Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.03.2008, 19:19:30
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Se spune PERSOANA CU HANDICAP, cu accent pe cuvantul persoana, ca sa nu uitam ca sunt oameni ca si noi, cu dreptul de a fi respectati. Sa-i invatam si pe cei care nu stiu asta!
Boala nu inseamna pacat, asta nu inteleg unii. Nu neaparat. Ca ar fi cam multi bolnavi printre alesii nostri, de exemplu. Ce sa mai spun de vedetele noastre, care pozeaza prin reviste!
Sunt destule persoane cu care poti vorbi, Alynna, pe forumul acesta. Si cativa extremisti care par sa dea tonul uneori.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.03.2008, 19:21:53
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

De fapt, se incearca inlocuirea termenului de handicap chiar din cartile de specialitate, cu cel de dizabilitate
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.03.2008, 19:39:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Din pacate, mindria si trufia care primeaza astazi ne face sa ne deranjeze orice referire care ne-ar putea caracteriza in altfel decit frumosi, destepti, supe-inteligenti, etc.
de ex, vad ca in america deja supara si termenul de African-american deoarece din ce se vizioneaza la TV, africanii, in mare, sunt doar niste nenorociti care mor pe capete de SIDA.

Spiritul invataturilor ortodoxe ale Sf. Parinti ne spun sa ne luptam cu aceste patimi de virf sa ne denigram pe noi insine si daca nu sa ne bucuram cind suntem denigrati macar sa fim cu intelegere si sa -i iertam pe cei ce o fac.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.03.2008, 08:05:51
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Cati pot sa se spuna ca nu sunt afectati de un cuvant sau o atitudine care ne este nefavorabila? Una este a lupta, alta a reusi. Daca am inteles bine, omul are sarcina sa lupte doar, pentru ca "a Domnului este mantuirea". Pentru ca oricat de mult ne-am stradui noi, despatimirea si indreptarea si rugaciunea ... nu vin de la efortul nostru, care este necesar dar nu suficient.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.03.2008, 08:11:09
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Nici eu nu cred ca trebuie sa ne cramponam prea mult de un cuvant, desi, chiar cand vrem sa indreptam pe cineva trebuie sa o facem cu vorbe cat mai blande, "drese"- spun sfintii parinti- probabil in ideea ca omul, in loc sa se simta lezat de ton sau de cuvant sa perceapa mesajul si un pic de afectiune pentru el.(pentru mine asta este doar teorie pe care nu pot sa o aplic.)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.03.2008, 14:19:08
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
handicapat :|:| aspru cuvant
De m-ar fi dus in padure fiarele salbatice mi-ar fi lins ranile si m-ar fi primit ca pe unul de al lor. Va multumesc pentru dragoste fratii mei intr-u Hristos.:(:

Handicapul e în spiritul lor si evitarea cuvântului nu face decât sa-i departeze de posibilitatea constientizarii.

Corpul nostrun este în spiritul nostru.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.03.2008, 15:03:32
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Iacov 1:27 Cucernicia curata si neantinata inaintea lui Dumnezeu si Tatal, aceasta este: sa [color=red]cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor[/color], si sa ne pazim pe noi fara de pata din partea lumii.

Matei 25:40 Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, [color=red]Mie Mi-ati facut.[/color]

Romani 12:20 Deci, daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare; daca ii este sete, da-i sa bea, caci, facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui.
Romani 12:21 Nu te lasa biruit de rau, ci [color=red]biruieste raul cu binele.[/color]


Asha sa ne ajute Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.03.2008, 16:41:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Corpul nostru este în spiritul nostru.
offf, mai Traditie, de unde le scoti?? ce vrei sa zici, ca daca un om sufera de un anume handicap fizic, atunci si sufletul ii este handicapat?!

uite, chiar am vazut un articol recent despre un tanar care s-a nascut fara picioare, era o poza cu el, trupul ii era lipit pe un skateboard. acest tanar ajunsese fotograf si impresiona lumea cu fotografiile sale. si sa stii ca el insusi arata extraordinar, in afara de faptul ca nu avea picioare. acest om nu s-a lasat doborat de defectul primit la nastere, a reusit sa-l surmonteze si sa traiasca normal, sa aiba un spirit liber.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.03.2008, 17:40:34
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Handicapul e în spiritul lor si evitarea cuvântului nu face decât sa-i departeze de posibilitatea constientizarii.
Corpul nostru este în spiritul nostru.
Eu as zice ca asta se intampla la aceia care ajung sa invidieze pe cei care nu au handicap, sa ii urasca, sau sa le raspunda la ura celor "sanatosi" (macar la trup) tot cu ura. Aceia isi slutesc sufletul datorita trupului. Cu credinta in Dumnezeu, mult mai greu insa decat ceilalti, ajung unii sa inmulteasca talantul, poate mai mult decat noi.
E o selectie naturala in padure, printre animale. Cel slab fizic are sanse mici.
Nu e la fel si la oameni. Sau nu ar trebui sa fie.
La Dumnezeu in niciun caz nu cred sa conteze aspectul fizic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.03.2008, 18:09:14
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
La Dumnezeu in nici un caz nu cred sa conteze aspectul fizic.
Sau conteza in sensul bun spre mantuire, pentru ca cei ce si-au dus viata cu anumite probleme sau greutati si nu au cartit in necazurile lor se vor mantui mai usor. Iar daca au si multumit lui Dumnezeu in necazurile lor, cu atat mai usor vor trece prin vazduh.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare