Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1581  
Vechi 17.04.2019, 22:18:17
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit Pentru vsovi-Moroco

Foarte frumoasă și utilă explicația ta. Ai multă dreptate în ceea ce ai scris pe acest thread. Ai dovedit o cunoaștere Harică extraordinară. Tocmai la asta făcea trimitere sf. Ap. Pavel, la cunoașterea Domnului și la viețuirea ortodoxă ca niște fii ai dreptei credințe ce cunsc pe Dumnezeu nu din cărți ci trăind în Har.

Din ce scri se vede că ești plin de Har. Te felicit.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #1582  
Vechi 17.04.2019, 22:20:33
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Nu știu de ce s-au dublad postările. Mă iertați. N-am vrut să postez de trei ori. E jenant să mă văd de trei ori una după alta.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 17.04.2019 at 22:39:55.
Reply With Quote
  #1583  
Vechi 18.04.2019, 11:59:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Mulțumesc pentru aprecieri chiar dacă văd că vi se întâmplă erori materiale ce vă penibilizează postarea, domnule sf. Petru7, nu e asta nicio-rușine, avem nevoie de răbdare mai ales când greșim, dar crede-ți-mă că nu fac niciun efort, ce scriu parcă le suflă Dumnezeu... deci eu n-am niciun merit. Toți respirăm și scriem fără nici cel mai mic efort. Poate că asta e dovada că defapt mă laud iarăși pentru salvă deșartă, slavă de la lume. Nu știu, nu sunt suficient de conștient. E ca și o cafea invizibilă lăudăroșenia asta și da, cred că de prea multe ori cad dus de ea... pe apa strâmbetei.

Poate chiar greșesc respirând atât de adânc... între oameni care respiră poate mai superficial dar se laudă prin asta mult mai puțin. Nu aș vrea să se simtă cuprinși de invidie din pricina mesajelor mele prea lungi și pline de Har. N-aș vrea deci să jignesc pe nimeni cu respirațiile mele ample și cu scrierile prea lungi așa că am să iau exemplul domniei tale și am să le scurtez un pic mai ales că îmi dau seama cât de greu este în ziua de astăzi să te apleci să citești ca să pricepi cât mai corect ce vrea să zică sau să scrie câte unul sau altul.

Deși mi-e foarte greu am să încerc să sintetizez și să postez mai scurt pentru a despovăra un pic colegii de dialog ce sunt obligați să citească texte de lungimi ce practic te sperie.

E ca la examene în facultate când privești cursurile cât sunt de stufoase și cărțile din bibliografie cât de multe și groase sunt.

Ce te-ai face oare dacă ai lua-o de bună și ai citi cu adevărat toată bibliografia? E foarte greu să găsești dreapta socoteală și măsura corectă în toate cele pe care ești dator să le faci.

Eu nu mi-am pus probleme de cumpănire, de cumpătare... ci am tras aer în piept și l-am lăsat să se depună în scris fără să mă îngrijorez de consecințe.

Dacă greșesc procedând astfel... să mă ierte Domnul.....Dumnezeu și cei cărora le-am otrăvit timpul și sufletul cu necredința, neascultarea și neglijența mea.

Deci am să încerc să tai din mâncare și din voia mea, aia care nu e pe placul lui Dumnezeu pentru a le face pe cele mari Speranța, Credința, Iubirea-Dragostea-Apropierea Adevărată de Dumnezeu așa cum a poruncit Domnul întărind Legea din poporul Său căci n-a venit s-o desfințeze și dăruind tuturor celorlalți credincioși în Dumnezeu Porunca cea nouă: ''Iubiți-vă unii pe alții spre slava lui Dumnezeu.''
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.04.2019 at 12:51:15.
Reply With Quote
  #1584  
Vechi 17.05.2019, 09:45:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mantuirea a fost stabilita si fagaduita inainte de Facere pentru ca intreaga facere sa aiba ca fundament scopul mantuirii, adica mersul oricarui proces din Univers sa fie inclus in evolutia de la nimic la mantuire. Creatia este un proces fizic neexplicat inca stiintific, dar demararea creatiei cu matricea evolutiei transcendentale este Vointa dumnezeiasca. Altfel(fara evolutie) Universul nu are niciun rost. De aici toate intrebarile tale primesc raspuns.

Omul are nevoie de promisiunea mantuirii fiindca el nu a fost creat in Rai, ci a aparut(prin evolutie) pe Pamant si a ajuns la revelatia ca i s-a destinat sa ajunga in Rai.

Dumnezeu a privit intreaga creatie si, prin posibilitatea omului de a ajunge in Rai(asa cum a voit El), a considerat ca e BUNA FOARTE. Omul(Adam) a cazut in incercarea(test) data de Dumnezeu de a refuza pe Eva (lumea si placerile trupesti) si a se dedica cresterii duhovnicesti, adica mantuirii. Toti suntem astfel incercati si prea multi cadem fiindca nu intelegem ca noi toti suntem ca Adam.
https://www.viata-libera.ro/prima-pa...HUqy7D1WiNnjH8

Explicarea stiintifica a creatie si evolutia cratiei incepe sa prinda contur, o spune un roman, Adrian Bejan, care a formulat o lege in acest sens, doar observand procesele din natura si punandu-si intrebari.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #1585  
Vechi 20.05.2019, 10:14:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

http://www.ziare.com/magazin/cerceta...acesta-1544889

O noua demonstratie a evolutiei materiei vii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #1586  
Vechi 20.05.2019, 23:08:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
http://www.ziare.com/magazin/cerceta...acesta-1544889

O noua demonstratie a evolutiei materiei vii.
Doar o recunoastere a unui potop universal, nu are nicio legatura cu evolutia.
Reply With Quote
  #1587  
Vechi 20.05.2019, 23:11:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
https://www.viata-libera.ro/prima-pa...HUqy7D1WiNnjH8

Explicarea stiintifica a creatie si evolutia cratiei incepe sa prinda contur, o spune un roman, Adrian Bejan, care a formulat o lege in acest sens, doar observand procesele din natura si punandu-si intrebari.
Nu este o explicatie stiintifica, este doar o teorie, o ipoteza fara argumente efective, la fel ca toate ipotezele evolutioniste. Doar aceasta ipoteza nu se refera doar la evolutionism, acesta este doar unul din puncte.
Reply With Quote
  #1588  
Vechi 13.07.2020, 00:33:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

https://youtu.be/Ymjlrw6GmKU
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1589  
Vechi 13.07.2020, 22:03:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Multumesc, e nemaipomenit!



P.S.Ar trebui tradus.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #1590  
Vechi 29.07.2020, 00:49:47
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit Pentru cine nu l-a vazut.

Exmatriculat: Inteligenta nu e permisa
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA saccsiv Homosexualitatea 170 06.03.2012 15:51:43
Venirea Antihristului ancah Biserica Romano-Catolica 16 23.04.2008 03:29:50
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 19:58:43