Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2007, 13:34:37
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

cand eram mai mica,cred ca pe la 12 ani,nu-mi mai amintesc sigur, am avut un vis minunat.L-am visat pe Domnul Iisus venind din cer,reprezentand intoarcerea lui pe pamant.trupul Lui era inconjurat de lumina iar eu ma simteam foarte fericita pentru ca iL vad si ca traiesc un eveniment atat de important.de obicei ma gandesc mult la intoarcerea Lui pe pamant si de multe ori adorm inchipuindu-mi acest moment.chiar mi-am dorit sa visez asa ceva pentru ca ma simt minunat atunci cand ma concentrez ,prin rugaciune sau prin simplul gand, la Dumnezeu,la evnimentele biblice.parca pierd contactul cu realitatea si intru intr-o alta stare.
nu-mi spuneti va rog ca a fost vedenie diavoleasca pentru ca acest vis mi-a adus numai bucurie,mai multa credinta si mai multa apropiere de Domnul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2007, 14:01:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

fa bine si nu te mai gandi la asta,multi copii il vad pe iisus..ei si ce?Daca gandesti prea mult in directia asta,te vei proclama clarvazatoare in scurt timp.Ca a fost sau nu ce mai conteaza ca l-ai vazut?Daca se intampla sa-l mai vezi inchina-te si spune "nu sunt vrednica sa mi te arati mie Doamne"(cu convingere ca esti pacatoasa)..si daca nu e IIsus vedenia dispare,fiindca dracii nu suporta modestia,ei au cazut din mandrie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2007, 14:22:17
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

mie mi se pare un lucru minunat si mi-a adus multa fericire si iubire.pentru ca practic,asta am simtit in timpul somnului,iubire.la fel si dupa ce m-am m-am trezit.nicidecum sa ma ajung sa ma consider clarvazatoare pentru ca L-am vazut in vis,nu in viata de zi cu zi.daca L-as fi vazut in realitate as fi crezut ca e aratare diavoleasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2007, 14:53:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
mie mi se pare un lucru minunat si mi-a adus multa fericire si iubire.pentru ca practic,asta am simtit in timpul somnului,iubire.la fel si dupa ce m-am m-am trezit.nicidecum sa ma ajung sa ma consider clarvazatoare pentru ca L-am vazut in vis,nu in viata de zi cu zi.daca L-as fi vazut in realitate as fi crezut ca e aratare diavoleasca.
Asta inseamna ca ai un suflet curat.E minunat sa-L ai mereu in gand si in suflet pe Domnul Nostru Iisus Hristos.
Se spune ca aceste revelatii divine sau vise ,care asa cum se prezinta la tine nu puteau fi de la cel rau ,sa nu le spunem ca nu mai primim aceste daruri. Nu eu o spun ,o spun calugarii ,duhovnicii.Sa ramina secrete ,sa mai avem parte de ele.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2007, 15:27:33
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

oricum am pierdut acest dar si nu numai acesta,altele mult mai importante,din cauza pacatelor.
nu cred ca mi s-a aratat pentru ca am un suflet curat ,pentru ca si non crestinii L-au vazut de atatea ori si sunt alti crestini care au un suflet mult mai curat decat al meu.dar cred ca trebuie sa incercam sa ne focalizam asupra spiritualui cu toata puterea sufletului nostru,cu toata puterea pe care o avem sa incercam sa simtim iubire si sa ne detasam de material.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2007, 15:53:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ai grija ca magulirea shi mila de sine asha incepe, shi apoi o intretzii bine mersi ca fraierul toata viatza... Sa nu crezi in vise nici daca pare ca sunt de la Dumnezeu... asha ne invatza parintzii, ca daca sunt de la Dumnezeu au un temei real, material, au un sens mantuitor specific pentru tine personal... Dar ce spui tu am avut shi eu destule vise de la necuratul cu sensuri aberante prin care sa ma cred mai aparte, mai ceva, sau la care sa ma gandesc multa vreme magulindu-ma inutil... Parerea mea este sa uitzi visele frumoase ca sunt fantasme... si sa nadajduieshti in Dumnezeu adica in Hristos shi nu sa te bazezi pe ele, ca asha ne-a invatzat parintzii Filocalici Varsanufie shi Ioan, iar parintele Cleopa Ilie spunea (de pe un site stiu si eu) ca este cea mai mare mandrie sa primesti visele ca shi cum ai fi vrednic de primiri de vise shi vedenii ira Domnul nu se supara daca nu le primeshti chiar daca ar fi de El trimise, ca shtie ca te straduieshti sa nu primeshti lup in loc de Pastor... Si eu m-am ratacit crezand in anumite vise ciudate shi interesante ce pareau ca au intzeles important sau in liniile din palma shi acum shtiu ca am greshit.... atunci nu prea shtiam...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2007, 16:13:02
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

da dar la mine nu au avut sensuri aberante,a fost pur si simplu o bucurie si apropiere de Domnul.si in ziua de azi imi mai amintesc.iar temeieul real a fost sa ma apropii de El si nicidecum sa ma mandresc.chiar nu m-am simtit niciodata speciala pentru un astfel de vis.
eu cred ca Dumnezeu lucreaza cu noi si prin vise,de obicei nu prea cred in ele dar acela a fost clar si fara sa-i caut vreun inteles.era doar Domnul Iisus.
El ni se arata in multe feluri,in lemn,in icoane,in cartofi cum am vazut pe la televizor,nu cred ca trebuie sa ne speriem chiar asa.ne arata doar ca este viu si ne intareste in credinta.mai grav este cand comportamentul celui care a avut un astfel de vis se schimba in rau,cand se mandreste,etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.09.2007, 18:13:29
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

alexandra se spune sa nu vorbesti despre aceste visuri decit cu duhovnicul.De ce ai vazut din reactiile de mai sus!:)
Dumnezeu da ce vrea, cui vrea si cind vrea indiferent de ce legi ii punem noi Lui!
Nu-l putem forta sa ne dea si nici sa nu ne dea. Noi sintem Via Lui. Iar el este Lucratorul.
Daca a fost cu adevarat Dumnezeu, doar Dumnezeu stie. Daca pe tine te intareste in credinta e bine. Daca te face sa te crezi "mai" e rau. Oricum nu ai meritat sa ti se arete nici tu nici altcineva. Este ca cu Euharistia. Totdeauna este Dar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2007, 18:44:28
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu cred ca toti meritam sa avem parte de astfel de experiente pentru ca Dumnezeu este Tatal nostru si de ce nu ne-ar da un asemenea dar?El cauta sa ne dea ce este mai bun pentru noi.Eu il simt pe Dumnezeu ca pe un adevarat Tata,aproape de mine si de problememele cele mai josnice,si nu iL simt ca pe un barbat la care sa nu poti sa-i ajungi.
daca El nu ne-ar da astfel de semne ar insemna ca este departe de noi si ca ne lasa singuri in acesta lume rea.dar astfel ne intareste.de-asta ni L-a dat si pe Fiul Sau,ca sa ne arate ca este aproape de noi si ca sa-L cunoastem.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2007, 02:02:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu concret ce legatura au visele cu realitatea,insa este evident faptul ca,mai cu precadere cele religioase,au legatura cu statutul individului spiritual,cautator spre adevar si purificare.Deci,este normal ca unii credinciosi sa aiba astfel de manifestari,prin visarea unor teme religioase,atata timp cat sufletul si viata lor sunt in unanimitate dedicate unei astfel de vieti,valabil chiar si pentru copii,care deseori traiesc in astfel de medii,binecuvantate,de altfel.
Cand aveam vre-o 14 ani,incercam sa descopar tainele spiritualitatii,ale bisericii si ortodoxiei,astfel ca am inceput sa caut si sa citesc tot felul de carti,sa invat crezul,s.m.d....si nu dupa mult timp am inceput sa visez,sau chiar sa vad pe cer insemne crestinesti,respectiv pe Mantuitorul,sau cruce,etc.Cred ca era firesc,atata timp cat in drum spre scoala numai psalmul 50 il fredonam in minte,nevazand,neauzind nimic altceva in jurul meu.Si bine-nteles orice vis cu aceasta tema,il interpretam si-l situam pe treapta unei satisfactii enorme in sufletul meu.Chiar simteam profund apropierea fata de Dumnezeu,asa in nestiinta si naivitatea mea de copil,si era o traire tare placuta,traire pe care din memorii o stimez.
Fiecare crestin are povestea lui,trairea lui si minunatia propriei credinte,o minunatie de necontestat,care poate intr-adevar sa sfarame orice suspiciune.Fericit de cei ce reusesc sa-si hraneasca in timp aceasta credinta,ca iubirea dintre un cuplu care nu moare niciodata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
Avem voie sa bem vin sau nu? Abaut Domnul Iisus vin sau must? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 624 28.03.2012 09:52:17
CONTINUAREA Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:23:23
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47