Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 22.12.2009, 01:09:07
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit vaaaiiii, mirabela !

Cum nu te uiti tu la stiri sa vezi cele fac americanii femeilor musulmane? Se poate, mai?
Sa ne amintim ca TOATE intamplarile din viata noastra, bune sau rele sunt INGADUITE de Dumnezeu, ca plata a pacatelor noastre si ca lectii din care sa invatam ceea ce nu am reusit pana acum. Si daca Dumnezeu A INGADUIT ca americanii sa fie acolo, pe pamant arab, CINE SUNTETI VOI, ROBI AI LUI DUMNEZEU, SA IL JUDECATI PE EL? Voi numai trebuie sa acceptati voia Lui !!!!!!!!!!!!!
Este sau nu?
Allah nu i-a nimicit, nu i-a ucis ci dimpotriva, i-a lasat si acceptat acolo, impreuna cu faptele lor. Deci, acceptati si voi ! Sauditii fac afaceri internationale cu americanii, toate tarile arabe folosesc moneda aericana in schimburile comerciale, Emiratele Arabe sunt placa turnanta pt teroristi internationali si comert cu droguri si acum va mai si plangeti? De ce oare? Rabdati cu seninatate voia lui Allah, ca stie el de ce ingaduie, si, mai ales, stiu ei, barbatii vostri !
  #242  
Vechi 22.12.2009, 01:29:00
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, daca nu va suparati pe mine ... si daca nu starnesc dezbinari...
Divortul este permis in islam? Ca se practica, se practica peste tot, dar este permis? Cum este permis in religia iudaica, de exemplu, cu carte de despartire?
Daca jignesc pe cineva, va rog sa nu va suparati si sa ma puneti la punct (pentru ca merit!). Dar intrebarea este autentica, chiar vreau sa stiu...
Draga mea,
Divortul in Islam ESTE Permis. Dar ei, musulmanii au o cale mai eleganta sa ocoleasca Legea lor: se separa !
Cand un musulman zice ca e divortat, sa nu il crezi! El este numai separat de nevasta-sa. Ca doar nu e tampit sa plateasca despagubirea pt care o semnat in contract !
Si, fii atentaca ei pot divorta pt multe motive si ffff simplu: SPUNE DE 3 ORI CUVANTUL "DIVORTEZ" IN PREZENTA A 4 MARTORI. Dar...nu le convine, mai sa divorteze, ca au conditii grele de casatorie!
De aia prefera arabii femeile europene. Ele habar n-au de Regulile Coranice, deci nu isi cer nici unul dintre drepturi. Le tin ei cat le tin si apoi incep sa o ia brambura prin lume. Crezi ca in tara lui nu are nevasta? Dar aia e scumpa si accepta si separarea si alta nevasta si alti copii. Tine de educatia lor.
Fie la ei ! Cel putin femeile noastre stiu sa isi castige painea lor si a copiilor lor, nu stau acasa ca paduchii in frunte si asteapta numa sa aduca fraierul salarul. Fiecare cu ce si-a ales. Noi cu ale noastre, ei cu ale lor. Eu cunosc foarte bine islamul, din interiorul lui. Am locuit si lucrat intr-o tara islamica, am avut extrem de multe relatii comerciale cu tarile arabe si am si vizitat cateva. Am citit si Coranul, de asemenea. Deci, vorbesc in cunostinta de cauza.
  #243  
Vechi 22.12.2009, 02:29:14
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunshine133 Vezi mesajul
Draga mea,
Divortul in Islam ESTE Permis. Dar ei, musulmanii au o cale mai eleganta sa ocoleasca Legea lor: se separa !
Cand un musulman zice ca e divortat, sa nu il crezi! El este numai separat de nevasta-sa. Ca doar nu e tampit sa plateasca despagubirea pt care o semnat in contract !
Si, fii atentaca ei pot divorta pt multe motive si ffff simplu: SPUNE DE 3 ORI CUVANTUL "DIVORTEZ" IN PREZENTA A 4 MARTORI. Dar...nu le convine, mai sa divorteze, ca au conditii grele de casatorie!
De aia prefera arabii femeile europene. Ele habar n-au de Regulile Coranice, deci nu isi cer nici unul dintre drepturi. Le tin ei cat le tin si apoi incep sa o ia brambura prin lume. Crezi ca in tara lui nu are nevasta? Dar aia e scumpa si accepta si separarea si alta nevasta si alti copii. Tine de educatia lor.
Fie la ei ! Cel putin femeile noastre stiu sa isi castige painea lor si a copiilor lor, nu stau acasa ca paduchii in frunte si asteapta numa sa aduca fraierul salarul. Fiecare cu ce si-a ales. Noi cu ale noastre, ei cu ale lor. Eu cunosc foarte bine islamul, din interiorul lui. Am locuit si lucrat intr-o tara islamica, am avut extrem de multe relatii comerciale cu tarile arabe si am si vizitat cateva. Am citit si Coranul, de asemenea. Deci, vorbesc in cunostinta de cauza.
pot sa iti pun si eu o intrebare?la crestini nu este permis divortul?daca femeia preacurveste,daca uita ca trebuie sa fie o mama devotata tu nu ai divorta sau stai cu ia incontinuare sa serviti micul dejun,iar in ce privesce ca spui ca crestinele muncesc si noi stam acasa iar gresesti.ce ai vrea sa stai tu acasa si eu sa muncesc ,ca proasta as fii sa te tin,barbatul este capul familiei care trebuie sa intretina familia.poti sa imi confirmi ca barbat ortodoxi nu au amante ?asa mai este si la noi cite un magar.divortul in islam este permis dar trebuie sa aduci argument dece vrei sa lasi acea femeie.
  #244  
Vechi 22.12.2009, 02:30:06
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunshine133 Vezi mesajul
Draga mea,
Divortul in Islam ESTE Permis. Dar ei, musulmanii au o cale mai eleganta sa ocoleasca Legea lor: se separa !
Cand un musulman zice ca e divortat, sa nu il crezi! El este numai separat de nevasta-sa. Ca doar nu e tampit sa plateasca despagubirea pt care o semnat in contract !
Si, fii atentaca ei pot divorta pt multe motive si ffff simplu: SPUNE DE 3 ORI CUVANTUL "DIVORTEZ" IN PREZENTA A 4 MARTORI. Dar...nu le convine, mai sa divorteze, ca au conditii grele de casatorie!
De aia prefera arabii femeile europene. Ele habar n-au de Regulile Coranice, deci nu isi cer nici unul dintre drepturi. Le tin ei cat le tin si apoi incep sa o ia brambura prin lume. Crezi ca in tara lui nu are nevasta? Dar aia e scumpa si accepta si separarea si alta nevasta si alti copii. Tine de educatia lor.
Fie la ei ! Cel putin femeile noastre stiu sa isi castige painea lor si a copiilor lor, nu stau acasa ca paduchii in frunte si asteapta numa sa aduca fraierul salarul. Fiecare cu ce si-a ales. Noi cu ale noastre, ei cu ale lor. Eu cunosc foarte bine islamul, din interiorul lui. Am locuit si lucrat intr-o tara islamica, am avut extrem de multe relatii comerciale cu tarile arabe si am si vizitat cateva. Am citit si Coranul, de asemenea. Deci, vorbesc in cunostinta de cauza.
Daca ai vorbi in cunostiinta de cauza ai stii mai bine regulile divortului in islam.Da,divortul este permis atunci cand s-a incercat absolut totul pentru ca problemele din casnicie sa dispara.Barbatul nu are nevoie sa spuna"esti divortata"de 3 ori ci e suficient numai o singura data si nici de martori nu e nevoie.
Barbatul nu trebuie sa se pripeasca cand pronunta divortul sitrebuie sa fie perfect constient de ceea ce face.Daca face din divort o amenintare,santaj etc atunci divortul nu este valid.
Daca totusi a spus "esti divortata" ,femeia va trebui sa astepe timp de 3 menstruatii,iar abia apoi ea va fi divortata.In timpul acesta,barbatul TREBUIE sa locuiasca in aceeasi casa cu sotia lui..deci practic..li se da o sansa ca sa se impace.Daca se impaca iar dupa un timp el iar spune"esti divortata",femeia iar va trebui sa astepte 3 menstruatii iar daca pana la finalul acestora ei se impaca iarasi,al treilea divort va fi iremediabil.Barbatul nu se va mai putea casatori cu aceea femeie decat daca ea va fi casatorita cu alt barbat inainte..
Divortul nu este o joaca,iar celor 2 li se da practic 2 sanse sa se impace.
  #245  
Vechi 22.12.2009, 02:34:16
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
vreau sa fac o rectificare: regulamentul amalgam !!!! pai cine i-a dictat coranul varul crestin....adica ii povestea cred in fiecare zi din biblie....dar nu stiu cine l-a scris ca nu stia sa scrie!!!

s-a convertit pt bani...ca le ofera situatie materiala....e greu cu munca !!!!


mult adevar in comment-ul asta ....
De unde stii tu Mirabela pentru ce se convertesc fetele la Islam?Eu am mai spus asta pe forum..m-am convertit mult inainte sa ma casatoresc,din pura convingere si crede-ma ca stiu foarte multe persoane care au intrat in islam fara ca sa aiba macar o prietena din religia aceasta.

"nu este cu putinta silirea la credinta".Asta spune Coranul.Am mai vazut pe forumul asta crestine care spuneau ca au o relatie cu barbati din alta religia si ghici care era raspunsul celorlalti de pe forum:
"Sa se converteasca din iubire pt tine"
Draga mea...nu stiu de unde ura asta pt islam dar macar incearca sa te mai documentezi inainte de a face afirmatii.De exemplu..incearca sa afli de ce se converteste lumea la islam

Last edited by laialy; 22.12.2009 at 02:40:00.
  #246  
Vechi 22.12.2009, 02:40:57
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
De unde stii tu Mirabela pentru ce se convertesc fetele la Islam?Eu am mai spus asta pe forum..m-am convertit mult inainte sa ma casatoresc,din pura convingere si crede-ma ca stiu foarte multe persoane care au intrat in islam fara ca sa aiba macar o prietena din religia aceasta.
Laialy eu as avea o intrebare pentru mirabela .ea confirma ca fetele se convertesc pentru bani,dar sint barbat crestini -ortodoxi care se convertesc acestia din ce cauza se convertesc?poate stie ia caci parerea mea este MAMA OMIDA,care le stie pe toate
  #247  
Vechi 22.12.2009, 02:50:29
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Laialy eu as avea o intrebare pentru mirabela .ea confirma ca fetele se convertesc pentru bani,dar sint barbat crestini -ortodoxi care se convertesc acestia din ce cauza se convertesc?poate stie ia caci parerea mea este MAMA OMIDA,care le stie pe toate
Asa este,si barbati se convertesc la islam si inca multi.Oare pentru bani si ei?:)))
  #248  
Vechi 22.12.2009, 02:53:28
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Te rog nu mai vorbi de iubire!caci se vede cu ochiul liber ce este in inima ta,imina ta este de piatra.ce se intimpla in tarile arabe?copii morti!mame plingind dupa copii lor!! iar voi stati aici si tot pe acesti amariti ii criticati ca teroristi sa iti fie rusina ca habar nu ai cite suflete nevinovate mor din cauza americanilor.voi nu incercati sa ajutati pe cineva la nevoie ,voi va uitati ce credinta are daca este de alta religie decit cea ordodoxa ii mai dat si voi un sut sa moara mai repede,la noi musulmani nu este asa ,noi am invatat cum sa ajutam pe cineva la nevoie indiferent de religia lui .si vreau sa te mai gindesti la un lucru daca este asa cum spui tu ca islamul este teroare nu te gindesti ca daca sau uni toti america ar fi doar un punct. gindeste inainte sa scrii ceva.
Trebuie sa iti reamintesc un lucru pe care ori l-ai uitat ori nici nu l-ai observat, citind Coran-ul: ABSOLUT TOTUL SE INTAMPLA CU STIREA LUI ALLAH. Ca doar nu este EL ocupat cu altceva si habar nu are ce se intampla cu credinciosii LUI? De ce crezi ca ingaduie EL suferinta acelor oameni, parinti si/sau copii? PENTRU CA MERITA. De ce crezi ca o femeie este batuta de sotul ei, sau parasita? PENTRU CA MERITA. Asa a decis Forta Suprema, Dumnezeu sau Allah, cum vrei sa-i zici. De ce le este ingaduit americanilor sa faca ceea ce fac, in tarile arabe sau in tarile crestine - vezi Iugoslavia, Kosovo-? Pentru ca acele popoare merita, isi merita soarta si NU suntem noi in masura sa judecam DE CE a hotarat Dumnezeu sau Allah sa lase sa se intample asta.
As vrea sa iti amintesti ca inca nu esti stapana pe viata ta, nu stii de unde vii si unde te duci si cu ce misiune de indeplinit ai venit tu insati pe lumea asta, si vrei cumva sa iti dea tie socoteala Allah de ce plang femeile musulmane sau de ce au venit americanii peste voi?
De ce nu vin in Europa? Au fost si au plecat, la arabi au ramas si vor mai ramane.
Si nu avem noi a-i cere socoteala Celui Prea Inalt de ce a hotarat El asta.
Corect?
Si... fii linistita in privinta unirii tarilor arabe: NU AI SA VEZI !
Daca era in voia Lui, erau uniti deja si stapani ai lumii, dar....Nu !
Viseaza prostimea araba la asta, li se arunca praful asta in ochi de zeci de ani....America are bomba atomica si de asemenea bombe chimice, daca ai auzit de ele. Nici macar un partz nu trage un arab fara sa stie americanii. Si voi visati sa va uniti si sa...ce? Sa le trimiteti o camila atomica? Haide, mai ! Putina cultura se cere, ca sa nu vorbim numai ca asa ne bate vantul in gura !
Sa nu crezi tu cumva ca petrolul arab se vinde intre ei si marile afaceri petroliere se fac ei intre ei, arabii ! nuuuu, draguta !
Afacerea este de milioane de jegosi de dolari americani si cu stirea jegosilor de americani sunt arabii lasati sa injure si sa isi umple conturile. Busines is business!
Bogatii seici si emiri sunt bogati in moneda lor nationala sau in dolari americani si cu conturi Europene? Cunosti cumva? Sau habar nu ai dar... vorbesti, ca suna bine?
Ma repet: cunosc sistemul musulman din interiorul lui, deci atat din punct de vedere religios cat si politic, te rog sa te documentezi si putem purta o discutie civilizata.
Asta daca vei avea argumente.
Si, in incheiere te rog respectuos sa imi explici si mie mai EXACT cu e cu "noi am invatat cum sa ajutam pe cineva la nevoie indiferent de religia lui "????
Pai de ce nu va ajutati voi intre voi, draguta? De ce stati voi gura casca dupa pomana crestineasca?
De ce nu va ajuta celelalte tari arabe? Asa, indiferent de religia lui, dar mai ales ei, fratii muslimi?
Ca mi se pare mie ca nu va incurca cu nimic crestinii romani intre care traiti si voi, nu? Si nu l-o pocnit nimeni inca pe musulmanul tau pe strada sau pe la moschee, nu-i asa? Ca la noi in tara avem si moschei, nu ai precizat daca in tara sotului tau au biserici ortodoxe?

Deci, lasa mama gurita mai mica cu laudele de sine, si cu mandria ca te-ai convertit la Islam.
Nimanui nu ii pasa, mie mi-e mila de femeile care isi schimba religia asa, ca zise el, minunatul sot, care de altfel are Jihad-ul ca misiune personala, deci el TREBUIE sa isi convinga nevasta sa se converteasca, altfel pica de fraier in fata comunitatii arabe. Sau nici asta nu stiai??? Ca te nasti intr-o familie de o anumita religie DIN VOIA LUI DUMNEZEU, dar iti schimbi religia cu liberul tau arbitru. Si ghici ! O sa te judece tot Iisus Hristos, ca si pe mine. Doar ca tu o sa raspunzi la niste intrebari in plus, referitoare la cum l-ai corectat tu pe Dumnezeu, ca EL nu a fost destul de destept sa te faca direct muslima.
Greu este sa fii un bun crestin, nu un bun musulman. Ca femeie nici macar cele 5 rugaciuni zilnice nu trebuie sa le faci, daca ai chef e bine si daca nu, tot ok este.

Printre altele, imi poti raspunde la intrebarea pertinenta de altfel, de ce un musulman poate sa se insoare fara probleme cu o crestina, dar un crestin NU are voie sa se casatoreasca cu o muslima?
Asta numai daca nu cumva...din intamplare...revenim la cunoscuta - sau nu - problema a jihad-ului, cu convertirea la Islam.
Imi cer scuze daca am atins subiecte dureroase, ele, subiectele nu sunt create de mine, adevarurile de asemenea nu sunt ale mele.
Adevarul sta intre noi, si...imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu este al islamului.
  #249  
Vechi 22.12.2009, 02:57:44
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Asa este,si barbati se convertesc la islam si inca multi.Oare pentru bani si ei?:)))
Stai ca acum mirabela nu ne poate raspunde ,poate ne ajuta acest domn care spune ca a citit coranul.
  #250  
Vechi 22.12.2009, 03:01:50
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Daca ai vorbi in cunostiinta de cauza ai stii mai bine regulile divortului in islam.Da,divortul este permis atunci cand s-a incercat absolut totul pentru ca problemele din casnicie sa dispara.Barbatul nu are nevoie sa spuna"esti divortata"de 3 ori ci e suficient numai o singura data si nici de martori nu e nevoie.
Barbatul nu trebuie sa se pripeasca cand pronunta divortul sitrebuie sa fie perfect constient de ceea ce face.Daca face din divort o amenintare,santaj etc atunci divortul nu este valid.
Daca totusi a spus "esti divortata" ,femeia va trebui sa astepe timp de 3 menstruatii,iar abia apoi ea va fi divortata.In timpul acesta,barbatul TREBUIE sa locuiasca in aceeasi casa cu sotia lui..deci practic..li se da o sansa ca sa se impace.Daca se impaca iar dupa un timp el iar spune"esti divortata",femeia iar va trebui sa astepte 3 menstruatii iar daca pana la finalul acestora ei se impaca iarasi,al treilea divort va fi iremediabil.Barbatul nu se va mai putea casatori cu aceea femeie decat daca ea va fi casatorita cu alt barbat inainte..
Divortul nu este o joaca,iar celor 2 li se da practic 2 sanse sa se impace.
Draga mea, de ce nu esti atenta la intrebare?
Intrebrea a fost daca divortul se accepta in islam, iar raspunsul meu a fost ca DA, SE ACCEPTA.
Aaaaa, ca li se da sanse, ca se intruneste familia si discuta...bla, bla, bla.
Inca o data deci: divortul se accepta si se si face, in conditiile impuse de Coran.

In plus, pentru informarea ta, eu chiar vorbesc in cunostinta de cauza.
Si am sa iti si spun de ce: am citit Coranul din cap in coada, am discutat si mi-am lamurit intrebarile pe care le-am avut, si inca cu imami arabi cu care am discutat in limba engleza si cu tot respectul care li se cuvine.
In caz ca nu ai citit atenta Coranul, trecerea la islam se face dupa un ATENT SI PROFUND studiu coranic. Si eu am intentionat sa cunosc Coranul in profunzime. Aprofundand aceasta religie am observat cu claritate ca este departe de vibratia mea sufleteasca. De aceea nu m-am mai convertit. Nu pt ca nu l-am inteles, asta ca sa nu iti mai dai tu cu parerea, ca poate habar nu am.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19