Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 09.09.2009, 10:01:52
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedTears Vezi mesajul
Sti ca religia musulmana il accepta pe Iisus ca profet si ca ei considera ca Biblia e carte venita de la D-zeu ? Cum poti spune ca defaimiaza religia noastra? Cine a spus asta? Ca nu respecta anumite reguli din Biblie, e alta "mancare de peste".
Ei nu il recunosc pe Isus Hristos ca Fiu al Lui Dumnezeu. Zic profet Lui Hristos Dumnezeu. Asta nu e defaimare????????????? Ba unde mai pui ca profetul lor Mahomed este deasupra Mantuitorului care a murit pe cruce penru noi pacatosii.

Si sa mai amintesc si ca ei sunt cei care sporesc numarul martirilor crestini si in zilele noastre.
  #132  
Vechi 11.09.2009, 04:29:54
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ei nu il recunosc pe Isus Hristos ca Fiu al Lui Dumnezeu. Zic profet Lui Hristos Dumnezeu. Asta nu e defaimare????????????? Ba unde mai pui ca profetul lor Mahomed este deasupra Mantuitorului care a murit pe cruce penru noi pacatosii.

Si sa mai amintesc si ca ei sunt cei care sporesc numarul martirilor crestini si in zilele noastre.
Vreau sa te intreb un singur lucru. Se stie ca Biblia nu contine toate documentele care au fost scrise la vremea respectiva. Unlele au fost acceptate, altele respinse. Se mai stie ca prea putini erau cei care stiau sa scrie si ca multe informatii s-au transmis mai ales pe cale orala, fiecare a interpretat cum a dorit si apoi a scris. Lasand asta la o parte, te intreb un singur lucru - care crezi ca este a 7-a azi, ziua de odihna ? Sambata sau duminica ? Cu asta poate ca-ti dau si tie un raspuns la intrebarile pe care "inca" nu le ai.
  #133  
Vechi 15.09.2009, 18:01:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedTears Vezi mesajul
Vreau sa te intreb un singur lucru. Se stie ca Biblia nu contine toate documentele care au fost scrise la vremea respectiva. Unlele au fost acceptate, altele respinse. Se mai stie ca prea putini erau cei care stiau sa scrie si ca multe informatii s-au transmis mai ales pe cale orala, fiecare a interpretat cum a dorit si apoi a scris. Lasand asta la o parte, te intreb un singur lucru - care crezi ca este a 7-a azi, ziua de odihna ? Sambata sau duminica ? Cu asta poate ca-ti dau si tie un raspuns la intrebarile pe care "inca" nu le ai.
Imi permit sa iti spun ca nu stiu cati stiau sa scrie si sa citeasca la vremea respectiva...daaar Sfantul Apostol si Evanghelist Matei cu siguranta stia sa scrie si a scris Evanghelia cu mana sa la aproximativ 44-48 de ani de la Invierea Mantuitorului. Evanghelia a fost scrisa in limba aramaica prima data, dupa care a fost scrisa si in limba greaca in anii 63-64...deci iti poti inchipui ca nu era singurul de pe vremea aceea care stia doua limbi

Ar mai fi de meditat si la faptul ca nu toate documentele au legatura cu Biblia...unele fiind gnostice.

Raspunsul meu la intrebare: Duminica :)

Citat:
În prealabil postat de RedTears Vezi mesajul
Respectam traditia ca asa am fost crescuti, asemenea lor. Unde e adevarul ? De ce judeci fara sa sti adevarul?
NU MAI JUDECA PE NIMENI. IUBESTE PE VRAJMASUL TAU CA PE TINE INSUTI. Ce rasplata o sa ai daca iti iubesti apropele? Si el te iubeste pe tine. Insa ce rasplata o sa ai daca-ti iubesti vrajmasul?

reflecta la cele spuse in Biblie.
Consider ca nu respectam Traditia doar pentru ca asa am fost crescuti, ci pentru ca o intelegem, stim ce inseamna si suntem de acord cu ea...

Biblia este Adevarul si crestinii isi iubesc aproapele ( asta incluzand si " vrajmasii", depinde acum ce intelegi tu prin acest cuvant), dar asta nu inseamna ca trebuie sa avem o gandire sincretista si sa imbratisam cu ochii inchisi si fara discernamant religii, filosofii sau culte cu care nu putem fi de acord

Last edited by AndruscaCIM; 15.09.2009 at 18:18:47.
  #134  
Vechi 17.09.2009, 09:16:59
cineva cineva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Imi permit sa iti spun ca nu stiu cati stiau sa scrie si sa citeasca la vremea respectiva...daaar Sfantul Apostol si Evanghelist Matei cu siguranta stia sa scrie si a scris Evanghelia cu mana sa la aproximativ 44-48 de ani de la Invierea Mantuitorului. Evanghelia a fost scrisa in limba aramaica prima data, dupa care a fost scrisa si in limba greaca in anii 63-64...deci iti poti inchipui ca nu era singurul de pe vremea aceea care stia doua limbi

Ar mai fi de meditat si la faptul ca nu toate documentele au legatura cu Biblia...unele fiind gnostice.

Raspunsul meu la intrebare: Duminica :)


Consider ca nu respectam Traditia doar pentru ca asa am fost crescuti, ci pentru ca o intelegem, stim ce inseamna si suntem de acord cu ea...

Biblia este Adevarul si crestinii isi iubesc aproapele ( asta incluzand si " vrajmasii", depinde acum ce intelegi tu prin acest cuvant), dar asta nu inseamna ca trebuie sa avem o gandire sincretista si sa imbratisam cu ochii inchisi si fara discernamant religii, filosofii sau culte cu care nu putem fi de acord
Ai citit Biblia, sunt sigura de asta, dar ai studiat provenienta ei ?
De catre cine a fost scrisa ( de catre care scrib care stia sa scrie si in ce fel a fost interpretata de care el ? )
Citeste istoria religiilor si vei gasi o multitudine de NE-asimilari cu ceea ce gandesti. Biblia a fost nu "falsificata" ci transformata.
  #135  
Vechi 17.09.2009, 18:14:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cineva Vezi mesajul
Biblia a fost nu "falsificata" ci transformata.
Nici un cercetator al Bibliei nu sustine asta, numai musulmanii needucati.

Falsitatea acestei teorii se vede din aceea ca nu se precizeaza când si de catre cine a fost modificata Biblia si în ce pasaje.

Aceasta minciuna are rolul de a sprijini teoria islamica potrivit careia Hristos nu a fost Dumnezeu întrupat si alte învataturi islamice care neaga crestinismul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #136  
Vechi 17.09.2009, 19:22:01
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
daca vrei o parere sincera fugi de el,musulmanii sunt mai incapatanati decat niste catari,nu irosi rugaciunea-margaritarul pe ...un om care se joaca cu viata ta....nu-ti va aduce decat amaraciune faptul ca l-ai cunoscut.Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui pentru un tip care se da ceea ce nu e..iar cei care se convertesc(f.putini 1 la 10000000)o fac doar formal,nu si cu sufletul(vezi cazul turcului care si- a injunghiat sotia si fiul).Ei nu primesc nimic,se cred cei mai buni,cei mai grozavi,familisti convinsi..realitatea este alta..cel mai bine intreaba despre asta pe romancutzele care au venit cu coada intre picioare de prin toate tarile musulmane.
Simt o oarecare inversunare in spusele tale ,semn al neputintei si chiar a lipsei de cunostere privind anumite aspecte legate de fond .
Mai concret-
Exista trei religii monoteiste-
mozaism
crestinism
islamism

ACESTEA AU CA NUMITOR COMUN- CREDINTA MARTURISITA IN EXISTENTA UNUI SINGUR DUMNEZEU.

Ca turcu si-a omorat sotia,stim si, dezaprob comportamentele agresive,deviate si patologice dar nu le atribui nici unei invataturi din nicio religie monoteista si,asta nu ca asta mi-e vrerea ci ca aceste religii nu ingaduie asa ceva.
Si in Romania se ucide pe strada cu cutite,bate,sabii,pistoale dar asta nu inseamna ca asa ne invata Hristos.

TREBUIE DELIMITATA SFERA SPIRITUALA DE CEA INFRACTIONALA,DACA VREM SA NU CADEM IN GRAVE ERORI CARE NU NE FAC DECAT NOUA RAU.



Religia iubirii aproapelui,neconditionata de rasa,sex sau apartenenta libera la un cult monoteist nu imi ingaduie sa solidarizez cu ceea ce ai postat aici.
Pronunta numele lui HRISTOS ,in prezenta unui musulman si vei fi surprinsa cand il vei auzi imediat spunand - "Binecuvantat sa fie !" !
In Coran sunt peste 120 de pagini scrise despre Fecioara Maria si Hristos.
Sa nu ne grabim in concluzii si nici in detinatori de adevar !
Daca nu respectam ,nu vom fi respectati !

" Toti oamenii, fara deosebire, suntem in aceeasi vreme si fiii oamenilor si fiii lui Dumnezeu. Adica, dupa trup suntem fapturi pamantesti, iar dupa duh fapturi ceresti, care insa petrecem vremelnic in corturi pamantesti. De la Dumnezeu iesim, petrecem pe pamant o vreme si iarasi la Dumnezeu ne-ntoarcem.
Fericit cine se-ntoarce si ajunge iar Acasa, rotunjind ocolul.
Aceasta este cararea."

Par.Arsenie Boca - CARAREA IMPARATIEI

Numai bine !

Doamne ajuta !

Last edited by Dalal; 17.09.2009 at 19:39:42.
  #137  
Vechi 17.09.2009, 23:42:14
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalal Vezi mesajul
Pronunta numele lui HRISTOS ,in prezenta unui musulman si vei fi surprinsa cand il vei auzi imediat spunand - "Binecuvantat sa fie !" !
Ha ha! Buna asta...!

Daca ma duc la o moschee, aia ma "scuipa" intre ochi!


Si cum am mai zis, islamul este o minciuna. Si vazand ca suntem Crestini trebuie sa avem toleranta 0 fata de islam!

Insa sa nu confundam pacatul (adica nebunia musulmana) cu omul!

Doamne ajuta!
  #138  
Vechi 18.09.2009, 00:16:16
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ha ha! Buna asta...!

Daca ma duc la o moschee, aia ma "scuipa" intre ochi!


Si cum am mai zis, islamul este o minciuna. Si vazand ca suntem Crestini trebuie sa avem toleranta 0 fata de islam!

Insa sa nu confundam pacatul (adica nebunia musulmana) cu omul!

Doamne ajuta!
Nu stiu daca tu ai primit cand te-ai dus la o moschee ,secretia glandelor salivare a vreunui musulman,insa asa ceva nu se intampla daca te comporti cu decenta si respect fata de semeni.
Cat despre -"binecuvantat sa fie"!,nu ai cum sa ma contrazici decat daca, asta este placerea ta dar,nicidecum de o realitate.
Este bine sa ne documentam inainte de a transforma in certitudine ceea ce am auzit de la altii,la randul lor si ei in eroare.
Si,daca ai pomenit de toleranta 0,acesta cifra nu exista in matematica crestinismului cand se face referire la iubirea aproapelui.

Numai bine !

Doamne ajuta !

Last edited by Dalal; 18.09.2009 at 00:18:24.
  #139  
Vechi 18.09.2009, 15:05:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cineva Vezi mesajul
Ai citit Biblia, sunt sigura de asta, dar ai studiat provenienta ei ?
De catre cine a fost scrisa ( de catre care scrib care stia sa scrie si in ce fel a fost interpretata de care el ? )
Citeste istoria religiilor si vei gasi o multitudine de NE-asimilari cu ceea ce gandesti. Biblia a fost nu "falsificata" ci transformata.
Ideea e ca oricum stiu ca nu a fost deloc falsificata si cu atat mai putin transformata ( dar asta o fi argumentul tau preferat)...daaar chiar de ar fi fost asa, pentru mine este tot cea mai importanta scriere de pe pamant, cea care inseamna Adevarul
  #140  
Vechi 20.09.2009, 19:23:49
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalal Vezi mesajul
Nu stiu daca tu ai primit cand te-ai dus la o moschee ,secretia glandelor salivare a vreunui musulman,insa asa ceva nu se intampla daca te comporti cu decenta si respect fata de semeni.
Cat despre -"binecuvantat sa fie"!,nu ai cum sa ma contrazici decat daca, asta este placerea ta dar,nicidecum de o realitate.
Este bine sa ne documentam inainte de a transforma in certitudine ceea ce am auzit de la altii,la randul lor si ei in eroare.
Si,daca ai pomenit de toleranta 0,acesta cifra nu exista in matematica crestinismului cand se face referire la iubirea aproapelui.

Numai bine !

Doamne ajuta !
Ce documentare vrei mai Dalal? Sa ma documentez din ... coran? Adica din cartea satanei? ... Nu multumesc!

Muhamad al tau a fost doar un inselat, un ratacit... Si dracu, lucrand prin el, a ratacit si alte milioane de persoane.

Ortodoxia traditionalista (pentru ca exista si ortodoxia ecumenista) nu poate tolera minciuna. Si islam, budism, etc inseamna minciuna.

Insa, asta nu inseamna ca musulmanii, ca persoane sunt niste animale, etc. NU, sunt fratii nostri! Si ii asteptam sa se intoarca la Dreapta Credinta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19