Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 07.08.2012, 11:32:47
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coenzimaq10 Vezi mesajul
Dragi fete,

Va rog din suflet, nu mai purtati fuste mini, colanti, blugi stramti, sau orice altceva care va arata formele anatomice (cred ca intelegeti ce vreau sa zic).
Este foarte periculos pentru ca: barbatii se excita cand va privesc, si acest lucru are consecinte foarte grave. In primul rand e pacat de moarte (pofta sexuala), adica pierd mantuirea, viata vesnica si vor ajunge in iad daca pana ce mor nu se caiesc si spovedesc + impartasesc. Apoi, pot avea reactii neasteptate, care, de la caz la caz, se poate ajunge pana la a va pune viata in pericol.
Apoi, merita oare aceasta expunere, prin care pierdeti pacea sufleteasca de a face de exemplu o plimbare in parc fara fluieraturi, vorbe obscene pe la spate, si alte asemenea?
Nu e mai bine sa imbracati o fusta lunga (genunchii sa ramana acoperiti cand stati pe scaun), larga, lejera, de culoare deschisa sa zicem pentru ca e cald afara, care nu presupune nici un risc, nu excita absolut pe nimeni, si puteti sa profitati de o plimbare in pace, liniste, impacare sufleteasca, bucuria ca faceti un bine societatii, ca ajutati la o lume mai buna. Si de ce nu, ca impuneti o moda noua, a decentei, a bunului simt, a respectului fata de libertatea celorlalti, a pacii si a linistii sufletesti, plina de har si de roade pentru cer.
Ce frumos este sa vezi fete imbracate decent, modest, care nu provoaca in nici un fel.
Pentru mine e o adevarata bucurie sufleteasca.
Daca v-a placut mesajul meu, nu ezitati sa-l transmiteti si prietenelor dvs.
Multumesc,
Cristian
Dar voi barbatii nu aveti nicio vina? de ce dati vina pe femei? sunt de acord cu tine ca trebuie sa ne purtam cuvincios dar.....voi de ce va uitati? va obliga cineva????? este f adevarat ca vai de acela prin care vine sminteala, dar voi nu sunteti chiar asa de nevinovati. Poti sa treci pe strada si sa nu te uiti.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 07.08.2012, 11:43:23
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coenzimaq10 Vezi mesajul
Dragi fete,

Va rog din suflet, nu mai purtati fuste mini, colanti, blugi stramti, sau orice altceva care va arata formele anatomice (cred ca intelegeti ce vreau sa zic).
Este foarte periculos pentru ca: barbatii se excita cand va privesc, si acest lucru are consecinte foarte grave. In primul rand e pacat de moarte (pofta sexuala), adica pierd mantuirea, viata vesnica si vor ajunge in iad daca pana ce mor nu se caiesc si spovedesc + impartasesc. Apoi, pot avea reactii neasteptate, care, de la caz la caz, se poate ajunge pana la a va pune viata in pericol.
Apoi, merita oare aceasta expunere, prin care pierdeti pacea sufleteasca de a face de exemplu o plimbare in parc fara fluieraturi, vorbe obscene pe la spate, si alte asemenea?
Nu e mai bine sa imbracati o fusta lunga (genunchii sa ramana acoperiti cand stati pe scaun), larga, lejera, de culoare deschisa sa zicem pentru ca e cald afara, care nu presupune nici un risc, nu excita absolut pe nimeni, si puteti sa profitati de o plimbare in pace, liniste, impacare sufleteasca, bucuria ca faceti un bine societatii, ca ajutati la o lume mai buna. Si de ce nu, ca impuneti o moda noua, a decentei, a bunului simt, a respectului fata de libertatea celorlalti, a pacii si a linistii sufletesti, plina de har si de roade pentru cer.
Ce frumos este sa vezi fete imbracate decent, modest, care nu provoaca in nici un fel.
Pentru mine e o adevarata bucurie sufleteasca.
Daca v-a placut mesajul meu, nu ezitati sa-l transmiteti si prietenelor dvs.
Multumesc,
Cristian
Cristian,

Ce spuneti de ideea de a rescrie acelasi mesaj dar intitulat "Dragi baieti" si pe care sa-l incheiati cu un cuvant educator pentru baieti pentru a nu se mai comporta asa cum spuneti? Intotdeauna a fost limitata libertatea fetelor pentru a permite baietilor toate libertatile posibile. Ce ar fi ca de acum inainte sa impartim aceasta libertate si fiecare sa faca efortul sa se educe, deci si baietii? Ce parere aveti? Si dupa aceea sa transmiteti dvs. mesajul tuturor baietilor?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 07.08.2012, 11:46:37
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Dar voi barbatii nu aveti nicio vina? de ce dati vina pe femei? sunt de acord cu tine ca trebuie sa ne purtam cuvincios dar.....voi de ce va uitati? va obliga cineva????? este f adevarat ca vai de acela prin care vine sminteala, dar voi nu sunteti chiar asa de nevinovati. Poti sa treci pe strada si sa nu te uiti.
bun, sa nu se uite! dar se uita... nu toti sunt sporiti in credinta ca sa se poata abtine.
Si cand se uita isi fac rau si lor si celor din jur. Ce parere crezi ca are sotia/iubita lui daca il observa ca intoarce privirea (fara sa-si dea seama poate) dupa o fata cu o fusta scurta sau pantaloni f mulati?
Poate ca respectivul barbat pur si simplu nu e obisnuit sa vada des asemenea priveliste, tocmai pentru ca sotia/sora/mama sa se imbraca decent. Deci clar se va uita.
Eu abia dupa ce am devenit sotie am realizat mult mai bine ca atunci cand o femeie se imbraca provocator nu sminteste numai barbatii dar si pe sotiile lor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.08.2012, 11:49:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cristian,

Ce spuneti de ideea de a rescrie acelasi mesaj dar intitulat "Dragi baieti" si pe care sa-l incheiati cu un cuvant educator pentru baieti pentru a nu se mai comporta asa cum spuneti? Intotdeauna a fost limitata libertatea fetelor pentru a permite baietilor toate libertatile posibile. Ce ar fi ca de acum inainte sa impartim aceasta libertate si fiecare sa faca efortul sa se educe, deci si baietii? Ce parere aveti? Si dupa aceea sa transmiteti dvs. mesajul tuturor baietilor?
eu nu am vazut sa fie limitata libertatea fetelor. Dimpotriva. Recunosc sincer (femeie fiind) ca fetele/femeile au muuuult mai multa libertate decat barbatii in ziua de astazi, sunt mult mai atrase in a provoca si ispiti decat ei.
Vorbeam de viata de zi cu zi aici da? de ceea ce vedem si traim in jurul nostru pe strada, la serviciu, in magazine...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #125  
Vechi 07.08.2012, 11:50:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Dar voi barbatii nu aveti nicio vina? de ce dati vina pe femei? sunt de acord cu tine ca trebuie sa ne purtam cuvincios dar.....voi de ce va uitati? va obliga cineva????? este f adevarat ca vai de acela prin care vine sminteala, dar voi nu sunteti chiar asa de nevinovati. Poti sa treci pe strada si sa nu te uiti.
Pentru că toți bărbații e niște porci!

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cristian,
Intotdeauna a fost limitata libertatea fetelor pentru a permite baietilor toate libertatile posibile.
Obidi-to!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.08.2012, 11:55:31
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
bun, sa nu se uite! dar se uita... nu toti sunt sporiti in credinta ca sa se poata abtine.
Si cand se uita isi fac rau si lor si celor din jur. Ce parere crezi ca are sotia/iubita lui daca il observa ca intoarce privirea (fara sa-si dea seama poate) dupa o fata cu o fusta scurta sau pantaloni f mulati?
Poate ca respectivul barbat pur si simplu nu e obisnuit sa vada des asemenea priveliste, tocmai pentru ca sotia/sora/mama sa se imbraca decent. Deci clar se va uita.
Eu abia dupa ce am devenit sotie am realizat mult mai bine ca atunci cand o femeie se imbraca provocator nu sminteste numai barbatii dar si pe sotiile lor.
Este greu dar nu imposibil, si chiar nu avem cum sa invatam noi fetele sa nu mai poarte fusta, ce sa mai zis ca sunt fete care vin asa si la biserica. Totul pleaca din educatie, eu nu inteleg cum parintii lasa fetele sa plece mai mult dezbracate pe strada. Nu avem puterea de a schimba lumea , Pr Cleopa le spunea barbatilor care priveau la femei sa se gandeasca cum va arata mormantul lor.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 07.08.2012, 11:57:14
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pentru că toți bărbații e niște porci!
Sa nu exageram!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 07.08.2012, 11:57:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Este greu dar nu imposibil, si chiar nu avem cum sa invatam noi fetele sa nu mai poarte fusta, ce sa mai zis ca sunt fete care vin asa si la biserica. Totul pleaca din educatie, eu nu inteleg cum parintii lasa fetele sa plece mai mult dezbracate pe strada. Nu avem puterea de a schimba lumea , Pr Cleopa le spunea barbatilor care priveau la femei sa se gandeasca cum va arata mormantul lor.
pai acele mame ale caror fiice le vedeti ca ies cu buricul gol pe strada si cu fusta de o palma peste fund, asa se imbraca si ele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #129  
Vechi 07.08.2012, 12:00:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau își doresc să o facă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.08.2012, 12:03:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să nu exagerăm în nicio direcție! Eu sunt pentru frumos și simț estetic, ceea ce s-ar încadra între cele două tendințe (mini & strâmt vs. fuste lungi musai cât să acopere genunchii când stai jos)....
Iar mesajul care a readus în atenție acest topic mi se pare cam pueril...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 12:36:51
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11
Despre machiaj si bijuterii danyel Generalitati 102 20.07.2007 16:15:30