Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2006, 08:55:32
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

carti, ziare, reviste, oferta este destul de bogata. unii citesc clasicii romani in liceu si pun punct capitolului lectura. altii citesc libertatea in metrou, altii isi cumpar lunar carti si mai trec si pe la biblioteci publice, altii mai deschid cite o carte din cind in cind.

ce aveti acasa in biblioteca si ce va place sa cititi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2006, 14:02:08
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

"Human, All Too Human", "Thus Spoke Zarathustra", "The Twilight of the Idols", "Über Wahrheit und Lüge im außermoralischen Sinn", Friedrich Nietzsche
"Manufacturing Consent"... toate de Noam Chomsky
..am scris titlurile in liba in care le-am citit. de obicei traducerile sunt jalnice.
cititi Platon, macar apologia lui Socrate.
cititi orice. :)
asta e sfatul cel mai bun, cititi orice :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2006, 10:31:00
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

In general carti de istorie, tehnice si reviste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2006, 12:07:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Am in biblioteca in general carti crestine,ORTODOXE.Imi place sa cumpar (unele le iai gratuit de pe net si le citesc si pe calculator,sau le scot la imprimanta) si sa si citesc carti ortodoxe scrise impotriva ecumenismului: „Biserica ortodoxa si ecumenismul” de Sfantul Iustin Popovici; „Singur ortodoxia „ de Parintele Arsenie Papacioc…;carti care prezinta invatatura ortodoxa despre lumea de dincolo: ”Sufletul dupa moarte” de Parintele Serafim Rose ;mai citesc si din vietile sfintilor,filocalii,P.S.B.-URI;carti scrise de sfinti: ”Despre inselare” de Sfantul ignatie Briancianinov.

Parerea mea este ca oricarui om ii foloseste in viata asta si in cea vesnica daca citeste carti ortodoxe si mai tine cont si de ce scrie in ele.ASA CA CITITI CAT MAI MULTE CARTI ORTODOXE.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2006, 17:25:20
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Literatura universala si romaneasca(beletristica)...istorie,religie de tot felul...medicina naturista...filosofie...ceva reviste despre masini si motociclete,cosmetice si intretinere corporala,diete...etc
Cam atat...putin,mult...nu conteaza....eu cred ca mai important este ceea ce citesti sau cat citesti intr-o anumita perioada de timp...nu ce carti ai sau daca ai...cine vrea sa citeasca are de unde sa imprumute o carte,nu este nevoie sa cumpere,mai ales daca tinem cont de situatia materiala in care se scalda romanii la ora actuala...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2006, 06:41:48
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
[...]eu cred ca mai important este ceea ce citesti sau cat citesti intr-o anumita perioada de timp...nu ce carti ai sau daca ai...cine vrea sa citeasca are de unde sa imprumute o carte,nu este nevoie sa cumpere,mai ales daca tinem cont de situatia materiala in care se scalda romanii la ora actuala...[...]
de acord cu tine, nu am vrut sa jignesc... de aia intrebarea era "ce avem in biblioteca, ce ne place sa citim" - pentru ca in general, mai ales daca nu avem posibilitati materiale, cumparam numai ceea ce ne place foarte mult. voiam sa-mi fac o idee si in functie de preferinte. una e sa ai in biblioteca 450 de carti de sandra brown si danielle steel si alta e sa ai 2 romane de rebreanu, nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2006, 12:03:47
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ai jignit deloc...este o intrebare fireasca si ...culmea ca mai ai si dreptate referitor la preferinte...dupa acest aspect se poate face o imagine si o caracterizare destul de apropiata de realitatea in care o persoana isi formeaza caracterul,personalitatea...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2006, 18:06:45
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu conteaza chiar cat citim(decat daca nu citim mai nimic) ci ce anume. Cum zicea si primus, va recomand o carte buna de filozofie antica, un volum eminescian, o carte a unuia din autorii rusi ai secolului XIX, un roman de Eliade sau ceva de Preda(desi nu sunt un fan al stilului sau) in locul oricator sute de volume ieftine.
Ultima carte citita e "M-am hotarat sa devin prost" de Martin Page, interesanta si scurtuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2006, 21:36:30
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai, io in general citesc decat din Sfanta Scriptura. Ea este sinura carte pe care am citito complect in toata viata mea. Am mai incercat ceva fortat o data, da nu m-ia plcaut. Am avut io odata un dascal bun de mi-a spus ca sa te feresti de omu dea citit mai mult de o carte, ca ala are mintean colturi si e zmintit si te zminteste si pe tine la randul lui. In Sfanta Scriptura se gasese orice raspuns, nu e nevoie si de altele. Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2006, 22:15:02
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Bine spunea cineva ca singura carte de care are nevoie omul in viata este Biblia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 18:25:31
Cum citim Biblia? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 28 31.08.2012 17:52:36
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00