Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2019, 18:24:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit "Ultima reformă" sau kickstartul cu "Duhul Sfânt"

Ca tot vorbeam eu despre reforme si abordări mai directe si concrete ale spiritualității uite ca am găsit ceva..https://youtu.be/zka4DUYeJ5g
Si ca sa nu se lase mai prejos nici romanul nostru...https://youtu.be/oNgU2NyUwd8.....Plus o ieșire "apostolica" in lume...[url]https://youtu.be/y8-GuyWwDfE..... deci asa in mare par niste descendenți ai penticostalilor cu apucături de martorii lui iehova sub bagheta regizorală a lui Dynamo sau chris angel...Însă poate nu e doar atat...

Hai ca pun linkurile aici.... https://youtu.be/y8-GuyWwDfE

https://youtu.be/oNgU2NyUwd8

Mda...tot aiurea le-am pus:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 06.02.2019 at 18:33:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2019, 20:08:26
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Părintele Serafim Rose, în cartea ”Ortodoxia și Religia Viitorului”, dezminte practica adepților ”renașterii harismatice” și demonstrează în ce duh se scaldă acest curent. Titlul cărții este sugestiv, religia viitorului sau new age.

Last edited by simpllu; 06.02.2019 at 20:20:32.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2019, 20:12:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

E veche faza de cel puțin 1 an, cei din filmul de 8 minute nu cred că fac parte dintr-o adunare oficială, dacă fac „slujbe” în case sunt contestați și de cultele oficiale.

Nu e ceva neobișnuit pentru mediul neoprotestant care e propice pentru astfel de persoane gata să preia prin mimetism tot ce vine din Occident, dacă vor prolifera nu vor face decât să fărâmițeze din segmentul lor de credincioși.

Apropo de manifestări ciudate și în Cluj e o așazisă adunare universală cu un conducător brazilian - sminteală Cluj adunare.

Mă miră doar nr de persoane care se lasă influențate de astfel de evenimente într-un oraș universitar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2019, 20:46:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Bun,dar totuși,lăsând putin la o parte caracterul netraditional al abordării Bibliei si creștinismului de către acești militanți sau discipoli ai lui Hristos,cum am văzut că se autoproclama.Majoritatea îi cam marginalizam,judecandu-i si punându-i sub semnul ereziei sau inselarii...a absurdului sau chiar a naivității.Fie ca suntem creștini tradiționali,protestanți,atei sau orice alta orientare ne place sa ne plafonam in lucruri exacte si bine definite,respectiv dogme si ritualuri exacte sau teorii concrete sau cel puțin logice.Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...Asta i-a învățat Isus...Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...Citim teologii si vieți de sfinți inloc sa citim cateva pasaje din evanghelie in care ți se explica clar tot ce iti trebuie ...Ne facem apostoli ai cuvântului care ucide Cuvântul....No gata ca deja imi dau filme:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 06.02.2019 at 20:48:28.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2019, 20:46:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mă miră doar nr de persoane care se lasă influențate de astfel de evenimente într-un oraș universitar.
De ce te miri, când clerici ortodocși au cazut în plasa acestui curent. Cel mai probabil, starea de ”bine” și ”vindecările” miraculoase sunt cele mai atractive, ”minuni” la pachet cu o mântuire asigurată.

Last edited by simpllu; 06.02.2019 at 21:17:40.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2019, 22:02:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
De ce te miri, când clerici ortodocși au cazut în plasa acestui curent. Cel mai probabil, starea de ”bine” și ”vindecările” miraculoase sunt cele mai atractive, ”minuni” la pachet cu o mântuire asigurată.
Clericii aceia trecuți de la ortodoxie erau slăbuți, făceau parte din pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler, chiar ei recunoșteau că au avut pile(erau nepotul cuiva preot) sau s-a investit în ei să ia meditații cu Macedon Petrescu (Teodosie „Tomitanul” pe vremea când era la București), drept urmare Biserica și episcopii ar trebui să facă o curățenie în păduchernița seminariilor teologice și a Facultăților eliminând pe oricine nu calcă a preot cu mult înainte să îndrăznească ei să ceară hirotonire.

Un Pas în Urma Serafimilor”(apropo de Serafimi cum erau porecliți seminariștii) e chiar sugestiv în ceea ce privește modelul intendentului care-i exmatriculează pe derbedeii scăpătați în teologie, metodele lui de lucru nu sunt mereu corecte (încurajează turnătoria scrisă și reciprocă și caută în bagaje).

Eu mă miram cum de o sectă condusă de un brazilian poate prinde în Cluj, la ardeleni care sunt cultivați, au universități, chiar era o știre cum că orașul Cluj ar fi luat fața New Yorkului la nivel de trai :).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.02.2019 at 22:05:31.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2019, 22:54:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bun,dar totuși,lăsând putin la o parte caracterul netraditional al abordării Bibliei si creștinismului de către acești militanți sau discipoli ai lui Hristos,cum am văzut că se autoproclama.
Când sunt chiar și în afara Bibliei e ceva mult prea dubios până și pentru cei care se pretind evanghelici.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul..
Unde i-ai văzut să se roage împreună cu alții care nu le împart doctrina, vindecările nu pot fi verificate, poate „vindecă” chiar oameni de-ai lor care fac o scenetă, chiar să cităm din filmul de 8 minute:

Evanghelizare Kickstart sfatul „botezătorului” care pune mâinile:
„relaxează-te, umplere, umplere, mai mult, mai mult, vorbește cu Iisus în alte limbi, amplifică, amplifică, înflăcărează, dă-i drumul, se înmulțește, se-nmulțește”.

Ai avea impresia că sunt sfaturile unei moașe pentru o gravidă cel mult.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asta i-a învățat Isus...Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...Citim teologii si vieți de sfinți inloc sa citim cateva pasaje din evanghelie in care ți se explica clar tot ce iti trebuie
Știi că există un canon despre cum să fie cântarea în Biserică ? care limitează implicit manifestările extravagante.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2019, 23:07:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,erau plini de duh si vindecau prin atingere,
Cine vindeca prin atingere? Oricine?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...
Se rugau împreună doar cu cei care erau botezați și, implicit, catehizați.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...
Da, pentru că ei au scris după o perioadă de despătimire și nevoință ascetică. Și nu s-au dat drept făcători de minuni după secunda doi de după botez (în cazul Părintelui Serafim). În Ortodoxie nu întâlnești făcători de minuni la oricine și la tot pasul, ci numai la foarte puțini oameni în viață care duc o viață curată și cărora Dumnezeu le-a dat și descoperit acest dar. Ori, în mișcarea ”harismatică” întâlnești făcători de ”minuni”(”vindecători”) la tot pasul.

Conceptul de înșelare diavolească lipsește cu desăvârșire din spiritualitatea protestantă și romano-catolică, din care s-a desprins mișcarea ”harismatică”. Ori, în Ortodoxie, este unul dintre cele mai importante concepte. Astfel se explică de ce o înșelare atât de evidentă a putut pune stăpânire asupra atâtor creștini. Nu poți fi ortodox și să accepți mișcarea ”renașterii harimsatice”, la fel cum nu poți fi un adept al acestei mișcări fără să respingi Ortodoxia.

Nu poți îndemna la o comuniune cu Dumnezeu, fără a pomeni nimic de curățirea prin pocăință, care să premeargă acele stări de bucurie și de exaltare ... stări dobândite fără nicio strădanie, fără lepădarea de sine ... adică omeni necurățiți de patimi cad în înșelarea mulțumirii de sine și a mândriei de starea căzută în care se află. Înșelare evidențiată cel mai bine de Sf. Ignatie Briancianinov.

Last edited by simpllu; 06.02.2019 at 23:12:47.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2019, 23:54:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu mă miram cum de o sectă condusă de un brazilian poate prinde în Cluj, la ardeleni care sunt cultivați, au universități, chiar era o știre cum că orașul Cluj ar fi luat fața New Yorkului la nivel de trai :).
Simplu, pentru că le lipsește busola.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2019, 13:33:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme...."Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor."(Matei 18,20).Deci nu specifică Isus ca trebuie sa fie botezați sau vreun alt caracter eliminatoriu.Singura cerință este sa fie adunați în numele lui.(Mat 10:8") Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."Toate lucrurile sunt cu putință celui ce crede!" (Marcu 9:23).Deci nu văd de ce tu sau eu sau altul nu am putea face ce făceau apostolii pentru că... "Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."(Ioan 14,12).Si continuă Isus spunând ca...
"Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul"(Ioan 14,13)....Si ca sa vedem ca .."Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
19. Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.(Fapt Ap 2 17-19).Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.Iar singura condiție ar fi... "Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Fapte 2,21)...Si ca sa fim in concordanța cu VT ultimele 2 pasaje fac trimitere la o profeție a lui Ioil....Dar majoritatea nu mai cred in Biblie sau in ce propune acestea.Ne mulțumim cu interpretări si cu dogme pe sufletul nostru.Ne place segregarea si inloc să vedem il ascultăm pe dumnezeul dintr-o carte pe care multi o consideră Cuvântul Lui,scriem alte sute de cărți in care interpretăm acea carte dupa placul si nevoile noastre.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare