Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 20.09.2009, 21:08:01
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu,Anton !

Respect opinia fiecarui om ,chiar daca nu totdeauna subscriu ei.
Asa am fost educata,sa-mi respect semenii .
"Dalal"-nu este numele meu real dar imi place si,ca lucrurile sa-ti fie clare -sunt suparator de romanca (pentru unii) dar nu mi-am propus sa ma schimb..!



Numai bine !

Doamne ajuta !

Last edited by Dalal; 20.09.2009 at 21:14:23.
  #142  
Vechi 21.09.2009, 21:34:17
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalal Vezi mesajul
Nu,Anton !

Respect opinia fiecarui om ,chiar daca nu totdeauna subscriu ei.
Asa am fost educata,sa-mi respect semenii .
"Dalal"-nu este numele meu real dar imi place si,ca lucrurile sa-ti fie clare -sunt suparator de romanca (pentru unii) dar nu mi-am propus sa ma schimb..!



Numai bine !

Doamne ajuta !
Mai tu esti musulmanca?
  #143  
Vechi 22.09.2009, 10:19:34
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anton,iti voi raspunde indirect la intrebarea care nu ma deranjeaza prin continut ci prin formulare ei.
Apelativul "mai"nu era necesar pentru a-ti arata simpatia ce ,se pare ca incepi sa o ai fata de utilizatorul "Dalal".

Iata raspunsul la intrebarea ta-

Daca cineva iti respecta mama,nu inseamna ca e si mama lui !

Numai bine !

Doamne ajuta !
  #144  
Vechi 22.09.2009, 19:20:22
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Mahomedanismul a aparut ca împotrivire, negare a crestinismului. În esenta lui el este antihristic, punctul principal este monoteismul henoteist, adica negarea Sf. Treimi, apoi mai e si negarea divinitatii lui Hristos, negarea iertarii si iubirii aproapelui (prin care Hristos a rasturnat legea iudaica) si întoarcerea la razbunare, razboi si executii pentru pacate.

A respecta islamul este un pacat iar a respecta musulmanii trebuie facut asa cum respecti niste oameni nebuni, adica nu-i urasti dar îi plângi si te feresti de ei.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #145  
Vechi 22.09.2009, 19:30:22
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalal Vezi mesajul
Daca cineva iti respecta mama,nu inseamna ca e si mama lui !
Doamne ajuta !
Pai asta inseamna ca esti musulmana, il respecti pe Iisus ca avand statut de "profet" insa tot Mohamed ti-e mai drag... (in contextul asta nu vad rostul folosirii expresiei / salutului crestin "Doamne ajuta"...)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #146  
Vechi 25.09.2009, 09:51:00
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mahomedanismul a aparut ca împotrivire, negare a crestinismului. În esenta lui el este antihristic, punctul principal este monoteismul henoteist, adica negarea Sf. Treimi, apoi mai e si negarea divinitatii lui Hristos, negarea iertarii si iubirii aproapelui (prin care Hristos a rasturnat legea iudaica) si întoarcerea la razbunare, razboi si executii pentru pacate.

A respecta islamul este un pacat iar a respecta musulmanii trebuie facut asa cum respecti niste oameni nebuni, adica nu-i urasti dar îi plângi si te feresti de ei.

Nici vorba !
Repet -in Coran sunt peste 120 de pagini scrise despre Iisus si Fecioara Maria.
Am o cunostinta care locuieste cu familia intr-un stat islamic.
De fiecare data ,de Craciun sau de Pasti sunt vizitati de vecinii lor islamici,care vin cu cadouri pentru cei mici si ii felicita cu ocazia acestor sarbatori crestine.Traiesc in relatii de buna vecinatate,se viziteaza si se ajuta intre ei .
Tot de acolo am aflat ca marea teama a evreilor este ca nu cumva crestinul sa solidarizeze sau sa simpatizeze cu islamicii,atatand si indemnand pe cat posibil, la ura si dezbinare.
Le inteleg teama evreilor dar ce a spus Dumnezeu ca se va intampla asa si v-a fi !

Numai bine !

Doamne ajuta !
  #147  
Vechi 25.09.2009, 10:05:46
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pai asta inseamna ca esti musulmana, il respecti pe Iisus ca avand statut de "profet" insa tot Mohamed ti-e mai drag... (in contextul asta nu vad rostul folosirii expresiei / salutului crestin "Doamne ajuta"...)

Carolina,nu am spus niciunde ca nu respect ,fie si concluziile pripite si nefondate,pana la un punct,ale unei persoane...Deci ,esti inclusa !
Observ ca ti-am starnit interesul si ca deja ai nuielusa in mana gata sa pocnesti pe cei care nu se prezinta conform dorintelor tale.
Concluzionezi periculos dar,ai si acest drept !

Numai bine !

Doamne ajuta !
  #148  
Vechi 26.09.2009, 18:10:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalal Vezi mesajul
Nici vorba !
Repet -in Coran sunt peste 120 de pagini scrise despre Iisus si Fecioara Maria.


Tot de acolo am aflat ca marea teama a evreilor este ca nu cumva crestinul sa solidarizeze sau sa simpatizeze cu islamicii,atatand si indemnand pe cat posibil, la ura si dezbinare.
Le inteleg teama evreilor dar ce a spus Dumnezeu ca se va intampla asa si v-a fi !

Numai bine !

Doamne ajuta !
Ai numarat tu si ai gasit 120 pagini? Macar ai citit curanul? Si stii ca ineptiile din curan sunt contrare învataturii Bisericii?

Ce a spus Dumnezeu, despre ce vorbesti?

Ai de gând sa porti un dialog sau faci trolling?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #149  
Vechi 27.09.2009, 08:31:44
Stela Stela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalal Vezi mesajul
Nici vorba !
Repet -in Coran sunt peste 120 de pagini scrise despre Iisus si Fecioara Maria.
Am o cunostinta care locuieste cu familia intr-un stat islamic.
De fiecare data ,de Craciun sau de Pasti sunt vizitati de vecinii lor islamici,care vin cu cadouri pentru cei mici si ii felicita cu ocazia acestor sarbatori crestine.Traiesc in relatii de buna vecinatate,se viziteaza si se ajuta intre ei .
Tot de acolo am aflat ca marea teama a evreilor este ca nu cumva crestinul sa solidarizeze sau sa simpatizeze cu islamicii,atatand si indemnand pe cat posibil, la ura si dezbinare.
Le inteleg teama evreilor dar ce a spus Dumnezeu ca se va intampla asa si v-a fi !

Numai bine !

Doamne ajuta !


Si in alea 120 de pagini despre Isus , unde este scrisa macar una dintre invataturile lui ? Pt ce il aveti in Quran daca nu ii urmati invataturile?

Tot ce se zice despre Isus in Quran este ca el nu este fiul lui Dumnezeu ca nu a murit pe cruce si nici ca a inviat iar crestinii comit blasfemie numindu-l Fiul lui Dumnezeu . Deci practic se scrie despre el ca sa convinga oameni ca Isus nu e calea catre salvare , sa ii indeparteze de la credinta .
Si cu toate astea islamul are tupeul sa spuna ca il respecta pe Isus . Curat lucratura diavolului .

Cat despre paranoia impotriva evreilor tot de la Quran vi se trage . Voi o sa ii urati pe evrei indiferent cate concesii ar face in privinta Palestinei . O sa ii urati pt ca asa va ordona profetul vostru in Quran .

Uite aici dovada :
Islamic Cleric: We (Muslims) will Forever Fight the Jews till the End of Time
http://www.youtube.com/watch?v=mrR3I6XVrfo

Last edited by Stela; 27.09.2009 at 08:57:59.
  #150  
Vechi 02.10.2009, 12:29:39
DiannaS DiannaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 5
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de drosida Vezi mesajul
cu unul din asta iubirea dureaza "trei zile"si care e pretul?....mult prea mare!!!dupa asta ...sila,sila,sila...mai bine vedeti-va de treaba stai cu el un timp(dar nu-ti vinzi sufletul)apoi... mi-a parut bine de cunostiinta. Ei sunt fanatici,cu creierele spalate.Asta cred eu:)
Drosida, esti crestina ortodoxa? Cum poti vb atat de urat despre alti oameni despre care nici macar nu stii mare lucru? Oare nu suntem "frati"...iubiti-va aproapele? Mai intai cunoaste, apoi judeca!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19