Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2009, 16:41:58
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Multumesc Sfinte Ierarhe Nectarie

Buna ziua dragii mei,


Numele meu este Andrei si sunt un tanar de 24 de ani din Iasi. Nu am mai intrat demult pe acest forum, dar astazi, dupa ce am deschis calculatorul, si am intrat pe internet, am simtit nevoia sa vizitez si forumul. Si asa am ajuns la topicul "Intamplari adevarate", si ma simteam "dator" cu ceva. Datoria mea este ca sa va marturisesc si voua minunile ce le-a savarsit Sfantul Ierarh Nectarie cu voia Domnului asupra mea a pacatosului.

Micuta mea poveste incepe din anul 2006, cand am fost diagnosticat cu Hepatita cu Virus C. Pe vremea aceea nu prea stiam ce inseamna asa ceva, dar cu timpul Domnul m-a luminat si mi-a aratat pe ce cale trebuie sa o apuc. In luna iunie 2008, am inceput tratamentul, cu ajutorul Domnului, tratament care se intinde pe durata a 12 luni. Desi sunt foarte pacatos, si nu merg in fiece Duminica la Sfanta Liturghie, Bunul Dumnezeu nu m-a trecut pe mine nevrednicul cu vederea, si m-a ajutat. Asa se face , ca prin voia Domnului, anul acesta, am aflat despre Sfantul Ierarh Nectarie. Desi nu stau decat la 10 minute de Sfanta Biserica in care se afla o particica din Sfintele Moaste ale Sfantului, pana anul acesta nu stiam ca acea Biserica poarta Hramul Sfantului. Asa a oranduit Domnul.
Prin luna Ianuarie - Februarie a acestui an daca nu ma insel, am aflat despre Sfantul Nectarie. Apoi, am intrat aici pe forum, si am vazut cateva marturii ale unor persoane care au primit ajutor prin rugaciuni de la Sfantul. Si asa Sfantul Nectarie a "intrat" in viata mea. Am inceput sa merg la aceasta Biserica minunata in care se afla o particica din Sfintele Moaste ale Sfantului din Iasi, am inceput sa citesc carti despre viata si minunile savarsite de Sfantul Nectarie si sa rostesc, desi nu zilnic, Acatistul Sfantului.
Eram intr-o perioada mai putin buna, tratamentul era din ce in ce mai greu de suportat, imi era tot timpul teama, dar prin rugaciuni, Sfantul Nectarie m-a intarit.

Apoi, am aflat ca trebuie sa cumpar niste medicamente, care in mod normal erau foarte foarte scumpe. O cutie de pastile erau 2000 RON (20 000 000 lei vechi) iar o injectie 1000 RON (10 000 000 lei vechi), iar eu pe luna aveam nevoie de un flacon de pastile si de 4 injectii, deci aproximativ 6000 RON, ceea ce era mult peste posibilitatile familiei mele. Provin dintr-o familie modesta, iar acesti banuti erau foarte multi.
Desi eram si sunt foarte pacatos, prin rugaciuni, si prin citirea Acatistului Sfantului Ierarh Nectarie, prin rugaciuni la Sfanta Racla a Cuvioasei Parascheva, la Moastele Sfantului Nectarie, si cu ajutorul Maicutei Domnului, am primit un ajutor extraordinar.

Pastilele, care mai ieri erau 2000 RON, s-au ieftinit la putin sub 700 RON.

Desi am fost partas la aceasta minune, tot eram speriat, tot eram ingandurat, si nu stiam cum si de unde sa luam suma imensa de banuti de care aveam nevoie. Ne trebuiau 4700 RON pe luna, timp de 6 luni. Aproximativ 300 000 000 lei. Ceea ce era si este foarte mult pentru posibilitatile familiei mele. Prietena mea, cu care sunt de 6 ani de zile, mi-a fost alaturi si este in continuare alaturi de mine. Desi era la facultate si invata foarte bine (era bursiera), s-a angajat, numai ca salarul pe care il castiga nu ne ajungeau nici macar de o cutie de pastile. Ea provine dintr-o familie numeroasa, mai avand inca 5 frati si surori, cu posibilitati financiare nu foarte mari. Am apelat si pe la rude, dar din pacate, nu am reusit sa strangem decat 80 000 000. Era totusi un inceput. Asa ca am cumparat pastilutele, dar mai ramaneau injectiile. Cate 4 pe luna .... 6 luni ... 24 de injectii .... 240 000 000 lei. La un moment dat, din cauza crizei financiare, firma pentru care lucra prietena mea ia zis ca nu mai pot continua proiectul din cauza lipsei de fonduri. Ne-am intristat pe moment, dar apoi ne-am dat seama ca a fost tot o lucrare Dumnezeiasca. Deoarece ea, Petronela, era in anul 3 de studii. Si dansa, din cauza serviciului, voia sa nu isi dea licenta anul acesta, si sa astepte pana la anul. Dar asa a vrut Domnul sa fie. A lucrat pana in luna aprilie cred. Si apoi, cand nu a mai mers la servici, a inceput sa faca licenta. Nu credeam ca va termina. Era timpul prea scurt. 4-5 saptamani ca sa faci o licenta ... nu mi se parea indeajuns. Insa ea spera si zicea ca va fi cum o vrea Domnul, ea macar sa incerce. Si asa, a oranduit Domnul si a terminat si licenta cu 1-2 zile inainte de prezentare, a luat si nota pe care o dorea, si mai mult decat asteptarile noastre, a intrat si la master la locurile fara taxa. Iar de 1 zi, Petronela a inceput iar serviciul, la aceeasi firma :)
Mare este Dumnezeu !

Imi cer scuze ca m-am abatut din "drum" dar trebuia sa spun si acest lucru cu facultatea, cu serviciul, pentru ca au fost o serie de intamplari pe care le-a savarsit Sfantul Nectarie cu voia Domnului si simt nevoia sa le impartasesc pe toate.


Si cum spuneam, desi aveam stransi 80 000 000 , tot ne mai lipseau o mare parte din banuti.
Trebuie sa recunosc, ca desi am vazut ca Sfantul Nectarie ma ajuta, tot eram speriat, eram ingandurat si nu stiam de unde sa luam acesti bani. Dar Sfantul Nectarie nu ne-a lasat la greu . M-am rugat, cum m-am priceput eu nevrednicul, si ajutorul nu a incetat sa apara. Sora prietenei mele este plecata in strainatate, si ne-a ajutat si ea cu o parte din banuti, si mai mult decat atat, am gasit si injectiile sa le cumpar la jumatate de pret !!

Asa ca am cumparat toate injectiile, si toate pastilutele, si acum mai am inca 12 saptamani de tratament si termin. Tratamentul merge bine, Slava Domnului, si sper, ca sa ma ajute Bunul Dumnezeu si Sfantul Nectarie si sa ma intareasca in credinta si as dori sa merg anul acesta de ziua Sfantului "acasa" la el, pe insula Eghina. Dar numai daca Domnul va considera ca sunt vrednic.


Doamne ajuta !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !

Last edited by andreidiniasi; 02.08.2009 at 16:46:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2009, 16:57:57
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2009, 19:27:45
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit Minune de la Sfantul Nectarie!!!

Si eu am avut parte de un adevarat miracol dupa ce m-am rugat la Sfantul Nectarie.
Sora mea,Maria s-a operat de cancer ovarian,si pentru aceasta boala nu exista pana in prezent nici-un tratament.Si m-am rugat la Sfantul Nectarie sa se descopere un medicament,dar cu atata durere!si atata disperare!si atata credinta!
Si minunea s-a produs!Cu mai mult de o luna in urma a fost contactata de Institutul Oncologic European din Milano(unde s-a operat),un institut de cercetari impotriva cancerului.Au inceput un program de testare a unui tratament impotriva cancerului ovarian:sorafenib-nexavar.Sora mea participa la gasirea medicamentului!
Dumnezeu si maica Domnului si Sfantul Nectarie mi-au auzit rugaciunea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2009, 21:16:38
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Slavit fie Numele Domnului !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2009, 08:50:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreidiniasi Vezi mesajul
Slavit fie Numele Domnului !
Andrei sa te ajute Domnul si Maicuta lui sa treci cu usurinta prin necazul tau si ai incredere ca Sf Nectarie te v-a ajuta.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 03.08.2009 at 15:11:45.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2009, 16:05:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

SFantul Nectarie este chipul iubirii lui Dumnezeu, nu se opreste din IUBIRE pentru oamenii nevoiasi si neputinciosi care au nevoie de ajutor nu numai trupesc cat mai ales pentru cel sufletesc, pt a se intari in credinta cel ajutat!!! si pentru a se intoarce la POCAINTA, pentru a face VOIA Domnului... azi putin maine mai mult si poimane sa poata deveni si el sfant.. dupa porunca Dumnezeiasca "Fiti sfinti precum tatal vostru cel din ceruri Sfant este!"

Sa ne rugam LUI cu credinta si ne va ajuta sa ne MANTUIM, ca nu putem avea prieteni mai fideli decat pe Maica Domnului si pe Sfinti inaintea Atotputernicului DUmnezeu!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2009, 20:45:50
oana_g78's Avatar
oana_g78 oana_g78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru oana_g78
Implicit putin ajutor va rog

poate este cineva sa ma ajute..
caut acatistul sf.nectarie in format mp3 sa`l pot lua cu mine.
multumesc si Doamne ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2009, 20:52:25
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Sfantul Nectarie este grabnic ajutator! M-a ajutat si pe mine nevrednica...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2009, 21:27:34
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb acatist, rugaciune

Citat:
În prealabil postat de oana_g78 Vezi mesajul
poate este cineva sa ma ajute..
caut acatistul sf.nectarie in format mp3 sa`l pot lua cu mine.
multumesc si Doamne ajuta
Nu stiu ce sa spun, dar consider ca rugaciunea este autentica doar atunci cand ingenunchiem si rostim cu smerita pocainta cuvintele, din tot sufletul. Sau in Biserica, la Liturghie , in comuniune cu toti credinciosii.
O rugaciune ascultata ..., nu stiu cum sa spun mai bine, dar e mai mult o incercare de bifare a unei actiuni, ceva artificial, fara participare directa, fara partasie si comuniune.

Mai bine luati cu dv. in voiaj acatistul in forma lui pe hartie si sigur veti gasi 15 minute zilnic pentru Sfantul Nectarie!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2009, 22:36:03
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_g78 Vezi mesajul
poate este cineva sa ma ajute..
caut acatistul sf.nectarie in format mp3 sa`l pot lua cu mine.
multumesc si Doamne ajuta
PARACLISUL SF.NECTARIE!!! http://www.razbointrucuvant.net/file...ului_Nectarie/
ACATISTUL SF.NECTARE!!!!
http://www.razbointrucuvant.net/file..._de_Eghina.mp3
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc Sfinte Nectarie Katalina Intamplari adevarate 34 07.06.2010 15:15:31
Multumesc Sfinte IERARHE NECTARIE 2 andreidiniasi Intamplari adevarate 1 24.11.2009 15:02:24
MULTUMESC! jenica Rugaciuni 7 16.09.2007 22:34:21
multumesc dram Din Vechiul Testament 0 08.03.2007 11:41:52