Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1471  
Vechi 28.02.2019, 16:23:13
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

bine v-am regasit! :))

domne, n-am sa inteleg niciodata cum niste oameni destepti pot sa fie convinsi ca astfel de enunturi biblice pot fi adevar.

credinta este o alegere, vrei sa crezi si gata, crezi. stiinta are nevoie de demonstratii. oamenii de stiinta n-au reusit inca sa demonstreze totul, nu este deloc usor, dovada ca dureaza de cateva mii de ani buni. dar va reusi, nu va indoiti de asta, dupa cum evolueaza lucrurile e posibil chiar ca generatia noastra sa apuce toate explicatiile posibile.

eu v-as intreba altceva, cum s-a trecut de la "din cele ce au fost" la "nimic" si de ce?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #1472  
Vechi 28.02.2019, 22:30:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Spune-mi tu care este varianta corecta; cea enuntata de Darwin si predata in gimnaziu?
Sunt curios ce ințelegi tu din teoria evoluției, adică cum o definești.
Reply With Quote
  #1473  
Vechi 01.03.2019, 05:51:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sunt curios ce ințelegi tu din teoria evoluției, adică cum o definești.
Rezulta ca tu, care sustii ca eu o inteleg gresit, cunosti varianta corecta; ca urmare esti dator cu un prim enunt. Poate ma convingi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #1474  
Vechi 01.03.2019, 11:35:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu am de gând să te conving, dacă după argumentele aduse încă mai crezi în ”erele si epocile evolutiei”, că interpretarea celor 6 zile ale Facerii se face alegoric, că omul este ultima verigă a lanțului trofic (fiind creat în a 6-a zi, zi care pentru tine poate dura mii de ani sau chiar mai mult). Să nu mai vorbim de contradicții: accepți interpretarea literală ” când vine vorba de a 6-a zi” care îți explică ”cum unele apar inaintea altora”, dar negi ziua a 4-a, la fel și durata zilelor Facerii. Poate am înțeles greșit, dar pentru mine este evident că înțelegem diferit evoluția, teoria ei. De asta ți-am cerut să explici, poate a apărut o nouă definiție a evoluției și care nu mai are la bază varianta teoriei lui Darwin, cea ”predata in gimnaziu”.
Reply With Quote
  #1475  
Vechi 01.03.2019, 14:10:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Serafim Rose face presupuneri(si mi-l pomenesti), dar mie nu mi se accepta.

-Multumesc pentru citatele Sfintilor Parinti, in care toti evidentiaza(ad-literam, ca-n Scriptura) cum unele apar inaintea altora. Multumesc inca o data! E bine ca am citit.
Parintele Serafim Rose doar da citate din Sfintii Parinti, lucrarea aparand in urma discutiilor divergente cu doctorul Kalomiros, care preluase conceptiile evolutionismului teist din afara ortodoxiei si incerca sa le introduca in ortodoxie (de fapt el a devenit stilist, atunci era doar intr-o apropiere de ROCOR din SUA).

A dat si Eugen pe forum citatele din Sfanta Scriptura si sfinti care ar fi fost in favoarea evolutionismului, citate luate de la Kalomiros si din cei 2-3 autori care au preluat acele conceptii. Le-am analizat pe toate, erau in mod evident gresite, neavand nimic cu evolutionismul. Pana la urma a renuntat si Eugen la ele, dandu-si seama ca sunt gresite. Nu exista niciun citat in Sfanta Scriptura si niciun citat din sfintii parinti care sa aduca a ceva ce seamana cu evolutionismul.

Legat de faptul ca apar intr-o succesiune cele create, e ceva firesc, planetele din ziua a treia aveau nevoie de pamant, lumina si apa, care fusesera deja create. Animalele din ziua a cincea aveau nevoie de vegetatie, ca sa se hraneasca, nu puteau sa fie create inaintea plantelor.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Singurul lucru iesit din comun al zilelor Facerii fata de zilele din prezent este un alt argument al evolutiei:
8. Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi.(2Petru3,8),
iar daca socotesti ca anii lui Matusalem ar fi fost formati din zile de o mie de ani fiecare, atunci sunt destul de clare erele si epocile evolutiei.
Aici Sfantul Apostol se refera la lumea de dincolo, unde nu exista zile si ani. In lumea materiala, creata, sunt zile, luni si ani.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Apoi, daca a fost zi si noapte fara Soare si luna, cum se face ca soarele apare numai ziua si Luna numai noaptea, caci daca acele zile n-au fost ca astazi, atunci Soarele si Luna e posibil sa fi "rasarit" impreuna sau invers decat azi.
Soarele si Luna au fost create in ziua a patra, deci nu existau pana atunci. Dar lumina era, fusese data in prima zi. Si in Rai e lumina, desi nu e soare si luna.
Reply With Quote
  #1476  
Vechi 01.03.2019, 14:14:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
bine v-am regasit! :))

domne, n-am sa inteleg niciodata cum niste oameni destepti pot sa fie convinsi ca astfel de enunturi biblice pot fi adevar.

credinta este o alegere, vrei sa crezi si gata, crezi. stiinta are nevoie de demonstratii. oamenii de stiinta n-au reusit inca sa demonstreze totul, nu este deloc usor, dovada ca dureaza de cateva mii de ani buni. dar va reusi, nu va indoiti de asta, dupa cum evolueaza lucrurile e posibil chiar ca generatia noastra sa apuce toate explicatiile posibile.

eu v-as intreba altceva, cum s-a trecut de la "din cele ce au fost" la "nimic" si de ce?
Credinciosii, in schimb, inteleg de ce unii oameni destepti pot crede in ceva ce nu exista. E vorba doar de credinta in teoria evolutionista.
https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1450
Reply With Quote
  #1477  
Vechi 01.03.2019, 14:18:28
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

bei demetrius, simplu te acuza ca ai mintea pervertita de teoria evolutionista, capisci? trebuie sa fii convins ca facerea a durat fix 6 zile, unde fiecare zi a durat 24 de ore, pentru ca exact asa spune biblia mozaica. evident, sunt de acord cu el, nu mai incercati sa faceti compromisuri, sa va puneti de acord cu oamenii de stiinta ca sa va autoconvingeti, credeti si gata, nu o mai flescaiti.

aaa, ca preferati sa credeti ca totul era un vid si ca undeva era o chestie capabila sa faca absolut orice dorea si ca acea chestie a hotarat deodata sa faca tot ceea ce stim ca exista in 6 zile, asta e altceva. tine de alegerea voastra. dar, asa cum am scris mai sus, stiinta va reusi sa demonstreze totul destul de curand. ieri sau alaltaieri au dat astia o stire ca in japonia s-a nascut prin cezariana in urma cu cateva luni un bebelus de nici 300 de grame si au reisit sa-l salveze, acum e acasa cu parintii...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #1478  
Vechi 01.03.2019, 19:50:32
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.632
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
bine v-am regasit! :))

domne, n-am sa inteleg niciodata cum niste oameni destepti pot sa fie convinsi ca astfel de enunturi biblice pot fi adevar.
Bine ai revenit, Ali Baba!

Cum sa nu intelegi chestii asa de banale?
Noi credem ca enunturile biblice sunt adevarate pentru ca asa am ales sa credem. E simplu.
Reply With Quote
  #1479  
Vechi 02.03.2019, 09:06:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu am de gând să te conving, dacă după argumentele aduse încă mai crezi în ”erele si epocile evolutiei”,
Consider ca nu sunt argumente la fel de serioase ca in favoarea evolutionismului.


Citat:
interpretarea celor 6 zile ale Facerii se face alegoric, că omul este ultima verigă a lanțului trofic (fiind creat în a 6-a zi, zi care pentru tine poate dura mii de ani sau chiar mai mult). Să nu mai vorbim de contradicții: accepți interpretarea literală ” când vine vorba de a 6-a zi” care îți explică ”cum unele apar inaintea altora”, dar negi ziua a 4-a, la fel și durata zilelor Facerii. Poate am înțeles greșit, dar pentru mine este evident că înțelegem diferit evoluția, teoria ei.
Cred ca te faci ca nu intelegi ce-am vrut sa spun despre ziua intai si sigur n-am negat ziua a 4-a; și spun asta deoarece, in incheiere, accepti totusi ca intelegi teoria evolutiei, poate diferit, dar stii cam cum se ”mananca”.

27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In20,27)

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
asta ți-am cerut să explici, poate a apărut o nouă definiție a evoluției și care nu mai are la bază varianta teoriei lui Darwin, cea ”predata in gimnaziu”.
La baza sta tot principiul enuntat de Darwin, insa (adaug eu) nu ca descriere a trupului, ci a codului informational care insa include si acest aspect(al trupului) corespunzator etapei evolutive.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #1480  
Vechi 02.03.2019, 19:33:19
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Demetrius
La baza sta tot principiul enuntat de Darwin, insa (adaug eu) nu ca descriere a trupului, ci a codului informational care insa include si acest aspect(al trupului) corespunzator etapei evolutive.
Demetrica hai arata o dovada a darwinismului ca de mult caut pe cineva sa-mi arate o dovada si nu gasesc.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43