Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2010, 14:16:15
cgruber cgruber is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Reguli bisericesti sau inventii stramosesti

Ma numesc Cristian (Melbourne, Australia), 28 de ani. Plecat din Craiova acum 10 ani.

Am si eu o intrebare pentru fratii crestini de pretutindeni:

Actuala logodnica este tot romanca din Maramures (Borsa). Desi ea, sora si mama ei se considera toate foarte religiose (dar nici nu au citit biblia), cateodata am impresia ca regulile lor sunt mai mult inventii babesti de la sat (ei sunt plecati de 15 ani din comuna Borsa).

Desi din pacate nu frecventez biserica, nu spun rugaciuni zilnic,nu postesc, sunt de parere ca am credinta catre bunul Dumnezeu. Tata tot timpul mi-a spus ca Dumnezeu este preutindeni si ca atata timp cat tu crezi in El asta este cel mai important.
Imi place sa citesc, despre istorie, religie ... am citi bineinteles biblia si destul de multe alte articole interesante despre biserica (nu numai ortodoxe).

Acum 4 zile bunicul logodnicii a murit in Romania, odihneasca-se in pace!
Bineinteles ca am fost foarte afectati din cauza asta. Ea s-a decis ca trebuie sa poarte haine negre, ca nu avem voie sa facem treaba in casa timp de o saptamana, nu avem voie sa da drumul la televizor, etc.
Pe langa asta, este de parere ca biserica spune ca nu este bine sa ne maritam decat peste un an de zile de la moarte (desi noi aveam planuri facut pentru Septembrie).

Chestia asta a starnit in mine un pic de suparare:

1. In Melbourne sunt acum 35 de grade zilnic, si ea poarta haine negre in soare. Ieri ii s-a facut rau de caldura si a lesinat. I-am spus ca daca iese afara sa poarte haine deschise de vara (iar cand e in casa la racoare sa poarte negru). Nu accepta ... desi clar ii afecteaza sanatatea

2. Din cate stiu eu, duarata de doliu este 40 de zile de la inmormantare. Dar undeva am citit ca daca nu esti prezent la inmormantare, nu e bine sa porti doliu. Este adevarat?

3. Ce fel de regula bisericeasca spune ca nu ai voie sa te mariti decat la 1 an dupa un deces in familie?

Va multumesc pentru timpul acordat. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2010, 14:27:49
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Din pacate exista si practici babesti pe langa regulile bisericesti, care nu sunt o inventie, ci modul de a-ti exprima religia. Ramane la latitudinea ta sa studiezi si sa vezi care este regula bisericeasca si care este o practica babeasca mai mult sau mai putin in concordanta cu religia si implicit sa o elimini din practica ta religioasa.

1 Adu-i cuvantul cuiva cu autoritate, un preot spre exemplu. Nu este obligatoriu sa poarte negru.
2. Nu. Este fals
3. Nici una. Eu unul nu am auzit de asa ceva.
Mi se pare ca vaduva / vaduvul este bine sa nu se casatoreasca un an de zile, in semn de respect fata de cel/cea adormit/a. Dar nu stiu sigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli Valentin Reguli in Biserica 69 27.05.2015 13:41:58
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
Reguli sanctificare vs_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 11.03.2010 17:10:09
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54