Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.02.2009, 14:23:52
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdiasimi Vezi mesajul
Dar ce sfat dati acelor femei-sotii (barbati-soti), care -totusi-exagereaza atunci cand e vorba de post sau de relatiile cu partenerul? Nu toate sfaturile duhovnicilor de la manastiri se potrivesc cu lumea "reala" (ca sa spun asa), lumea in care nu mai traiesc de mult.

Eu cred ca trebuie inteleasa si lumea "reala" si lumea "religioasa", dar sa nu se exagereze in nicio parte. S-a ajuns la despartiri, dezbinari de familii din aceasta cauza.

Mie mi se spunea, de multe ori, ca-l "pun la colt" pe sotul in post, sau in zilele de sarbatoare. Adevarul este ca am incercat "sa-l pun la colt" (sa nu-i accept avansurile in aceste perioade), dar nici n-am exagerat. El stie ce fac si, la randul lui, nici el nu exagereaza. Numai ca sunt momente cand "simt" ca nu trebuie sa-l refuz ... (VA ASIGUR, CU MANA PE INIMA CA NICI EL NU EXAGEREAZA SAU PROFITA D SITUATIE).



Doamne ajuta!
Relatia dintre soti poate fi diferita de la caz la caz. Constructia interna de asemenea. Nu poti aplica aceeasi reteta pt. toate cazurile de acelasi gen. De aceea cine nu se intoarce, sa fie precum pruncul iar de aici sa inceapa din nou, nu va intra in imparatia cerurilor. Nu eu spun asta, ci Domnul. Casatoria este o Sfanta Taina, doar in anumite conditii, altfel esti in afara acestei Taine. Degeaba ne amagim, sau incercam sa ne invartim sa ne rasucim, caci tot acolo ajungem. Poate de aceea a lasat Domnul si batranetea, fiind ca un fel de ajutor din acest pct de vedere, atunci cand omul devine neputincios, dar astfel devenind, respecta oarecum cele de folos pt. mantuire. Nu toti ajungem sa imbatranim, e drept. Nu toti ne si mantuim. Fiecare e liber sa aleaga, desi iata de multe ori trebuie ca alegerea sa se faca in doi. Atunci cand miscarea celor doi, care unul ar trebui sa fie, nu este cu simplitate si sinceritate pentru a putea pune pe Cale, smerenia, sapienta si sfintenia inseamna ca nu staruim si nu ne silim. Nu ne silim staruind, dar nici nu ne straduim, silindu-ne. Numai in aceste miscari, aceste trairi si toate in Hristos si pentru Hristos, ne pregatesc Calea mantuirii noastre.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile dintre Biserica ortodoxa din Moldova si cea din Transilvania STEPHAN Istoria bisericii 8 16.10.2012 17:40:45
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Relatiile dintre preoti dorinastoica14 Preotul 12 29.03.2010 13:01:59