Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.02.2009, 14:11:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Cand rugaciunea devine pacat

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sfantului Ignatie Briancianinov:
Rugaciunea facuta fara durerea inimii, fara umilinta si strapungere, fara marime de suflet, fara o stare de trezvie, de constiinta acuta a tragediei lumii si a semenilor nostri, deci fara dragoste nu este adevarat rugaciune: “Adevărata rugăciune începe de la durere, nu este plăcere, nirvana“, spune clar parintele.

Este pacat a ne ruga lui Dumnezeu fara frica, atentie si evlavie, a ne ruga cu limba, neputand a ne smulge, nici macar acum, atentia mintii de la patimi.
Sunt multe piedici in rugaciune (somnul, imprastierea gandurilor, nerabdarea, tristetea etc.) care ne indeparteaza de la a petrece cu mintea in Dumnezeu. Atunci cand, in vremea rugaciunii, suntem cuprinsi de grijile acestei lumi, Parintele Sofronie Saharov, ne indeamna sa rostim: "Slobozeste-ma de puterea acestor duhuri! Du-mi mintea la Cer, unde petreci Tu, Dumnezeul meu! Izbaveste-ma de robia iadului patimilor!"
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.03.2009, 02:08:24
bibivaly bibivaly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 20
Implicit rugaciune

SI eu mam straduit mult pt a imi deschide sufletu si inima cu adevarat la rugaciuen incep sa ma rog in primul randspun o rugacine ex Tatal nostru CREZUL Psalmul 50 sau alteledupecare cer mila si iertare pt toate pacatele mele si ma spovedesc de ele in rugacine ma rog pt pacatele parintilor si apropiatilor mei ,la uram multumesc pt toate cate mia dat bune si rele de la El vin si au scopul lor ..la final cer cer cele ce am nevoie pt sufletul meu ma rog pt parinti mei pt mila fata de ei ma rog pt apropiati mei cele nevoite lor ma rog pt morti ..si mai rar pomenesc numele sfintilor si ingerilor si ma rog pt vrasmasi mei..............cu toate astea nu pot sa ma rog mai mult de 30 de min si totusi simt o nevoie imensa de rugaciune mult mai inalta o rugaciune in pustie Sufletul mei ravneste dupa o viata Duhovniceasca si nustiu cum sa fac ................simt ca nus pregatit ce-o vrea Domnul
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.03.2009, 02:17:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bibivaly Vezi mesajul
SI eu mam straduit mult pt a imi deschide sufletu si inima cu adevarat la rugaciuen incep sa ma rog in primul randspun o rugacine ex Tatal nostru CREZUL Psalmul 50 sau alteledupecare cer mila si iertare pt toate pacatele mele si ma spovedesc de ele in rugacine ma rog pt pacatele parintilor si apropiatilor mei ,la uram multumesc pt toate cate mia dat bune si rele de la El vin si au scopul lor ..la final cer cer cele ce am nevoie pt sufletul meu ma rog pt parinti mei pt mila fata de ei ma rog pt apropiati mei cele nevoite lor ma rog pt morti ..si mai rar pomenesc numele sfintilor si ingerilor si ma rog pt vrasmasi mei..............cu toate astea nu pot sa ma rog mai mult de 30 de min si totusi simt o nevoie imensa de rugaciune mult mai inalta o rugaciune in pustie Sufletul mei ravneste dupa o viata Duhovniceasca si nustiu cum sa fac ................simt ca nus pregatit ce-o vrea Domnul
Cred ca este foarte frumos cum te rogi tu, este doar problema de timp sa te rogi mai mult.
Fiecare aici poate trece prin asta, deci nu te speria.
Important este sa te rogi din suflet si cu mare cainta, nu cuvinte multe si bolborosite ca sa fie mai lunga rugaciunea, ci din suflet si cu parere de rau pentru pacate.
La momentul asta esti pregatit pentru atita cit poti face, mai incolo, va fii mai mult si tot asa treptat, este ceva ce agonisim in timp, nu vine peste noapte nimic...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.03.2009, 02:24:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Cred ca este foarte frumos cum te rogi tu, este doar problema de timp sa te rogi mai mult.
Fiecare aici poate trece prin asta, deci nu te speria.
Important este sa te rogi din suflet si cu mare cainta, nu cuvinte multe si bolborosite ca sa fie mai lunga rugaciunea, ci din suflet si cu parere de rau pentru pacate.
La momentul asta esti pregatit pentru atita cit poti face, mai incolo, va fii mai mult si tot asa treptat, este ceva ce agonisim in timp, nu vine peste noapte nimic...
Până la urmă, nu cantitatea contează, ci intensitatea si cel mai important ca mintea să fie adunată. Tot ce este forțat, este in afara firescului, ori rugăciunea se spune cu inima , nu cu gura și in nici un caz după cronometru.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.03.2009, 02:26:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Adevarat Cristi, asa este.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.03.2009, 20:07:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa ne rugam cum putem. Dar sa ne rugam cat mai des.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.03.2009, 13:03:09
Anomisimona's Avatar
Anomisimona Anomisimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Locație: mures
Mesaje: 9
Implicit Rugaciunea

Duhovnicul te poate ajuta cum sa-ti faci rugaciunile , si asta in functie de fiecare crdincios, bolnav, tanar, batran, necajit, depinde de cat poate in ce faza e si cum se poate sili.
Rugaciunea trebuie facuta din suflet cu parere de rau, de pacate dar nu cred ca exista o "formula" in a te ruga.
Trebuie credinta in primul rand, si apoi rabdare ca foloasele sunt in cer.
__________________
Cu dragoste in Hristos.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.03.2010, 00:37:26
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anomisimona Vezi mesajul
Duhovnicul te poate ajuta cum sa-ti faci rugaciunile , si asta in functie de fiecare crdincios, bolnav, tanar, batran, necajit, depinde de cat poate in ce faza e si cum se poate sili.
Dificultatea de a ne ruga are legătură și cu împătimirea. Cu cât sunt mai cuprinsă de patimi, cu atât mă voi ruga mai greu. Este bine să cerem sfatul duhovnicului.
Chiar și pentru Rugăciunea minții este bine să întrebăm duhovnicul. Există și riscul să credem că am dobândit-o și să cădem în mândrie.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.03.2010, 22:34:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Dificultatea de a ne ruga are legătură și cu împătimirea. Cu cât sunt mai cuprinsă de patimi, cu atât mă voi ruga mai greu. Este bine să cerem sfatul duhovnicului.
Chiar și pentru Rugăciunea minții este bine să întrebăm duhovnicul. Există și riscul să credem că am dobândit-o și să cădem în mândrie.
Niciodata sa nu spunem ca am dobandit cu adevarat ceva , caci atunci cand te inalti numai cu gandul la asa ceva , "busitura " va fi groaznica , nu imediat , dar ea va fi . Multe semne ce ne sunt trimise prin tratamente ce ni se par nedrepte si dureroase , la prima vedere , sunt pentru readucerea noastra cu picioarele pe pamant , intru bun simt si smerenie . Daca vom reusi sa invatam cate ceva din fiecare lectie a vietii , am dobandit mult mai mult decat credem noi . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.03.2010, 17:06:37
Naruto
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am auzit ca daca te rogi stand intr-un picior, harul va fi de 18 ori mai puternic!!!!!!!

este adevarat????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? Langu Rugaciuni 49 13.03.2013 13:13:33
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 18:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 22:57:22
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 17.11.2008 00:21:26
cum sa ne rugam andorueca Rugaciuni 1 09.09.2008 21:34:39