira faptul ca din ce in ce mai putini credinciosi mai trec pe la Biserica.....Insa in afara de asta oamenii refuza sa treaca pe la biserica si pentru faptul ca ei cred lucruri rele despre preoti si despre ce insemna Biserica in general uitand de Dumnezeu si scufundanduse in cele trupesti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2006, 22:58:41
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Adevarat graiti voi aici.Televizorul este una din cele mai puternice arme ale diavolului asupra omului.Acesta are forta de a perverti mintile oamenilor si de a le indoctrina cu ce e rau.Si acest lucru e valabil pentru toata mass-media,dar televizorul e cel mai puternic dintre toate,pentru ca pacatul intra in sufletul omului prin ochii sai.Nu ma intelegeti gresit,toate aceste lucruri sunt inventi ale omului in scopuri bune,dar iata ca diavolul le-a gasit ca fiind un excelent mijloc de pacalire si atragere a oamenilor de partea sa.Si acest lucru e usor de constatat cand te uiti la majoritatea emisiunilor tv,asculti posturi de radio sau citesti ziare.Dar sa nu uitam de cel mai important mijloc de propagare a informatiei la ora actuala,internetul.Aici practic nu exista aproape nici un control,fiind definit special ca o cale libera la informatii.Dar deoarece aria de raspandire a acestuia e deocamdata limitata in tara noastra,acesta trece totusi pe locul doi,dupa televizor,care este prezent in aproape toate casele.Iata inca o dovada ca diavolul este foarte inteligent si nu trebuie subestimat,inteligenta sa e egalata doar de rautatea sa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2006, 00:49:00
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

TVul nu e rau in sine - folosit cum trebuie ar putea fi util chiar si unei vieti duhovnicesti.
Problema o reprezinta tehnicile de manipulare folosite in reclame, in prezentarea stirilor etc. TVul e in mainile cui nu trebuie :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2006, 00:01:01
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.Spinu
Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic...dar nu massmedia indeparteaza oamenii de biserica....ci cei care dau ocazia massmediaei sa aiba subiecte de prezentat in acest sens...
Cu alte cuvinte reprezentantii Bisericii ar trebui sa nu uite ca misiunea pe care o au nu este un simplu servici,din contra singuri si-au luat pe umeri o imensa responsabilitate si ar trebui sa fie viu exemplu pt noi cei credinciosi...iar oamenii nu ar trebui sa se opinteasca la asa zisele nereguli sau neoranduieli prezentate de massmedia despre acesti "batuti ai soartei"(preotii si calugarii care dau exemplu negativ)pt ca mantuirea noastra nu sta in faptele lor...si Slava Domnului avem libertate sa mergem la ce Biserica vrem si sa ne alegem ce preoti vrem...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2006, 09:34:45
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parerea mea este ca preotii gresesc de multe ori. ca exemplu, iata pozitia adoptata de teoctist in problema preotilor turnatori la securitate. in loc sa militeze pentru deconsirarea celor care s-au compromis moral in relatia cu politia politica alui ceausescu, teoctist declara ca lumea n-ar trebui sa se bage in chestia asta, care ar fi apanajul exclusiv al bisericii.

de unde pina unde? adica daca un nenorocit a turnat oameni la securitate pe baza a ceea ce afla de la oameni prin spovedanie, pedeapsa lui ar trebui sa fie decisa de biserica?

teoctist, care a avizat demolarile de biserici in timpul lui ceausescu, de ce sa nu plateasca pentru faptele sale? (stie ca e vinovat, de-aia si-a dat si demisia in 1990 din functia de patriarh - poate nu stiati episodul asta)

asa se explica de ce in toate sondajele de opinie biserica are cel mai mare grad de incredere (peste 70 la suta), insa reprezentantii ei -preoti, calugari - nu se bucura de aceeasi incredere. pai daca o sa aflam ca 20 la suta dintre preoti colaborau cu securitatea, mai apare un cretin ca preotul de la tanacu sau vreo stire despre spagile care se iau pentru admiterea in seminarii sau la facultatea de teologie... sa vezi ce incredere o sa mai aiba lumea in preotime...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.08.2006, 09:43:43
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vreau sa detaliez putin pe relatia bisericii cu securitatea.

nu stiu daca ati auzit de rezistenta anticomunista din anii 50-60. sute de oameni care au refuzat sa accepte stapinirea comunista s-au retras in munti si au luptat impotriva regimului cu arma in mina. erau cei care nu acceptau nationalizarea, colectivizarea si represiunea comunista. ei erau ajutati cu provizii de oamenii din satele de la poalele muntilor. securitatea a incercat in zadar sa puna mina pe ei si cu exceptia celor care erau ucisi in lupte, prea putini le "picau" in gheare.

treptat au reusit sa-i captureze pe toti. cum?
1. in primul rind prin torturi: rudele celor care luptau in munti erau arestate si torturate pina cind spuneau unde se ascundeau luptatorii.
2.in al doilea rind prin tradari: poporul roman e plin de secaturi care pentru avantaje materiale sunt dispuse sa isi vinda pina si parintii.
3.iar in al treilea rind prin biserica: patriarhia a acceptat ca in satele de munte sa fie trimisi ofiteri de securitate imbracati in preoti. dupa citeva luni de serviciu la biserica, falsii preoti reuseau sa afle unde se ascund cei din rezistenta.

aici a gresit biserica, prin conducerea ei de la acea vreme. ulterior, sub conducerea lui teoctist, biserica a acceptat demolarea lacaselor de cult de catre comunisti. o alta bila neagra.

iar acum, teoctist mai are tupeul sa vorbeasca despre moralitate si puritatea bisericii? daca vrem curatenie morala, trebuie sa o facem peste tot!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lenea ne indeparteaza de Dumnezeu ( din invataturile Sf. Parinti ) cristiboss56 Pocainta 74 12.05.2014 21:50:21
Massmedia influenteaza mintile juvenile Pavel_C Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 06.04.2010 19:12:23
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 17:13:13
sminteala cipurilor surprinsă de massmedia logos Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 26.02.2009 17:53:39