Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.07.2009, 16:51:31
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Teme de mediataie pentru dl georgepacuarau

E o cruzime si nu numai sa iti imaginezi ca durerile altora sunt blesteme. Uneori sunt binecuvantari... Oare ce ai fi zis tu de Iov?
Nici nu ai tu idee ce haruri se pot ascunde vederii noastre acolo unde pare ca numai nenorocirea si blestemul salasluiesc.

Iti poti imagina ce se va intampla daca copilul tau va veni pe lume cu handicapuri, sau le va dobandi in urma unui accident. Din vina cui? a staramosilor, a sotiei... a cui? Ai tu idee ce dezastru este pentru un copil sa se considere un blestem?????? Ai tu idee ce povara ii pui???? Ai tu idee ce pova pui semanand aceasta samanta otravita in sufletul vreunui om cu handicap sau parintelui/apartinatorului celui cu handicap care ajunge sa citeasca pe forumul ortodox mesajul tau????? Tu stii cat de greu se duce o asemenea povara??? Tu stii cum se lupta cei care se nascu cu handicapuri si parintii lor pentru recuperare???? Stii prin ce dureri trec???? Dar in ochii celor mai mari ai vazut tristetea adanca, depresia???? Singurul lucru care mai lipsea in durerea lor ar fi oprobiul??? Ai vazut cum trec cu privirea in jos parintii care imping caruciorul unui copil handicapat... si compara cu mandria cu care parintii celorlalti copii isi plimba odorul grasunel si vesel care chicoteste aducand bucurie trecatorilor. In timp ce parintii copiilor santosi sunt mandri si felicitati adesea, pe ceilalti oamenii ii privesc lung, uneori intorc capul si scuipa in san, alteori ii jignesc ca i-au pastrat, sau ii intreaba "nevinovat" de ce sunt copii lor asa... MAI DA SI TU CRESTINE CU SARE PE RANA!!!

NU mai zic nimic, sa te lumineze Dumnezeu!

Cat priveste copilasul pe care il asteptati, sa va traiasca si sa fie santos tun! Totusi mergeti si faceti o ecografie si spuneti de la inceput doctorului ca nu vreti sa stiti sexul copilului si nu vi-l va spune. Se poate descoperi spre exemplu ca copilul este infasurat de cateva ori in cordonul ombilical si o cezariana i-ar salva viata, sau se pot descoperi anumite defecte care pot fi corectate foarte bine prin operatie imediat dupa nastere si atunci vor fi pregatiti sa intervina, se pot vedea anumite defecte ale placentei care impun anumite conduite medicale, cum ar fi o imbatranitre prematura a placentei care impune declansarea travaliului mai inante, se pot vedea gemeni (desi un doctor care se pricepe foarte bine la palpat nu prea poate avea dubii in acest caz)... Nu sunt fan al ecografiilor, dar 2-3 ecografii la o sarcina sunt necesare, nu moft.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.07.2009, 17:03:49
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Iti poti imagina ce se va intampla daca copilul tau va veni pe lume cu handicapuri, sau le va dobandi in urma unui accident. Din vina cui? a staramosilor, a sotiei... a cui? Ai tu idee ce dezastru este pentru un copil sa se considere un blestem?????? Ai tu idee ce povara ii pui???? Ai tu idee ce pova pui semanand aceasta samanta otravita in sufletul vreunui om cu handicap sau parintelui/apartinatorului celui cu handicap care ajunge sa citeasca pe forumul ortodox mesajul tau????? Tu stii cat de greu se duce o asemenea povara??? Tu stii cum se lupta cei care se nascu cu handicapuri si parintii lor pentru recuperare???? Stii prin ce dureri trec???? Dar in ochii celor mai mari ai vazut tristetea adanca, depresia???? Singurul lucru care mai lipsea in durerea lor ar fi oprobiul??? Ai vazut cum trec cu privirea in jos parintii care imping caruciorul unui copil handicapat... si compara cu mandria cu care parintii celorlalti copii isi plimba odorul grasunel si vesel care chicoteste aducand bucurie trecatorilor. In timp ce parintii copiilor santosi sunt mandri si felicitati adesea, pe ceilalti oamenii ii privesc lung, uneori intorc capul si scuipa in san, alteori ii jignesc ca i-au pastrat, sau ii intreaba "nevinovat" de ce sunt copii lor asa... MAI DA SI TU CRESTINE CU SARE PE RANA!!!
Da n-am spus eu a spus parintele cand lam intrebat ce e cu oamenii handicapati si care sunt bolnavi din nastere psihic. Parintele mia zis ca asa se platesc pacatele grele peste generatii si atunci am zis parinte ce vina are copilul cu cea gresit el? si parintele a zis ca nu are nicio vina dar asa sunt pedepsiti parintii sau cei din arborele genealologic care au comis pacatul.

Si eu am zis da parinte nu se poate sa pedepseasca copilul ca n-a facut nimic si a zis ca Dumnezeu le face pe toate asa cum sunt si ca daca nu intelegem nu inseamna ca Dumnezeu greseste, inseamna ca stie el ceva ce noi nu stim ca mare este intelepciunea lui si noi suntem mici nestiutori si neputinciosi fata de el.

Asa ca de-aia inteleg eu ca copii handicapati sunt un blestem ca sunt o paguba pentru parinti nu se pot misca nu pot manca singuri. Uni mai ii aduce la biserica unde ma duc eu duminica si mai fac galagie in timpul slujbelor si cand ii canta parintele facea spume la gura si mai avea putin si cadea din scaunul cu rotile. femeile sa-u speriat si au zis ca are demoni in el ca lau vazut cum se uita intr-o parte cand vede crucea.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.07.2009, 17:09:23
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Traim in Evul Mediu, ce mai...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.07.2009, 18:46:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

George, sa va binecuvanteze Dumnezeu copilul si sa aveti parte numai de bucurii.
Sa stii ca daca a spus parintele asa nu inseamna ca e adevarat, mai gresesc si preotii!
Sunt de acord cu Cristina.. Cum poti sa vorbesti asa despre un copil handicapat?
Copiii acestia chiar daca ar purta ceva din greselile parintilor tocmai de asta ar trebui inconjurati cu dragoste insutita, luati in seama mai mult, ocrotiti.. Ei sunt nevinovati si vor ajunge in rai inaintea noastra, probabil! Si BRAVO parintilor care au un asemenea copil, care in zilele noastre de avort generalizat au avut curajul sa-l pastreze si sa-l ocroteasca. Ar trebui EI sa stea cu capul sus, nu noi care avem copii normali, pe care daca ar fi dupa teoria cu pacatele poate nu ar fi trebuit sa-i avem, daca ne gandim un pic cu sinceritate la pacatele noastre!
Cand Hristos a fost intrebat despre orbul din nastere daca el sau parintii lui au pacatuit de este asa, a zis 'nici una nici alta', ci ca sa se arate slava lui Dumnezeu'.
Acum, sigur ca uneori copiii poarta problemele si pacatele parintilor, dar asta nu inseamna ca cineva acolo este blestema! Ar trebi sa ne cercetam pe noi si sa traim cat mai mult dupa voia lui Dumnezeu si in dragostea Lui, nu sa ii judcam pe altii.

Nu vad ce are ecumenismul cu aceasta problema. Refuz sa discut despre asta aici.
Nu am zis de loc ca nu ar fi valabila porunca de a creste si a ne inmulti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.07.2009, 19:40:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Fericiti cei cu duhul,caci a lor este Imparatia Cerurilor!
Nu stiu daca ati urmarit si alte topicuri,insa chiar George spune ca a avut o boala cand a fost mic si care l-a lasat cu niste deficiente.
Chiar si din exprimarea sa se observa o anumita neconcordanta in idei si limbaj.
Cred ca un rol decisiv il are in aceasta duhovnicul sau.Este bine ca s-a indreptat catre credinta,totusi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.07.2009, 16:47:29
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgepacuraru Vezi mesajul
Da n-am spus eu a spus parintele cand lam intrebat ce e cu oamenii handicapati si care sunt bolnavi din nastere psihic. Parintele mia zis ca asa se platesc pacatele grele peste generatii si atunci am zis parinte ce vina are copilul cu cea gresit el? si parintele a zis ca nu are nicio vina dar asa sunt pedepsiti parintii sau cei din arborele genealologic care au comis pacatul.

Si eu am zis da parinte nu se poate sa pedepseasca copilul ca n-a facut nimic si a zis ca Dumnezeu le face pe toate asa cum sunt si ca daca nu intelegem nu inseamna ca Dumnezeu greseste, inseamna ca stie el ceva ce noi nu stim ca mare este intelepciunea lui si noi suntem mici nestiutori si neputinciosi fata de el.

Asa ca de-aia inteleg eu ca copii handicapati sunt un blestem ca sunt o paguba pentru parinti nu se pot misca nu pot manca singuri. Uni mai ii aduce la biserica unde ma duc eu duminica si mai fac galagie in timpul slujbelor si cand ii canta parintele facea spume la gura si mai avea putin si cadea din scaunul cu rotile. femeile sa-u speriat si au zis ca are demoni in el ca lau vazut cum se uita intr-o parte cand vede crucea.
Mai omule, bolile, moartea si tot ceea ce e rau pot fi o urmare a pacatelor parintilor (pacatul este o ranire, o lucrare cu urmari negative in trup si in suflet si aceasta lucratura se poate transmite). Mai pot fi si o pedeapsa. DAR pot fi si o binecuvantare pentru cei care-i primesc. Obligati fiind (Parinti, rude, prieteni, educatori, personal medical si ingrijitori) sa lucreze pentru sustinerea si recuperarea lor, a acestor mai mici frati ai Domnului, sufletul lor isi dezvolta calitatile. E un mod de a intra in harul Lui Dumnezeu. Cunosc oameni care considera ca a fost "un privilegiu" (cuvantul lor) pentru ei sa ingrijeasca ani in sir parintii bolnavi de Alzhaimer. Mie mi se pare un dezastru... si totusi pe unii ii inalta.

Cel mai bine pentru noi ca crestini este sa ii consideram pe fiecare in parte ca fiind unul din cei care sufera pentru a se arata slava Lui Dumnezeu... Cred ca e indicat sa la transmitem ca ei sunt iubiti de Dumnezeu, ca sunt in aceasi masura ca si noi chipul Lui, ca indiferent de motivul pentru care sufera, ei au rostul si locul lor in aceasta lume.

La subiectul Umanitare am postat un filmulet facut de mine despre astfel de copii. I-am cunoscut in sectia de recuperare de la spitalul Budimex cu ocazia faptului ca fi-miu cel catarat si impiedicat si-a rupt bine mana si a fost operat si acum facem in fiecare luna cate 2 saptamani de recuperare.
http://www.youtube.com/watch?v=CsG7j37Sslc
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.09.2010, 23:24:09
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista multi care fara voia lor nu se pot casatori, sau avea copii, oricat ar dori.
Se spune ca este voia lui Dumnezeu. De ce, nu se stie.
Dar daca rostul majoritatii este de a se casatori si avea copii, atunci rostul celorlalti care este?
Ma refer mai ales la femei aflate in asemenea situatii. Barbatul nu are asa probleme (biologic vorbind), el munceste, sau se face preot, sau se duce pe Himalaia sau in desert.
Femeia are o menire biologica de a fi mama. Femeia are si in biserica aceasta menire, teroretic (dar nu tuturor le este dat si aici este o contradictie mare) si de aceea nu poate avea profesie sau activitate in biserica.
Unele se arunca in cariera, sau politica, cot la cot cu barbatii si devin aproape barbati.
Asta sa fie menirea lor? Sau mai este ceva?
Vrea Dumnezeu ca ele, ei sa faca altceva si inca n-am aflat?
Dumnezeu nu vrea pierderea pacatosului,ci il vrea viu...Incep cu aceasta pilda tocmai pentru ca de cele mai multe ori ar trebui sa il lasam pe Dumnezeu sa decida ce e mai bine pentru noi,oamenii...noi nu trebuie sa facem altceva decat sa ne rugam neincetat pentru ca Dumnezeu sa ne indrepte...Stii,niciodata o femeie nu va fi implinita,dupa parerea mea daca nu va avea copii...Eu asa cred...Daca m-as pune in pielea unei femei acum ,desi e foarte greu,asta as simti cu adevarat...Poate asa a randuit Dumnezeu cu cele care se arunca in fel de fel de cariere,politica si altele...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.09.2010, 21:32:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

O persoana necasatorita sau fara copii se poate implini prin munca sa , prin slujirea aproapelui- unii pot fi dascali, altii medici, cercetatori...sunt atatea modalitati prin care putem fi utili celor de langa noi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.10.2010, 21:26:43
IonelaC IonelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
O persoana necasatorita sau fara copii se poate implini prin munca sa , prin slujirea aproapelui- unii pot fi dascali, altii medici, cercetatori...sunt atatea modalitati prin care putem fi utili celor de langa noi.
Of, of! Usor de zis, greu de facut, mai ales cand singuratatea devine apasatoare si simti nevoia macar de-o mangaiere pe crestet si de o privire care sa-ti incalzeasca inima.
Insa Dumnezeu are planul Sau pentru fiecare. Si mie imi este greu cateodata sa accept cu liniste sufleteasca acest lucru, cu tot cu nestiutul si necunoscutul pe care acesta le presupune - pentru ca "implinirea" pe care ne-o dorim noi nu este intotdeauna IMPLINIREA pe care Dumnezeu ne-o pregateste si uneori trec ani si ani si ani de singuratate si tristete - insa, pana la urma, este singura cale de urmat.

Doamne ajuta si curaj! Hristos ne vrea luptatori si trebuie sa ne mai amintim si de porunca "Bucurati-va!" Nimeni nu spune ca-i usor, dar merita!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.10.2010, 21:51:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
O persoana necasatorita sau fara copii se poate implini prin munca sa , prin slujirea aproapelui- unii pot fi dascali, altii medici, cercetatori...sunt atatea modalitati prin care putem fi utili celor de langa noi.
Pentru fiecare Dumnezeu are un plan al său ! Înmulțind talanții dați, înmulțim buna rodire în toate ! Nu suntem singuri fraților, căci altfel de gândim, cădem în deznădejdie , ultima și cea mai periculoasă treaptă a păcatelor noastre ! Nădejde , credință și speranță !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Rostul candelei este sa arda si rostul omului este sa se roage NECTARIE Generalitati 13 12.01.2011 20:35:49
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
De ce nu da Dumnezeu copii tuturor celor ce-si doresc? sophia Botezul 6 08.05.2009 21:49:13
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32