Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2009, 00:36:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Despre rugaciunea continua ( o povestioara cu tâlc )

Au venit, odata, la avva Lucius, la Ennaton, cativa calugari euhiti. Batranul i-a intrebat : "Ce lucrati voi cu mainile ?" . Ei au raspuns :"Noi nu ne atingem de lucru, ci, cum zice Apostolul, ne rugam neintrerupt". Batranul ii intreaba : "Dar nu mancati ?". Ei zic : "Da". El : "Si cand mancati cine se roaga pentru voi ? " . Apoi : "Nici nu dormiti ? " Ei : "Da". Batranul: "Si cand dormiti , cine se roaga pentru voi ?". N-au stiut ce sa-i raspunda. El continua : " Iertati-ma , dar voi nu faceti cum spunetî. Eu am sa va arat ca, desi lucrez , cu mainile, ma rog neancetat. Iata cum : Ma asez cu Dumnezeu, sa-mi umezesc smicelele. Apoi le impletesc in funie zicand : < Miluieste-ma , Dumnezeule, dupa marea mila Ta, si dupa multimea indurarilor Tale , sterge faradelegea mea >. Sî-i intreba : "Oare aceasta nu-i rugaciune? " . Ei au raspuns : "Ba da". Apoi continua : " Toata ziua ma rog si castig mai mult sau mai putin de saisprezece parale. Dau doua de pomana, la poarta, iar restul mananc. Cine primeste cele doua parale se roaga pentru mine in timp ce mananc si dorm. Astfel , cu harul lui Dumnezeu, indeplinesc porunca de a ma ruga mecetat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorii cu talc cristiboss56 Pocainta 1267 25.07.2022 21:41:14
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 20:01:38
Ofensiva impotriva populatiei continua cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 30 16.12.2009 10:47:01
Distrugerea trecutului continua Stefan500 Generalitati 6 22.08.2008 00:02:06
O povestioara frumoasa mirelat Generalitati 0 14.04.2008 01:27:46