Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.10.2010, 11:29:05
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit de citit

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Ieri am ramas surprins de cum o Bibiloteca Judeteana care se vrea a fi o institutie de cultura accepta ca in interiorul ei sa intre o secta si sa racoleze adepti dintre cititorii ei fideli. Secta cu pricina este AGEAC care se ocupa cu Gnoza. Iar Biblioteca cu pricine este Biblioteca Judeteana Panait Istrati din Braila.
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta. Eu nu ma las pacalit de secte.
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.
"Cuvântul GNOZĂ se referă la știința tuturor științelor, acea artă care, ca fruct al unei inspirații revelate, înalță artistul până a-l face să fuzioneze cu opera sa, dând formă astfel unui binom de expresie transcendentală. Gnoza nefiind o filozofie, este totuși veriga de legătură care unește lanțul istoric al dezvoltării gândirii umane și dă, de asemenea, răspunsuri precise și logice la dilema neliniștitoare de A FI sau A NU FI, care se dezbate pe terenul conștient și cognoscibil al fiecărei persoane.

GNOZA nu este o religie în ea însăși, nici secta, asa cum din pacate o catalogheaza multa lume profana și cu toate acestea este cheia legitimului „RELIGARE“, susținut în orice sistem religios, oricare ar fi fost epoca sa de apariție și modalitatea de expresie.

Gnoza ca si cunoastere eterna si universala vine sa raspunda la intrebarile de baza ale omenirii: CIne suntem? De unde venim? Incotro mergem? Gratie Dr. Samael Aun Weor, fondatorul gnozei contemporane, regasim in temele abordate tot ce avem nevoie pentru a fi FERICITI si pentru a ne autorealiza intim.

Dr. Samael Aun Weor: "Se regăsește din nou în gnoză cultul Femeii divine, al Mamei, al eternului feminin: este „calea“ dintre Dumnezeu și lume; ea poate să cadă în lume, dar de asemenea poate să o și salveze. Unii gnostici nu se îndoiesc să facă din Mama, asimilată Spiritului Sfânt, a treia ipostază a Absolutului manifestat: este Dumnezeul-Mamă, Sophia, Doamna-Nostră-Spirit-Sfânt, este de asemenea Paraclit, Aceea-care-trebuie-să-vină. Se reîntoarce la vechea Trinitate egipteană a Tatălui, Mamei (Isis) și Fiului.

În multe secte, doctrina și cultul se învârt în jurul unei entități metafizice, Barbelo (nume care provine probabil din evreiescul Barbhe Eloha „Dumnezeu [este] în patru“, aluzie la Tetrada divină: Tatăl, Fiul, Pneuma feminină și Christos). Barbelo este prima exteriorizare, forța, imaginea, lumina Tatălui: îndeplinește în lume rolul atribuit în mod obișnuit Logosului. Dar este o figură ambivalentă, asemănătoare tulburătorilor zei ai vechilor culte mediteraneene ale fecundității (Astarte, Astargatis etc.): simbolizează virginitatea imaculată și de asemenea puterea generatoare."

Cateva teme de studiu:

* Cosmogeneză și Antropogeneză.
* Studiul simbolurilor sacre ale civilizațiilor trecutului.
* Adevărurile universale ale Mitologiei.
* Cei 4 stâlpi ai cunoașterii universale.
* Realitatea sau mitul dimensiunilor hiper-spațiale.
* Științele antice și contribuțiile lor la viața omului.
* Universul necunoscut al minții.
* Sunetul ca element fundamental în credințele antichității.
* Studiul legilor oculte care guvernează destinul indivizilor și popoarelor.
* Analiza metodelor antice care dezvoltă posibilitățile latente în ființa umană.
* Factorii sclaviei psihologice ai maselor sociale.
* Studiul anatomiei fizice și tetradimensionale a omului.
* Sănătatea permanentă a corpului fizic.
* Imaginația ca putere. Fantezia ca boală.
* Kabala, cheie pentru interpretarea simbolurilor sacre.
* Alchimia sau arta transmutării metalice și umane.
* Rădăcinile gnostice ale cunoașterii ezoterice.
* Trezirea Conștiinței.
* Mituri și realități ale Atlantidei.
* Umanoidul și omul solar.
* Ezoterism științific și pseudoezoteric.
* Concepte gnostice despre Cer și Infern.
* Meditația ca mijloc de captare a realității.
* Drumul Eliberării.
* Elementalii sau viața secretă a plantelor și animalelor.
* Doctrine tantrice orientale.
* Dezvăluirea textelor sacre (Geneza și Apocalipsa).
* Simptome periculoase ale societății umane.
* Moștenirea culturilor și raselor care ne-au precedat în istorie.
* Viața și opera Dr. Samael Aun Weor.
* Extraordinara putere curativă a Elementoterapiei.
* Știința egipteană a arcanelor Tarotului.
* Rădăcinile mistice și magice ale Totemului.
* Chakrele ca ferestre ale sufletului.
* Budismul Hinayana și Mahayana.
* Cunoașterea și aplicarea Teurgiei.
* Viața dincolo de moarte în tradițiile antice.
* Adam și Eva ai Genezei ebraice.
* Fundamentele și consecințele teoriilor evoluționiste.
* Ipoteză asupra regatelor interioare ale Terrei.
* Diferitele Științe de Predicție.
* Tehnici pentru a atinge Vidul Iluminator.
* Păcatul originar și ieșirea din Paradis.
* Noțiuni fundamentale de endocrinologie și criminologie.
* Mituri și realități ale căderii angelice.
* Misterul lui Lucifer în lumina Gnozei.
* Cei zece sephiroți ai Kabalei.
* Gimnastică mistică tibetană.
* Logosul sau Crestosul gnostic.
* Sexualitatea în marile Religii.
* Escatologia în secolul XX.
* Obiective și subiecte Zen.
* Aplicația metafizică a Runelor nordice.
* Viața secretă a marilor Inițiați.

Închei aceste rânduri invitându-l pe amabilul nostru cititor să facă o cercetare profundă cu privire la această temă pasionantă pentru a se împlini cuvintele marelui Nazarinean care sună așa: „Căutați adevărul și el vă va face liberi!“…
Cine doreste sa cunaosca aceste cursuri are la dispozitie adresele de web: www.vopus.org/ro , www.ageac.org sau pentru mesaje directe legate de insitutia noastra la adresa vicelixi@yahoo.com sau YM: Vicelixi
Sylvestru"

ps. nu pledez pentru Gnoza sau gnosticism, cert e ca in mod CATEGORIC, nu reprezinta o secta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.10.2010, 11:55:06
Raphael Raphael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2007
Mesaje: 19
Implicit

Nu aveau cum sa intre ca simpli cititori fiindca au venit cu videoproiectorul si ecranul, biblioteca le-a inciriat un computer care sa il puna la videoproiector si le-a dat spre inchiriere o ora, sala de festivitati.

@ Elysya.

Daca nu era secta prezenta gratuit tot timpul la biblioteca judeteana in mod absolut gratuit. Faptul ca dupa 2 conferinte incep cursurile in cadrul unei alte ladiri si cer 25 de RON/luna si faptul ca atunci cand cineva a intrebat cate cursuri sunt la inceput domnul espectiv se balbaia a spus apoi ca sunt vreo 60 dar daca mergi la toate ai posibilitatea sa intri in grupul lor, si altele de genul, suna a secta.

Last edited by Raphael; 14.10.2010 at 11:58:43.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.10.2010, 12:22:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
nu pledez pentru Gnoza sau gnosticism
Jdiintza nu mantuie omul de rau, asta e logic. Trairea binelui inseamna mantuire [de rau], nu cunoasterea. Daca accesul la cunostinte ar fi fost un criteriu de judecata dupa moarte, atunci foarte putini s-ar mantui (mantuiti de nestiinta?!), asadar Dumnezeu ar fi nedrept - ceea ce este absurd.

Se vede ca gnosticii se simt superiori celorlalti, asadar pricepem din start care este dumnezeul lor.

Sa ne rugam pentru intoarcerea lor spre Adevarul absolut si Ratiunea lucrurilor care este Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Dumnezeu-Omul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.10.2010, 12:34:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
"GNOZA nu este o religie în ea însăși, nici secta,
asa cum din pacate o catalogheaza multa lume profana și cu toate acestea este cheia legitimului „RELIGARE“, susținut în orice sistem religios, oricare ar fi fost epoca sa de apariție și modalitatea de expresie.
Deci gnoza nu e religie, nici secta, dar este insasi cheia religiei. Deci e mai mult de atat, e cel mai important lucru din fiecare religie, deci fiecare religie ar trebui sa tina cont de ea, eventual sa se dea la o parte din fata ei. E o chestie buna la toate, care functioneaza in orice religie, ca doar toate te unesc cu Dumnezeu. Si totusi nu e o secta. Dupa un sir de fraze care nu au legatura cu crestinismul incheie cu cuvintele Mantuitorului ca sa fie mai convingator. Pe cine incerci sa pacalesti aici? Sau poate ca tu esti nevinovata si chiar crezi ce spui.

Presupun ca stii sloganul MISA. Nici ea nu era o secta, nici religie. "Yoga nu e o religie, e o stiinta. Iar noi nu ne inchinam zeilor, ci meditam cu puterile cosmice." Right...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 14.10.2010 at 12:53:54.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2010, 14:56:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
"Cuvântul GNOZĂ se referă la știința tuturor științelor, acea artă care, ca fruct al unei inspirații revelate, înalță artistul până a-l face să fuzioneze cu opera sa, dând formă astfel unui binom de expresie transcendentală. Gnoza nefiind o filozofie, este totuși veriga de legătură care unește lanțul istoric al dezvoltării gândirii umane și dă, de asemenea, răspunsuri precise și logice la dilema neliniștitoare de A FI sau A NU FI, care se dezbate pe terenul conștient și cognoscibil al fiecărei persoane.

GNOZA nu este o religie în ea însăși, nici secta, asa cum din pacate o catalogheaza multa lume profana și cu toate acestea este cheia legitimului „RELIGARE“, susținut în orice sistem religios, oricare ar fi fost epoca sa de apariție și modalitatea de expresie.

Gnoza ca si cunoastere eterna si universala vine sa raspunda la intrebarile de baza ale omenirii: CIne suntem? De unde venim? Incotro mergem? Gratie Dr. Samael Aun Weor, fondatorul gnozei contemporane, regasim in temele abordate tot ce avem nevoie pentru a fi FERICITI si pentru a ne autorealiza intim.

Dr. Samael Aun Weor: "Se regăsește din nou în gnoză cultul Femeii divine, al Mamei, al eternului feminin: este „calea“ dintre Dumnezeu și lume; ea poate să cadă în lume, dar de asemenea poate să o și salveze. Unii gnostici nu se îndoiesc să facă din Mama, asimilată Spiritului Sfânt, a treia ipostază a Absolutului manifestat: este Dumnezeul-Mamă, Sophia, Doamna-Nostră-Spirit-Sfânt, este de asemenea Paraclit, Aceea-care-trebuie-să-vină. Se reîntoarce la vechea Trinitate egipteană a Tatălui, Mamei (Isis) și Fiului.

În multe secte, doctrina și cultul se învârt în jurul unei entități metafizice, Barbelo (nume care provine probabil din evreiescul Barbhe Eloha „Dumnezeu [este] în patru“, aluzie la Tetrada divină: Tatăl, Fiul, Pneuma feminină și Christos). Barbelo este prima exteriorizare, forța, imaginea, lumina Tatălui: îndeplinește în lume rolul atribuit în mod obișnuit Logosului. Dar este o figură ambivalentă, asemănătoare tulburătorilor zei ai vechilor culte mediteraneene ale fecundității (Astarte, Astargatis etc.): simbolizează virginitatea imaculată și de asemenea puterea generatoare."

Cateva teme de studiu:

* Cosmogeneză și Antropogeneză.
* Studiul simbolurilor sacre ale civilizațiilor trecutului.
* Adevărurile universale ale Mitologiei.
* Cei 4 stâlpi ai cunoașterii universale.
* Realitatea sau mitul dimensiunilor hiper-spațiale.
* Științele antice și contribuțiile lor la viața omului.
* Universul necunoscut al minții.
* Sunetul ca element fundamental în credințele antichității.
* Studiul legilor oculte care guvernează destinul indivizilor și popoarelor.
* Analiza metodelor antice care dezvoltă posibilitățile latente în ființa umană.
* Factorii sclaviei psihologice ai maselor sociale.
* Studiul anatomiei fizice și tetradimensionale a omului.
* Sănătatea permanentă a corpului fizic.
* Imaginația ca putere. Fantezia ca boală.
* Kabala, cheie pentru interpretarea simbolurilor sacre.
* Alchimia sau arta transmutării metalice și umane.
* Rădăcinile gnostice ale cunoașterii ezoterice.
* Trezirea Conștiinței.
* Mituri și realități ale Atlantidei.
* Umanoidul și omul solar.
* Ezoterism științific și pseudoezoteric.
* Concepte gnostice despre Cer și Infern.
* Meditația ca mijloc de captare a realității.
* Drumul Eliberării.
* Elementalii sau viața secretă a plantelor și animalelor.
* Doctrine tantrice orientale.
* Dezvăluirea textelor sacre (Geneza și Apocalipsa).
* Simptome periculoase ale societății umane.
* Moștenirea culturilor și raselor care ne-au precedat în istorie.
* Viața și opera Dr. Samael Aun Weor.
* Extraordinara putere curativă a Elementoterapiei.
* Știința egipteană a arcanelor Tarotului.
* Rădăcinile mistice și magice ale Totemului.
* Chakrele ca ferestre ale sufletului.
* Budismul Hinayana și Mahayana.
* Cunoașterea și aplicarea Teurgiei.
* Viața dincolo de moarte în tradițiile antice.
* Adam și Eva ai Genezei ebraice.
* Fundamentele și consecințele teoriilor evoluționiste.
* Ipoteză asupra regatelor interioare ale Terrei.
* Diferitele Științe de Predicție.
* Tehnici pentru a atinge Vidul Iluminator.
* Păcatul originar și ieșirea din Paradis.
* Noțiuni fundamentale de endocrinologie și criminologie.
* Mituri și realități ale căderii angelice.
* Misterul lui Lucifer în lumina Gnozei.
* Cei zece sephiroți ai Kabalei.
* Gimnastică mistică tibetană.
* Logosul sau Crestosul gnostic.
* Sexualitatea în marile Religii.
* Escatologia în secolul XX.
* Obiective și subiecte Zen.
* Aplicația metafizică a Runelor nordice.
* Viața secretă a marilor Inițiați.

Închei aceste rânduri invitându-l pe amabilul nostru cititor să facă o cercetare profundă cu privire la această temă pasionantă pentru a se împlini cuvintele marelui Nazarinean care sună așa: „Căutați adevărul și el vă va face liberi!“…
Cine doreste sa cunaosca aceste cursuri are la dispozitie adresele de web: www.vopus.org/ro , www.ageac.org sau pentru mesaje directe legate de insitutia noastra la adresa vicelixi@yahoo.com sau YM: Vicelixi
Sylvestru"

ps. nu pledez pentru Gnoza sau gnosticism, cert e ca in mod CATEGORIC, nu reprezinta o secta!
Esti sigura ca esti ortodoxa?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2010, 15:28:22
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit nu toate religiile unesc cu Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci gnoza nu e religie, nici secta, dar este insasi cheia religiei. Deci e mai mult de atat, e cel mai important lucru din fiecare religie, deci fiecare religie ar trebui sa tina cont de ea, eventual sa se dea la o parte din fata ei. E o chestie buna la toate, care functioneaza in orice religie, ca doar toate te unesc cu Dumnezeu.
Nu toate [religiile, presupun ca s-ar subintzelege din contextul respectiv] unesc cu Dumnezeu, tocmai aici e marea pacaleala si inselatorie!... Dar am banuiala ca mesajul respectiv era unul sarcastic, judecand dupa tonalitate...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.10.2010, 15:52:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Nu toate [religiile, presupun ca s-ar subintzelege din contextul respectiv] unesc cu Dumnezeu, tocmai aici e marea pacaleala si inselatorie!... Dar am banuiala ca mesajul respectiv era unul sarcastic, judecand dupa tonalitate...
Tonalitatea, judecând după tonică și după tonus înclină către gama minoră, deci ceva mai serioasă, iar din din punct de vedere tonal o mezzosoprană se simte în largul ei în tonuri moderat-înalte. Sper că n-am deranjat prin tonul meu - asta ca să fiu în ton cu topicul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.10.2010, 16:01:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Nu toate [religiile, presupun ca s-ar subintzelege din contextul respectiv] unesc cu Dumnezeu, tocmai aici e marea pacaleala si inselatorie!... Dar am banuiala ca mesajul respectiv era unul sarcastic, judecand dupa tonalitate...
Asa este; am parafrazat doar ce ar vrea sa transmita, subliminal mesajul cu pricina. Pe scurt - o mare minciuna.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 14.10.2010 at 16:06:11.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.10.2010, 17:08:31
georgeiancu georgeiancu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2009
Locație: BUCURESTI
Mesaje: 4
Smile Erezii gnostice

Citat:
În prealabil postat de Raphael Vezi mesajul
Ieri am ramas surprins de cum o Bibiloteca Judeteana care se vrea a fi o institutie de cultura accepta ca in interiorul ei sa intre o secta si sa racoleze adepti dintre cititorii ei fideli. Secta cu pricina este AGEAC care se ocupa cu Gnoza. Iar Biblioteca cu pricine este Biblioteca Judeteana Panait Istrati din Braila.
Mi-am dat seama ca AGEAC desi sustine ca nu este secta, este o secta. Eu nu ma las pacalit de secte.
Ceea ce vreau sa discutam este de ce o biblioteca permite sa intre sectele in ea sa racoleze adepti.


Am citit de curand o carte f interesanta ; "Erezii gnostice din primele 2 veacuri crestine " Editura Herald

Asta ca sa fii in garda .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.10.2010, 18:04:05
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

dar de unde vine "AGEAC" ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblioteca Misionarului Ortodox flying Resurse ortodoxe on-line 0 30.03.2011 01:41:44
Biblioteca roman2010 Generalitati 2 10.06.2010 20:00:22
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 16:10:17
Ce sa fac?Sectele-inselatorie pt.cei naivi Desire Secte si culte 4 25.09.2009 00:21:37
Despre sectele vechi si noi strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:27:22