Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.02.2011, 19:04:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Cică s-au descoperit oseminte de uriași.
Pe acelea le-am discutat pana acum, se pare ca sunt trucaje. Oricum, uriasii descrisi in Biblie aveau cam 3 m, 3.5 m nu erau cat in poze.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.02.2011, 19:20:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

In concluzie: fiecare este liber sa creada ceea ce vrea si mai ales ceea ce-i gadila ego-ul.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.02.2011, 20:34:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dumitru...de ce le vine unora atat de greu sa accepte evidenta? De unde reactia asta de negare mereu la chestii dovedite ca reale...Cui ii este teama de fapt si de ce?....eu cunosc raspunsul, dar pe ceilalti ii las sa-si raspunda singuri....

ps. mai stii exemplul dat de mine cu butelia de leida descoperita in strafundul marii piramide din Egipt? a fost datata ca fiind veche de milenii, ori in vremea noastra s-a inventat abia in anul 1920....sau artefacte din materiale inexistenta pe Terra...eu cred ca totusi esti open mind..
niste poze trucate nu sunt evidente.
nici tu nu crezi in mai multe evidente, pe care as putea sa ti le insir.

stiinta are multe enigme. cel mai celebru, cred eu, este "artefactul londonez".
dar intre acesta si pozele tale nu incape comparatie. pozele sunt false.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.02.2011, 21:41:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink dumitru73

Ar trebui sa ma cunosti foarte foarte foarte bine , ca sa stii tu , exact ce cred si ce nu...no offense....asa ca...si tacuisses...

ps. dovedeste ca sunt false...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.02.2011, 11:18:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Adevărul e că nu știu sigur dacă au existat uriașii, dar am vrut să arăt că nu e doar o poveste pe care s-o spună religia (în cazul în care într-adevăr afirmă aceasta), iar ceilalți să spună că e fantezie, ci chiar s-au trezit unii să spună că s-au descoperit oseminte de uriași, fără să aibă vreo treabă cu religia.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.02.2011, 14:31:46
papamarius papamarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 1
Implicit

In biblie este scris:
"Iată viața lui Noe: Noe era om drept și neprihănit între oamenii timpului său și mergea pe calea Domnului"

Era numit om nu fiul a lui Dumnezeu

El era urmas a lui Set fiul lui Adam Nu a lui Cain

Poate traducerea nu este corecta poate trebuia sa ii spuna fiul lui Dumnezeu
s-au in arborele lui gealogic a avut legatura cu neammul lui Cain si a devenit om dar asta insemna ca avea si el neam de uriasi (El era oricum om)

Si in noul testament Sfantul Apostol Petru in a doua epistola cind se refera la cei care aduc invataturi

ratacite ..., ca nu vor scapa de pedeapsa lui Dumnezeu

4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului

în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată,
5. Și n-a cruțat lumea veche, ci a păstrat numai pe Noe, ca al optulea propovăduitor al dreptății, când

a adus potopul peste cei fără de credință,

Intrebarea este unde scrie despre ingeri ca au pacatuit(cronolgic trebuie sa fie inaite de potop,pentru ca

Sfantul Apostol enumera niste evenimente din vechiul testament)? ce au pacatuit acei ingeri?
E posibil sa refera la acel verset care spune cum au aparut uriasi din geneza. Poate era oameni dar nu cred ca avea legatura de singe cu neamul lui adam.




Ingeri nu au trup cum zic sfinti parinti?(Dar pot lua trup omenesc
comform cu Marcu Și, intrând în mormânt, au văzut un tânăr șezând în partea dreaptă, îmbrăcat în veșmânt alb, și s-au spăimântat. ).

Se considera ca Geneza este scrisa de Moise. Moise nu a fost traitor al acelor vremuri.
A primit informatia aceasta direct de la Dumnezeu ori avind propriele informati personale de la inaintasi lui (Sa nu uitam ca el a fost crescut de fiica faronului si a invatat la curtea faraonului si din cite am vazut in unele poze sper sa nu fi fost trucate,erau inscripti egiptene in care erau repezetati niste uriasi )


Cred daca am cunoaste aceste lucruri nu ne vom poate ajuta sa ne mintuim.
Exemplu sunt marile descoperi care nu ne ajuta sa ne mintuim chiar daca informatia ajunge mai repede decit alta data pe o parte intra si prin la alta iese.
Sanatate si Doamne ajuta
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.02.2011, 15:04:08
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Observ cu parere de rau ca pe zi ce trece acest forum devine casa primitoare pentru conspirationisti de cea mai joasa speta, oameni care dau copy-paste fara pic de discernamant sau gandire critica.

Nu e ceva recent, dureaza de prea mult timp si nu stiu cum se face ca forumul asta atrage cu succes acest tip de vizitatori. Imi pare rau de oamenii de bine care mai poposesc din cand in cand aici.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.02.2011, 17:15:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Si noua ne pare rau de....atei...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.02.2011, 17:18:06
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Raman consacrata ideii ca uriasii au existat....
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.02.2011, 17:19:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Eu nu cred nimic, nici că au existat, nici că nu.
Reply With Quote
Răspunde