Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2010, 17:26:32
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
este in coma indusa

adica i se administreaza medicamente pentru a dormi

nu e in coma profunda ... e cu totul altceva
Ai dreptate dar oamenilor le place sa exagereze.
Oricum nu conteaza ce a facut sau din ce isi castiga existenta,important este ca este om si trebuie sa ne pese la fel de mult ca de oricare om de rand.In fata lui Dumnezeu toti suntem egali.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2010, 17:28:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
In concluzie e un om care isi castiga existenta cautand defectele altora,pe care le pune
" pe sticla",si altii sa rada.Si castiga bine,de s-a dus la schi in strainatate.
Deci sa ne rugam pentru el,chiar daca traieste,si inca bine,din batjocorirea altora.
Si eu sunt de aceeasi parere.
Oamenii il apreciaza pt ca se bucura sa rada si sa batjocoreasca pe altii.


Daca ar fi fost un nestiut nu se lovea de un pom, poate.

Sunt oameni care s-au nascut pentru a suferi, dar nu stie nimeni de ei. Cine vrea sa-i cunoasca daca nu amuza, daca aduc aminte de boala si moarte?
Stiti de bebelusul Siluan, de exemplu?
De copilasul Mircea-Andrei si Raul (copilasul cu cancer) - nu mai caut treadurile acum? ca sa dau doar cateva nume care s-au postat in ultima vreme pe forum.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2010, 17:36:16
vasile79's Avatar
vasile79 vasile79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Locație: Barlad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Mila Lui Dumnezeu

Dumnezeu a avut mila si de el. Doar prin semne ne vorbeste Dumnezeu. Un necaz, o boala ne arata ca ceva este in neregula cu viata noastra. Dumnezeu in marea Sa mila ne iubeste cu cate o ingaduinta. Sa dea Domnul sa vina pe calea cea buna.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2010, 17:40:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Aseara cand am pus stirea, anuntau doar atat :COMA

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
este in coma indusa

adica i se administreaza medicamente pentru a dormi

nu e in coma profunda ... e cu totul altceva
Pentru ca toata lumea sa stie ce este coma indusa:

"Coma indusă înseamnă că a fost imediat sedat", explică prof.dr. Alexandru Ciurea, șeful secției I Neurochirurgie a Spitalului Clinic de Urgență Bagdasar-Arseni pentru Realitatea TV, "este vorba de o sedare puternică, pentru a-l scăpa de dureri sau pentru ca agitația să nu-i agraveze starea. Această sedare puternică poate fi numită și comă indusă". După toate datele, spune profesorul, chiar dacă accidentul a fost foarte puternic, la viteză foarte mare, prognosticul este unul favorabil pentru Șerban Huidu. "Nu viteza și nu impactul sunt importante în astfel de cazuri", spune și asistentul universitar Ioana Mândruță, medic primar neurochirurg la Spitalul Universitar, "căci poți să cazi și din picioare și să te lovești mult mai rău, important este felul în care se produce impactul cu corpul tău".La orice situație gravă acută, spune ea, primele 24 de ore sunt tranșante. Atunci apar primele complicații serioase, se fac toate testele, vezi dacă starea este într-adevăr stabilă, rănitul putând fi conștient acum, dar să-și piardă conștiența ceva mai târziu: "Pacientul trebuie sedat, pentru că în felul acesta i se pot face mai bine toate testele, de exemplu i se poate recolta sânge sau i se poate face RMN cerebral care durează un sfert de oră. Imaginați-vă ce înseamnă să stai în aparatul de RMN 15 minute când ai dureri mari sau o stare de anxietate puternică". Traumatismele craniene nu neaprat mari, ci medii, pot avea efecte pe termen lung dramatice. Acestea sunt observate mai întâi de către familie, abia apoi conștientizate de cel la un moment dat rănit: pierderi de memorie, confuzie, greutate în concentrare, amețeli, schimbări bruște și nejustificate de dispoziție sau depresie, scrie traumaticbraininjury.com, citat de Realitatea TV. Pe lângă toate acestea, mai poate crește și sensibilitatea la zgomote și lumină, mirosul poate fi pierdut, durerile de cap sunt foarte mari sau poate apărea o încetineală în gândire.

Last edited by Melissa; 30.12.2010 at 17:43:39.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2010, 17:50:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
rautate, invidie, lasitate, mizerie, un neom ...
:-) vezi ce chestie? si cand e cineva cu piciorul in groapa,se mai trezeste cate unul sa il calce pe cap...si vorbim de credinta pe acest forum..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.12.2010, 17:53:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si eu sunt de aceeasi parere.
Oamenii il apreciaza pt ca se bucura sa rada si sa batjocoreasca pe altii.
Gresit.Oamenii il apreciaza pentru ca face haz de necazul natiunii, cu mult umor si inteligenta!Daca societatea nu i-ar da motive, nu ar avea DESPRE CE face emisiunea!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.12.2010, 18:00:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Gresit.Oamenii il apreciaza ca face haz de necazul natiunii, cu mult umor si inteligenta!Daca societatea nu i-ar da motive, nu ar avea DESPRE CE face emisiunea!
Melissa, in primul rand un crestin NU are de ce sa priveasca la televizor. (ca tot aduci in discutie nivelul de credinta).
In al doilea rand, eu rar am privit programele lui huidu (cu ani in urma cand aveam si eu tv) si tin minte ca batjocorea preotii si biserica.
In al treilea rand, hazul de necaz nu duce la schimbare, ci la ACCEPTARE! Te rog sa vezi cum biserica ortodoxa din Grecia a luat atitudine impotriva euromasoneriei, chemand credinciosii la credinta si la renuntare (asceza). Cred ca aceasta este o atitudine ortodoxa, nu sa razi prosteste in fata televizorului.
Si in timpul comunismului lumea facea bascalie. Dar oamenii adevarati au suferit pentru Hristos, nu au facut bascalie.

Sunt multe de spus..
Dar roaga-te pt Huidu.

Astept sa vad aceeasi efervescenta pe threadurile dedicate micutilor Siluan, Mircea Andrei etc... (copii nevinovati care sufera pentru rascumpararea pacatelor altora!)

(ps eu chiar ma gandeam zilele trecute sa deschid un thread despre experimentele de la Aiud si alte parti... dar cred ca nu este cazul. Clar!)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2010, 18:11:19
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Exclamation Carcotasii

A fost o vreme in care apreciam spiritul lor critic, de asta ne place si Caragiale, nu?
Era un dicton latinesc cum ca ,,prin ris se biciuiesc moravurile!,, si cit timp au facut asta cu umor si ironie fina, dar si cu bun simt mi-a placut si mie emisiunea lor! Ulterior au c-am deviat, evident de dragul audientei, spre picanterii ajungand sa-mi devina daca nu nesuferiti cel putin obositori.
Chiar daca se gasesc destule voci care sa tune si sa fulgere pe seama degradarii emisiunii lor, sa nu uitam ca pe patul acela de spital e un frate ortodox si mi se pare mai mult decit crestineste sa ne rugam pentru el!
Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2010, 18:16:57
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
In concluzie e un om care isi castiga existenta cautand defectele altora,pe care le pune
" pe sticla",si altii sa rada.Si castiga bine,de s-a dus la schi in strainatate.
Deci sa ne rugam pentru el,chiar daca traieste,si inca bine,din batjocorirea altora.
ce face el e batjocura?
batjocura si nesimtire e ce se intampla la nivel de conducere a tarii, cu ciobani in parlamentul UE, si deputati cu 4 clase. Este un tip foarte inteligent care ii mai trage pe altii de maneca poate s-or simti.
Are si el pacatele lui dar de aici pana a face corelatie cu accidentul e drum lung... Daca ar fi sa judecam dupa criteriul lui Mosh-Neagu am fi avut spitalele pline de ministrii si ministrese accidentate.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.12.2010, 18:39:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa-l ajute Dumnezeu sa scape! Cum se mai simte, stie cineva?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romanian Global News _ Agentia de Presa a Romanilor de Pretutindeni cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 15.06.2010 22:04:51
Ritm alert florinbrasov0 Generalitati 20 17.12.2009 10:51:42