Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.12.2010, 20:21:53
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dacă îl iubiți, încercați să nu îi faceți nici un rău (chiar dacă merită), ci doar rugați-vă la Dumnezeu să-l lumineze și să-l ajute. Înainte de a vorbi cu altcineva, întâi vorbiți cu Hristos, găsiți momente când să-i spuneți Lui toată durerea. Apoi încercați să vedeți dacă nu ați greșit ceva în comportarea față de soț. Oricât ar fi de mică greșeala, spovediți-o la un preot.

Dacă însă nu îl mai iubiți, nu ar trebui să vă mai îngrijorați de viața lui. Atunci acceptarea divorțului ar fi o soluție.
Desigur situația este mai complicată dacă aveți copii.

Last edited by Carmen FUNIERU; 09.12.2010 at 21:21:32.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.12.2010, 23:43:26
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.
Ceea ce aud mi se pare o grozavie si o ipocrizie si tocmai de aceea pare incredibil. Ca sa ajunga la manastire, trebuie o spovedanie completa, banuiesc si nimeni n-ar fi acceptat sa-l primeasca in astfel de conditii. Poate ca ceva ne scapa. Exista o singura motivatie de divort in astfel de cazuri, iar aceea nu e boala. E posibil ca tocmai boala s-o fi omis voit, desi ar fi trebuit sa-si dea seama ca intr-o zi tot se va afla, si va avea de pierdut mai mult decat daca ar fi spus de la inceput adevarul.
Oricum, judecand dupa acest adevar, acel sot, diacon si acum... calugar, nu merita nimic. Nici macar notiunea de OM.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2010, 09:16:03
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit da

Da. cand a plecat mi-a spus ca s-a saturat.......sunt bolnava de 4 ani, fac citostatice continuu, nu am serviciu, ma ajuta par.duhovnic sa-mi platesc tratamentele.Motivul de divort invocat de el....nepotrivire de caracter.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2010, 09:23:24
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit re

Problema sta cam asa.....visul lui a fost sa devina preot, insa par.duhovnic(par.Ioanichie de la Frasinei) nu i-a dat binecuvantare de preotie.El s-a suparat, si i-a spus ca pleaca la manastire si tot se va face preot.Motiv de divort nu avem, decat nepotrivire de caracter.Par. duhovnic(PAR.iOANICHIE de la Frasinei) imi spune ca e mai bine pt mine ca a plecat pt ca oricum nu ma iubit si a cautat sa scape de mine.Boala mea va fi de toata viata, iar par.Ioanichie si-o asuma alaturi de mine sub toate aspectele.Greu imi este mie pt ca trebuie sa raman singura toata viata sau calugarita.O a doua casatorie nu este posibila conform canoanelor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.12.2010, 09:30:57
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Faptul ca a fost angajat ca diacon (adica cu stat de plata)nu ar fi o problema insa daca e primit in obstea monahala fara divort pronuntat atunci ar fi ,insa trebuie sa vorbiti cu IPS Gherasim caci dansul e cel care poate pune lucurile in ordine doar dansul Caci PS Emilian ca episcop vicar nu are autoritate decat daca e insarcinat de ierarhul titular sa se ocupe de caz ,in mod normal il paste caterisirea conform canoanelor si randuielilor in vigoare ale BOR dar si exista un mare dar in ceea ce il priveste pe staretul Coziei puterea pe care o are in arhiepiscopie functia (daca mai are alta in afara de staretie)si trecerea in fata ierarhului.Sa aveti rabdare sa stai de vorba pe indelete si sa fiti primita in audienta la IPS Gherasim din cate stiu eu e un om cu suflet si sper sa se rezolve problemele pe care le aveti.Va doresc mult binesi sarbatori frumoase si linistite
Am fost la PS Emilian, i-a propus caterisirea daca nu se indreapta, IPS Gherasim nu-l intereseaza, nu mai primeste audiente decat numai pe cine vrea.Si in plus parintele duhovnic mi-a spus ca dragoste cu de-a sila nu se poate.Am intrebat pe forum pt ca sunt din cei ce mai cunosc statutul BOR.Multumesc tuturor pt raspuns si pt urari.Sarbatori cu pace si bucurie tuturor!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.12.2010, 09:36:33
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Dacă îl iubiți, încercați să nu îi faceți nici un rău (chiar dacă merită), ci doar rugați-vă la Dumnezeu să-l lumineze și să-l ajute. Înainte de a vorbi cu altcineva, întâi vorbiți cu Hristos, găsiți momente când să-i spuneți Lui toată durerea. Apoi încercați să vedeți dacă nu ați greșit ceva în comportarea față de soț. Oricât ar fi de mică greșeala, spovediți-o la un preot.

Dacă însă nu îl mai iubiți, nu ar trebui să vă mai îngrijorați de viața lui. Atunci acceptarea divorțului ar fi o soluție.
Desigur situația este mai complicată dacă aveți copii.
Nu avem copii, din pacate, suntem casatoriti de 4 ani, si de aproape 4 ani sunt si bolnava.Nu spun ca sunt fara de pacat, ma spovedesc cat pot de des.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.12.2010, 09:41:11
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Ceea ce aud mi se pare o grozavie si o ipocrizie si tocmai de aceea pare incredibil. Ca sa ajunga la manastire, trebuie o spovedanie completa, banuiesc si nimeni n-ar fi acceptat sa-l primeasca in astfel de conditii. Poate ca ceva ne scapa. Exista o singura motivatie de divort in astfel de cazuri, iar aceea nu e boala. E posibil ca tocmai boala s-o fi omis voit, desi ar fi trebuit sa-si dea seama ca intr-o zi tot se va afla, si va avea de pierdut mai mult decat daca ar fi spus de la inceput adevarul.
Oricum, judecand dupa acest adevar, acel sot, diacon si acum... calugar, nu merita nimic. Nici macar notiunea de OM.
Problema sta cam asa.....visul lui a fost sa devina preot, insa par.duhovnic(par.Ioanichie de la Frasinei) nu i-a dat binecuvantare de preotie.El s-a suparat, si i-a spus ca pleaca la manastire si tot se va face preot.Acesta este motivul principal.Doreste preotie si nu e nimeni de acord sa i-o dea nici macar duhovnicul lui.A fost sfatuit sa ramana in Frasinei, alaturi de duhovnicul lui, a spus ca el nu face fata, si a ales Cozia pt confort.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.12.2010, 16:23:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Motiv de divort nu avem, decat nepotrivire de caracter.Par. duhovnic(PAR.iOANICHIE de la Frasinei) imi spune ca e mai bine pt mine ca a plecat pt ca oricum nu ma iubit si a cautat sa scape de mine.Boala mea va fi de toata viata, iar par.Ioanichie si-o asuma alaturi de mine sub toate aspectele.Greu imi este mie pt ca trebuie sa raman singura toata viata sau calugarita.O a doua casatorie nu este posibila conform canoanelor.
Imi cer iertare si poate ca ar fi fost mai indicat sa nu ma bag. Ceva totusi nu inteleg. Indiscutabil, tu ai fi avut nevoie de umarul unui barbat pentru boala pe care-o ai. Ceva s-a intamplat daca a luat o astfel de decizie.
La "nepotrivire de caracter" speculatiile pot fi facute in orice directie. Cert este ca voi doi nu va puteti intelege, iar asta nu cred ca i se poate reprosa doar lui.

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
IPS Gherasim nu-l intereseaza, nu mai primeste audiente decat numai pe cine vrea.
Aici spui un lucru grav care nu-ti face deloc cinste. Din pacate!

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Si in plus parintele duhovnic mi-a spus ca dragoste cu de-a sila nu se poate.
Eu cred ca mai bine decat parintele duhovnic nu cunoaste nimeni adevarul, si din cate inteleg, el este echidistant!
Din toata nenorocirea asta, cel mai grav este faptul ca tu ai de dus o boala cumplita. Altfel, asa este: dragoste cu de-a sila nu se poate, iar daca voi nu v-ati inteles nici din primii ani de casnicie... ma intreb ce a stat la baza deciziei de a va uni destinele? De obicei minciuna este pe primul plan al dezbinarii si abia mai apoi orgoliul! Dar... voi stiti cel mai bine ce si cum! In orice caz, parintele tau duhovnic merita un loc prioritar in rugaciunile tale!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2010, 16:24:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Problema sta cam asa.....visul lui a fost sa devina preot, insa par.duhovnic(par.Ioanichie de la Frasinei) nu i-a dat binecuvantare de preotie.El s-a suparat, si i-a spus ca pleaca la manastire si tot se va face preot.Acesta este motivul principal.Doreste preotie si nu e nimeni de acord sa i-o dea nici macar duhovnicul lui.A fost sfatuit sa ramana in Frasinei, alaturi de duhovnicul lui, a spus ca el nu face fata, si a ales Cozia pt confort.
Nu degeaba n-a primit binecuvântarea, ar fi fost un duhovnic prost, oribil, nici măcar nu știe ce-i aia cruce.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2010, 17:39:04
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca mai bine decat parintele duhovnic nu cunoaste nimeni adevarul, si din cate inteleg, el este echidistant!
Din toata nenorocirea asta, cel mai grav este faptul ca tu ai de dus o boala cumplita. Altfel, asa este: dragoste cu de-a sila nu se poate, iar daca voi nu v-ati inteles nici din primii ani de casnicie... ma intreb ce a stat la baza deciziei de a va uni destinele? De obicei minciuna este pe primul plan al dezbinarii si abia mai apoi orgoliul! Dar... voi stiti cel mai bine ce si cum! In orice caz, parintele tau duhovnic merita un loc prioritar in rugaciunile tale![/quote]
Din pacate, am crezut ca ma iubeste si nu-l intereseaza alte lucruri.Insa scopul lui in viata este preotia.Si, asa cum am mai spus,, par duhovnic nu i-a dat binecuvantare de preotie pt ca se purta urat cu mine(jigniri, injuraturi, blesteme, batai etc.) a considerat de cuviinta ca in manastire dupa o perioada il va face preot.Atat si nimic mai mult.Practic nu exista un motiv intemeiat de divort, ci doar dorinta lui de a nu-si duce si crucea familiei.Traiesc datorita parintelui duhovnic, altfel........
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 14:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40