Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.12.2009, 08:47:10
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Mai fratilor, omul s-a smerit, si-a recunoscut greseala, mustrarea nu-si mai are locul dupa ce omul s-a indreptat pentru ca acesta exista mustrarea, pentru a-l indrepta pe om cu duhul blandetii FARA A CADEA SI TU IN ISPITA. El a terminat cu judecatul, a recuoscut ca a gresit stie ce ar fi trebuit sa faca, iar voi il judecati acum in continuare pentru ce a facut inainte.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."

Last edited by metanoia2; 09.12.2009 at 08:50:11.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.12.2009, 12:30:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul

Intr-adevar, dogmele se traiesc, in lucrarea Duhului Sfant, in Biserica, dar "credinta vine din auzite", din "cuvintele adevarului". Asa ca e important sa se explice care e diferenta, de exemplu, intre dogma Sfintei Treimi la noi vs. la catolici, ca sa inteleaga omul ce zicea Sfantul Fotie, ca Filioque "rupe unitatea Sfintei Treimi".
Cred ca noi, ortodocsii, ar trebui sa venim cu idei constructive care sa contracareze tendintele ecumeniste. Necazul e ca multi aprofundeaza studierea altor religii mai inainte de a cunoaste bine religia ortodoxa. Acestia cerceteaza confesiunile la fel cum ar studia fenomenele chimice. Necunoscand cum se cuvine Ortodoxia si netraind-o cu sufletul, nu pot nici sa-i inteleaga valoarea sau s-o apere.

Oricat de modern ar fi sa fim ecumenisti, trebuie sa ne vedem interesul (spiritual, nu material). Problemele pot fi discutate , dar cu sinceritate, nu prin prisma intereselor economice si politice. Sa fim sinceri pana la capat. Cum va apara Ortodoxia cineva care nu s-a convins de valoarea ei?

Dar deocamdata e bine sa ne convingem noi pe noi insine de valoarea Ortodoxiei. Caci transformarea incepe cu noi insine.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.04.2010, 11:23:02
camelia_david camelia_david is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2009
Mesaje: 1
Implicit par.Ioan Chirila

Dragii mei, luati bine seama cand vorbiti despre un preot! Ca e mare greutatea acestui cuvant! Cine vrea sa vorbeasca despre par. Chirila il invit sa-l asculte. Se adreseaza in predici fiecaruia in parte, la fel in viata de zi cu zi si la cursuri. Are cuvinte pentru fiecare suflet si vorbeste de la inima la inima. A studiat mult si o face mereu spre sporirea celor care-l asculta; are un cuvant bun si un zambet pentru fiecare. Simti o bucurie launtrica cand il vezi si o bucurie duhovniceasca cand il asculti.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.04.2010, 20:14:42
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
mikhail ,,Doamne ajuta!
Cand Hristos a vazut pe slujitorii satanei in Biserica din Ierusalim, a pus mana pe bici si i-a dat afara. In Vechiul Testament tot Hristos a poruncit ca oricine huleste Numele Domnului sa fie OMORAT. La fel si poponarii, ucigasii de copii(adica promotorii de azi ai avorturilor), inchinatorii la idoli e.t.c. Daca stramosii nostrii ar fi fost la fel de resetati ca noi, si ar fi acceptat in numele “libertatii” si “tolerantei” ca toti degeneratii si indracitii sa-si faca de cap, azi noi nu am mai fi existat. Cred ca ar trebui sa urmam porunca Domnului si exemplul stramosilor nostrii! Proiectul iudaic “noul Canaan” este in plina desfasurare. Romania, Moldova si Ucraina vor devenii un singur stat unde stapinii jidovi vor trai boiereste, iar sclavii goimi-redusi ca numar la doar cateva milioane- vor avea “privilegiul” sa slujeasca stapinilor. Trebuie sa fi ori iuda, ori imbecil ca sa accepti asa ceva!
Proiectul “noul Canaan” este conceput si finantat de Alianta Israelita Internationala in colaborare cu lojile B’nai B’rit. Internationala Vaticanului si internationala sionista si-au dat mana pentru distrugerea Ortodoxiei! Si si-au gasit ajutoare tocmai pe ierarhii eretici-ecumenisti si luptatori de Dumnezeu, ca Sofronie Drincec, Daniel Ciobotea, Nicolae Corneanu e.t.c. Va aduceti aminte de boboteza ecumenica savarsita de apostatul Sofronie? Acest jidov in straie de episcop este la baza distrugerii ortodoxiei in Bihor. Este ajutat de “fratii” uniati, liberali, demonocrati, baptisti si adventisti. Si bineinteles ca sint cu totii in slujba sionistilor!
Frati romani si crestini! Ridicati-va capetele voastre din tarina in care a-ti fost aruncati! Luptati pana la moarte contra vrajmasilor lui Hristos si ai neamului Romanesc!''


Sursa: Apologeticum.ro


Nu stiu daca e adevarat ce spune acest user pe Apologeticum. Totusi, merita sa reflectam.
Crezi ca merita sa reflectam la orice elucubratii? La toate teoriile conspirationiste ciudate? Asta inseamna oare o risipire a inutila a timpului nostru!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.06.2010, 18:15:42
naly202 naly202 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 1
Implicit pr. I. Chirila

se vede treaba ca majoritatea celor care se dau mari ganditori si mari ortodocsi aici pe forum habar nu au cine este Pr. Chirila si nu l-au auzit niciodata la vreo predica sau la vreun curs, si probabil ca nu au nici o legatura cu clujul sau cu facultatea de teologie de oriunde in tara. libertatea de exprimare are si ea neajunsurile ei, cum ar fi comentariile stupide.
Pr. Chirila mi-a fost profesor si decan 5 ani cat am fost la Facultate+ master. este o personalitate complexa teolog, filosof, literat. este ciudat, intr-adevar, daca prin ciudat se intelege o minte sclipitoare, o super cultura, un vocabular teribil de bogat si neologistic, naturalete, un simt al umorului plin de ironie. e un deliciu sa mergi la cursul lui.
IPS Bartolomeu Anania nu numai ca l-a acceptat ca decan dar l-a si desemnat personal.
in ce priveste discutia despre ortodoxia/ erezia pr. Chirila, mi se pare o idiotenie atat de mare incat refuz sa o comentez. doar un total necunoscator ar putea afirma asa ceva.
mai puneti mana si cititi, are destule carti scoase:
http://www.jsri.ro/old/html%20versio...-recenzie2.htm
http://www.librarultau.ro/autor/chirila-ioan--i15879
desi ma indoiesc ca veti intelege mare lucru.
http://www.ftr.ro/adevarul-e-unul-si...multi-3613.php

byyyyyyye!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.11.2011, 12:28:58
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://ot.ubbcluj.ro/dotnetnuke_2/Pr...4/Default.aspx

Date personale
Data nașterii: 07 februarie 1962
Locul nașterii: Măgoaja, Cluj, România
Adresa: E. Grigorescu 114, Cluj-Napoca, jud. Cluj

Locul de muncă
Universitatea „Babeș-Bolyai”, Facultatea de Teologie Ortodoxă,
p-ța A. Iancu 18, Cluj-Napoca, tel/fax: 00 40 264 431 005

Studii
1999 doctor în teologie, specialitatea Studiul Vechiului Testament și Limba Ebraică, la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Andrei Șaguna” a Universității “Lucian Blaga” din Sibiu sub îndrumarea Pr. prof. univ. dr. Dumitru Abrudan, cu teza “Cartea profetului Osea, introducere, traducere, comentariu și teologia cărții”, susținută în sedință publică în data de 18.10.1999, obținând calificativul "Foarte Bine".
1992 – 1998 cursurile școlii doctorale de teologie, Sibiu, teza cu titlul “Cartea profetului Osea, introducere, traducere, comentariu și teologia cărții”, conducător Pr. prof. univ. dr. Dumitru Abrudan, la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Andrei Șaguna” a Universității “Lucian Blaga” din Sibiu.
Stagii de documentare în Israel și Grecia în anii : 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001.
1991 – 1996 cursuri de doctorat în Istorie modernă universală la Facultatea de Istorie și Filozofie a Universității “Babeș–Bolyai” din Cluj-Napoca sub conducerea domnului Prof. univ. dr. Ladislau Gyemant, cu teza “Relații cultural – bisericești româno-ebraice în Transilvania în secolele XVIII – XIX” (în curs de finalizare pentru susținere)
1994 – 1995 bursier al Universității din Tel Aviv, Israel, studiind la Institutul Goren-Goldstein, la Ecole Biblique de Jerusalem, la Studium biblicum franciscanum din Jerusalem și în cadrul Arhivelor Sionismului, în vederea alcătuirii celor două teze de doctorat. În același timp am urmat cursurile de specializare în Lb. Ebraică în cadrul Universității din Tel Aviv.
1992 – 1993 (lunile octombrie – noiembrie 1992) curs de specializare în Lb. Ebraică la Universitatea din Budapesta, în cadrul Institutului de Asirologie și Babilonistică sub îndrumarea prof. univ. dr. Komoroczi Geza;
1988 - licențiat în teologie cu lucrarea “Ființa harului – din punct de vedere interconfesional“, alcătuită sub îndrumarea pr. prof. univ. dr. Ioan Ică, obținând calificativul “Excepțional”.
1984 – 1988 Institutul Teologic de grad universitar din Sibiu, obținând în sesiunea iunie 1988 titlul de licențiat în teologie
1980 – 1983 Seminarul Teologic Ortodox Român din Cluj-Napoca, în regim de cursuri intensive.
1976 – 1980 Liceul “A. Mureșanu “- Dej, Bacalaureatul în sesiunea iunie 1980

Activitate profesională
Din 2007
Visiting Professor al Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca
01.10.2004 Profesor titular la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, la disciplina Studiul Vechiului Testament
01.10.2000 Conferențiar titular Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, la disciplinele Studiul Vechiului Testament, Limba Ebraică și Arheologie biblică.
01.10.1995 Lector Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca
05.10.1992 Asistent Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca pentru discipline biblice, predând prin delegație Studiul Vechiului Testament și Limba Ebraică.
01.10.1990 transferat ca asistent universitar - spiritual la Institutul Teologic de grad Universitar din Cluj Napoca
01.04.1989 profesor-duhovnic titular la Seminarul teologic Ortodox din Cluj-Naopca, predând disciplinele : Studiul Noului Testament și Studiul Vechiului Testament.
01.09.1988 pedagog la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj Napoca și hirotonit diacon.
Am susținut cursurile pentru nivel licență (1991-2000) ale disciplinelor: Istoria limbii Ebraice, Limba Ebraică biblică și Istoria literaturii ebraice, Arheologie Biblică la Institutul de iudaistică Moshe Carmilly din cadrul UBB Cluj Napoca și în cadrul Facultății de Litere a UBB, și Cursurile de Arheologie biblică (1996-2000), nivel Master, la Centrul de studii iudaice Goren Goldstein al Universității București.

Funcții administrative
2004 – prezent Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca
1997 – 2004 Cancelarul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.
1995 – 1998 Directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox Român din Cluj-Napoca.

Premii
2006
Premiul special pentru poezie al revistei „Dor de Dor” la Concursul Național de Poezie și Pictură „Dor de Dor”, ediția I, Cluj-Napoca
2006 Diplomă din partea Centrului de creație și cercetare „Sf. Ev. Luca” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca
2006 Diplomă de excelență a Societății Academice de Cercetare a Religiilor și Ideologiilor
2006 Diplomă de aniversare din partea Radio Renașterea la împlinirea a 7 ani de emisie, pentru colaborarea temeinică
2006 Diplomă de onoare pentru creația literară la Festivalul „Primăvara studențească”, 10-15 aprilie
2006 Diplomă de excelență din partea Fundației Protecției Sociale Generale din România „Dan Popescu” – filiala județeană Cluj
2006 Diplomă pentru excelență științifică din partea UBB
2005 Diploma de inovație instituțională
2005 Diplomă de onoare din partea Inspectoratului Școlar Județean Cluj
2005 Diplomă de onoare din partea secției Artă Sacră a Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca pentru contribuția la realizarea expoziției Proiect-Atelier Îngeri, ed. a III-a, 2005.
2004 Diploma de excelență didactică (UBB)
2003 Premiul Universității „Babeș-Bolyai” pentru lucrarea „Fragmentarium exegetic filonian II. Nomothetica. Repere exegetice la Decalog”


Daca vad parintele Justin Parvu sau ieromonahul Filotheu biografia asta fac criza de nervi.
Parerea mea.
Nu poți să judeci pe cineva înainte să citești ce a scris. Îmi este profesor. Îl respect pentru cultara pe care o are dar și pentru personalitatea sa. Ciudat.. da, mi s-a părut și mie la început, dar nu din cauza scrierilor sale, sau a celor predate. Pur este un ciudat pentru felul în care predă. Sincer, nu am mai întâlnit un astfel de profesor.

Poți să începi să urmărești materialele sale: uite aici un link - http://www.youtube.com/watch?v=-PzMuS4iDG8

Poate dacă dovedea un comportament eretic nu îl țineau lângă ei cei doi mitropoliți ai Clujului.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.10.2017, 17:50:17
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negrean Vezi mesajul
Nu poți să judeci pe cineva înainte să citești ce a scris. Îmi este profesor. Îl respect pentru cultara pe care o are dar și pentru personalitatea sa. Ciudat.. da, mi s-a părut și mie la început, dar nu din cauza scrierilor sale, sau a celor predate. Pur este un ciudat pentru felul în care predă. Sincer, nu am mai întâlnit un astfel de profesor.

Poți să începi să urmărești materialele sale: uite aici un link - http://www.youtube.com/watch?v=-PzMuS4iDG8

Poate dacă dovedea un comportament eretic nu îl țineau lângă ei cei doi mitropoliți ai Clujului.
Doamne ajută!
Doamne, ce m-am speriat la începutul filmulețului! Eram sigură că îmi văd unul dintre profesorii de muzicologie! Pentru că era chiar el! :)))) Ha, ha, mulțumesc.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Admiterea la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 25.05.2012 22:22:42
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
facultatea de teologie n_claudia Generalitati 16 23.07.2009 17:25:16
facultatea de teologie URGENT ramona21 Generalitati 2 22.11.2007 18:34:15