Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2010, 05:24:34
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Stareta Cecilia Moldovan si maicile de la schitul Strambu au nevoie de ajutor

Postez si eu aici un mesaj pe care l-am primit, la randul meu, prin email, si m-am gandit ca ar trebui popularizat, caci poate astfel, se vor mai gasi si alte persoane filantrope care sa vina in sprijinul maicilor respective, cu ce vor putea din putinul lor etc.
"Buna ziua!
Nu as dori sa va mahneasca citirea acestui mail si imi cer iertare daca asta se intampla. Scopul este cu totul altul si anume o fapta care nu va ramane neobservata si mai ales nerasplatita.
Exista la 30 km de Bucuresti, un monument istoric -un schit de maici, redeschis din 25 martie anul acesta, in localitatea Gaiseni, jud Giurgiu. Au nevoie de foarte mult ajutor! Maicile in numar de 4 dorm in clopotnita, iar parintele in sat, la mireni. Daca doriti sa dati o mana de ajutor, cu orice si oricat de putin ar fi, contactati-o pe maica stareta CECILIA MOLDOVEANU la telefon 0749141101. Urgent este sa se faca chiliile caci vine iarna! Cladirea chiliilor este aproape ridicata, din lemn( tip Maramures) insa nu au bani sa captuseasca cu vata de sticla, rigips, etc. Maica stareta apeleaza la dvs ca sa o ajutati cu cat puteti...amenajarea unei chilii... cu materiale, bani etc.
Inainte de Paste in saptamana mare s-a scos din pamant o icoana veche de 500ani, a Sfantului Nicolae. A ramas pictat pe lemn doar capul si mana Sfantului.
In speranta ca rupeti un pic din ceea ce aveti si daruiti pentru cei care au nevoie si stau sa se roage pentru noi toti, sau ca daruiti pentru refacerea icoanei Sfantului Nicolae, marele facator de minuni, va urez sa va dea Domnul tot ce aveti nevoie si mai ales pace in suflet!
Cu deosebit respect,
Gherghina Constantin

Va rog popularizati acest mesaj, caci putem ajuta apeland si la alte persoane, care poate chiar doresc sa ajute.
Daca cineva doreste sa daruiasca icoane sau alte obiecte...bucati de aur si argint pentru refacerea icoanei SFANTULUI NICOLAE si suflarea in AUR si ARGINT a icoanei facatoare de minuni a MAICII DOMNULUI, poate oricand sa o contacteze pe maica.

SCHITUL STRAMBUL
Comuna Gaiseni
Judetul Giurgiu
Cod Fiscal 26564976
Cont BCR : RO04 RNCB 0145 1147 4528 0001
Stareta CECILIA MOLDOVEANU
tel 0749141101 "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2010, 20:54:03
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit Doamne ajuta-i

Dumnezeu sa-i ajute pe acesti oameni care il slujesc zi de zi sa le fie bine ca-ci multi se roaga pentru noi pacatosii .amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2010, 22:50:43
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

La schit sunt 4maici si o sora.Este un lucru laudabil construirea de asezaminte sfinte.Dar cine va vietui in aceste asezaminte?Deja se simte o lipsa de vietuitori in manastiri-maici si calugari.DOAMNE-AJUTA!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2010, 00:40:50
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit raspuns pt. DAMIAN

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
La schit sunt 4maici si o sora.Este un lucru laudabil construirea de asezaminte sfinte.Dar cine va vietui in aceste asezaminte?Deja se simte o lipsa de vietuitori in manastiri-maici si calugari.DOAMNE-AJUTA!
...pai, cum, cine?! Maicile respective! Au nu citisi ca in prezent dorm 'inghesuite' in clopotnitza?! Si posibil ca or mai intentiona sa construiasca si alte cateva camere pt. eventuali pelerini etc. In afara de constructia camerelor etc (macar una singura deocamdata daca ar apuca sa termine de construit, si tot ar fi ceva, caci iarna e destul de frig pt. a dormi in clopotnitza), se mai mentioneaza acolo ca intentioneaza sa refaca/restaureze si icoana Sf. Nicolae, veche de 500 de ani, pe care au gasit-o ingropata in pamant undeva pe acolo, dar si o alta preocupare importanta (si pt. care, iarasi, au nevoie de fonduri) ar fi imbracarea in metal aurit a unei icoane facatoare de minuni a Maicii Domnului. In sfarsit, mesajul respectiv l-am postat si eu cum l-am primit, iar cine vrea sa ajute cu ce poate, bine, cine nu, iarasi bine, nu are nimeni nici o obligatie de nici un fel etc.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cecilia moldoveanu, gaiseni, giurgiu, schitul strambul, stareta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 19:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 09:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 22:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 12:01:37
am nevoie de ajutor vsovi Umanitare 2 29.07.2007 19:31:48