Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 24.08.2016, 13:44:59
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Eu stiam ca atunci cand cineva se roaga, adica deja se afla intr-un efort duhovnicesc, atunci se inteteste ispita. Gasiti asta pe undeva prin pateric.
Se întețește ispita, e drept, dar și noi cochetăm cu ispitele.
Eu am convingerea că dacă ar fi plin de bănci și bancuțe în bisericile ortodoxe, tot s-ar auzi cârteli: că sunt băncile tari, nu ca la catolici, capitonate; că de ce nu ne lasă popa și cu cafelutza (apoi și cu țigara, măcar electronică), că unii chiar nu pot rezista fără; și nu în ultimul rând, de ce sunt bănci, că noi vrem să ne fâțâim prin biserică, să trecem ușor în față, lăsăm pomelnicul și plecăm repede, că avem treburi!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #262  
Vechi 24.08.2016, 14:55:25
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu, era vorba doar de banci, fara alte accesorii si mofturi precum burete pe banci, cafeluta si tigari electronice.
Da, am inteles, in biserica ortodoxa nu este bine sa fie banci. Luam ca atare si ne conformam conditiilor.
Cui nu-i convine, sa suporte asa, sau se mute la catolici.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 24.08.2016, 15:23:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Cui nu-i convine, sa suporte asa, sau se mute la catolici.
Unde-i asta-n catehism?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #264  
Vechi 24.08.2016, 15:57:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Era o ironie. Si in al doilea rand nu discutam despre catehism. Nu mai poate omu sa faca o gluma, ca repede: "Unde-i asta-n catehism?"
Reply With Quote
  #265  
Vechi 24.08.2016, 16:14:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sunt glume și glume.
Asta cu îndemnul la apostazie nu prea e glumă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #266  
Vechi 24.08.2016, 16:37:15
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ce apostazie? Domnul nostru Iisus Hristos nu este ortodox, catolic, protestant sau de orice alt cult crestin, ca sa nu zic secta. Ba mai mult, El este evreu, El este Calea, Adevarul si Viata, Alfa si Omega, inceputul si sfarsitul. Puterea Creatoare si sursa a Eternitatii. El apreciaza orice om care crede in El si isi pune viata in mainile Lui.
Oamenii au scindat crestinismul in o mie de parti din cauza cerbiciei si a contradictiilor lor, nu Dumnezeu. In caz ca nu stii, evreii ne considera de asemenea o secta. Asa ca depinde in ce religie te nasti.
Si cu toate acestea, Iisus te poate salva chiar daca te nasti in religia Islamica, asa cum se intimpla minuni in prezent cu multi dintre musulmani care se convertesc la crestinism prin vise si viziuni.
Dar pentru ca traim intr-o societate civilizata, trebuie sa respectam religia in care ne-am nascut si daca se doreste, sa se dea cele cuvenite cultului respectiv. Dar nu sa facem totul orbeste doar pentru ca asa se face.
Da, mie imi place sa cercetez din ce in ce mai mult, sa caut, sa aflu, sa-mi pun intrebari, sa ies din sfera gandirii automate, o gandire care ruleaza doar dupa script-uri scrise in limbaje formale si tipicare.

Last edited by veilur; 24.08.2016 at 16:42:09.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 24.08.2016, 19:02:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești obositor și (pentru necunoscători) toxic cu cele ce debitezi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #268  
Vechi 24.08.2016, 20:48:03
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Da, mie imi place sa cercetez din ce in ce mai mult, sa caut, sa aflu, sa-mi pun intrebari, sa ies din sfera gandirii automate, o gandire care ruleaza doar dupa script-uri scrise in limbaje formale si tipicare.
Foarte bun lucru sa cercetezi, sa iesi din sfera automatismelor gandirii etc.
Asa se si cuvine, doar suntem fiinte cugetatoare.
Atata doar ca tocmai pentru a indrepta gandirea/cunoasterea pe fagasul ei firesc si mantuitor, S-a pogorat Domnul printre noi si a facut lucrarea de mantuire, precum stim.

Daca gandim ca si cum Domnul nu ar fi intemeiat Biserica, pentru a-I continua si desavarsi lucrarea, inseamna de fapt ca picam in afara Lui si a nadejdii in Imparatie.

Veilur, cred ca sunt aici doua extreme la fel de periculoase pentru viata in Dumnezeu:
a) sa gandim ca si cum Domnul nu ar fi Cine este pentru noi, cei din Biserica;
b) sa ramanem anchilozati in formalism.

Tocmai pentru a gasi calea de mijloc, dintre sau dincolo de aceste capcane, avem Biserica si randuielile Ei si tot ajutorul.
Scopul vietii noastre nu e sa devenim adeptii unor scripturi formale, ci sa ne imbunatatim viata cu ajutorul Harului de care cautam sa ne facem vrednici.
Altfel nu cred ca merge, imi pare rau sa iti spun limpede si raspicat.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 24.08.2016, 21:53:51
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

@DragosP: Sunt obositor si toxic pentru necunoscatori. E posibil.
@ioan67 Nu am zis niciunde ca pentru noi cei din Biserica, Domnul Iisus Hristos nu ar fi Mantuitorul nostru, al tuturor. El este capul Bisericii si doar prin El putem dobandi mantuirea, daca El va considera ca vom fi vrednici.
Cam atat, ca sa nu fiu iar obositor.

Last edited by veilur; 24.08.2016 at 23:27:20.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 25.08.2016, 02:50:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Veilur,
daca nu ma insel prea tare, atunci cand incepi sa te aduni in oarecare liniste si sa infiripezi un dialog cu harul lui Dumnezeu: sesizezi ce este acela libertinaj al gandirii sau desfranare (a cugetului, a duhului).
Atunci, fara sa vrei, capeti un fel de simt al limitelor pana la care se poate aventura cugetarea. Devii, cumva, sfios in cugetare.
E drept ca traiesti si unele momente de conflict, de infruntare, care pot fi teribile, uneori de nedescris... Dar aceste scurte accese de razvratire nu iti sunt caracteristice. Le pricepi ca pe o ratacire... Si iti pare rau si inca si mai mult devii recunoscator lui Dumnezeu si dornic sa I te inchini cu adevarat (iar nu formal, "doar cu buzele").

Iti doresc sa experimentezi cat mai curind si cat mai des linistirea... Vei descoperi singur ca admonestarile prietenesti ale lui Dragos si ale mele nu au fost rautacioase si gratuite, ci binevoitoare si cat se poate de realiste.

Toate cele bune,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 16:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 15:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 18:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 22:08:01