Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.10.2012, 21:38:13
vasiu_c vasiu_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2012
Locație: ocna mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Am vazut si eu multe la viata mea, putina cata este si am inteles cum sta treaba. Mai intai intred si ma intred daca nu cumva in aceasta diferenta de varsta (indiferent da este la barbat sau femeie) nu se converteste in altceva. Bunaoara ma intreb daca nu cumva acel care se "indragosteste " de o femeie mai in varsta (sau fata care se uita la barbat) nu cauta altceva. Se pune intrebarea daca nu cumva cauta un substitut a ceva ce nu au avut. O mama (sau tata)? pentru ca altfel nu imi explic de ce un Tanar (sau Tanara) s-ar uita la MAMA (sau TATA). Cred cu convingere ca o astfel de relatie nu poate avea viata lunga. Se va ajunge la puntul in care tanarul (tanara) va dori sa faca lucruri specifice varstei si partenerul nu va fi in stare tocmai datorita varstei. E un punct de vedere.
Imi cer iertare daca prin aceste cuvinte supar pe cineva, dar e un punct de vedere personal bazat pe "putina mea experienta.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.10.2012, 23:12:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Asa...dar cum stau lucurile cand fata e mai mare de exemplu cu 7-8 ani? ce parere aveti?
Cifrele in sine nu spun nimic, in nici o directie.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 29.10.2012, 00:41:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cifrele in sine vorbesc f. mult in limbajul lor dar mai ales pt. cei care se pricep la acest limbaj .
De cind omul a fost aruncat pe pamint alaturi de triedrul de orientare spatial Dumnezeu i-a mai dat ca masura de orientare si timpul .
Toate procesele minerale, geologice, si cu atit mai mult biologice se petrec in timp . A vorbi de oricare din procesele si transformarile lumii acesteia infara de timp inseamna defapt a nu spune mare lucru .
Cresterea (marirea in date antropometrice), dezvoltarea (parcurgerea tuturor etapelor de evolutie si maturizare psiho-socio-intelectuala) si induhovnicirea (evolutia sufletului de la starea de pacatosenie invederata pina la cea de sporire sufleteasca si trairea in virtute) fiintei umane nu se petrece decit in timp .
In functie de trecerea timpului , se apreciaza inceperea sau terminarea unei perioade de viata . Altfel spus , renuntarea la criteriul timp pt. caracterizarea etapelor vietii umane este hazardata .
Cu totii stim, de exemplu, ca maturizarea tinerilor desi nu este un proces care sa se intimple de azi pe miine (adica nu se masoara in zile) el totusi se petrece in timp iar ca exprimare folosim multiplii unitatilor fundamentale de timp : ani, decade, pluridecade, etc.
Este impropriu si neacademic sa apreciem etapele vietii omului exprimindu-ne : in vremea aparitiei menarhei , fetele sunt inca nematurizate ... sau : cit timp pe fata exista cosuri fetele sunt inca imature... sau: cind o fata absolva o facultate ea a devenit matura (si daca face facultatea la 35 de ani ?)... sau : dupa a 3 sarcina o femeie este la maturitatea maxima... sau : la vremea instalarii menopauzei femeia intra in ramolisment (si daca la 30 de ani din motive medicale i se scot ovarele si intra la menopauza , sau una are instalarea menopauzei la 42 de ani, alta la 50 , alta la 55 de ani , atunci cum mai interpretam ?)
Si exact la fel stau lucrurile si la baieti .

Deci, exprimarea in ani , a trecerii prin etapele vietii (desi cu o doza de relativism) este o caracterizare omniprezenta, in orice cultura si limba pt. fiinta umana . Durata unui fenomen uman este o caracteristica intrinseca a acestuia !


Si atunci care este sensul la afirmatia in care spuneti ca anii in sine nu conteaza ?
Probabil ca ati avut in vedere (lucru care mie mi-a scapat) si cazurile patologice umane in care se petrece cresterea organismului dar nu si dezvoltarea si induhiovnicirea, sau virste la care aceste achizitii de pierd cu desavirsire , gen oligofrenie , schizofrenie, diversele tipuri de dementa a adultului,etc.
Atunci da, anii in sine nu mai spun decit f. putin lucru : timpul la care s-a descoperit alienarea !

In rest , anii ramin inca un criteriu de caracterizare si segregare a oamenilor intre ei: toti copii merg la scoala numai la 7 ani si nu cind isi pun pt. prima data ochelari de vedere ... toti tinerii mergeau la armata la 19 ani si nu cind isi faceau prima iubita ... sansa aparitiei unui accident vascular major este la 5 ani de fumat neintrerup a 3 pachete de tigari pe zi si nu la schimbarea vechii masini cu una noua ...s.a.m.d. !!!

Iata ce inseamna timpul , anii ... cit de mult de tot inseamna acest timp care deobicei ne scapa printre degete astfel incit aproape ca nici nu ii stim puterea /semnificatia !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.10.2012 at 00:58:05.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 29.10.2012, 00:44:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Probabil ca ati avut in vedere (lucru care mie mi-a scapat) si cazurile patologice umane in care se petrece cresterea organismului dar nu si dezvoltarea si induhiovnicirea, sau virste la care aceste achizitii de pierd cu desavirsire , gen oligofrenie , schizofrenie, diversele tipuri de dementa a adultului,etc.
Din moment ce unii au ajuns la sfintenie la o varsta la care altii n-au atins-o nici avand de 10x mai multi ani in spate, ce relevanta are varsta?

Ceea ce trebuie avuta in vedere este dezvoltare persoanei si dupa care eventual sa i se decida varsta, nu invers.

P.S.

In afirmatia mea de mai sus era raspunsul la intrebarea in care se solicita un diagnostic al unei relatii dupa..diferenta de varsta.

Last edited by AlinB; 29.10.2012 at 00:51:17.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.10.2012, 01:11:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din moment ce unii au ajuns la sfintenie la o varsta la care altii n-au atins-o nici avand de 10x mai multi ani in spate, ce relevanta are varsta?

Ceea ce trebuie avuta in vedere este dezvoltare persoanei si dupa care eventual sa i se decida varsta, nu invers.

P.S.

In afirmatia mea de mai sus era raspunsul la intrebarea in care se solicita un diagnostic al unei relatii dupa..diferenta de varsta.
Ridicarea la rangul de sfint este un dar dumnezeiesc si ca orice asemenea dar (si tot ce tine de Dumnezeu) este inafara de timp . Adica se intimpla numai atunci cind voieste El, fara nici o regula aparenta si mai ales in felul pe care Il voieste .
Este un lucru care nu tine de cresterea , dezvoltarea sau evolutia duhovniceasca a omului (atentie la aceasta ultima formulare !).
Un exemplu chiar din zilele de astazi : mult imbunatatitul si cunoscutul in mai toata tara parintele Nichita Pascan de la Brincoveni , desi a sporit din treapta in treapta duhovniceasca se pare (deocamdata) ca nu va mai ajunge sfint nici o data , ci din contra , un cazut de la dreapta credinta !
Sfintenia (adica a ajunge la ea) este numai atributul lui Dumnezeu , nu al omului si asta este inafara timpului , nu asculta de trecerea anilor , de parcurgerea etapelor !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #96  
Vechi 31.10.2012, 19:24:58
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Diferenta de varsta dintre soti e necesar sa fie mare, mai precis sotia sa fie tanara pentru a se dedica eclusiv spre a naste si creste copii sanatosi, si nu pentru a se "virusa" cu altfel de cunostinte; daca tanara isi pierde timpul pe bancile universitatii, va invata sa discute cu sotul(colegul de grupa) teme de specialitate, uitand cum se face o supa, sau cum se spala trei "Pampersi".

-Arabii, tiganii au traditii destul de puternice in materie de casatorie(ca diferenta de varsta).

-Barbatii aveau nevoie de la bun inceput de psihologi pentru a nu cadea in pacat:
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.(Fac6,2)
Eu nu sunt de acord cu afirmatia ca sotia trebuie sa fie cat mai tanara pentru a se dedica exclusiv spre a naste copii...ce e cumva scopul e numai de inmultire...si barbatii sunt numai pentru inmultire atunci si scuza-ma nu prea se ridica la nivel unul batran.
Mai important mi se pare sa transmita niste valori (chiar si copiilor ei). Exemplu cu tiganii ti se pare bun? Cum isi creste o mama copilul daca nu stie bine sa aiba grija nici de ea?

Si cunosc personal un caz: sotia (o vecina) cu 11 ani mai mare ca el. Au avut o casnicie frumoasa, 3 copii...si ea a murit cu vreo 2 ani inaintea lui.

Sunt cazuri si cazuri...daca Dumnezeu da dragoste intre soti ce argumente avem noi sa stabilim limite?
E adevarat ca ar fi bine o diferenta mica de varsta..dar viata nu intra in niste tipare ..ar fi previzibila si si-ar pierde farmecul.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 31.10.2012, 19:45:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

-Diferenta de varsta dintre soti e necesar sa fie mare, mai precis sotia sa fie tanara pentru a se dedica eclusiv spre a naste si creste copii sanatosi, si nu pentru a se "virusa" cu altfel de cunostinte; daca tanara isi pierde timpul pe bancile universitatii, va invata sa discute cu sotul(colegul de grupa) teme de specialitate, uitand cum se face o supa, sau cum se spala trei "Pampersi".
Iata ca am reusit sa rad cu lacrimi.
Unde se ascundea musulmanul? Ghici? Chiar sub haina de crestin.
Dupa parerea dvs, nevasta ideala ar trebui fie cu 10-15 ani mai tanara, fara studii ca sa nu apuce sa" se viruseze", poate si cu batic si fusta pana in pamant, sa nu-si ridice ochii din pamant si mai ales sa nu sufle in fata barbatului ei.
Sau de ce nu, sa se imbrace in sac si sa isi puna si cenusa in cap...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.11.2012, 05:48:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Iata ca am reusit sa rad cu lacrimi.
Unde se ascundea musulmanul? Ghici? Chiar sub haina de crestin.
Dupa parerea dvs, nevasta ideala ar trebui fie cu 10-15 ani mai tanara, fara studii ca sa nu apuce sa" se viruseze", poate si cu batic si fusta pana in pamant, sa nu-si ridice ochii din pamant si mai ales sa nu sufle in fata barbatului ei.
Sau de ce nu, sa se imbrace in sac si sa isi puna si cenusa in cap...
Ii admir sincer pe musulmani fara sa-i cunosc.

Am citit despre o indianca nascuta in Anglia, care a fost petita din India si a pecat din Anglia ca sa se marite cu petitorul pe care nici macar nu-l vazuse; ce sa se cunoasca, de ca se iubeasca, ce diferenta de varsta?
A primit femeia oferta(ocazia) de a-si indeplini rolul randuit de Dumnezeu si ea s-a conformat.
Probabil ca se asteapta sa primesca respect pentru ceea ce face, pentru copii.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.11.2012, 07:06:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Diferenta de varsta dintre soti e necesar sa fie mare, mai precis sotia sa fie tanara pentru a se dedica eclusiv spre a naste si creste copii sanatosi, si nu pentru a se "virusa" cu altfel de cunostinte; daca tanara isi pierde timpul pe bancile universitatii, va invata sa discute cu sotul(colegul de grupa) teme de specialitate, uitand cum se face o supa, sau cum se spala trei "Pampersi".
Eu si sotul avem studii teologice(el are mai multi ani de teologie ca mine). Acest lucru ne permite sa ne prelungim in noapte discutand diferite aspecte teologice care ne-au atras atentia...asadar discutam teme de specialitate.
Cu toate acestea stiu si cum se face o supa(aproape toate mancarurile din bucataria romaneasca si nu numai), stiu sa schimb si un pampers(sunt deja la al patrulea copil), am avut si un job(acum bebe e mic), am o multime de activitati extracasa prin care intru in contact cu o multime de oameni, deci ma "virusez " zilnic cu o multime de cunostinte.

Deci la noi in tara, slava Domnului se pot aplica si alte randuieli decat la musulmani fara ca acestea sa prejudicieze viata de familie.
Poate ar fi cazul sa lasam prejudecatile la usa...nu de alta, dar europencenele nu sunt musulmance :d
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.11.2012, 07:24:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ii admir sincer pe musulmani fara sa-i cunosc.

Am citit despre o indianca nascuta in Anglia, care a fost petita din India si a pecat din Anglia ca sa se marite cu petitorul pe care nici macar nu-l vazuse; ce sa se cunoasca, de ca se iubeasca, ce diferenta de varsta?
A primit femeia oferta(ocazia) de a-si indeplini rolul randuit de Dumnezeu si ea s-a conformat.
Probabil ca se asteapta sa primesca respect pentru ceea ce face, pentru copii.

Iacata,ca nu mai conteniti sa ne minunati cu ideile dvs foarte originale.
Defapt nu stiu cat de originale,pt ca am mai auzit aceste idei socante si la alti Misogini,care isi doresc sa foloseasca femeia mizand pe falsa premiza ca este o fiinta inferioara si tare putinica la minte.
Poti ajunge si mai departe cu aceste scenarii,imaginanad intregi haremuri de femei(colonii)care nu au sansa sa vada lumina soarelui de atata conceptie,gestatie si lactatie.

Povestea cu indianca este ca o bata in balta;ei au alta religie,alte traditii,inca isi ard de vii vaduvele dintr-un bizar obicei.
Casatoria nu inseamna achizitionarea unui animal de companie si nici investitia intr-o sluga de casa,care sa-ti satisfaca si nevoile primare.

Sper totusi ca nu sunteti ortodox :) ?!?!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56