Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2009, 18:12:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Parintele Sofian Boghiu prezent in icoana

Astazi, 14 septembrie, se implinesc sapte ani de la trecerea la cele vesnice a parintelui Sofian Boghiu. Am vazut ca a aparut si o icoana cu chipul sau, icoana care ar fi trebuit sa apara odata cu canonizarea sa, dar ma opresc sa spun ca e un lucru indraznet tinand seama de faptul ca la Vatoped exista icoana parintelui Gheron Iosif (Iosif Isihastul) - necanonizat inca.

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.
Attached Images
File Type: jpg Sfantul Sofian.jpg (79,1 KB, 143 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2009, 19:50:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Astazi, 14 septembrie, se implinesc sapte ani de la trecerea la cele vesnice a parintelui Sofian Boghiu. Am vazut ca a aparut si o icoana cu chipul sau, icoana care ar fi trebuit sa apara odata cu canonizarea sa, dar ma opresc sa spun ca e un lucru indraznet tinand seama de faptul ca la Vatoped exista icoana parintelui Gheron Iosif (Iosif Isihastul) - necanonizat inca.

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.
Multumesc, Costel!
Ai putea sa postezi o poza mai mare (cu definitia mai clara)? ma intereseaza foarte mult. L-am cunboscut poe parintele Sofian si cred ca este un sfant. Daca o sa fie canonizat nu stiu, dar oricum, a fost un om induhovnicit.
De fapt, in ortodoxia canonizarea vine in urma, ca urmarea si a venerarii de catre poporul crestin a unui om. este unul din criteriile de canonizare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2009, 22:23:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Sfantul Sofian ... Am incercat sa maresc icoana postata de Costel.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2009, 22:25:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc Lapetitemoc! Ce frumos! Seamana foarte mult si in acelasi timp este ca o icoana.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2009, 15:08:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Astazi am descoperit ca si Parintele Iustin de la Manastirea Petru Voda este pictat. Daca in cazul parintelui Sofian lucrurile stau altfel, caci el a trecut la cele vesnice, in cazul parintelui Iustin e nevoie de multa indrazneala sa faci acest lucru. Parintele Iustin este pictat ca sfant cuvios pe zidul exterior al Manastirii Bujoreni. Click pe poza ca sa o vedeti marita.
Attached Images
File Type: jpg iustin.jpg (20,9 KB, 54 views)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2009, 15:10:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Astazi am descoperit ca si Parintele Iustin de la Manastirea Petru Voda este pictat. Daca in cazul parintelui Sofian lucrurile stau altfel, caci el a trecut la cele vesnice, in cazul parintelui Iustin e nevoie de multa indrazneala sa faci acest lucru. Parintele Iustin este pictat ca sfant cuvios pe zidul exterior al Manastirii Bujoreni. Click pe poza ca sa o vedeti marita.
Hm... Da, asta nu prea e bine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2009, 15:30:16
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Astazi am descoperit ca si Parintele Iustin de la Manastirea Petru Voda este pictat. Daca in cazul parintelui Sofian lucrurile stau altfel, caci el a trecut la cele vesnice, in cazul parintelui Iustin e nevoie de multa indrazneala sa faci acest lucru. Parintele Iustin este pictat ca sfant cuvios pe zidul exterior al Manastirii Bujoreni. Click pe poza ca sa o vedeti marita.
Ma intreb ce dovezi ai ca este parintele Iustin de la Petru Voda poate e un alt Iustin, si daca ai aceste dovezi fa bine si intreaba-l si pe parintele Iustin. Sa incercam sa ne abtinem putin decat sa ridicam indoieli si sminteli...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2009, 15:49:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asta am citit. Nu am fost acolo, nu am intrebat pe vietuitorii din aceasta manastire daca este alt Iustin sau nu. Sper sa gasim pe cineva din zona respectiva, sau care a trecut pe acolo, sa ne lamureasca daca este el sau nu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2009, 15:52:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Ok, Costel atunci sa mentionam ca este totusi in stadiu de zvon sau interpretare personala a celui care a scris asta. Sa nu creada lumea ca sfintii apar asa peste noapte....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2009, 18:58:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, dar asemanarea este izbitoare...cum mai explicam asta?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele sofian boghiu



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Sofian Boghiu costel Intrebari utilizatori 8 20.05.2013 21:21:56
Sofian Boghiu - 8 ani de la plecarea la Domnul cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 13.09.2010 21:36:45
Parintele Sofian - despre botez delyuta Intrebari utilizatori 11 03.03.2010 05:12:10
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52