Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.06.2013, 17:34:11
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cât despre "atrocitățile" din VT, nu pricep cum niște băieți inteligenti, citiți, cu IQ peste medie (așa ziceți voi, nu că aș fi de acord) nu pricep conjuctura istorică a intamplarilor relatate.
Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.06.2013, 17:47:23
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Uite, îl consult eu: frate Ioan, ești bine?
Bine, bine, mulțumesc de cercetare... Mă doare nițel genunchiul de la reumatism, cu ploile astea exasperant de zilnice, da-n rest sunt cât se poate de bine.
Apropos, știați că reumatismul are și o etiologie psihogenă? Omu necăjit trage la reumatism, nu știu prea bine de ce... O fi de la lacrimile adunate-n cartilaje pe la oase, vorba psalmistului...:)
Sau poate de la înjurăturile reprimate cuviincios... deh...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.06.2013, 17:54:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?
,,Bine faci ca judeci, ca doar tu ai facut cerul si pamantul!'' - ii spunea un pustnic unui ucenic care marturisea ca-si judeca aproapele.

Acum tu nu-ti judeci aproapele, ci vrei sa-l judeci pe Dumnezeu!!!

Un imparat lumesc cum procedeaza cu supusii neascultatori?

Creatorului vietii sa-i fie frica ca se va sfarsi viata?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.06.2013, 18:18:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?
Așa să facem!
Dumnezeu ne-a dat totul și a cerut în Schimb doar ascultare. Spunând că neascultarea va duce la moarte.
Atunci care-i problema?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.06.2013, 19:24:52
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa să facem!
Dumnezeu ne-a dat totul și a cerut în Schimb doar ascultare. Spunând că neascultarea va duce la moarte.
Atunci care-i problema?
Am inteles. Dumnezeu pedepseste "neascultarea" cu moartea.

Totusi, cum anume il nemultumisera acei copii egipteni? Ce ordin al lui incalcasera absolut toti?
Evident, putem adauga faptul ca acei copii nici macar nu erau constienti de existenta dumnezeului crestin (iudaic in acel moment); ei practicau o religie diferita, care nu avea nici o treaba cu zeul evreilor si dorintele sale.

La faza cu potopul sunt valabile aceleasi intrebari: care este vina exacta a fiecarei persoane omorate atunci de dumnezeu? Copiii abia nascuti ce rau de neiertat facusera? Aborigenii din Australia sau stramosii indienilor americani, care habar n-aveau de religiile practicate de triburile evreiesti, ce "pacate" capitale comisesera de meritau toti ucisi?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.06.2013, 19:42:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai citit VT sau vrei acum o analiză pe text?

Și da, ai inteles bine: pedeapsa neascultarii e moartea. Asta e, ghinion.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.06.2013, 19:45:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Am inteles. Dumnezeu pedepseste "neascultarea" cu moartea.

Totusi, cum anume il nemultumisera acei copii egipteni? Ce ordin al lui incalcasera absolut toti?
Evident, putem adauga faptul ca acei copii nici macar nu erau constienti de existenta dumnezeului crestin (iudaic in acel moment); ei practicau o religie diferita, care nu avea nici o treaba cu zeul evreilor si dorintele sale.

La faza cu potopul sunt valabile aceleasi intrebari: care este vina exacta a fiecarei persoane omorate atunci de dumnezeu? Copiii abia nascuti ce rau de neiertat facusera? Aborigenii din Australia sau stramosii indienilor americani, care habar n-aveau de religiile practicate de triburile evreiesti, ce "pacate" capitale comisesera de meritau toti ucisi?
Daca un copil mic, pana la un an, moare brusc, cine sufera mai mult? El sau parintii?

Cel Ce i-a dat viata, i-a luat-o si atat. Puternic este Dumnezeu sa-l faca ingeras in vesnicie, astfel incat sa-l fereasca de osanda vesnica.

Insa pa pamant, lumeste, simt din plin pedepsa parintii, nu copiii.

Last edited by antoniap; 23.06.2013 at 19:47:48.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.06.2013, 19:56:58
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Da, am citit VT, dar din ce-mi amintesc nu este specificat ce vina au acei copii si ce "neascultare" au comis ei.

@Antoniap

In regula, parintii sufera, dar care e vina copiilor? De ce sa moara nevinovati? Oricum, din poveste rezulta ca varsta copiilor ucisi de dumnezeu era variabila, asa ca unii dintre ei aveau mult mai mult de 1 an.
Parintii ce infractiuni comisesera de trebuiau pedepsiti?

Ca idee generala, de ce are dumnezeu aceasta idee ciudata ca niste oameni (copii sau nu, nu conteaza) trebuie omorati pentru niste crime de care erau vinovati altii?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.06.2013, 20:30:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

„Enigmele eredității. Păcatele strămoșilor și genele urmașilor” (recomandare de carte)

Poate ajuta pe cineva.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.06.2013, 21:36:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Da, am citit VT, dar din ce-mi amintesc nu este specificat ce vina au acei copii si ce "neascultare" au comis ei.

@Antoniap

In regula, parintii sufera, dar care e vina copiilor? De ce sa moara nevinovati? Oricum, din poveste rezulta ca varsta copiilor ucisi de dumnezeu era variabila, asa ca unii dintre ei aveau mult mai mult de 1 an.
Parintii ce infractiuni comisesera de trebuiau pedepsiti?

Ca idee generala, de ce are dumnezeu aceasta idee ciudata ca niste oameni (copii sau nu, nu conteaza) trebuie omorati pentru niste crime de care erau vinovati altii?
De ce sfintii nu se tem de moarte? Nu moartea trupeasca e cel mai rau lucru, ci iadul.

Judecata noastra nu se potriveste cu a lui Dumnezeu. Ce e mai rau in ochii lui Dumnezeu? Sa moara un copil mic si sa devina inger sau sa moara adult plin de pacate si sa ajunga in iad?
Reply With Quote
Răspunde