Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2019, 15:22:50
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Invataturile lui Isus

Voi ziceți: Dar preotul zice ...

Eu zic : Învățăturile lui Isus.

Voi ziceți: Dar scriptură spune ...

Eu zic : Învățăturile lui Isus.

Voi ziceți: Dar Sfinții Părinți zic...

Eu zic : Învățăturile lui Isus.

Voi ziceți: Dar biserica învață...

Eu zic : Învățăturile lui Isus.

Voi ziceți: Dar cum să mi urăsc familia ???

Eu zic : Învățăturile lui Isus.

Voi ziceți: Dumnezeu iți dă da nu iti baga si in traistă...

Eu zic: Învățăturile lui Isus.

Voi ziceți: Dar nu pot sa vand tot ce am, o să ajung un cerșetor...

Eu zic: Învățăturile lui Isus.

În final voi ziceți: Si mă rog care sunt " Învățăturile lui Isus" ???

Eu zic: Cuvintele Lui din cele 4 evanghelii. Nu sunt interpretabile si trebuie sa le implinim cuvânt cu cuvânt.

Asta înseamnă sa fim creștini,* să implinim cuvintele Lui, oricât de greu ar părea.

Lumea asta iubește cele ale ei, noi ca si creștinii suntem chemați la sfințenie si lepadare de sine, si trebuie sa ne disociem de mocirla in care se scaldă lumea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2019, 22:45:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Eu zic :

Eu zic :

Eu zic :

Eu zic :

Eu zic :


Eu zic:

Eu zic:
Quousque tandem, Catilina, abutere patientia nostra?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2019, 12:04:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si zice Hristos tare frumos: voua v-am dat sa cunoasteti tainele Imparatiei... Si mai zice cine nu va asculta de voi de mine nu asculta.

Este o eroare masiva de logica in ce ai scris mai sus ceea ce arata ca repeti ca papagalul fara sa gandesti ce scrii.

Sunt tot invataturile Lui cele pe care le invatam noi.
Faptul ca le arunci in gura preotilor si in alte contexte nu diminueaza proprietatea invataturii, insa te descalifica pe tine, ca folosind tot felul de tertipuri ieftine de argumentare (invatate pe filiera sectara) pt a incerca sa "demonstrezi" ca noi... Nevazand ca de fapt tu...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2019, 12:08:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Uiti un lucru important zis de Hristos: "acum nu puteti sa purtati toata greutatea Adevarului si Duhul Sfant va va invata totul".

Fraza asta arata clar ca dupa Inaltare, Duhul ne invata "totul"... Prin cei asemenea Apostolilor si nu prin tot felul de rataciti care nestiind nimicdin cele ale luminii si nepriceputi total, s-au trezit peste noapte predicatori, ibvatati, sfinti, invatand pe altii calea pierzaniei si ju a mantuirii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2019, 12:47:55
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life
Lumea asta iubește cele ale ei, noi ca si creștinii suntem chemați la sfințenie si lepadare de sine, si trebuie sa ne disociem de mocirla in care se scaldă lumea.
Asta spune si Biserica de 2000 de ani . Tu repeti ce spune Biserica si minti ca asa spui tu,nu Biserica. Minti cu dorinta de a te simti important.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2019, 14:48:16
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O zice Isus in evanghelia sa . Si dacă o zice si biserica, de ce nu urmați calea asta* si mereu găsiți tertipuri să ignorați cea mai importantă învățătura: lepadarea de sine.
*De ce va duceți la muncă și vă îngrijiți de ziua de mâine?
De ce nu puteți să* renunțați la tot oricare ar fi consecințele?
De ce anume va e frică ? E mai usor sa muncești pentru bani în lumea omului si sa te duci duminica la biserică. Cladiri unde se aduna oamenii ce nu pot renunța la lumea asta dar in acelasi timp vor să învețe religie.
Domnul va face diferență între un doctor, inginer,preot, etc si un cerșetor. De fapt cerșetorul înțelege umilința, ego-ul sau e mort, societatea il privește cu dispreț, mândria în el nu ma există iar grija zilei de mâine a fost risipită.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2019, 19:40:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dar tu de ce judeci pastorul dupa turma sa?

Ca turma e plina de pacate, dar Hristos nu, este plin de lumina si de curatie, si ridica in continuu turma pacatoasa din pacat. Ca de asta a venit, pentru cei pacatosi si nu prntru cri drepti.

Nu esti tu mai in greseala ca il judeci pe Hristos in fiecare clipa in loc sa iti vezi de pacatele tale?

Te uiti in continuu in curtea sufletelor noastre sa ne vezi necuratiile, insa nu iti vezi judecata, osandirea, rautatea sufletului, prin care te acuzi pe tine si prin care te osandesti de 10 ori fata de cei acuzati si osanditi?

Cu ranga si cu parul, cu judecata aspra, osandirea si mustrarea osanditoare nu intorci un suflet la Hristos.
Exact prin lucrul asta se cunoaste ca nu este harul si Dumnezeu cu ai in voi, pentru ca lucrarea voastra nu este blandetea si bunatatea care aunt lucrarile vazute ale harului ci lucrezi invinovatirea, acuzarea, osandirea si judecarea aproapelui, lucrari ale diavolului... Numai diavolul este atat de grabnic in a acuza pe cel de langa el, de a judeca si osandi, omul nu face asta din fire.

Daca lucrezi cele ale diavolului cum ne inveti pe noi credinta lui Hristos, care este IUBIRE?

Last edited by gpalama; 30.03.2019 at 19:52:44.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2019, 19:41:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Daca nu esti din iubire si nu se vede iubirea in tine, invatatura ta nu este de la Dumnezeu.

Asta este problema protestantilor, se cred de la Dumnezeu, dar lucreazatoate rautatile si minciuna, nevazand ca sunt departe de orice forma de iubire si ca singura iubire pe care o au este fata de egoismul incapatanarii lor...

Last edited by gpalama; 30.03.2019 at 19:44:32.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2019, 20:17:05
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este vorba de vreo învățătura a mea.

Eu atrag atenția asupra unei singure învățături, a Domnului. Cuvintele Lui din Evanghelie.
Singura învățătura pe care trebuie să o implinim cuvânt cu cuvânt. Fara excepție.

Dacă cu adevărat vrem să L urmăm. Dacă nu, vom răspunde la judecată. E simplu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2019, 20:22:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Noi stim cuvant cu cuvant invatatura lui Hristos si pe aceea o aplicam.
Poti sa ne dovedesti ca avem o alta invatatura?
Credem in Dumnezeu, ne iubim aproapele, marturisim pe Hristos si Biserica in care este Adevarul Lui, suntem partasi Trupului si Sangelui Sau, avem harul si darurile Lui in Biserica, suntem de 2000 de ani langa El, oamenii nostri mari fac fapte asemenea Apostolilor.

Care este problema ta cu noi?
Ca nu repetam ca naucii din Scriptura? Ca nu suntem memoratoare si repetatoare profesioniste din Scriptura??? Caocupatia noastra primara este comuniunea cu Dumnezeu si implinirea primei porunci, de a iubi pe Dumnezeu, prin rugaciune, si nu studiul celor despre Dumnezeu, pe care il facem si noi dar dupa rugaciune??? Asta te doare pe tine, ca avem o cale corecta pe care tu nu o intelegi pentru ca esti cu totul in greseala?

Last edited by gpalama; 30.03.2019 at 20:24:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare