Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 13.05.2010, 09:16:33
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Eviti raspunsul :)
N-ar afla nimeni. Toate lucrurile de care ne rusinam si de care ne stanjenim in prezenta altora, ar avea frau liber acolo, fara nici o consecinta (de-aia am si zis ca sunt holograme). Intrebarea este, in mediul acesta, mai exista vreo retinere in a-ti indeplini cele mai profunde fantezii sau a-ti astampara cele mai bizare curiozitati?
Nu-l evit deloc. In general am avut privilegiul in viata sa imi indeplinesc visurile, sa-mi traiesc fanteziile si sa nu am curiozitati bizare (cel putin asa consider eu ). Probabil ca daca nu ar fi asa mi-as dori sa mi le indeplinesc intr-un astfel de spatiu, n-as avea vreo retinere rationala. Prefer ca lumea sa isi astimpere curiozitatile bizare in astfel de spatii private decit in spatii publice.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si-ti spun sigur ca nu e treaba genetica nici culturala, ca pana acum cateva luni raspunsul meu la aceasta intrebare ar fi fost: nu, niciuna si chiar am calcat pe terenul ala nu virtual ce-i drept, ci prin fictiune scrisa. Nu cred ca am suferit ceva mutatii intre timp :)
Sau oare mi se putea lega ceva in creier de la o zi la alta?
Cred ca ar trebui sa-mi dai un mic exemplu ca sa imi dau seama despre ce vorbesti. Probabil ca e un banal caz de feedback negativ .
Reply With Quote
  #672  
Vechi 13.05.2010, 09:24:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Eu cred ca frica de Dumnezeu este un foarte bun motiv pentru ca omul sa nu faca tot ce-i trece prin cap. Cred ca acolo unde nu mai este frica de Dumnezeu se fac si multe nebunii, pentru ca oamenii aceia cred ca nu au cui sa mai dea socoteala pentru faptele lor. :)

(o mai fi si exceptii, care nu o fac pentru ca e contrar constiintei lor, chiar daca neaga existenta lui Dumnezeu. Oricum cred ca acea constiinta care e dreapta deja este cu Dumnezeu, desi nu inteleg din ce motive nu vrea sa recunoasca)...
Ce fel de nebunii? De ce nu s-ar pune la socoteala si socoteala faptelor lor catre alti oameni (si nu vorbesc aici neaparat de pedepsele justitiei)?
Reply With Quote
  #673  
Vechi 13.05.2010, 09:30:15
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce fel de nebunii? De ce nu s-ar pune la socoteala si socoteala faptelor lor catre alti oameni (si nu vorbesc aici neaparat de pedepsele justitiei)?
Ma refer la lucruri care fac rau altor oameni: viol, crima, furt, minciuna, tradare, barfa, razboi, ura etc. In fine, tot ceea ce face rau altor oameni.

Last edited by maria-luisa; 13.05.2010 at 09:32:33.
Reply With Quote
  #674  
Vechi 13.05.2010, 09:41:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Din pacate ceea ce putea sa fie o mare bucurie (propunerea fratiei tale din final) are si foarte putine sanse de izbanda. Nu poti testa un parinte harismatic. El este cel care te poate testa. Nu ai cum sa te duci sa testezi pe cineva care stie dinainte cu ce ganduri vei veni la el. Fratia ta trebuie doar sa fii curat la gand si la fapta, sa ii iesi inainte cu sinceritate totala si sa ii ceri sa te ajute sa intelegi. Te voi cauta negresit daca imi trimiti datele de contact pe privat sau la laurschepsis@gmail.com .

Doamne-ajuta!
In ce sens sa ma testeze?
Pentru ca sa nu existe vreun dubiu asupra curatiei gindurilor si faptelor mele, pentru a nu stii cu ce ginduri merg eu la el iti propun urmatoarele:
-sa alegem un tert care sa scrie zece cuvinte pe o hirtie
-sa punem hirtia intr-un seif pe care il putem deschide numai impreuna
-vizitezi tu sau cine doreste si se simte cu sinceritate totala si dornic sa inteleaga, orice parinte harismatic, clarvazator sau orice alta fiinta care credeti acum ca ar avea acele daruri de care povestesti in mesajul anterior si ii rugati sa va spuna care sint cuvintele scrise pe hirtie
-sa confruntam cuvintele de pe hirtie cu ceea ce aflati voi
-sa ne revizuim parerile cu privire la harisma
Ce zici?
Am sa iti dau datele mele de contact
Reply With Quote
  #675  
Vechi 13.05.2010, 09:43:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Ma refer la lucruri care fac rau altor oameni: viol, crima, furt, minciuna, tradare, barfa, razboi, ura etc. In fine, tot ceea ce face rau altor oameni.
Banuiesc ca stii ca exista state mult mai necredincioase ca al nostru in care cele descrise de tine mai sus sint prezente intr-o mult mai mica masura.
Reply With Quote
  #676  
Vechi 13.05.2010, 09:45:04
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Banuiesc ca stii ca exista state mult mai necredincioase ca al nostru in care cele descrise de tine mai sus sint prezente intr-o mult mai mica masura.
Pai aici iti raspund cu ceea ce am scris in semnatura mea.:)
Reply With Quote
  #677  
Vechi 13.05.2010, 10:05:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Pai aici iti raspund cu ceea ce am scris in semnatura mea.:)
Pai eu stiam ca Dumnezeu nu exista undeva, ca "El este Cel ce este", ca constiinta si inima omului ar fi un loc destul de strimt
Reply With Quote
  #678  
Vechi 13.05.2010, 10:35:18
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai eu stiam ca Dumnezeu nu exista undeva, ca "El este Cel ce este", ca constiinta si inima omului ar fi un loc destul de strimt
Poate fi si acolo, desi nu doar acolo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 09:02:57
prostie omeneasca padrevicentiu Generalitati 51 31.07.2010 18:43:21
Bunatate=prostie? sergiu Generalitati 3 12.10.2009 00:35:52
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07