Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.06.2010, 18:01:29
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok da imi da si mie cineva un link cu versetu in care scrie ca tre sa avem popi si biserici?:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2010, 18:53:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Ok da imi da si mie cineva un link cu versetu in care scrie ca tre sa avem popi si biserici?:)
Cand Mantuitorul se adreseaza Apostolilor dupa Invierea Sa din morti:

"Precum M-a trimis pe Mine Tatal, si Eu va trimit pe voi. Acestea zicand a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant, carora veti ierta pacatele vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute." ( Ioan 20, 21-23) argument pentru Preotie

Mantuitorul Iisus Hristos vorbeste clar despre Biserica pe care o va intemeia nevazut prin Jertfa de pe Cruce: " ... pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui pe ea"( Matei 16, 18), actul ei de intemeiere fiind Jertfa Sa pe Cruce: " Drept aceea, luati aminte de voi si de toata turma, in care Duhul Sfant v-a pus pe voi episcopi, ca sa pastoriti Biserica lui Dumnezeu, pe care a castigat-o cu scump Sangele Sau" ( Fapte 20, 28)

Biserica a fost inaugurata vazut la Cincizecime, ziua ei de nastere, cand Duhul Sfant S-a pogorat peste Apostoli si in urma predicii Sfantului Apostol Petru, au primit credinta, botezandu-se " ca la trei mii de suflete" ( Fapte 2, 41)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2010, 02:44:25
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in fine, lasati certurile, care sunt predictiile voastre vis-a vis de document?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2010, 08:11:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Parerea mea este ca e pacat sa "ispitim" pe Dumnezeu in privinta zilelor de pe urma. Spune clar Scriptura ca nimeni nu stie ceasul, in afara Tatalui. Daca ne apucam sa facem predictii pe baza fenomenelor socio - economice, cu ce ne deosebim de Martorii lui Iehova sau de adventisti ?

In ceea ce priveste documentul, cred ca atinge un grup mult prea vast de probleme macro economice ca sa imi permita mie, care nu am cunostinte solide in acest domeniu, sa ma exprim competent in privinta detaliilor.

O sa spun doar ca, per ansamblu, imi cam miroase a teoria conspiratiei si ca imi lasa impresia ca nici autorul documentului nu este foarte competent in materie.

Referitor la subiectul documentului - este evident ca exista, asa cum au existat intotdeauna, forte politico economice care incerarca sa obtina controlul asupra a cat mai multe resurse, ca exista oameni politici care nu inteleg ca telul lor ar trebui sa fie instaurarea legilor lui Dumnezeu in viata polisului, care urmaresc doar propria propasire materiala si care sunt pregatiti sa vanda bunastarea cetatenilor in numele unor tratate.

Pe de alta parte, a arunca intreaga vina pentru problemele economice sau politice in sarcina politicienilor sau a cabalelor ascunse in spatele lor este la fel cu a arunca intreaga vina pentru pacat in spatele celui rau.

Crestinismul ne invata in primul rand responsabilitatea. Daca Romania este in, ma scuzati, rahat din punct de vedere economico financiar, este doar vina ministrilor si a FMI-ului ? Oare noi, romanii, nu avem nici o vina ? Oare am luat intotdeauna deciziile corecte ? Oare am votat cum trebuie ? Oare am muncit intotdeauna atat cat am putut mai bine, pentru noi si pentru aproapele nostru ? Oare ne-am rugat destul sa ni se arate calea cea buna ? Parerea mea este ca nu.


Si nu in ultimul rand - mi se pare ca daca facem conexiuni intre un acord monetar si teoria cipurilor satanice, nu facem decat sa cadem in ridicol si sa ducem discutia pe o panta unde interventiile de genul ownureface incep sa para la locul lor....

Serios, crestinul care se vaita ca vine NWO, domnia nticristului, este la fel de relevant ca ateul care proslaveste NWO ca fiind domnia libertatii si fericirii.

Treaba noastra este sa il proslavim pe Dumnezeu si sa ne traim vietile asa cum ne-au invatat Iisus si apostolii, in ascultare fata de cuvantul Domnului si de Biserica. Ca atare, atata timp cat Biserica nu ma va informa oficial ca FMI este lucrarea diavolului si domnia anticristului, nu am motive sa o cred nici eu. Este doar o organizatie umana, cu bunele si relele ei, la fel cum a fost si Imperiul Roman in timpul lui Iisus.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2010, 08:36:39
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Parerea mea este ca e pacat sa "ispitim" pe Dumnezeu in privinta zilelor de pe urma. Spune clar Scriptura ca nimeni nu stie ceasul, in afara Tatalui. Daca ne apucam sa facem predictii pe baza fenomenelor socio - economice, cu ce ne deosebim de Martorii lui Iehova sau de adventisti ?
La ce "predictii pe baza fenomenelor socio-economice" faci referire? Daca este vorba despre revenirea Mantuitorului, trebuie sa stii ca adventistii (de ziua a saptea) nu au facut nici o predictie referitoare la o data calendaristica cand va avea loc acest eveniment (revenirea Mantuitorului). Au inteles bine spusele Mantuitorului: "Nu este al vostru a sti anii sau vremile pe care Tatãl le-a pus în stãpânirea Sa," (fapte 1:7). Nu-i baga in aceeasi oala cu martorii lui Iehova.

P.S. Poate voiai sa faci referire la asteptatorii lui Iisus, din miscarea adventa a anilor 1840.

Last edited by vasinec65; 06.06.2010 at 08:40:40.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2010, 14:11:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa avem incredere. Vor veni si vremuri mai bune!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2010, 17:12:41
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
cititi documentul atasat de mine cu atentie si rabdare pana la capat, cine nu crede e treaba lui, dar eu zic sa-l luati in considerare ca sa va puteti cat de cat apara.
eu l-am primit chiar de la un calugar.
astept parerile voastre, eu am mai citit multe chestii si pot sa va asigur ca nu sunt aberatii cele scrise in acest document.
o fac ptr voi ptr ca tin la oameni.
DUMNEZEU SA NE AJUTE SA FIE ALATURI DE NOI!!!!
VOTATI PETITIA ASTA INTRAND PE ACEST LINK:
http://www.petitieonline.ro/petitie/...p67703048.html
Daca vine, vine. Ce-ti faci atatea griji cand vine? Crezi ca poti sa opresti tu cu ceva asta? Lasa viitorul, ocupa-te de prezent. In caz nu ti-ai dat seama, doar prezentul exista. Fa ceva acuma si lasa-l incolo de sfarsit. Totul se sfarseste la un moment dat, asta e sigur. Intrebarea e: cum se va sfarsi pt mine? in ce situatie voi fi atunci?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2010, 17:57:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sa avem incredere. Vor veni si vremuri mai bune!
dincolo....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2010, 18:47:23
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Parerea mea este ca e pacat sa "ispitim" pe Dumnezeu in privinta zilelor de pe urma. Spune clar Scriptura ca nimeni nu stie ceasul, in afara Tatalui. Daca ne apucam sa facem predictii pe baza fenomenelor socio - economice, cu ce ne deosebim de Martorii lui Iehova sau de adventisti ?

In ceea ce priveste documentul, cred ca atinge un grup mult prea vast de probleme macro economice ca sa imi permita mie, care nu am cunostinte solide in acest domeniu, sa ma exprim competent in privinta detaliilor.

O sa spun doar ca, per ansamblu, imi cam miroase a teoria conspiratiei si ca imi lasa impresia ca nici autorul documentului nu este foarte competent in materie.

Referitor la subiectul documentului - este evident ca exista, asa cum au existat intotdeauna, forte politico economice care incerarca sa obtina controlul asupra a cat mai multe resurse, ca exista oameni politici care nu inteleg ca telul lor ar trebui sa fie instaurarea legilor lui Dumnezeu in viata polisului, care urmaresc doar propria propasire materiala si care sunt pregatiti sa vanda bunastarea cetatenilor in numele unor tratate.

Pe de alta parte, a arunca intreaga vina pentru problemele economice sau politice in sarcina politicienilor sau a cabalelor ascunse in spatele lor este la fel cu a arunca intreaga vina pentru pacat in spatele celui rau.

Crestinismul ne invata in primul rand responsabilitatea. Daca Romania este in, ma scuzati, rahat din punct de vedere economico financiar, este doar vina ministrilor si a FMI-ului ? Oare noi, romanii, nu avem nici o vina ? Oare am luat intotdeauna deciziile corecte ? Oare am votat cum trebuie ? Oare am muncit intotdeauna atat cat am putut mai bine, pentru noi si pentru aproapele nostru ? Oare ne-am rugat destul sa ni se arate calea cea buna ? Parerea mea este ca nu.


Si nu in ultimul rand - mi se pare ca daca facem conexiuni intre un acord monetar si teoria cipurilor satanice, nu facem decat sa cadem in ridicol si sa ducem discutia pe o panta unde interventiile de genul ownureface incep sa para la locul lor....

Serios, crestinul care se vaita ca vine NWO, domnia nticristului, este la fel de relevant ca ateul care proslaveste NWO ca fiind domnia libertatii si fericirii.

Treaba noastra este sa il proslavim pe Dumnezeu si sa ne traim vietile asa cum ne-au invatat Iisus si apostolii, in ascultare fata de cuvantul Domnului si de Biserica. Ca atare, atata timp cat Biserica nu ma va informa oficial ca FMI este lucrarea diavolului si domnia anticristului, nu am motive sa o cred nici eu. Este doar o organizatie umana, cu bunele si relele ei, la fel cum a fost si Imperiul Roman in timpul lui Iisus.
da, imi place cum gandesti
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2010, 09:37:11
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Ok vreau si io sa imi spuneti de ce va e frica de "New World Order".Va e frica de o lume plina de toleranta,care pune accentul pe oameni si nu pe tatici imaginari?In care nu vor mai exista razboaie?Secolul asta o sa fie cel mai important din istoria omenerii pt ca ori vom ajunge o civilizatie globala ,ori ne vom autodistruge ca prostii.

Pt cei care stiu engleza uitati-va la asta http://www.youtube.com/watch?v=m4WXEO3Dmhc
De ce sa ne fie frica, hm? Ca vine antihrist? Pai el a venit, e deja in lume. Primele baze s-au si pus pentru instaurarea lui. Mai lipseste un "mic" amanunt: reconstruirea templului din Ierusalim. Si gata, o sa-l vedem in toata "splendoarea" lui. Va veni cu pacea aceea dupa care plangeti multi pe aici, pe forum, cu iubirea aceea in care se vor balaci toate religiile, si in care tare v-ar mai placea sa trageti si Ortodoxia - numai ca asta nu sta in puterea voastra! Ca unii or sa cada, trasi de voi sau batuti de alte vanturi? or sa cada. Dar important e ca altii vor ramane! Lauda si slava sa fie a Domnului! Lumea aia plina de toleranta de care vorbesti este o lume satanica. Acea toleranta nu este a lui Dumnezeu. Pentru ca Domnul nostru spune: "Credeti ca am venit sa aduc pacea? Sabia am venit sa aduc." Asa ca mai usor cu toleranta aia cu care tot umblati peste tot! Toleranta nu inseamna dragoste in Domnul. Iar altfel de dragoste nici nu este dragoste, este amagire. Daca-ti iubesti fratele, nu-l lasi nici sa se drogheze, nici sa se inchine satanei, nici sa ucida, nici sa se prostitueze. Daca-ti iubesti fratele, iti pui viata sa-l scoti din necaz, din urgie, din pacat. Daca-ti iubesti fratele, iubesti cu el, razi cu el, plangi cu el - dar nu-i incurajezi viciul, pacatul. Il iubesti, il ierti, dar condamni pacatul in care a cazut, si, daca esti tare in credinta, duci si tu jumatate din greul lui, ca sa-l vindeci. Asta este iubire! Toleranta nu este iubire. Toleranta este inselare diavoleasca!

De ce sa ne temem de New World Order? Nu sta scris ca va fi? Asta nu inseamna ca o si acceptam. Dar, cu mila Domnului, vom sta. Cu mila Lui, nu vom cadea, sau daca vom cadea, ne vom ridica. Si fiecare cadere va fi urmata de o ridicare.
Pentru ca Dumnezeu ne iubeste, nu ne tolereaza. Si El vrea sa iubim, nu sa toleram.

De ce sa ne fie frica?
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 00:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53